Jump to content

VW Scirocco MKV (Iroc) Concept


scirocco
 Share

Postare recomandată

Am aflat acu ceva timp si io despre noul Scirocco dar m-a dezamagit ca ofera prea putine motorizari si prea slabe...asta a fost odata o super masina si sportiva ( chiar foarte tare la vremea ei)....ma asteptam la ceva mai mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se discuta despre el la Noutati VAG. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D sorry

oricum nu stiu ce au VW cu numele asta, l-au ingropat o data cu Corrado, ce rost mai are ?

NU are nimic in comun cu vechiul Scirocco, decat numele, nici macar manufacturerul nu va mai fi Karmann.

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ar fi trebuit sa arate !

irocchop.jpg

si ironia celor de pe vwvortex:

irocblurb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca asta au reusit sa faca dupa mai bine de 30 de ani, eu sunt total dezamagit. parca ar fi "combi" :lol: . singurele lucruri ce mai aduc a scirocco mk1 este volanul si eventual ceasurile(... aaa si in cazul meu culoarea :D ) sa speram ca va suferi modificari majore pana la aparitie in ceea ce consta designul. consider ca grila fata nu este deloc potrivita stilului. sa-l aduca pe Giugiaro :Driver: sa le deseneze el o masina ca lumea. ma duc in fata la VAG si fac greva foamei vreo doua ore :)

:) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In spatele oricarei masini frumoase trebuie sa stea o poveste care sa te cucereasca.

Citind ceea ce ai spus Scirocco am realizat ca acest IROC ar trebui sa fie mult mai mult decat "in sfarsit o masina mai sportiva decat Golf'ul, cel putin prin aratare prin aratare, de la Volkswagen. Eu, cel putin, asta am gandit cand l'am vazut. Am inteles insa ca Scirocco inseamna o alta dimensiune Volkswagen.

Chiar daca s'ar putea sa fie un proces dureros pentru tine, spune'ne povestea lui Scirocco, povestea care sta in spatele masinii, cea care ii completeaza imaginea cu dimensiunile de legenda.

Cat despre motoare fiti siguri ca vor fi si altele decat acest singur anuntat pana acum. La fel cum si masina de serie va fi altfel decat acest IROC. Care, dupa parerea mea de ... profan, nu arata chiar rau.

Foarte frumoasa interpretarea ta. Intradevar, mult mai aproape de ... Corrado, care inteleg ca s'a tras din Scirocco.Conceptul tau pare mult mai asezat, mai inchegat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu i-ar sta rau cu un motor de 3.6 , 300cp(sau 280?) care se zvonea ca va echipa un potential R36.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce este atat de blamat conceptul, dar mie chiar imi place. Are un desig agresiv si daca vor pune un motor bun cu siguranta va vea succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cineva un pronostic legat de pretul masinii?

Va fi o masina pentru "popor" - eu nu prea cred asta - sau va fi o sportiva atat prin look si performante cat si prin pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22.000 euro CIP ? :D

Dar din pacate nu prea seamana cu un VW :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, nu !

Din cateva unghiuri se vede clar ca este un Golf V mai pitic de inaltime. :blink:

Si apoi, partial in gluma fiind spus, pentru ca detaliile fac totul uneori, uita'te la interpretarea lui Scirocco si baga de seama cat de aproape este, totusi, de VW Corrado. Daca renunta la botul de EVO X si adopta o solutie mai moale atunci ...

22.000 CIP ? Hm ... Mai pune vreo doua si cred ca vom fi pe'aproape. :D

Eu deja am inceput sa strang bani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

scIROCco...e fain in deed.....dar dati un search pe Google si vedeti Mitsubishi Sportback concept...aparut acum vreo 2 ani (eu l-am vazut la Frankfurt)...si o sa va impresioneze asemanarea de stil.....oricum...faine amandoua :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eh... mai seamana el un pic si cu Volvo C30 la forma caroseriei.

Oricum, dupa cum spunea cineva pe Vortex, cred ca o sa-mi iau o a doua slujba ca sa imi pot cumpara masina asta (am visat Scirocco toata viata). Chiar daca nu este o continuare prea coerenta a lui Scirocco si chiar daca nu este un coupe veritabil ci un hatchback, tot este o masia a naibii de frumoasa. Din punctul meu de vedere, pot sa-i spuna "Scirocco", "IROC", "Tico" sau oricum altcumva, eu tot o vreau. :D Si apropos de motorizari, sa vedeti sacrilegiu cand vor pune 2.0 TDI pe el :icon_thumright:

Sa speram ca nu va fi mai scump decat un Golf GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca masina aia nu va vedea productie de serie never-ever...e prea agresiv look-ul ptr. conformistii de la VW.Sau daca totusi,cum s-a zis mai sus,vor "sacrilegia" in directia diesel.Remember Gti-TDI? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Asta aduce mai mult a VW, primele poze aratau o masina cam futurista pentru ce ne-a obisnuit grupui VAG ... (vorba lui homeboy sau tazzz).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe VWVortex se spune ca incepand cu 2009 VW vrea sa intre in WRC cu noul Scirocco ceea ce nu ar fi rau deloc :) Iata si o interpretare mai agresiva a unui membru de pe Vortex pentru Scirocco. :icon_cry:

post-1756-1204877339_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scirocco asta e prea frumos, mult prea frumos !! Spuneau cei de pe whatcar.co.uk ca se asteapta ca masina sa fie disponibila din toamna in UK de la 20 000 GBP ptr 2.0 TFSI si 18 000 GBP ptr 1.4 TSI 170 CP ... adica aprox 26 000 EUR 2.0 TFSI si 23.351 EUR ptr TSI (la 4.8 RON / 1 GBP si 3.7 RON / 1 EUR) ... iar asta nu poate fi decat de bine, daca vorbim de preturi cu toate taxele si dotari de min. bun simt, inclus ESP cum scria undeva despre modelele MY09 de la VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe si am venit de la Geneva ( oras si salon de 2 lei) dar am vazut Scirocco live ( care ziceai Cristi ca nu iese in serie??? :P )

motoare----2.0 TSI cica...era de fapt doar cu turbo- 200 de manji :king:

Aveti mai jos vreo doua poze...interiorul e golf/Eos... mie sincer mi-a placut masina...daca nu ar marai nevasta-mea la 2 usi m-as arunca la asa ceva :lol:

post-1095-1205476568_thumb.jpg

post-1095-1205476581_thumb.jpg

post-1095-1205476590_thumb.jpg

post-1095-1205476598_thumb.jpg

post-1095-1205476650_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti, care ar vrea sa fie pozitionarea lui Scirocco in gama VW ?! Intre GOLF si GTI ... intre GTI si R32 .. la egal cu GTI (asta ar fi f ciudat) !? E posibil ca Scirocco sa fie avanpremiera la Golf 6 ? Cum a fost A5 avanpremiera cu noul A4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!