Jump to content

Cheltuieli la ridicarea masinii


Toma Aurelian
 Share

Postare recomandată

Pai atunci merita eu tot ce am cumparat pe urma are cam 3 ani. Plus ca astea de la seat sunt mai mici si mai cool :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    5

  • X-Ecutor

    3

  • Toma Aurelian

    3

  • PanzerProblem

    3

Asigurarea RCA/Casco nu se face tot la livrare? Nu trebuie sa aducem bani si pt astea? Eu cel putin vreau sa fiu asigurat de cand ies cu ea pe poarta dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand platesti masina integral iti da doar asigurarea obligatorie (RCA) pe 1 luna. De ceva timp incoace iti poti face acolo direct pe 1 an. Casco mi-am facut dupa 1 saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste 2 zile merg sa o ridic, mi-a spus sa am bani pt RCA (o luna), in rest, covorase, alrma, boxe spate si pachet legislativ au fost cadou (masina e Ibiza Fever, motor de 1.2, pachet Fresc, culoare rosu Ruby Red)

Modificat de becali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti eu san nou peaici asvrea sa sti daca ma duc so platesc itegral ami face vreo facilitate si de unde ma sfatuiti so iau metrotehnica sau porsche si ce sa iau ca am vazut ca diferenta nui mare antre 1.2 si 1.4 va rog sa mi dati si mie un sfat multumesc anticipat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Metrotehnica si Alto primesti in perioada asta un pachet de accesorii gratuite. In functie de dealer, ti se ofera covorase, alarma, senzori de parcare, etc. Pentru amanunte:

http://www.alto-seat.ro/ (Cotiera, Suport pahar, Boxe spate, Covorase)

sau

http://www.metrotehnica.ro/ofertprim.html (Covorase, Alarma, Senzor de parcare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Metrotehnica si Alto primesti in perioada asta un pachet de accesorii gratuite. In functie de dealer, ti se ofera covorase, alarma, senzori de parcare, etc. Pentru amanunte:

http://www.alto-seat.ro/ (Cotiera, Suport pahar, Boxe spate, Covorase)

sau

http://www.metrotehnica.ro/ofertprim.html (Covorase, Alarma, Senzor de parcare)

Multumesc ;)

Sti cumva are si telecomanda pliabila si scuze ca pun cam multe antrebari multumesc frumos :P

Modificat de zeuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cheia briceag, raspunsul e negativ. Doar la modelele noi, Altea, Leon si Toledo ai cheie briceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cheia briceag, raspunsul e negativ. Doar la modelele noi, Altea, Leon si Toledo ai cheie briceag.

Multumesc frumos :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat-o cu plata integrala de la Metrotehnica. Adica 30% la comanda si restul cand a venit masina.

Cand am fost sa o iau mi-au recomandat sa fac si CASCO la o firma pt mine necunoscuta pana atunci (RAI - Roumain Assigurance International) (RCA mi-l facusera deja).

NU am platit numere provizorii ... nici nu mai incercat sa recuperez banii pe care nu i-am platit pe ele :lol:

NU am platit pachet legislativ ... mi-am cumparat eu din magazin mai tarziu.

NU am platit altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am platit numere provizorii ... nici nu mai incercat sa recuperez banii pe care nu i-am platit pe ele :(

nu-nteleg ce-ai vrut sa spui aici...adik ti-au dat numere provizorii si nu ti-au luat bani pe ele?!?!

te-ntreb ca si yo tre sa ridic leutzu tot de la MTI joia viitoare si as vrea sa stiu cam la ce cheltuieli sa ma astept...mentionez ca nici eu n-o sa-mi fac asig CASCO la RAI (astia recomandati de ei) iar pachet legislativ ink nu mi-am luat (creca p-asta il iau de la ei...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laoo

pachetul legislativ este in standard de pe la inceputul lui iunie, cand au mai adaugat 284 euro la pretul cip a lui Leon (MY08).

acum, conteaza si cand l-ai comandat tu.

