Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

Motor 1.6 AKL ...fac primul schimb de ulei. Am inteles ca s-a bagat 10W40 pana acum.. cu asta o sa continui si ma bate gandul sa bag ulei BMW 10W40 stiu ca este acelasi cu castrol ..iar din cate observ Magnetec'ul nu prea e vazut cu ochi buni. Ce parere aveti, ..evetual o recomandare? As mai inclina catre Mobil Formula S2, a bagat cineva?

Modificat de Taucher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga Rheinol cu aceeasi specificatie. Eu am pus la diesel, multi colegi din baia mare il folosesc si e foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

prefer Bucurestiul dar stiti care este mai bun, ma refer la service, la calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde si ce probleme ai.  Un service bun rezolva majoritatea problemelor la preturi mult mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nici o problema doar o revizie tehnica ,un schimb de ulei ,un filtru

  de polen  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sterescugabriel

Ce ulei pot sa pun intr-un 1.6 8 valve golf 5 , 5w-30 il papa la destul de repede, sa pun 10w-40 si pun castrol sau mobil ?

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza mult si uzura motorului, cati km are masina? 5w-40 pentru inceput cred ca ar fi ideal, daca il papa usor si pe acesta treceti la 10w-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

are 102.000 km , mi-a recomandat cineva sa pun 10W-40 si sa trec de la castrol la mobil

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice sa ramai la 5w-40 si sa pui rheinol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca urmatorul pas este 5w-40, care este un ulei full sintetic pe cand 10w-40 este partial sintetic. Fata de 5w-30 are o vascozitate mai ridicata la temperatura normala de functionare a motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru ca vad ca multi de aici stiu destul de multe despre uleiuri dar altii nu stiu cu lubrifiantii fara vina fiind  neexperimentati  mi-am permis sa intru cu cateva lamuriri

 

softul comparare performante uleiuri pe norme de la LUBRIZOL nr 1 mondial in aditivi uleiuri pt producatorii uleiuri  (se da clic pe sageti negre langa norme si se suprapun hartile performanta la normele uleiuri pt comparare

cea mai severa norma la uzura este astazi vw 50400/50700 sau PORSCHE C30    restul sant povesti ....ATEHNICE

 

http://origin-qps.onstreammedia.com/origin/lubrizol/Markets/EngineOilAdditives/100132RPtool2012Deploy/rp/pc/index.html

 

SI UN TEST PE  CATEVA ULEIURI LA ZI 

facut de laborator independent  publicat IUNIE 2013  DE AMSOIL

 

http://www.amsoil.com/lit/g3115.pdf

 

Seara buna!

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Este potrivit Castrol Edge 5W-40 pentru un Vw Passat 4motion cu motor 2.0 TDI BMP?. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu, BMP are filtru de particule.

daca este asa, atunci iti trebuie 5w30, cu norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masoara uzura cu degetu :10[1]:

 

in rest regie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinradita88,spune mi te rog daca as lua un castrol 10w40 din germania ar fi ok pt un golf 4 1.4 16v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 2 months later...

"Masoara uzura cu degetu"  aproape inexistenta la un ulei ce nu exista deocamdata in RO   un   5w40  cu HTHS 4.5 cum are SCHAFFER  deocamdata posircile celebre  INCLUSIV uleiul  tatal nostru  celebru  recomandat chiar   se rotesc pe la 3.6  HTHS  

 

Asa arata o fisa uleiuri de care foloseste US ARMY

 

 http://www.schaefferoil.com/cmss_files/attachmentlibrary/9000-Logo.pdf

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Ce recomandati pentru un New Beetle din 2007, de 1.4 75 CP si 65000 de km foarte reali? Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice 5w40   valvoline total,elf, petrocanada,  motul, ravenol, rheinol,  motorex eneos   cu APROBARE PORSCHE A40     schimbat la 10000km cu filtre de calitate....

 

Personal iti recomand Valvoline  n-a picat nici un motor sub 400000km cu VALVOLINE schimbat pana in 10000km...Valvoline este printre putinii producatori ce au pelicula de ulei f rezistenta la cald la uzura la 150grd  si rezultate exceptionale in FOUR BALL WEAR TEST fata de alte nume mari ce au rezultate jalnice.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde e facut valvoline ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!