Jump to content

Service Compexit Trading


stefan76
 Share

Postare recomandată

Sa va mai spun o povestioara care mi s-a intamplat la Compexit.

Dupa cum v-am mai spus am fost cu masina la revizie. Toate bune pana aici. La o saptamana spaland masina am constatat ca anvelopele fata erau tocite pe interior, ceea ce implica automat o problema cu unghiurile. Am fost ieri si problema s-a constatat si s-a rezolvat, cu o colaborare super din partea celor implicati.

Ceea ce insa m-a deranjat este urmatorul aspect. In service plan scrie clar ca se face verificarea cauciucurilor si a stari lor. Evident pe fisa care am primit-o in urma reviziei erau verificate si totul era ok din punctul lor de vedere. Adica din punctul lor de vedere, al celor care au facut revizia era ok ca anvelopele erau uzate pe interior. Sunt convins de faptul ca nici macar nu s-au uitat la ele sau daca au vazut uzura s-au ghidat dupa celebrul principiu romanesc "Las ca merge si asa"

Problema este urmatoarea. Trebuiau sa-mi semnaleze problema, deoarece zic eu este o problema foarte grava care poate duce la defectiuni majore ale directiei si suspensiei in timp. Insa marea problema e alta, si asta ma deranjeaza cel mai mult. Daca eu nu observam problema si ma bazam pe rezultatele reviziei, mergeam linistit cu masina ca e "ok", aveam cu siguranta sansa ca peste un an uzura anveloper sa devina foarte mare ceea ce putea duce la explozia cauciucului, deci implicit pericol de a zbura de pe sosea. Prin neglijenta lor teoretic mi-au pus mie si familiei mele viata in pericol. Norocul meu e ca imi mai verific si eu chestiile care tin de siguranta la masina, si nu ma las la discretia unor mecanici plictisiti, si a unor consilieri service prea ingamfati de pozitia pe care o ocupa. (nu dau nume si nu e vorba de toti. Sunt si consilieri service care au nota 10, unul dintre ei fiind cel cu care am discutat ieri)

Sincer sa fiu nu voi lasa lucrurile asa, cineva trebuie sa ia masuri sa nu se mai intample asa ceva in Compexit, sper sa se auda destul de bine pana pe Calea Turzii.

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stefan76

    19

  • bebeko

    15

  • manfred

    9

  • Eto

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

La partea de vanzari-9.La service nu pot sa dau nici o nota, n-am avut decat o revizie, dar sunt amabili, asta am putut observa.

Cand am preluat masina mi-au facut o figura urata cu husele.Eu de buna credinta le-am comandat de la ei sa fiu sigur ca-s ok.Altfel le puteam comnda de la Metro.Dupa 2 zile de la montaj, cand mi s-au mai aerisit aburii aia de euforie dupa primirea masinii, am observat ca respectivele huse nu meritau cele 5.5 milioane cat costasera, motiv pt care m-am prezentat la ei cu intentia de a le inapoia si de a fi despagubit.No way.Foarte tare pe pozitie, inclusiv agentul de vanzari mi-a spus ceva de genul:"Pai daca nu v-ar mai placea masina , ati vrea sa ne-o inapoiati?" :hainoroc: .Mentionez ca masina mea este a doua pe care am cumparat-o de la ei (pe firma).Atunci n-am vrut sa fac galagie prea mare cu husele pe motiv ca tot la ei voi face reviziile si stiti voi cum e.Daca mergeam la OPC, le scoteam banii pe nas.Nu-s bine croite, iar cotiera din spate (mediana) nu se poate folosi si nici compartimentul de skiuri din acelasi motiv.Reglajul lombar nu este prevazut cu degajare pt rozeta de reglaj, etc.Taranisme de la romania.Am considerat ca nu merita sa fac scandal pt huse si am lasat de la mine.

Daca as fi eu directorul Compexit, nu as lasa un client nemultumit sa plece de la mine dupa ce cumpara doua masini (si la anul poate vom mai lua una) pt o husa de 2 lei :hainoroc: , facuta la nu stiu care CAP, bune cel mult pt un Logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca nu prea le pasa ce se intampla cu clientii lor. Se pare ca se bazeaza pe faptul ca Skoda este o marca de masina respectata si lumea va cumpara din inertie masini Skoda. Eu unul nu m-as baza numai pe asta in locul lor deoarece si altii produc masini bune si incep sa se apropie ca si raport pret calitate de Skoda, chiar sa fie mai competitivi la acest capitol.

