Jump to content

tipuri de broscute


antoniodaros
 Share

Postare recomandată

buna baieti, am si eu unele nelamuriri

cine poate sa-mi explice diferentele intre Cal-look, German look, franch look, ovale, mexico, speedster, top chop etc.

multam :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) cal look - stil adoptat de miscarea de profil din California la sfarsitul anilor 60 si pe parcursul anilor 70 care definea un anumit stil de tuning estetic si mecanic:

- decromarea caroseriei;

-coborarea garzii la sol;

-jante empi, sprintstar, gasburner etc., anvelope peste 200 in spate, 145 fata

-motor cu deplasament mare, de la 1776 in sus, doua carburatoare WEBER IDF/IDA 40/44/48;

-accesorii din epoca:volan sport empi, accesorii de bord(aparatura) speedwell, schimbator viteze cu buton lateral gene berg

:lol: german look - stil de tuning adoptat de germani inca de la sfarsitul anilor 70:

- schema de vopsire porsche (culori si calitate);

- mecanica porsche (motor/cutie/frane)

-jante porsche;

-garda coborata moderat la sol;

-aripi latite pe exterior (inclusiv din fibra de sticla);

;) french look- asta nu stiu sa existe :salut: french kiss da, stiu :lol: :lol:

:lol: ovali - model de vw broasca construit intre 1953 si 1958, avand principala caracteristica luneta mica si ovala, semafoare in stalpii caroseriei, in loc de semnale pe aripi si alte elemente specifice modelului

:D mexico - defineste productia de vw broasca fabricata de la jumatatea anilor 60 si pana in 2003 in Mexic

:lol: speedster- tuning de caroserie constand in decuparea tavanului, desfiintarea banchetei din spate, prelungirea caroseriei peste acest gol cu un kit special din fibra de sticla, inlocuirea capotei spate cu una cu alta curbura - practic obtii un decapotabil de doua locuri -restul tuningului - la alegerea si leafa proprietarului

:salut: topchop - operatiune de scurtare a stalpilor tavanului, in medie cu 5-10cm si inlocuirea corespunzatoare a tuturor geamurilor/parbrizului/luneteie cu unele scurtate - inspirat de miscarea "hotrod" americana care practica acelasi lucru cu masinile anilor

30/40/50 "tunate"

mai ziceti ca va zice nenea doctoru' :D :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La citeva pot sa-ti dau niste indice, vezi: Germanlook.com. cal-look.com.

Top chop este cind se taie o portiune din stilpurile capotei.(se lasa jos capota) Pe la noi se spune Superbeetle pentru cele de 1302-1303, adica cu stopuri mari rotunde, arcuri spirale in fata, parbriz indoit, etc..

Oval, cred ca se spune la cele din anii cincizeci cind geamurile din spate erau ovale. Split window sint din aceeasi perioada, diferenta este ca geamul din spate era din doua parti, adica o nervura era prin mijlocul geamului. Restul il las la altii.(mexican, french)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La citeva pot sa-ti dau niste indice, vezi: Germanlook.com. cal-look.com.

Top chop este cind se taie o portiune din stilpurile capotei.(se lasa jos capota) Pe la noi se spune Superbeetle pentru cele de 1302-1303, adica cu stopuri mari rotunde, arcuri spirale in fata, parbriz indoit, etc..

Oval, cred ca se spune la cele din anii cincizeci cind geamurile din spate erau ovale. Split window sint din aceeasi perioada, diferenta este ca geamul din spate era din doua parti, adica o nervura era prin mijlocul geamului. Restul il las la altii.(mexican, french)

ingaduie doctorului sa isi faca treaba: :salut:

:salut: split window sau brezel (covrigel - dupa forma lunetei) are luneta impartita in doua conform modei epocii (anii 30-40)nu este contemporan cu ovali ci apartine perioadei 1946-1952

:D la chop top nu se taie capota ci tavanul, asa cum am spus mai sus

:salut: superbeetle sunt intr-adevar modelele 1302 si 1303 incepand cu 1971 si terminand in 1979 - dupa 1979 s-a fabricat doar modelul 1200 standard, in mexic si (nu sunt sigur) modelul 1303 in brazilia.

pentru multe date istorice si tehnice, viziteaza

www.r-si-r-doctori-in-broaste.go.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam mult, dar legat de franch look am vazut in vw magazine nr 169 la anunturi de vanzare chiar primul anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o intrebare: vw 1303 coupe cum arata? (o poza ar fi ok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general sint masinile cu doua usi. Sint si exceptii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura broasca cu 4 (sic!) usi pe care am vazut-o a ramas in stare de prototip. VW dorea sa castige in anii 50 o licitatie la o firma de taxiuri dar nu i-a convins... :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura broasca cu 4 (sic!) usi pe care am vazut-o a ramas in stare de prototip. VW dorea sa castige in anii 50 o licitatie la o firma de taxiuri dar nu i-a convins... :12:

Au fost mai multe exemplare de taxi cu 4 usi, cam 30, toate din modelul "Ovali", si vopsite negru.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!