Jump to content

Geometrie roti / reglare directie


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

1. Volanul se aduce la zero dupa care se face reglajul sub masina.

2. contrapiulitele de fixare se pot strange si dupa vizualizarea datelor pe calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    16

  • gHapciu

    7

  • Al Bundy

    6

  • Aditu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa incerc zilele astea sa trag o fuga la atelierul unde am facut geometria, sa vad ce se poate face.

@DragosR - da, am esp - trebuie facuta adaptarea cu vagcom-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca da, chiar si de control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu deoarece volanul nu a fost demontat de pe ax si oricum se accepta o abatere de +- 5 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ... Eu cred ca am 2-3 grade spre dreapta abaterea :(

post-29385-1244497285_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi tot in acelasi loc si i-am explicat despre ce e vorba. A facut verificare din nou si a spus ca intr-adevar este o mica abatere de cca un grad, cu toate ca eu cred ca era vorba de mai mult. In sfarsit - a facut reglajele si acum e ceva mai bine - nu e perfect drept , dar e acceptabil. merci pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

oare ce sa fie la mine la golf,imi trage volanul stanga dar nu tare.am fost sa fac geometria la roti si cica e ok.presiunea in roti e ok.oare sa fie baiul nu mai am nici o idee? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la un service, nu e scumpa operatiunea.. Ar putea fi o bieleta de directie, sau flansele din capul amortizoarelor. Dar pe alt topic discutam problema asta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat un pivot si bucsa mare de la brat numai pe partea stanga. trebuie sa fac geometria ? volanul sta bine , masina nu trage in nici o parte. astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok, nu trebuie sa o faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fals

se face geometria daca nu a facut operatia prezentata la punctul 12 de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi recomandati si mie un service, atelier ok unde sa imi fac geometria la rotile de pe fata?

Eventual daca ati fost, ce preturi au?

Am uitat sa precizez, undeva in Bucuresti.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
eu am schimbat un pivot si bucsa mare de la brat numai pe partea stanga. trebuie sa fac geometria ? volanul sta bine , masina nu trage in nici o parte. astept pareri

Troncanea in gropi cumva ?Intreb deoarece la mine cam troncane dar pe partea dreapta si vreau sa schimb pe acolo pivotul sau bucsa.Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De curand am observat ca volanul nu este drept cand rotile sunt drepte. Am o abatere cam ca la gHpaciu (postul #30). Am fost la un service, mi-am facut geometria, numai ca unghiul de fuga si unghiul de cadere sunt dereglate (la ora asta nu-mi vine nici un alt termen in minte). Cel de la service a zis ca nu incearca sa vada de la ce e pentru ca masina inca e in garantie.

De la ce o fi aparut problema asta? Am 12.000km cu masina. Cineva zicea ca s-ar putea sa fie de la fuzeta. Saptamana asta o duc la revizie si sper sa rezolv si problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Teff >

Pe fata ai MacPherson, nu?

Masina trage si intr'o parte? Daca da, acest fapt si volanul care sta rotit in cealalta parte, se pot datora unei diferente peste limita intre unghiurile de fuga ale rotilor fata.

Unghiul de fuga poate sa fie dus din:

- pivot brat defect;

- flansa amortizor;

- si cel mai nasol, fuzeta deformata.

Unghiul de cadere se amelioreaza in principiu odata cu reglajul convergentei (treaba ce o fac 90% din cei care fac geometrie roti).

Bafta!

Numai bine!

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina sta drept pe drum. De exemplu daca las rotile drepte in timpul mersului si iau mainile de pe volan, masina isi pastreaza trasa dreapta. Numai ca volanul in acel moment este putin virat.

Joi o duc in service + revizie si o sa postez apoi mai exact ce a avut masina. Sper sa nu fie ceva foarte grav care sa necesite reparatii mai lungi de 1-2 zile

Multumesc Predator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o problema similara. Rotile sunt echilibrate dar cand masina merge drept trebuie sa tin volanul virat putin spre stanga. Imi spune cineva ce solutie este pentru aceasta problema?

Modificat de Andrei_C10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

o problema foarte delicata, as avea si eu. Azi i-am dat ceva cox la masina mea (ma grabeam ) si cand am ajuns pe la 140 km am observat ca incepe sa vibreze tot bordul ceva grozav.am incercat sa trec peste asta si i-am dat mai tare dar vibratia continuua mai profund (am crezut ca imi sare casetofonul din bord).De curand i-am facut toata directia . dupa cum spune-am doar bordul masinii nu si volanul...Rog ajutor daca a mai patit cineva?

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, si eu trebuie sa ii fac directia. stie cineva prin bucuresti un atelier/garaj care merita vizitat? si daca se poate, offtopic, stie careva un garaj la care sa ma duc sa schimb un rulment pe fatza(costuri, recomandari)? multumesc

si mentionez ca e vb d o bora 2004 1.9 tdi alh.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

o sa schimb

-amortizoare fata/spate(sport).

-arcuri fata/spate(sport).

-flanse fata.

trebuie facuta geometria dupa???directia e ok acum, nu trage volanul sta drept, mi-e frica sa ma bag la geometrie au auzit atatea lucruri naspa si nu as face geoametria decat daca este necesar(chia nu ma pricep deasta am intrebat)

la golf 4 geometria se face doar al rotile din fata???sau si la cele din spate??

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria se face numai pe fata si este obligatoriu sa o refaci la ce vrei tu sa faci . Roata este fixata pe capul amortizorului si demontind-o pierzi reglajele geometriei , care trebuie facute pe stand ( nu incerca alta solutie , ca nu se obtin rezultate )

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma poate posta aici cineva toate opeartiunile in urma carora este necesara refacerea geometriei ?

Acum ceva timp am luat o curba foarte tare si mi`a sarit guma de pe janta ... din acel moment masina a inceput sa traga din nou spre dreapta, doar cu cateva luni inainte facusem geometria.

Os scapa doar cu o geometrie refacuta sau e posibil sa fi afectat si altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti primul care il aud ca i-a sarit guma dupa janta...eu zic sa-i faci geometria + ca la geometrie se uita baiatu de acolo si sub masina sa vada daca e ceva defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!