Eu am cumparat Skoda deoarece am avut Skoda si am fost multmit de Skoda. Dar acum dupa modul in care se misca lucrurile la ei s-ar putea sa ma gandesc de 2 ori inainte de a mai cumpara Skoda. Si nu e neaparat vina masinii. Deoarece intr-adevar are probleme, si sunt probleme mici fata de calitatle masini, insa e vorba de calitatea serviciilor care din pacate inca la ei lasa de dorit. Si e normal sa fi nemultumit cand ti se face revizia in fuga ca e sambata, cand astepti 2 saptamani sa te sune, si ii suni si mai trece o saptamana si nici atunci nu se sinchisesc sa dea un telefon sa te programeze, cand bancheta spate bate de aproape un an si ei o rezolva de 2 ori si degeaba.

Totusi cand nu se vor mai vinde atatea masini Skoda in Cluj poate ca isi vor revizui atitudinea.

Cand am luat masina, am luat Skoda luand in considerare si faptul ca au service-uri dotate, si se poate vedea la Compexit comparativ cu multi dealeri, nu dau nume, dar am vazut cum arata service-urile altor marci in Cluj. Altii mi-au dat o gramada de optionale gratis numai sa cumpar masina de la ei, dar eu am ales Skoda.

Incep sa cred ca am facut o alegere proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Compexitul e un service bun , dar depasit de situatie . De aceea isi si construiesc inca o hala .si mai au una in plan . Pentru ca au atatea masini de reparat ca nu mai fac fata . Eu le iau apararea , pentru ca situatia de acolo imi e cunoscuta.

Si am fost mai multumit de atitudinea lor , decat de a altora. De ce sa ma duc la Autoworld sa ma ia aia de fraier ?Macar la Compexit am cu cine vorbi omeneste.

Recomand cu caldura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi parere si eu, sunt cam depasiti de situatie, in sensul volumului mare de lucru. Nu sunt sfinti, si mie mi-au lasat mici bube enervante, dar perfectiune nu exista. Sa speram ca odata cu extinderea, o sa gaseasca oameni priceputi sa angajeze, sau sa-i pregateasca si lucrurile sa se imbunatateasca, in sensul timpului asteptat, a atentiei de care beneficiaza masina. Si da de ce sa nu spun, mi s-au parut destul de corecti si fata de alte service-uri (tot autorizate Porsche) sunt mai buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa revin cu cateva impresii despre Compexit.

Le-am facut o sesizare scrisa la care am anexat toate documentele service ale masini si mi-am exprimat doleantele in legatura cu modul in care am considerat eu ca au rezolvat problemele.

Am primit raspuns, mai precis m-am dus eu dupa el deoarece inca se pare ca se mai gresesc adresele clientilor cand se trimite o scrisoare recomandata. La chestia referitoare la unghiuri si uzura anvelopelor mi s-a raspuns ce ma asteptam, adica nu este posibila schimbarea anvelopelor.

Asa sa fie oare, se prea poate deoarece eu unul nu mai am chef sa pierd timpul facand compuneri spre Porche Romania sau spre producator, cu toate ca asta ar trebui sa fac.

Mi s-a explicat in scrisoare ca garantia acopera problemele de acest fel in primii 10000 de km sau primele 6 luni si ca unghuiurile pot iesi din parametrii din "varii motive". Asa o fi daca expertii spun :) Banuiesc ca anvelopele s-au uzat pe interior in cei 3500 rulati de la 10000, ca pana la aia 10000 nu s-au uzat deloc, .

De asemenea "clientul este raspunzator pentru semnalarea aparitiei unor uzuri exagerate". Dar oare mecanicul ala care a facut revizia pentru ce e pus acolo, banuiesc ca rolul lui este sa vada daca s-a decolorat vopseaua. Ca vorba aia la adancimea profilului mi-a scris valorile. Dar cand le-a masurat nu i-a sarit in ochi ca suprafata de rulare nu e ok. Eu imi dau seama punand mana pe anvelopa iar mecanicul care e sub masina ridicata pe elevator nu vede.

In fine am abandonat ideea de a primi macar un discount sa iau alte anvelope noi pe fata ... insa am ramas cu un gust amar legat de acest aspect.

