Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

Ce dracu' e ala pdf? :lol:

Din ce an e masina?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

particulate diesel filter..sau dpf, tot pe acolo..vezi ca este topic tot aici cu cel mai bun ulei pentru tdi cu normele fiecaruia, inclusiv pentru BKD al tau. sau altfel spus daca il consumai mai repede/ se aprinde becul la ulei in bord atunci nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

505.01 la BKD (este PD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci este bun acest 5w40, eventual poti cauta pe viitor un producator mai bun si mai ieftin. depinde si de ce preferinte ai tu, sa tot completezi la el intre schimburi sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, 5W40 nu inseamna neaparat 505.01. Exista si 505.00 care este pentru nonPD, tot 5W40.

Trebuie citit indicativul de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru GOLF 4 1.4 16v din 2002, ce ulei se recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PHPCore, 10w40 semisintetic, cauta unul din gama Mobil. (Mobil Super 2000 10W40)

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sa nu fie cu suparare

am achizitionat de curand din germania un touran 1.9 tdi din 2009 cutie dsg 7 trepte si nu stiu ce ulei s-a bagat in motor

precizez ca este cu filtru de particule

ceva sugestii?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 Esp Formula 5w30, Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30, Metabond LLX 5W30.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am citit mai sus si am vazut ca unui alt coleg pentru 1.4 16v al meu e AXP i s-a recomandat 10w40. nu merge si 5W40?

Cer si eu o recomandare pentru ulei.abia am luat masina si doresc sa il schimb si eu.l-am mai amanat ca e curat si abia a fost schimbat de f proprietar.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg ambele insa 10w40 este recomandat pentru motoarele mai vechi. Personal am folosit si 10w40 si 5w30 la schimburi diferite si nu am sesizat vreo diferenta la performante sau zgomot. Momentan sunt pe 5w30 si probabil la urmatorul schimb tot la fel voi pune. Asa ca poti pune oricale tip din cele 2 atat timp cat uleiul este unul de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de generatie mai veche in 16v, se inteleg foarte bine cu uleiurile semisintetice 10w40.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca va refiriti la motoare vechi inclusiv al meu 2001?si ar trebui sa folosesc 10w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca aveti probleme cu 5w-40, consum intre revizii s.a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru un SDI care a depasit 200.000km ce ulei recomandati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa incerc si eu sa-mi schimb uleiul singur, pentru ca nu stau foarte bine cu banii. Stie cineva unde pot citii despre ceea ce trebuie sa fac??

Masina este Golf V 2007, 1.9TDI, 90CP, motor BXF.

Mi-am luat 5 litrii de ulei Castrol 5W30 EDGE (care am inteles ca este conform standardului VW 507) si filtru de ulei MANN.

Multumesc in avans! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ca sa nu-i dezamagesc pe cei care "s-au inghesuit" sa ma ajute si ca si sa revenim la cel mai fundamental scop al forumului asta si anume: "invata din greselile altuia", va povestesc faptul ca singura greseala pe care am facut-o, a fost sa cred manualele altor masini, in loc sa ma uit doar in al meu, astfel incat am 4,3 litrii de ulei (nu bagasem decat 4 litrii cand mi-am dat seama ca ceva nu e bine), in loc de 3,8 litrii...

Asta desi munualele in care m-am uitat (cel dat de Volkvagen pentru Golf incepand cu 2004 - ), site-urile de uleuiuri (inclusiv site-ul oficial Castrol Romania), etc... toate sugereaza acelasi lucru pentru un motor 1.9 TDI 66kW!! Pt ca motorul meu este din 2007 si se numeste BXF, intra doar 3,8 litrii!

Asa ca... cititi cu atentie manualul masnii VOASTRE sau primul schimb sa vi-l faca cineva cu experienta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti verifica si dupa joja...Nu? :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se impune schimbarea uleiului la Polo Happy 1.2/51kw/70cp/2009 si am gasit VW 5W30 Vapsoil original VW.A folosit cineva acest oloi care respecta "toate normele VW"?.Daca a folosit cineva acest ulei pe Polo Happy,pareri despre elPana acum am folosit Castrol Edge SLX 5W40.O varianta incitanta ar fi mult laudatul Rheinol cam greu de gasit pe la distribuitori.

Modificat de bic82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare

tocmai am cumparat un Bora '99,1.6 SR 101 HP,in cartea service nu este specificat ce fel de ulei a fost bagat pana acum,dar am observat ca schimbul a fost programat tot la 15.000 km.

ce ulei imi recomandati?

eu m-am gandit la Castro Edge 5W30 Longlife

sa respect acel interval de 15.000 km,sau din cate am inteles eu acest ulei duce pana in 20.000?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

S-o stapinesti sanatos in primul rind. VW 500 00/501 01/502 00 sunt specificatiile uleiului care trebuiescc respectate iar pentru Longlife, VW 503 00/504 00 ceea ce zic ca nu merita. Iti recomand daca doresti Castrol, Magnatec C3 5W40 pentru un schimb la 1an sau 15.000km. Citi km are in bord?

Numai bine.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^^ masina are in bord 112.000 km,si dupa cum arata interior,motor...banuiesc ca sunt reali+ ca am cartea service full de la bun inceput(dar poate nu sunt reali)

locuiesc in Germania si de aici am luat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!