Jump to content

Felicia - fum ca la camioane


its_snoopdog
 Share

Postare recomandată

Salutare din nou,

Probabil ca multi dintre voi ati mai vazut topicurile despre interesanta mea masina..

Stitzi probabil ca i-am schimbat clapeta de acceleratie ...da..si merge ok acum n-am ce reprosa..

Numai ca am avut o problema legata de faptul ca mi-a expirat ITP-ul, eu evident ca un inteligent n-am observat chestia asta...si un politai mai entuziast a bagat de seama, motiv pt care mi-a si saltat talonu..

Eu acum tre sa recuperez talonu ala..asa incat a trebuit sa merg sa-i fac ITP-ul.

Buunn..am fost..l-am facut dar o singura chestie n-a fost inregula la ea..si evident m-au intors.

...Si anume, noxele..Sub nici-o forma n-au iesit..si acum de ce sa nu fiu si eu sincer cu mine nici nu prea aveau cum sa iasa.

Masina scoate un fum cam negru, nu gasesc ca e normala chestia asta. Sa inteleg ca e amestecul!? Bun si cum sa rezolv eu asta? Sau care poate sa fie problema? Uneori o accelerez un pic (nu tare neaparat) si cand o las..imediat isi revine si evacueaza noxele ok...alteori o apuca si da un fum negru..de ii rup pe aia din spate.

Care-o fi faza?! Ce ar trebui sa fac? Evident..sa merg in service...dar voi ce ziceti ?!

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai motor 1.6 tip AEE....mergi intr-un service pentru diagnoza...dupa care mai vedem

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai motor 1.6 tip AEE....mergi intr-un service pentru diagnoza...dupa care mai vedem

Da, motor AEE 1.6...n-am apucat sa merg si ma gandeam ca au patit si altii ceva similar si au ceva sugestii..idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Da, motor AEE 1.6...n-am apucat sa merg si ma gandeam ca au patit si altii ceva similar si au ceva sugestii..idei.

off topic. sal unde as putea sa vin sa vad si eu felicia ta. ma intereseaza sa aflu cum arata motoru prins de cutie. intentionez sa pun un motor de 1.6 pe o skoda 120 si-mi treuie o flansa care banuiesc ca e de felicia 1.6. scuze de offtopic si daca sunt prea nesimtit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal, din pacate eu nu am patit inca asa ceva, fum negru nu a scos, ocazianal cand e rece mai scoate putin fum dar alb. Din cate stiu eu fum negru inseamna ca mananca ulei, mai multe nu stiu.

Iar cu itp-ul eu nu-l mai fac demult "pe bune", nu mai am catalizator asa ca iti dai seama ce noxe am. Din euro 2 cred ca e euro -1. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ITP-ul nici eu n-am putut sa-l fac pe bune...ca nu se mai vedeau cei din spate de fum..;) Scotea fum negru cu nesimtire..nu tot timpu scoate..dar nu mananca ulei, asta clar.

Totusi cred ca e de la sonda lambda. E singura care apare ca problema pe calculator, iar cei de la skoda (ca am fost pana la urma) au zis ca e clar defect de sonda lambda si e amestecul prost.

Am postat asta aici..pentru ca am vazut ca au fost 200 si ceva de vizite..si poate n-o sa fiu eu unic cu problema asta..desi...sper sa nu se intample si la altii...Asta e...e fier si pica. Trebuie alta sonda..probabil o comand maine..iar in week-end o montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind scoate fum negru consuma ulei, asta-i buna :) .....este doar amestec bogat(exces de benzina)si sonda lambda defecta poate fi intr-adevar cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!