Jump to content

407 coupe vs alfa 159 vs passat


quicky
 Share

Postare recomandată

Pai nu e deloc chel, are o gramada de lucruri dar eu spun ca e alta mancare de peste. Iar motorul diesel asta nou de 2000 e foarte tare frate.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • quicky

    46

  • godoroja

    25

  • di0

    16

  • ryco78

    16

Top Posters In This Topic

eu zic ca alfa e peste honda si passat din puct de vedere pt ca e facuta sa se bata cu a4 si bmw seria 3 ,dar ca fiabilitate inca nu se stie...honda e f fiabila din ce am citit si auzit!

dar tot bmw seria 3 sau audi a4 as alege la banii astia!eu zic sa te duci la dealer daca tot faci drive cu passat sa vezi si un a4! desi cred ca ai spatiu mai mare in passat in a4 e altceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e deloc chel, are o gramada de lucruri dar eu spun ca e alta mancare de peste. Iar motorul diesel asta nou de 2000 e foarte tare frate.... :lol:

aoleu, mi-ai dat toate planurile peste cap:)) gata, ma duc la bmw...dar nu stiu unde au showroom.

in alta ordine de idei, lexus is 2.5 ce ziceti? bine, ca nu cred ca gasim pe piata din Romania, dar oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

showroomul autobavaria e din cate stiu pe centuta langa pod otopeni la iesirea pe dn1!si mai era ceva dar nu stiu daca showroom pe strada care ocoleste herastraul ,nordului parca se numeste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un 520d este cam ~ 35000 DDP. Ii mai pui ceva optionale si ai terminat treaba. Cred ca 5000 euro optionale ti-ar ajunge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un 520d este cam ~ 35000 DDP. Ii mai pui ceva optionale si ai terminat treaba. Cred ca 5000 euro optionale ti-ar ajunge...

ok,deci in lumina celor discutate, am ramas ca optiuni la urmatoarele:

Alfa 159 2.4jtd

A4 (nu stiu ce motorizare inca)

BMW 320d

BMW 520d

Honda Accord ramane si ea o optiune (mai vedem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti mai bag un cui? E-klasse 220 CDI. :lol: :lol: Iar altceva, desi asta cam are probleme cu nenorocita aia de cutie de viteze. Cunosc 3 tipi cu e-uri care toti au schimbat nu stiu ce rahat in cutie ca tremura si intrerupea cand o calcau. Cutie automata insa....

Si inca un cui. In 40000 DDP intri bine si cu AUDI a6 modelul nou... Scuze nu te enerva. iti mai dau vreo 20-30 masini daca vrei...

Volvo s60 modelul care va iesi acum....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai bagat si MB nu mai e corect...cum sa tina saraca Alfa piept cu ditamai E-Klasse?? Cand ma gandesc la valorile celor 2 masini peste 3-4 ani... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a avut un passat ca al tau.. si a vrut un "upgrade". A facut test drive cu mai toate masinile demne de testdrive. Nu a facut insa cu A4 sau A6 nou.. deci nu pot compara cu ele. Din ce tot ce a testat singura masina la care i-a ramas gandul a fost honda accord. Masina merge excelent, are niste suspensii extraordinar de bune (parerea mea cel putin) si este mult peste passatul nou ca si zgomot/manevrabilitate. Parerea mea, si a lui, ca passatul nou are suspensia mult prea dura pt o limuzina. Atat 407 cat si passatul nou se vor limuzine "sport" ceea ce mie nu prea imi surate.

Singura "problema" cu accordul este pretul. Dobanda la leasing este mai mare ca la vw, casco este mai scump (mult) si mai exista si taxa accea la sfarsit. ( de ex la o masina de 20mii cip honda "taxa" la final care inseamna motor+extra uniunea europeana e 2700E). Daca te impaci cu astea honda este o masina excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita de 407 , alfa the best daca nu ar exista BMW seria 3 , passat daca vrei spatiu...:lol:

P.S. sunt fan Peugeot la capitolul design insa nu pot cumpara masina doar pentru design...caliatatea lasa de dorit in comparatie cu alfa sau passat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege un A4 cu motorul 2,0 TFSI :lol: - adica mai bine un A4 dotat calumea decat E klasse chel si lenes. 159 e super ca design dar ii va scadea valoarea cumplit in urmatorii ani , iar BMW e o optiune interesanta - seria 3 e cam urat , seria 5 e frumos dar cred ca e mai scump de 35 000 DDP.

