Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am cautat pe aici insa ce vroiam nu am gasit.

Va rog, pe cei care aveti, sa imi spuneti functiile celor 2 tipuri de "computer" (standard si "plus").

Si eventual sa imi dati un manual in format electronic al G5-ului.

Vreau sa schimb si eu masina actuala cu un G5 si tre sa stiu ce cer.

Computerul de bord "plus" include si monitorizare presiune pneuri?

PS: daca exista in alt topic si nu am gasit eu(ascunse bine), scuze.

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

salut

in primul rand este diferenta de dimensiune intre cele doua computere. PLUSul este dot-matrix si are dimensiune dubla fata de cel standard. La cel standard ai doar "iconite" ce se aprind in functie de eveniment.

La computer PLUS arata cand ai usa deschisa care exact este deschisa, cand nu mai ai ulei, spalator parbriz sau ai alte mesaje le afiseaza in scris clar (engleza, germana etc).

Daca ai navigatie poate afisa mesajele de pe aceasta acolo, la RCD300 si RCD500 afiseaza TRACK x sau RDSul , meniul de incalzire stationara e accesibil doar in computer bord plus (de fapt daca iei WEBASTO vine automat si computerul plus)

Legat de presiune pneuri poti sa o ai si cu un computer si cu altul. Se comanda separat si aceasta. Se poate si monta separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la computerul normal afiseaza ce usa e deschis.. doar ca nu grafic si cu text. Ambele fac acelasi lucru... doar ca arata altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu stiam ca-ti indica si care este deschisa... credeam ca doar da informatia ca ai usa deschisa dar fara sa sti care exact (sau portbagaj/capota)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt capota si portbagaj sunt martori separati. oricum scrie exact pe display ce usa e deschisa, sau portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri.

Dar nu sunt si functii in plus pt "plus" (na ca fac si repetitie)?

Daca sunt aceleasi functii dar prezentate altfel nu inteleg de ce ii zice "plus".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prospectul Golf 5 scrie asa:

Computer de bord "Plus" - comenzi pentru incalzirea stationara, anvelopele de iarna, lumini si vizibilitate (nu in combinatie cu radio-sistem de navigatie sau scaune fata incalzite)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si pe m-ar interesa mai multe date deprecopmuterul de bord. Mai ales ca mi-a aparut cifra 1 in coltul din dreapta sus si nu stiu ce reprezinta.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

computerul plus e ca suprafata mai mare decat cel standard.

@CBR> nu se poate in combinatie cu incalzirea stationara sau navigatia pentru ca acolo vine standard (e necesar pentru ca este DOT-MATRIX si afiseaza de la texte la sageti )

@vladixus > aici vorbim despre computerul de bord de la GOLF 5. Cauta in aria de golf 4 ca sunt multe discutate pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt asi dori daca se poate o descriere a functiunilor coputerului de bord ( al meu este simplu)

mersi voinea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladixus: Da, si de asemenea, al tau e instalat pe un Golf 4, nu pe un Golf 5, nu? Daca da, ai gresit aria, aici se discuta despre computer-ul de bord de pe Golf 5. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si pe m-ar interesa mai multe date deprecopmuterul de bord. Mai ales ca mi-a aparut cifra 1 in coltul din dreapta sus si nu stiu ce reprezinta.

multumesc

Cred ca te referi la anumite informatii care sunt contorizate de doua ori: istoric si un total de la ultimul reset.

De pilda pt consumul mediu poti reseta valoarea din primul contor iar in al doilea sa ai consumul mediu de cand ai masina.

Apasa scurt butonul OK / Reset pt a schimba ce contor ai afisat: 1 sau 2. Tine apasat pe acelasi buton cateva sec si ti se reseteaza contorul...

Sper sa ma facui inteles :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Cred ca te referi la anumite informatii care sunt contorizate de doua ori: istoric si un total de la ultimul reset.

De pilda pt consumul mediu poti reseta valoarea din primul contor iar in al doilea sa ai consumul mediu de cand ai masina.

Apasa scurt butonul OK / Reset pt a schimba ce contor ai afisat: 1 sau 2. Tine apasat pe acelasi buton cateva sec si ti se reseteaza contorul...

