Jump to content

Meniu computer bord


Ratonul
 Share

Postare recomandată

aseara am descoperit meniul asta :vaidecapulmeu: imagine302uq2.jpg la trip computer revine la normal, la navigation zice unavailable , la display off se stinge dispalyul, iar la status apare asa imagine303wa2.jpg. ceva fetalii in plus despre acest meniu? ce face statusul ala de ex? mai exista si alt meniu? si inca ceva.. in coltul dreapta sus este un "1" ... ce este? daca mai derulez prin meniu mai apare la cateva... imagine304tc3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    28

  • Kata_lyn

    11

  • Al Bundy

    7

  • Ratonul

    4

Daca apare OK... inseamna ca asa e :vaidecapulmeu: ... Fara gluma acum. Cand dai pe status, iti face o verificare rapida a tuturor parametrilor ce ii poate masura si afisa ca eroare Bord Computerul. La mine (Audi) dar sunt convins ca si la tine e la fel, se verifica, franele, bateria, daca ai becuri arse, lichidul din stropitorul de parbriz/faruri, nivelul de carburant, etc. La finalul verificarii (pe parcursul ei le ia pe rand si afiseaza simboluri diferite pe ecran), in caz ca nu e nimic in neregula, afiseaza OK. In functie de echipare si dotarea cu senzori poti avea unele chestii in plus sau in minus verificate, fata de ce am trecut eu aici (de exemplu mai poti avea presiunea in pneuri)

la Trip computer iti arata datele legate de parametrii de drum. sper sa ii stii: viteza medie, consumul instant/mediu, timpul de cand conduci (in poza pusa de tine, zice ca mergi de 20 min), distanta pana la urmatorul plin (asta o calculeaza fctie de consumul mediu si de cati litri mai ai in rezervor), etc.

cifra "1" reprezinta faptul ca vizualizezi informatiile de pe Trip Computer-ul 1. Exista doua, comuntarea intre cele doua facandu-se (la mine, nu sunt sigur ca la Passat e la fel) prin apasarea butonului "RESET" de pe maneta. O sa apara atunci cifra "2". Cele doua pot fi resetate independent si au anumite particularitati. Computerul 1 se reseteaza automat dupa mai mult de 2 ore de stationare. Computerul 2 se reseteaza (cred nu sunt sigur) dupa approx 1000 Km parcursi. Si evident, ambele se reseteaza manual atunci cand tii apasat pe butonul "RESET" intr-unul din ecranele : viteza medie, consumul mediu, timpul de cand conduci. In ecranele: consumul instantaneu si distanta pana la urmatorul plin, "RESET" nu are efect, nu se pot repune pe 0

Felicitari, sunt multi ce isi doresc aceste informatii si nu le au.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu ati spus e ste cum intri in meniul ala?mie imi arata doar postul de radio si informatii legate de trip dar nu am nici un meniu.Cum faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la Passat. La mine, e un buton de meniu linga grupul de butoane de navigatie, pe consola centrala intre schimbator si frana de mana (pe unde e si bricheta). S-ar putea insa ca tu sa nu ai un astfel de meniu. Ai Bord Computer cu sistem de afisare informatii? In germana era scris FIS (FahreInformationSistem... sper ca am scris bine ca nu stiu germana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine dau pe status si in 2 sec apare ok fara sa imi apara vreun simbol pe ecran... poate la audi e altfel...

pt activare meniul asta la passat ti apasat lung unul din butoanele cu care navighezi prin meniu iar in unul din submeniuri intri cu tasta reset.

alte meniuri ascunse sau ceva de genul asta mai stie cineva? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles nimic.tocmai asta cu navigatul prin meniu.sa ne intelegem clar, e vorba de display-ul din bord, nu, ?nu de cel de navigatie de pe consola, da? ok, vad ca ai passat ca al meu, deci ar trebui sa ai in dreapta maneta aia cu butonul reset, cu care stropesti si parbrizul.prin apasarea scurta a butonului reset te muti de pe comp 1 pe 2, si daca o tii apasata mai mult le resetezi.dar cum intri in meniul ala , aia era intrebarea ?Tii apasat pe butonul din capatul manetei mai lung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. sa pui aici ce zice la tine cand intrii prin alea p`acolo :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, am reusit dar fiind plecat din buc nu am putut sa va anunt.interesant menu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda merge?? :)