Cred ca A4 este cea mai buna optiune ca design/fiabilitate/pret/performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti mai bag un cui? E-klasse 220 CDI. :beerchug: :drunken: Iar altceva, desi asta cam are probleme cu nenorocita aia de cutie de viteze. Cunosc 3 tipi cu e-uri care toti au schimbat nu stiu ce rahat in cutie ca tremura si intrerupea cand o calcau. Cutie automata insa....

Si inca un cui. In 40000 DDP intri bine si cu AUDI a6 modelul nou... Scuze nu te enerva. iti mai dau vreo 20-30 masini daca vrei...

Volvo s60 modelul care va iesi acum....

EEE hai sa nu exageram...una la mana ca mi se pare urata E-classe si nici nu prea e de varsta mea si doi la mana, o iau standard standard in banii astia. nici macar covorase nu mai primesc (poate doar daca primesc discount:) )

Cu A6 la fel, intru cu cel mai mic motor, ii mai pun si 6 boxe si gata! Totusi, e pacat si de masina dar mai ales de banii mei sa iau ceva si sa nu am acolo o optionala la ea. M-am uitat pe configurator la a6 si sunt niste chestii de mai mare rasul..."Coloana volan reglabila electric in inaltime si adincime, cu sistem easy entry! - 376 euro fara TVA...pai asta e optiune standard pe majoritatea masinilor de pe piata, dar aici tre sa dau 376 euro!!!

Si in plus una va fi intretinerea la o alfa 159 sau passat si alta la a6/seria 5, etc...

Nu stiu, ma mai gandesc inca...oricum, voi vizita zilele urmatoare atat pbv cat si auto bavaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... stii cum faci tu acum? Tanar frumos generos detin vile masini etc... nu vreau nimic doar sa ma laud...

Lumea ti-a dat destule idei daca iti zicea de A4 quattro consuma mult...dar peugeot pe benzina consuma putin nu?

La A6 nu vine cheala cum zici ca deaia e si gama de lux are din standard foarte multe optionale...

PS: daca nu ajung banii mai asteapta 2-3 ani si o sa iti iei masina de vis :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am studiat nitel problema si am ajuns la urmatoarea concluzie:cu o suma de 32-35 000ddp iti iei audi a4 2tdi quattro,1.8 tquattro,2tfsi....bmw 320d,seria 5 e mai scumpa si poate sa mai fie lexus is200...la honda nu m-am uitat!

daca stau si ma uit bine cred ca as lua a4 2tfsi sau 1.8t quattro!mai puternica ca un bmw si mai e si quattro!

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... stii cum faci tu acum? Tanar frumos generos detin vile masini etc... nu vreau nimic doar sa ma laud...

Lumea ti-a dat destule idei daca iti zicea de A4 quattro consuma mult...dar peugeot pe benzina consuma putin nu?

La A6 nu vine cheala cum zici ca deaia e si gama de lux are din standard foarte multe optionale...

PS: daca nu ajung banii mai asteapta 2-3 ani si o sa iti iei masina de vis :)

intotdeauna vor exista optiuni intre a alege o masina ieftina si cu toate optiunile dorite si una mult mai frumoasa dar la care nu iti permiti sa iei nici macar bricheta. asta cred ca este valabil pentru mai toti de pe aici atata timp cat nu castigam la 6/49.

Nu mi se pare corect tipul tau de abordare a situatiei, eu pur si simplu am intrebat din necunostinta de cauza. Nu stiu cat consuma un peugeot 2.2, dar stiu cat consuma un a4 quattro! pe mine passat-ul 1.9tdi 4motion 131 cp ma tine si in 11l/100 in oras de ex. si nu am intentionat niciodata sa ma laud cu absolut nimic, daca asa ai inteles tu, imi pare rau.

ryco78: mersi pentru sfat, ma voi uita si la audi a4, intr-adevar 1.8t quattro ar fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUZI.....

Daca tu nu stii ce sa-ti cumperi...da mie banii ca eu stiu..

fan accord

Mergi la un test drive si gata ..esti hotarat

Modificat de PwR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt audi 2.0 TFSI... sau passat.

alfa nu te sfatuiesc...cunosc destule experiente neplacute. de frumoase sunt frumoase...

sau Volvo..fie el S40 sau S60...un T5 sau T6 e multumitor. nu stiu preturi din pacate.