Sper sa ma facui inteles :).

salut,

un prieten posesor de golf v mi-a aratat cum se intra in meniul computerului de bord.

toate bune si frumoase, veselie mare.

numai ca acum dupa ce el a umblat in el, nu imi mai apare termperatura exterioara si nici nu mai pot intra in meniu prin apasarea lunga a unuia dintre cele

2 butoane din capatul manetei.

ma puteti ajuta? cum fac sa imi para iarasi temperatura? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu problema mea!

nu mai pot accesa meniul principal din BC, nu imi mai apare temperatura exterioara!

ma poate ajuta cineva? pls! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta este ( parerea mea ) foarte urata......deci ori butonul pt BC nu mai face contact ori sa intamplat altceva mai grav.Poti incerca sa scoti bornele de la baterie , normal ar trebui sa se reseteze setarile facute de tine ( ai grija ca RCD iti va cere codul la repunerea bateriei ).Bafta.

LE: accesarea BC se face numai din butonul superior prin apasare cca. 1-2 secunde.

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am auzit si vazut eu o diferenta notabila intre cele 2 este faptul ca la CB plus poti accesa si regla anumite functii (meniurile confort de exemplu) pe cand la cel mic (simplu) ai nevoie de valiza magica... La masinile echipate si cu GPS ai in plus posibilitatea afisarii ecranului GPS (directia de mers) direct pe comp de bord. In rest...cei care stiu mai multe sigur isi vor da cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu sper sa nu fie atat de grava!

poate ma lamuriti voi: nu stiu exact care este modelul ... masina este golf V mai 2004, computer de bord plus cu navigatie mare (plus), eu cred ca sunt strans legate ca unele informatii imi apar pe amandoua ecranele, puteam "inainte" sa optez pt afisarea rutei/melodiei si pe BC.

stiu sigur ca atunci cand a umblat prietenul meu la BC a tastat ceva si pe la Navigatie.

mentionez ca nu este cd player, am dor display-ul si magazia de cd-uri in cotiera.

acum pe langa faptul ca nu mai pot accesa BC, nu imi mai apare nici temperatura, asta ma doare cel mai tare.

sincer cred ca e vorba de o alta combinatie de butoane... pe care din pacate inca nu am aflat-o! :banghead:

daca scot bornele e posibil sa-mi ceara cod? nu stiu codul, de unde il aflu?

va multumesc celor care si-au dat cu parerea pana acum! orice sugestie e binevenita! :beerchug:

astept cu foarte mare nerabdare ajutorul vostru!

merci!

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o nelamurire, va rog...

Cineva care are computer de bord plus mi-ar putea raspunde...

Pentru mine mi se pare ca merita optionala Computer bord plus, doar si pentru cum arata, estetic vorbind...

Am atasat o poza cu un bord de GTI.

Daca imi iau Trendline cu optiunea computer bord plus, imi va arata afisajul exact la fel ca in poza atasata?

golf_r32_interior.jpg

post-14321-1184925927_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E R32 in poza .... dar cred ca vei avea acelasi computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul RCD trebuia sa-l primesti cand ai luat masina, (cel putin asa sa intamplat la mine).

Incearca sa suni la PBN .

O zi racoroasa :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut din nou,

connic, merita sa-ti iei "plus" si ar fi bine sa poti sa accesezi si meniul principal... :icon_thumright: asa cum faceam si eu pana sa-mi anuleze cineva functia. da, arata exact ca in poza.

cat despre cod il notat pe o fisa din cartea service :vaidecapulmeu:

in disprearea mea, am mers cu ea la vw si i-am pus pe toti in dilema, nimeni nu stia cum activez din nou meniul principal, deci, ma intorc din nou spre voi si astept sa ma scoateti din impas.

multumesc anticipat!:somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate jumatate de ora bornele de la baterie si rezolvi problema. E cea mai simpla cale. Sa ai la indemana codul de la cd-player ca ti-l va cere dupa ce conectezi la loc bornele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istef, ma gandeam si la varianta asta, crede-ma, numai ca am fost la VW si mi-a spus un tanar foarte ok ca nu pot face asta decat pe tester, mi-a zis ca risc sa-mi ramana aprinse niste atentionari prin bord...

Tot el mi-a spus ca se ocupa de chestia asta si incearca sa afle varianta oficiala de reactivare a meniului.

Este clar ca pana la urma o sa apelez si la varianta "scoate borna", eu insa, mai sper.

Sunt suparat ca am aflat ca din meniul respectiv puteam sa optez pt modificarea oglinzilor automata la marsarier pt a vedea bordurile, astfel nu mai juleam frumusete de jante! :offtopic:

Merci!

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca daca scoti bornele nu se aprind becuri prin bord. Daca totusi se aprind (ceea ce nu ar trebui daca scoti ambele borne de la baterie) atunci le poti sterge foarte usor cu un VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci istef!

eu totusi sper sa aflu cum se face ok si sa spun si voua ca altadata sa nu mai sufere nimeni asa cum am patit-o eu! :D

deci, raman deschis optiunilor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!