dar ca sa stii, ei iti iau vreo 200 ron pe pachetul legislativ, iar daca il iei din comert dai vreo 70 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O sa incerc sa fac o aproximare a chleltuielilor cu masina noua, toate preturile sunt aproximative, ca deh.. ce-mi pot aduce aminte: La ridicare de la PBA am platit doar RCA pe 6 luni (117 ron), aveam pachetul legislativ obligatoriu si covorase (cumparate din Carrefour aproximativ 180 ron cu totul). Prima rata la CASCO 500 ron, taxa de prima inmatriculare 550 ron, inmatriculare (toate taxele si documentele aproximativ 150-200 ron, nu mai stiu exact cat am platit pt ca am facut toate actele intr-o zi si am alergat dintr-o parte in alta...) ar mai fi rovigneta.. vreo 30 ron pe 6 luni. Nu mi-am pus alarma.. urmeaza ca o investitie de viitor si deja ma ingrozeste cat costa manopera la PBA. Sa nu mai zic de montat boxe spate, dealerul mi-a zis ca ma costa 200 ron boxele si 600 manopera ca dureaza 3 ore sa demonteze usile spate :(. Cam asta ar fi tot.

Daca am uitat ceva imi cer scuze. E primul post :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu info (cam tarziu ce-i drept...)

deci, am ridicat masina acum vreo 4 sapt si singura cheltuiala la ridicare a fost primul plin de benzina (aprox 190 RON)...

dar mentionez ca in astea 4 sapt de cand am luat-o am avut o gramada de cheltuieli :D ... sa le iau pe rand:

- asigurare RCA 362 RON (valabila 1 an)

- asigurare full CASCO la Generali 645 RON (prima rata din 4)

- pachet legislativ 150 RON (din comert)

- ieri am inmatriculat-o si m-a costat toata distractia vreo 900 RON (taxa speciala prima inmatriculare 647 RON, taxa inmatriculare 30 RON, alta taxa inmatriculare 52 RON, taxa urgenta la impozite 50 RON, impozit 23 RON, taxa timbru 5 RON parca, dactilografiat fisa inmatriculare 10 ron, copii xerox + doasare cam 10 RON, placute numere 40 RON... in concluzie o gramada de taxe si alergatura...faza buna e ca am rezolvat-o intr-o singura zi :D )

- taxa drumuri (robineta :) ) 75 RON (valabila 1 an)

Benzina si spalatoriile nu le pun la socoteala :D

Cam astea ar fi...daca am uitat ceva o sa editez cand imi aduc aminte

Dar, nu regret niciun leut...satisfactia pe care mi-o da masinutza e mult mai mare :rolleyes:

ps: sper ca nu am aberat f mult...

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal!! eu am luat o ibiza de la metrotehnica cu banii jos. trebuia sa ma duc la fiat pt un grande punto dar am facut o tura pe la metrotehnica(nu ma gandeam la seat, vream un GP) acolo un dealer de treaba mi-a prezentat ibiza, dupa 15min i-am dat 11800E pe una cu motor de 1.4 rosie versiunea FEVER. am plecat cu ea dupa ce au spalat-o si mi-au facut actele. casco am facut la generali ca asa mi-au spus. avea pachetul legislativ cadou. si nu am platit nr rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa fac o aproximare a chleltuielilor cu masina noua, toate preturile sunt aproximative, ca deh.. ce-mi pot aduce aminte: La ridicare de la PBA am platit doar RCA pe 6 luni (117 ron), aveam pachetul legislativ obligatoriu si covorase (cumparate din Carrefour aproximativ 180 ron cu totul). Prima rata la CASCO 500 ron, taxa de prima inmatriculare 550 ron, inmatriculare (toate taxele si documentele aproximativ 150-200 ron, nu mai stiu exact cat am platit pt ca am facut toate actele intr-o zi si am alergat dintr-o parte in alta...) ar mai fi rovigneta.. vreo 30 ron pe 6 luni. Nu mi-am pus alarma.. urmeaza ca o investitie de viitor si deja ma ingrozeste cat costa manopera la PBA. Sa nu mai zic de montat boxe spate, dealerul mi-a zis ca ma costa 200 ron boxele si 600 manopera ca dureaza 3 ore sa demonteze usile spate :D. Cam asta ar fi tot.

