Jump to content

Reparatie pana


volksman
 Share

Postare recomandată

am folosit la snururi de nu le mai stiu numarul. si nu am avut probleme cu ele. bine, nu la auto, la scutere. am acasa vreo doua truse ieftine-nu conteaza pretul,ci montajul.

1.prima scula are pe margini niste striatii-pt curatarea gaurii si indreptarea ei. nu se foloseste nici o surubelnita.

2 a doua se foloseste pt introducerea snurului. cu adeziv sau fara, important e sa ramana inauntru cat mai mult,sa etanseze pe interior.

3 apoi se taie din motul snurului,sa nu cumva sa se lipeasca de asfalt la o frana puternica si sa smulga snurul.

P.S. odata am observat ca pierdea aer, era o gaura mai mare,lasata de un piron. solutia? am mai pus un snur in plus,adica am pus doua snururi si gata.

P.S2. viteza scuterelor e de maxim 70 la ora,dar sunt si motociclisti care merg cu snururi in cauciuc, si circula cu 200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

cum se testeaza daca rasufla pe la snur?

 

eu am la roata spate un snur de acum multi ani pus, din cauza unei sarme care se infipsese.

de cateva saptamani observ ca in doar cateva zile scade de la 2.2 la 2.0 iar la 2-3 saptamani scazuse pana la 1.5 atm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare. Mai este buna de ceva anvelopa asta? A fost folosita doar 2000km. Se vede doar primul strat de ate, care sunt neatinse. Nu scapa aer etc. Sa o mai folosesc sau sa iau alta?

post-16307-0-40775500-1365398434_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se testeaza daca rasufla pe la snur?

Se scufunda in apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se gaseste "gel" care sa fie bagat inauntru si sa astupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu nimic de vreun gel. Si daca ar exista, sigur trebuie polizat cauciucul (deci gaura mai mare) ca sa poata sa adere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare. Mai este buna de ceva anvelopa asta? A fost folosita doar 2000km. Se vede doar primul strat de ate, care sunt neatinse. Nu scapa aer etc. Sa o mai folosesc sau sa iau alta?

asa ceva am avut si eu dar pe o anvelopa sh si am mers o vara intreaga. Deci...nu vad sa patesti ceva dar daca ai indoieli atunci schimbo :d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Unde pot merge sa pun si eu gel de ala in roti? Nt, Bc, Sv, Is.

Sent from my Note.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am facut o galma cam de 0,5 cm proeminenta si 1,5-2 cm diametru pe o anvelopa 215/40/17 bridgestone potentza R050A, fata dreapta. (traiasca calea ferata de la intrare in Sighisoara)

Anvelopele au 40k km. Cum ati proceda avand in vedere ca nu scapa aer?

1.Pastrata si mutata pe spate

2. Schimbata doar ea

3. Mutate cele de pe spate pe fata si luate alte doua noi pentru spate

Mare parte merg pe autostrada, deci viteze de rulare mari

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi 2 noi daca ai bani pentru fata ,deja la 40k sunt cam la sfarsit de drum,sau le muti pe spate sa mai tragi de ele dar sa ai in vedere acesta problema ,cand te dai la ea sa nu-ti faca surpriza vara daca zici ca mergi mai alert pe autostrada.Totul depinde de finantele disponibile,dar cel mai indicat sunt doua noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi una SH cu același profil și cu uzură asemănătoare cu cele existente, anvelopele de pe spate le muți pe față, anvelopa bună de pe față cu cea SH pui pe puntea spate, și mai mergi un sezon sau două cu ele. Eu așa aș face.

 

Desigur dacă banii nu sunt o problemă, cel mai bine să cumperi două anvelope noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc!

Cele de pe fata mai au 2 mm de la martor si ar mai fi mers sezonul asta la fix. Probabil voi merge pe 2 noi si raman cu o rezerva.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nou,e nou mai ales daca o alergi macar stai fara frica.Asa mai tragi de ele pe spate un sezon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. O cheltuiala mai timpurie, dar la cum s-a simtit socul ma bucur ca nu e mai mare cheltuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar cea mai buna ar fi a 3a varianta. Doua noi pe spate si cand va veni momentul inlocuite si celelalte doua.

 

Eventual alta marca/model de anvelopa. Am avut Bridgestone Potenza RE050A si ca performante sunt slabute, mai ales pt cat costa. Insa asta e o discutie pt alt topic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Luat si eu ieri una bucata  piron pe mijlocul caii de rulare, pe sant,  si mi-a fost peticita cu o ciuperca, sa vedem daca si cat tine...

post-6094-0-64769800-1412267212_thumb.jp

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Astazi am gasit roata de pe partea soferului putin lasata si la vulcanizare tipul de acolo a vazut un cui cam de 3 mm grosime infipt in cauciuc. Mi-a pus un fel de snur special in locul cuiului, i-a dat foc pana s-a topit si mi-a zis ca mai rezista mult si bine asa.
Mai am incredere in cauciucul asta sau trebuie sa am in vedere schimbul lui ? Ca daca schimb unul, trebuie sa le schimb pe ambele... :dry: 

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un snur d-asta intr-unul dintre cauciucuri si merg de vreo 3 ani, fara sa am probleme cu el. :)

Cred ca era mai bine daca postai aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare o fi mai bine daca ma duc la vulcanizare sa-mi puna petic in locul snurului?

 

Am cautat pe forum dar nu am gasit sectiunea. Rog un moderator sa mute topicul unde trebuie.  :icon_thumleft:

Modificat de ekoly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pus pe suprafata de rulare, e ok. Nu ai nevoie de petic decat daca e pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era cazul de petic iti facea acolo la vulcanizare. Altii merg cu cauciucurile la sarma si nu-si fac griji...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dupa logica asta unii fumeaza de la 12 ani, altii merg fara centura cu 200, etc...

nu e tocmai o contraargumentare de succes.

 

e foarte bine ca-si face griji omul, chiar daca, in cazul asta, nu e nimic de speriat :)

unu' poa' sa mearga cu sarmele pe afara fara probleme si lui sa -i bubuie pneul pe autostrada asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima data cand merg cu un cauciuc cu snur in el, mai ales ca este si pe fatza. Mai merg cu el asa si peste 2 luni le pun p-alea de iarna si apoi voi vedea ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stai linistit poti pune un petec pe interior nu o sa mai ai nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!