Macar sper sa se fi schimbat ceva la modul in care sunt efectuate reviziile, si sa fie facute cu mai multa responsabilitate, ca pana la urma o revizie de un an e 394 RON (daca bine imi aduc aminte) cu materialele lor.

Am ajuns sa discut cu seful de service, un om fair-play n-am ce spune si am stat putin de vorba legat de problemele aparute. Acum urmeaza sa se rezolve restul problemelor legate de bataia banchetei spate si intratul apei pe la usa din dreapta spate. Sa vedem cum ...

Oricum faptul ca am primit un raspuns, ca problema a fost tratata cu seriozitate, chiar daca raspunsul nu fost cel asteptat, denota faptul ca totusi sunt interesati sa-si pastreze si sa-si multumeasca clientii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Uite ca a venit si revizia de 28200 km, am facut-o pe prima mai repede de 15000. Cost 700 Roni. Am fost sunat de o doamna sa ma intrebe de impresii. Sper ca mai citeste si altcineva de la Compexit acest site. Impresie per ansamblu buna, fata de alte service-uri, Compexit este peste, mult peste chiar fata de unele - toate serviceurile luate in calcul apartin dealerilor autorizati de prin Transilvania. Un lucru care m-a nemultumit foarte tare a fost pretul mare al consumabilelor. Nu ai voie sa vii cu consumabilele tale, altfel pierzi garantia. Pai uleiul Aral nu e tot ARAL? Flitrele nu sunt tot Mann sau Bosch? Eu zic ca da. Politica serviceurilor e sa-ti dea consumabillele lor mai scumpe. Asta in cazul in care sunt ambalate in cutii cu sigle Skoda, VW, Seat, Audi ar mai fi cum ar mai fi - ca de, "consumabilelel lor". Dar la revizia asta nici macar nu s-au obosit sa puna consumabile in cutiile mai sus mentionate. Am avut pur si simplu consumabile Bosch, in cutii Bosch. Mi-au pus filtrele vechi in cutiile celor pe care le-au folosit acuma. Macar atata puteau sa se oboseasca sa foloseasca cutii cu siglele lor "originale"mentionate mai sus. Ce m-a mirat iarasi a fost lipsa de reactie a doamnei care m-a sunat, la cele relatate de mine. Ma gandeamca un bla-bla despre politica noastra, ceva, dar nimic. Pai de ce ma mai deranjeaza cu telefoanele atunci, daca i comunic o nemultumire si nu are nici o reactie...lehamite si nepasare tipic romanesti. Se uita de sus la tgine ca intrebi cat costa una si alta pe acolo. Eu pur si simplu sunt atent pe ce dau banii, nu duc numai masina in service si la sfarsit semnez ordinul de plata fara a ma uita la suma...Ar zice probabil,ca daca nu-ti permiti masina asta, nu o cumpara...o alta chestie tipic romaneasca.

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forumul cred ca este citit cu siguranta. Eu de cand i-am facut cu ou si cu otet aici pe forum nici nu s-au mai obosit sa ma sune, stiu deja parerea mea despre ei :(. Tanti care suna o face ca asa ii cere meseria, si oricum nu prea poate sa-si dea cu parerea despre politica companiei referitoare la consumabile in momentul in care vorbeste cu clientul. Bine ar fi sa ajunga totusi informatiile la urechile cui trebuie sa ajunga.

Oricum nu le pasa de problemele noastre ca si clienti ca suntem clienti mici care cumpara cate o masina, nu 10 sau 15 cum cumpara corporatiile, pe care sunt interesati sa le aiba ca si clienti. De asemenea sunt constienti ca sunt cautati deoarece per ansamblu lucraza mai bine decat restul si sunt mai dotati, iar pentru Skoda nu prea este alt service autorizat prin zona, deci isi pot impune conditiile.

Oricum eu putin probabil sa-mi mai cumpar Skoda dupa experientele avute cu Compexit. Mai bine imi cumpar o masina ieftina de gen Logan, macar stiu ca platesc mai putin pe bataia de joc din service :beerchug:. Din pacate personalul din service-uri e la fel se pare indiferent cate cursuri de specilizare si indiferent de marca, tot plictisiti de meseria pe care o fac sunt, si o fac de mantuiala. Sau am uitat eu oare ca trebuie sa cotizez la nenea mecanicu :( se prea poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o rugaminte : se apropie prima verificare tehnica ( ajung la 15.ooo km ) si as vrea sa stiu cam la cat s-ar ajunge, per total , la Compexit Service. Pot sa vin eu cu consumabilele sau e obligatoriu sa le cumpar de ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spunea manfred se pare ca nu este voie sa vi cu consumabilele tale.