Daca am uitat ceva imi cer scuze. E primul post :D

600 RON manopera pentru montat niste boxe spate???? 3 ore timp de lucru??? Mi se pare enorm si pretul dar si timpul estimat de lucru.

Mi le-am montat singur pe spate si mi-a luat mai putin de 2 ore. Fusese a doua oara cand desfaceam niste usi de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o nelamurire. taxa de prima inmatriculare pe care fiecare o putem calcula cu ajutorul diferitelor siteuri este cea care trebuie platita sau se mai adauga si TVA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In primul rand vreau sa va anunt ca sunt nou pe acest forum.

Ieri am fost sunat de catre dealerul meu de la PBA ca pot sa ma duc sa imi ridic masia :vaidecapulmeu:

In seara asta, o sa va povestesc tot ce tine legat de taxe, impozite si alte nebunii pe care trebuie sa le platesti in momentul ridicarii.

In rest, toate bune si asfalt uscat la toata lumea!!!! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Gata, am fost si am luat masinutza... super masina dupa parerea mea....

In legatura cu banii pe care trebuie sa ii ai la tine, nu m-a costat NIMIC!!!.

P.S. Masina a fost achizitionata in leasing, plata pentru prima inmatriculare si pt asigurarea RCA o sa imi vina pe factura urmatoare :rolleyes: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am primit ridiacat masina acum 2 sapt. si nu am platit nici numerele rosii nici suporturi de numere si nici pachet legislativ. Toate au fost din partea dealarului Dip Motors Brasov. Am platit doar covorasele (120 Ron) pe care nu le avea, asa vine masina si nu au cedat la insistentele mele de a fi date cadou , masina fiind cumparata cu banii jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La voi cu ce tip de cauciucuri au venit masinutele (vara, iarna, intermediare) si ce marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am ridicat Cupra-ul acum o saptamana de la dealerul Alto Syncro din Pantelimon. :lol:

Cheltuielile la ridicarea masinii au fost:

  • 100 lei numerele rosii
  • 160 lei covorasele (vanzatorul imi spusese initial ca sunt incluse in pretul masinii dar ... surpriza, a trebuit sa le platesc)
  • RCA a fost platit de firma de leasing
  • 50 lei carburant de la prima benzinarie
  • 13 lei spalatorie (masina a fost spalata execrabil unde nu s-a acordat atentie la stersul pragurilor, comp. motor + portbagaj. `multumesc inca o data celui care mi-a predat masina, parca Bogdan il chema...)

Total: 323 lei

Modificat de -=UnDo=-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA a fost platit de firma de leasing dar ti se va factura tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@UnDo: la fel am patit si eu cand am ridicat masina. Pragurile siroiau de apa, pe bord era praf, pe scaune si canapea farame de polistiren, pe spatarul canapelei o mare urma de praf (de am crezut ca este patata). La acuzele mele au zis ca o mai spala inca o data, am refuzat ca stiu cum e romananul - o facea cu nervi. In schimb aveam presulete, pentru care nu mi-au cerut bani dar si scrumiera+bricheta (eu nu fumez).

Mare caterinca, la o saptamana ma suna o doamna de la ei sa ma intrebe cum s-au comportat agentii lor si daca i-as recomanda unui prieten. Mi-am spus ceva din oful meu dar nu cred ca va conta in vreun fel, dovada cazul tau.

PS: in cartea ta de intretinere exista completata rubrica de inspectie la predare?

Multa bafta si sa stapanesti sanatos masina.

Edit: am uitat de o chestie. Masina avea pe parbriz si luneta niste stropi din ceva tare (gen bitum), care produceau un harsait la trecerea stergatoarelor peste ei. Nu s-au luat cu niciun fel de solutie. Am resusit sa ii scot dand cu alcool medicinal si cu o racleta din plastic pentru zapada. Practic am stat si am racait tot parbrizul/luneta cu racleta. Mi-a luat cam o ora lucrul asta.

Modificat de razmih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!