Jump to content

Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7


MAX
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, sunt un nou membru al acestui forum, si v-as ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi: Am AUDI A4 2002 la care am ceva probleme cu pilotul automat; nu merge deloc, il setez conform cerintelor cartii si nimic, poate fi din sigurate, desii le-am verificat, nici in bord nu se aprinde nimic.

Moderator: Te rog sa nu mai scrii cu majuscule, si sa citesti regulamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogdanChipaila

    9

  • Mihai.Nechifor

    8

  • Ice_2k

    6

  • Rapier

    5

In primul rand, nu mai scrie cu CAPS, ca deranjeaza ochiului :D , iar in al doilea rand , poate o scanare cu VAG-COM te-ar ajuta sa descifrezi mai usor problema ta - da un search pe forum dupa VAG COM si vezi cine te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un rahat pilotu automat de la audi...al meu nu merge,am 2 prieteni cu A6 care nu le merge pilotu automat....mai am un prieten cu v8 caruia nu ii merge,citesc pe autovit un anunt cu audi A6 caruia nu ii mege pilotu....tie nu iti merge....oare ii merge cuiva nenorocirea aia de pilot automat?

Modificat de iuliane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un rahat pilotu automat de la audi...al meu nu merge,am 2 prieteni cu A6 care nu le merge pilotu automat....mai am un prieten cu v8 caruia nu ii merge,citesc pe autovit un anunt cu audi A6 caruia nu ii mege pilotu....tie nu iti merge....oare ii merge cuiva nenorocirea aia de pilot automat?

mie imi merge. :blink: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi merge. Imi pare rau totusi pentru voi, e destul de folositor. Era in dotarea de fabrica sau l-ati montat ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu aftermarket...vorbim de cruse control original audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, poate deja stiti, semnalul in bord la cruise control apare doar cand il activati, in mers, nu e ca la celelalte masini. La voi apare in mers semnalizarea sau nu apare nimic???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, sunt un nou membru al acestui forum, si v-as ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi: Am AUDI A4 2002 la care am ceva probleme cu pilotul automat; nu merge deloc, il setez conform cerintelor cartii si nimic, poate fi din sigurate, desii le-am verificat, nici in bord nu se aprinde nimic.

Problema ta si, probabil, si a celorlalti care au pilot automat de rahat este cauzata de senzorul pedalei de ambreiaj. Daca acesta nu functioneaza, nu mai functioneaza nici sistemul Cruise Control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am lamurit deci sistemul de cruise control la audi este proiectat aiurea,dar este o tampenie,

am condus vw passat din '97 si la aia veche mergea fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am lamurit deci sistemul de cruise control la audi este proiectat aiurea,dar este o tampenie

Detaliaza, ce anume ti se pare asa de aberant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Eu am cutie tiptronic pe masina, deci partea cu pedala de ambreiaj cade, si totusi pilotul automat nu da semne de viata. Cred totusi ca e ceva in neregula cu ele daca atita lume se plinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny

La mine merge fara probleme... ce-i drept am masina de f. putin timp.

Oricum in drumul din Germania pana la intrare in Romania l-am folosit intens! Si in RO l-am folosit, intre Banesti-Baicoi-Ploiesti pe linia dreapta si intre Ploiesti-Bucuresti, prin localitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge fara probleme... ce-i drept am masina de f. putin timp.

Oricum in drumul din Germania pana la intrare in Romania l-am folosit intens! Si in RO l-am folosit, intre Banesti-Baicoi-Ploiesti pe linia dreapta si intre Ploiesti-Bucuresti, prin localitati.

o sa fac tot posibilul sa-l fac sa functioneze pt ca merg distante mari si chiar imi trebuie,

la cealalta masina un golf merge ,dar audi este preferata mea. :P .

pana acum la service locale nu am rezolvat nimic,mi-au spus baietii de pe forum ca ar fi de la

senzorul de pedala dar astia din dr tr severin habar nu au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am tempomant OEM si merge . ..deocamdata :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
BogdanChipaila

Intrebare pt. cei care au montatat "cruise control" pe A4 2003 131 cp, care este codul de piesa pt. A4 an 2003? Eu (cei de la magazin) am gasit doua coduri si nu stiu care este cel ok.

Chiar si aici pe prima pagina am gasit un tutorial ce contine tot doua coduri de piesa, unul pana in 2003 si altul de la 2003... ???

Multumesc.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista 2 variante:

cu volan multifunctional : 8E0054690

volan standard : 8E0065691

in plus mai ai nevoie de capacul de sub volan 8E0953512 + cod culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila
exista 2 variante:

cu volan multifunctional : 8E0054690

volan standard : 8E0065691

in plus mai ai nevoie de capacul de sub volan 8E0953512 + cod culoare

Merci,

Multifunctional inseamna ca are comenzi pt tel si casetofon, nu?

1.Eu am normal doar cu reglare.

2.Am acel capac negru, cunosti din intamplare care este codul ;) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul capacului pe negru este 8E0953512P6PS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Multumesc frumos!

Modificat de Rapier
Sters "quote"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Revin, din pacate nu este corect codul pt volanul standard. ;) :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila, verifica daca nu cumva este un cod alternativ pentru aceeasi piesa. Am patit si eu la anumite componente sa fie coduri diferite in functie de producator si de anul fabricatiei componentei respective (ea se potrivea la masina doar ca era alt cod). Ca ex, daca la un moment dat Audi a schimbat producatorul (pentru piesa OEM) dintr-un anumit an, este posibil sa fi schimbat si codul. Totusi, aceasta componenta ce poate fi gasita teoretic pe doua coduri, este aceeasi si se potriveste. Nu stiu sigur daca aceasta este situatia la tempomat, dar poate fi o explicatie. De unde stii ca nu este corect codul dat de Scorpion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Pai am sunat la "volksparts" si am dat codurile si ei mi-au cf. ca cel de multifunctional este ok insa celalalt nu este corect.

Imi doresc mult ca cineva sa ma poata ajuta cu acest cod...!!!

Multumesc.

Modificat de Rapier
Sters "quote"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...si Volksman nu a putut sa-ti spuna care este codul corect? Ar trebui sa il stie (ma rog sa il poata afla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!