Jump to content

Climatronic - probleme


RedLiner
 Share

Postare recomandată

budeanu_ionutz

aha..multumesc de raspunsuri..cam cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 150 de ron costa umplerea din nou a instalatie, la mine a intrat 800 g freon, dar daca nu a iesit tot freonul numai trebuie complectata, binenteles daca asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

budeanu_ionutz

multumesc pt raspuns..o sa duc masina in service..sa vad daca asta e problema.. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Deci..nu imi raceste climatronicul destul pt a racori aerul din masina (vw golf 4)..setez la temp minima..dau sa iasa aer cu putere..si degeaba..iese aer prin gurile de aerisire..dar destul de slab..sau nu "

Salut , ce intelegi prin iese aer dar destul de slab ? Daca spui ca nu este rece atunci vezi raspunsurile anterioare. Daca insa spui ca nu are debit suficient atunci foarte probabil este infundat filtrul de polen. Foarte usor de verificat. Pune clima pe recirculare si daca asa ai debit normal atunci schimba filtrul de polen. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce inseamna eraoarea 318 la climatronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca in momentul in care sunt pe AUTO si dirijez aerul la picioare sa dispara AUTO de pe display ?

Ce inseamna asta ? Dispare functia de reglare automata a temperaturii ?

Voi cum folositi climatronicul ? Eu ma simt mai bine cu aerul dirijat in jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul "Auto" gestioneaza mentinerea constanta a temperaturii in interiorul masinii prin mixajul aer cald/rece si prin distributia fluxurilor de aer pe aeratoare. Daca tu comanzi doar la picioare atunci perturbi aceasta distributie ( mod manual ) insa in continuare se mentine temperatura automat. Este normal sa dispara AUTO. Eu folosesc pe AUTO 22 grade ( implicit ) ca sa nu imi bat capul cu setari manuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. MI-ai luat o piatra de pe inima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplaton

Este posibil sa nu ai freon in instalatie sau switch-ul de presiune F129 sa aiba probleme (defect sau contacte slabe)

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu freon acum am incarcato, unde gasesc senzorul F129?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta documentul din atasament si aici (post 157):

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry563284

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

locationf129.pdf

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ulei la inbinarea dintre radioatorul de clima si furtunul de la compresor, recent am schimbat radioatorul si am umplut instalatia cu freon, mi-a testato in fel si chip si nu avea nici o scapare, dar nu prea baga aer rece sa fi scapat freonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fac sa schimb temepratura pe auto?Acum o am la 20 de grade si as vrea sa schimb temp asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pentru indicatii WNS :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare' Sunt nou pe aici si as dori cateva pareri sau sfaturi! :)

Am si eu o problema la climatronic. De curand nu mai raceste deloc aerul. Am facut test cu VAGCOM nu a afisat nici o eroare la clima, am fost sa verific instalatia de freon, e totul ok (din cate am inteles are presiune 10 bar, nu stiu exact cum ar trebui sa fie, nu am prea mare incredere in GES service, cei la care am fost, insa...) AU verificat acolo si compresorul - functioneaza! am citit pe forum si le-am zis de ambreiajul de la compresor, au zis ca e ok. Din cand in cand se invarte ventilatorul, instalatia functioneaza, insa nu raceste deloc aerul, iar pe caldurile astea chiar as avea nevoie! Daca ar fi de la fire sa nu cupleze asa cum trebuie sau de la sigurante, asa cum am vazut ca spuneau colegii forumisti, sau de la senzori afiseaza ceva pe vag com?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am verificat si senzorul de temperatura exterioara! Indica temperatura corect. Am mai omis o posibilitate! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema asemanatoare. Imi baga aer rece doar cateodata, pe intervale mici de timp. Am schimbat termocupla, am verificat freon, tot ce se mai poate face si nu i-am dat de cap. Mai am doua variante de verificat: ori releul de la ventilatoare, ori un senzor. Tin sa precizez ca am problema asta cel putin de o luna si ceva :). Pana acum mi-a mers clima, dar doar la drum lung. Cand opresc la semafoare sau stau fara sa accelerez se opreste ventilatorul, respectiv nu mai baga aer rece. Incearca sa testezi si tu asta, daca iti merge clima cand ti masina accelerata constant. Daca nu ... poate e de la termocupla sau altceva nusht. Am zis ca o rezolv si eu ca facusem rost de un releu de la un coleg forumist ... dar nu prea am avut timp ... pana acu prin bucuresti am mers cu geamurile deschise :) Poate o fac pana la iarna :) ca deja m-am obisnuit fara ea ... Singurul plus este ca nu ma mai doare capul :( (A .. si uitasem sa iti zic, am fost la 4 service-uri cu ea .. si bolovanii nu stiu ce are, pe vag nu apare nimic. Cred ca singura solutie este reprezentanta chiar daca te mananca de bani. O sa merg si acolo in speranta ca o rezolva, SPER!)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se intra in meniul 19 de la climatronic? Acolo apar niste erori care conduc la deconectarea compresorului in cazul vreunei defectiuni a instalatiei de clima.

Vag-Com-ul poate citi cumva canalul 19?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu raceste deloc! nici la mers constant! :)

Tocmai mi-am cumparat masina di italia si am venit cu ea in tara! Cand am plecat de acolo, mai racea aerul, insa nu foarte tare, iar pe drum am ramas fara aer rece. Despre ce termocupla este vorba? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea care face ventilatoarele sa se miste pe trepte de viteza. Incearca sa te duci la cineva care cunoaste (nu neaparat service) si sa iti puna pe direct ventilatoarele sa vezi daca iti raceste clima. Mie cand mi-a pus pe direct a mers constant, nu se mai oprea. Pentru operatiunea asta poti apela la membrul Al Bundy de pe forum care m-a ajutat si pe mine si incearca si acum sa ma ajute cu releul de ventilatoare dar nu am eu timp :)

(P.S. Am eu una de vanzare daca e de la termocupla :))

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

THX! Voi incerca sa iau legatura cu Al Bundy atunci! :)

Daca e sa fie de la asta, vorbim si de cumparat! Cu discount pentru colegii forumisti! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur :) Sper sa o rezolvi repede, ca dupa prea multe incercari si prea multi bani cheltuiti nu iti mai arde de reparat clima :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu raceste deloc! nici la mers constant! :(

Tocmai mi-am cumparat masina di italia si am venit cu ea in tara! Cand am plecat de acolo, mai racea aerul, insa nu foarte tare, iar pe drum am ramas fara aer rece. Despre ce termocupla este vorba? :P

iti indic si sa verifici si freonul din instalatie. eu am avut experianta ca racea putin, dupa scurta vreme nu mai racea deloc. am mers au schimbat freonul si cand dadeam sa raceasca iti trebuia un pulover sau ceva de genu :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie mai sus ca a verificat freonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • taz21 unpinned şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!