Jump to content

Cu ce se curata siliconul?


danuuu
 Share

Postare recomandată

am scos pleoapele de pe faruri si nu stiu cu ce sa curat siliconul!

aveti careva idee?

ati mai facut asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa-l razi cu ceva, atent sa nu zgarii sticla de pe faruri.

sau cu ceva solutie chimica, da aici nu stiu cu ce... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu WD-40. S-ar putea sa functioneze si pt silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai de un distribuitor de produse WURTH. Ei au sigur un spray care se aplica pentru curatarea siliconului. Am folosit anul trecut asa ceva, dar nu mai stiu exact cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu diluant daca ai farurile de sticla daca nu ..... cu alcool tehnic

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acetona dar ai grija ca accetona arde si sa nu strici farurile dar cu multa rabdare reusesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu un cutter..... cu atentie sau cu o spatula care are partea destul de ascutita.....

cu wd 40 nu cred ca merge....

ps cu wd40 merge sa scoti abtipilduri... sau chesti care ai incercat sa le dai jos si nu au iesit:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
cu un cutter..... cu atentie sau cu o spatula care are partea destul de ascutita.....

cu wd 40 nu cred ca merge....

ps cu wd40 merge sa scoti abtipilduri... sau chesti care ai incercat sa le dai jos si nu au iesit:P

Eu stiu de la un prieten ca dadea cu o guma daia din scoala si se lua ca vb aia siliconul tot un fel de guma este si adera bine unul la celalalt si nici nu zgarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salutare!

Am vazut ca cineva a deschis deja un topic asemanantor asa ca m-am gandit sa-l folosesc si eu...

Cine-mi poate recomanda o solutie pentru curatarea unei urme destul de serioase de silicon de pe geamul portierei stanga? De fiecare data cand geamul este coborat si urcat la loc apare aceasta urma. Am incercat la spalatorie cu jet puternic de apa si s-a mai luat, dar nu de tot. Imi e teama sa incerc WD40 pentru ca ma gandesc ca poate afecta si garnitura de la geam, fiind de cauciuc. O alternativa la otet, ceva? Stiti care ar putea fi cauza acelei urme? Nu am deocamdata cum sa scot fata de portiera...

Modificat de PH3N0M3N
otel > otet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de curatat silicon negru, cred ca de parbriz de pe tabla masinii. Idei? In afara de cutter, care zgarie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PH3N0M3N sigur este silicon? de unde este acolo? daca apare/dispare cand urci geamul inseamna ca e ceva pe cheder. siliconul s-ar fi uscat pana acum.

wd40 nu afecteaza garnitura geamului.

@mri  partea groasa cu cutter apoi incearca o solutie pt bitum , motorina (am folosit cu succes pt niste stropi de smoala). poti ajuta si incalzind zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale sincer, nu stiu exact ce este, dar arata si se comporta ca un silicon. am incercat cu degetul si se ia dar nu chiar tot. practic l-am curatat o data cat s-a putut, mai ramasese foarte putin, am mers la spalatorie unde au bagat jet puternic pe ea si tot nu s-a luat si apoi l-am dat jos (geamul) si cand l-am urcat, iar era intins pe aceeasi zona. Din pacate, ma aflu in situatia in care nu pot desface deocamdata fata usii sa vad ce e in interior (ori pe cheder ori, efectiv, in interiorul ortierei), dar nu-mi explic ce poate fi inauntru, ca e clar ca a intrat ceva acolo. O sa mai incerc... Dar, sa zicem ca e un silicon, cu ce s-ar lua foarte repede?

 

LE: Am reusit pana la urma cu o carpa de bumbac, o card de plastic (de la Cora) otet, spirt medicinal  (70% alcool) si razuit si frecat usor usor pana a disparut. Am curatat si chederul cu un spray special (pe care l-am gasit in portbagaj) + un spray cu aer comprimat. Am probat sus-jos de cateva ori geamul si se pare ca nu mai raman urme. Voi merge si la spalatorie maine sa-i fac un "dus" si vedem ce iese la final.

Modificat de PH3N0M3N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Revin dupa ceva timp cu aceeasi problema. Ceea ce am crezut ca s-a rezolvat, nu s-a rezolvat. Uneori cand cobor geamul si-l ridic iar, apar urme de aceeasi chestie. Se ia destul de usor, dar nu-mi pot da seama ce este si de unde ar putea veni. Am curatat intre timp si chederele si nu e de acolo. Practic este in partea inferioara a geamului, daca ar fi fost de la cheder ar fi pe toata inaltimea geamului, dar este doar jos. Geamul, cand se opreste, in portiera ,cand il cobori, are vreo substanta, ceva acolo, pentru, eu stiu, protectie sau ceva? Deja cred ca s-a si zgariat geamul putin in locul ala... Imi e frica sa nu se agraveze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concept Tar and glue + microfibra sau burete melamina (dar cu grija ca zgarie rau, presiune mica) , doar unul din produse dedicate. Fara alcool tehnic sau izopropilic, pot matui daca aplici presiune sau cureti zona cu diverse obiecte.

Sau dizolvant de oja unghii, fara acetona!

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da fata de usa jos, nu e greu, vezi tot traseul geamului de unde se murdareste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!