Eu am cumparat consumabilele de la ei si fost in total 394 RON daca imi aduc bine aminte. Oricum iti recomand sa nu mergi sambata la revizie sa cumva sa ai surprize :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge cu consumabilele tale, dar atunci pierzi garantia. Nu cred ca iti convine. Despre cost, suna-i si intreaba-i cat costa. Cat mi-au spus cost estimativ, atata a fost. Evident daca nu trebuie sa mai schimbe ceva care nu e in planul de revizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...cand am mers cu uleiul meu Aral (sigilat si cu viza RAR pe el)...mi l-au acceptat doar ca pe cartea de service scrie Ulei Aral tipul etc adus de client...

Nu mi-a spus nimeni ca as pierde garantia dar probabil nota din cartea de service s-a facut exact in aceasta directie.

Acum eu dupa experienta cu doua Skode, eu zic sa mergeti cu consumabilele voastre inclusiv filtre, ulei si ce o mai fi...

In acest mod faceti o economie deloc de neglijat. In plus masinile sunt bune, nu se strica si oricum certificatul de garantie e foarte restrictiv (se precizeaza mai mult ce nu e garantat decat ce e garantat).

De ce credeti ca , Compexit ofera 3 ani garantie la Skodele vandute de ei? Pentru ca statistica a dovedit ca reparatiile pe garantie nu prea exista, iar un an in plus la garantie suna foarte bine pt client desi in realitate e o frectie superficiala...

Alegerea marcii de ulei la service-urile auto se face pe baza de discount si pile si prietenii cu furnizorii de ulei. Astfel ca la Compexit se livreaza Mobil...si nu sa spunem Shell cum ar recomanda Skoda sub capota...

Nu ca Mobil ar fi un ulei rau...dar decat sa-l platesc la pretul lor prefer sa merg cu Aralul meu. Si nu la ei...ci la un vechi prieten care e un mecanic iscusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire. Stie cineva daca mai exista in Cluj alt service autorizat Skoda.

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diesel...doamne-fereste de o defectiune pe parte de motor ce implica ungerea-se va refuza.De-a lungul timpului la diversi dealeri au fost semnalate probleme cu uleiurile aduse de clienti, chiar daca bidoanele aduse de acestia erau "sigilate"...in perioada de garantie, pentru derularea fara probleme a acesteia, este indicat ca toate consumabilele sa fie originale,cumparate de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in perioada de garantie, pentru derularea fara probleme a acesteia, este indicat ca toate consumabilele sa fie originale,cumparate de la dealer.

Nu te contrazic...eu doar spuneam ca perioada de garantie s-a derulat foarte bine in cazul meu chiar daca am am adus cu diferite ocazii unele consumabile (in cazul meu era vorba de ulei).

Asta pentru ca nu am avut pentru ce sa apelez la garantie.

Am si eu o nedumerire. Stie cineva daca mai exista in Cluj alt service autorizat Skoda.

Un alt service autorizat VAG (deci implicit Skoda) este service-ul Proton SRL care se afla pe Calea Turzii in fostul sediu Skoda Compexit.

E un service OK, unde poti face unele economii mai ales daca ai un VW, un Audi, sau chiar o Skoda. Interesant e ca tine tot de grupul Compexit dar e intr-un con de umbra. By the way, aceleasi consumabile de la Compexit service le vand si la Proton. N-am verificat cu cat sunt mai ieftine.

La Proton am apelat la servicii de genul o alarma, un Cd player...Dar am vazut lucrari mai importante inclusiv schimbari de distributie la un A6.

Nu fac reclama dar la Compexit m-am enervat mult mai des (aproape de fiecare data) decat am facut-o la Proton.