Inca o data.. pe ce buton se apasa? pe butonul cu ajutorul caruia de plimbi prin functiile BC-ului? consum, temp. ext, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat la G4 sa intru in meniu si nu am reusit. Am tinut apasat butoanele de la capatul manetei si nimic. Poate nu e cu atatea functii ca si al vostru. Masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda merge?? :)

Inca o data.. pe ce buton se apasa? pe butonul cu ajutorul caruia de plimbi prin functiile BC-ului? consum, temp. ext, etc...

da pe ala. pe unu din butoane ti apasat lung pana intra... :)

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
da pe ala. pe unu din butoane ti apasat lung pana intra... :D

salut,

am incercat sa intru in meniul BC si nu am reusit(masina passat B6)am apasat lung pe toate manetele si tastele.poate cineva sa ma ajute cu mai multe explicatii.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge decat la BC "Plus" faza cu apasatul lung pe butonul din capatul manetei. La BC simplu nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Passat B6 cu BC "Plus" si pot intra in meniu, dar nu gasesc decat trei optiuni: "MFD", "Audio" si "Setup". Nimic despre "Status". Stie cineva daca la acest tip de BC se poate verifica statutul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

alxrro> tu ai bord computer PLUS (e topic despre acesta separat). La modelele noi Golf 5, Passat 3C , Jetta 5 la intrarea in BC apare cum spui tu (+ auxiliar heating la cine are). Vehicle status apare si la noi cand avem ceva in minus (lichid spalat parbriz, ulei , placute frana etc).

Hai sa tinem cat de cat discutiile in frau corect. Aici discuta despre bord-computerul de pe platformele 2000-2004 (Golf 4, Audi A4 8E , Passat 3B + 3BG)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze :) , am incurcat un pic subiectele.

Nu mai fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

iata ma si pe mine pe acest topic:de unde stiu daca masina are BC sau BC plus?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata ma si pe mine pe acest topic:de unde stiu daca masina are BC sau BC plus?

multumesc!

Daca ai si navigatie din fabrica atunci sigur ca ai BC plus!Te uiti la afisaj si daca vezi numai jumatatea afisajului nu vezi in intregime atunci ai Bc normal.

Nu stiu cum as putea sa explic mai pe inteles,atasez o poza cam asa arata BC plus:

post-10534-1171736498_thumb.jpg

Asa arata BC normal:

post-10534-1171737838_thumb.jpg

Modificat de Vw4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamurit! :)

intre timp am tinut apasat pe butoanele de navigare prin meniu, si ...nimic!deci am inteles!

multam din nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

va salut.

Problema,am un Touran 2004 , cu maxi dot.

Din greseala am apasat mai lung pe unul din butoanele ...cu pricina,mi-a aparut <main menu>,dupa care a disparut(in acelasi timp nu imi mai afiseaza temperatura ext).\ Daca apas si tin apasat unul din butoane nu mai apare main menu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bc mini , dar am indicat in dreapta sus 1 e posibil sa fie si alt meniu ascuns si eu sa nu stiu .Daca retin bine cand am luat masina prima data acum 2 ani nush pe ce am apasat si a aparut 2 dar dupa a disp , eram prea fericit ca sa bag in seama si acuma nu stiu cum sa mai fac odata . Poate ma ajuta careva. Mc

small-logo.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 e memoria de scurta durata, 2 e cea de lunga durata, se trece intre ele apasand butonul de sub maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Reset, apesi scurt. Doar un impuls. Daca ti mai mult apasat pe el, atunci iti reseteaza datele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!