Iar service-uri neautorizate insa cu oameni calificati sunt destule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare ! Si eu stiu ca Proton este service autorizat , dar mai stiu un caz cu probleme motor in garatie care a fost refuzat de Compexit tocmai pe motiv ca si-a facut reviziile la Proton !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista diferente intre service autorizat VW si service autorizat Skoda.Nu faceti confuzie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate Proton e in aceeasi oala cu Compexit de fapt aceeasi actionari si se pare aceeasi mentalitate a angajatilor. :) Cu Proton am avut o singura intalnire cand la cealalta Skoda am avut o problema cu un alternator trebuia schimbat rotorul. Jumatate de ora am stat asteptand sa ma ia cineva in seama din service, sau sa ma ajute. Le-am spus ce problema am, si mi-au spus sa astept sa vad ca o fi ca o pati si pana la urma am plecat. Am plecat si mi-am rezolvat problema la Dacia Service :P. :(

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este din data de 1 februarie (o luna si 12 zile) la Compexit pentru schimbat 2 usi, praguri si stalp. Ba isi schimba softul, ba n-au loc in hala, ba n-au oameni, ba nu au timp sa faca deviz pentru asigurari. Deja m-am saturat. In mod sigur urmatoarea mea masina NU va mai fi Octavia, asa cum voiam pana nu demult.

Ba mai mult, nici nu mai imi iau masina noua, pentru ca nu mai vreau sa fiu legat de vreun service prin garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau de 4 saptamani sa-mi schimbe parbrizul. A venit piesa dar nu au loc in service. Stiu ca e aglomeratie, dar sa angajeze naibii oameni, sa-si mareasca hala. Noroc ca mai pot circula cu el asa. Dar daca va trebui sa ies din tara nu o sa pot. E destul de nasol cu asteptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un parbriz :blink: !!!!!!Se asteapta enorm........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici acum nu au loc in service dupa ce au mai construit o hala .... Astea sunt povesti ca nu au loc. Pai daca n-au loc in hala sa-si cumpere si niste corturi. :blink:.

Marea problema e ca daca nu vor schimba modul de abordare al clientilor, nu vor deveni mai seriosi la capitolul programari, estimari termene de executie si nu in ultimul rand vor fi mai atenti la calitatea lucrarilor pe care le fac s-ar putea sa fie foarte mult loc in halele lor, eventual poate o sa le inchirieze pentru depozite :lol:. Pana una alta isi permit sa faca pe desteptii deoarece stiu ca noi cei care am cumparat o Skoda noua in Cluj suntem legati de ei cel putin 2 ani cat e garantia.

Poate ca in viitorul apropiat sa mai apara un dealer Skoda in Cluj, care sa ofere servicii peste ei sa le taie macaroana, cu toate ca e putin probabil.

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luni sunt programat pentru ITP la 15.000 km :lol: Cu aceasta ocazie am sa-i rog sa se ocupe si de problema cu etanseizarea geamurilor de la usile spate - care in mod normal trebuie sa fie gratis la toate Fabiile fabricate in 2006-2007 ( cod intern 57C5 ). Sper sa nu revin pe topic umplut de draci ... !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios daca aceasta nota interna a companiei se aplica si in Romania si mai ales la Compexit. Oricum mie mi-au rezolvat pe garantie problema cu intratul apei dar e drept doar in dreapta spate, si au rezolvat-o doar dupa a doua intrare in service cu aceeasi problema. Oricum cand le-am spus ca problema e defect de fabricatie mi-au dat un raspuns de 2 lei "Pai noi nu am avut pana acum probleme la Fabia cu intratul apei in masina si nu am auzit sa fie probleme cu asa ceva" :lol: , asa ca i-am recomandat consilierului care a facut acesta afrimatie sa mai citeasca pe vwforum cum sta treaba poate ca isi aduce aminte si de alte intrari in service cu acesta problema :D. Din acest motiv sunt curios daca a auzit de nota interna. Daca ar fi auzit de ea ar fi fost normal sa trimita cate o notificare la proprietari

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta ... alarma falsa. Cei de la Compexit m-au programat pentru inspectia tehnica periodica si nu revizia tehnica , care am nevoie de fapt ( cica eu sunt de vina ca nu m-am exprimat corect ). Oricum m-am reprogramat pe vineri :D La intrebarea mea adresata unui consilier service daca stiu ceva de actiunea interna Skoda 57C5, intr-o prima faza au facut niste ochi mari , pe urma vazand ca totusi s-ar putea sa stiu ceva mai multe decat ar vrea sa lase ei impresia, mi-au raspuns ca sa le mai aduc aminte vineri cand revin la revizie si mai vedem ce se poate face. Deci ... e clar !!! :tomato:

Stefan ai avut ceva probleme dupa rezolvarea etanseitatii la usile spate de catre cei din service ? Si aici ma refer la faptul cum au demontat/remontat panourile usilor spate, eventual greieri aparuti, ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!