Cunosc 3 tipi cu e-uri care toti au schimbat nu stiu ce rahat in cutie ca tremura si intrerupea cand o calcau. Cutie automata insa....

sorry, ca te contrazic, dar am cautat mult timp sa iau pt tata un E-Klasse automatic. SH din DE. la Merc, cutiile automate sunt considerate mai bune si fiabile ca alea manuale. parerea nemtilor (si nu numai din reviste gen Auto Motor und Sport, ADAC..etc)..nu a mea. o sa aflu daca vrei si cam de cat timp fac ei automata, si nu m-ar mira sa fie cu ceva experienta ;)

cauta pe mobile.de sa vezi cate taxiuri de la E-Klasse au cutie automata si cate sute de mii de km au. (am gasit majoritatea peste 400.000 si cu 500.000) toate sa aiba prob ? ma indoiesc.

ceea ce ai zis tu..poate o fi un defect aparut la cle din RO... nu ma indoiesc ca ai dreptate...dar eu am mare incredere in automata de la Merc. scuze de :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai te-ai hotarat?........eu vreau sa te conving sa iti iei 320d , daca ai bani poti sa te gandesti si la 330d dar se duce in sus pretul , mergi la showroom si vezi masina si apoi hotarasti daca e urata sau nu , live e altceva decat in poze... la fel si interiorul , pare simplist dar de fapt e complet , Alfa e frumoasa , dinamica si destul de buna la capitolul calitate insa e masina italiana , daca tot ai de gand sa iti iei masina buna mergi pe una germana , A4 consider ca nu merita , o sa sara lumea pe mine dar daca ma gandesc ca are f multe componente comune cu fratii mai ieftini din VAG nu stiu daca merita , nu zic ca A4 nu e o masina buna dar parca mai degraba BMW , Honda o fi buna dar numai din auzite , ramane ca timpul sa confirme sau sa infirme afirmatia...cat despre Mercedes....mmmm poate cand ai sa fii mai in varsta , eu am fost si le-am vazut in schowroom , nu zic masini bune , finisari de exceptie , preturile pe masura insa cam de oameni mai in varsta asa , ma refer la C-klasse si E-klasse , masinile sport de le Merc mi se par bestiale dar si pretul e astronomic ...

asa ca gandeste-te bine la BMW , daca nu vrei BMW m-as gandi serios la Passat , o echipare bogata si sa stii ca e o masina care te va multumi insa nu este la nivelul A4, 320d sau Alfa ca sportivitate :D

succes in alegere...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai te-ai hotarat?........eu vreau sa te conving sa iti iei 320d , daca ai bani poti sa te gandesti si la 330d dar se duce in sus pretul , mergi la showroom si vezi masina si apoi hotarasti daca e urata sau nu , live e altceva decat in poze... la fel si interiorul , pare simplist dar de fapt e complet , Alfa e frumoasa , dinamica si destul de buna la capitolul calitate insa e masina italiana , daca tot ai de gand sa iti iei masina buna mergi pe una germana , A4 consider ca nu merita , o sa sara lumea pe mine dar daca ma gandesc ca are f multe componente comune cu fratii mai ieftini din VAG nu stiu daca merita , nu zic ca A4 nu e o masina buna dar parca mai degraba BMW , Honda o fi buna dar numai din auzite , ramane ca timpul sa confirme sau sa infirme afirmatia...cat despre Mercedes....mmmm poate cand ai sa fii mai in varsta , eu am fost si le-am vazut in schowroom , nu zic masini bune , finisari de exceptie , preturile pe masura insa cam de oameni mai in varsta asa , ma refer la C-klasse si E-klasse , masinile sport de le Merc mi se par bestiale dar si pretul e astronomic ...

asa ca gandeste-te bine la BMW , daca nu vrei BMW m-as gandi serios la Passat , o echipare bogata si sa stii ca e o masina care te va multumi insa nu este la nivelul A4, 320d sau Alfa ca sportivitate :D

succes in alegere...:D

Mersi de sugestie...am sa ma duc in weekend la showroom-ul BMW sa vad masina si eventual sa vad daca ma incadrez la o configuratie...320d si 520d. impresii dupa aia. la fel si cu a4/a6, tot sambata ma voi pronunta dupa ce voi vizita midocar-ul de langa podul de la Otopeni.

Pana acum la inima am alfa 159, a6 si bmw 320d...dar poate primeaza ratiunea si ma indragostesc de altele, mai stii?!:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu tine , alege cu inima si apoi cu ratiunea si sper ca ti-au prins bine si parerile noastre :D , sincer mie Alfa imi place dar nu pot sa zic ca am 100% elanul ala ca sa o aleg sa o cumpar , mai degraba BMW :D designul Alfei este superb insa si BMW arata bine , vezi masina live din toate unghiurile si ai sa vezi ca arata bine , chiar si spatele seriei 3 care a fost asemuit cu cel al unei japoneze... aduce ce-i drept dar totusi e frumos, sa vezi si modelul echipat cu pachetul M , este bestial :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu tine , alege cu inima si apoi cu ratiunea si sper ca ti-au prins bine si parerile noastre :D , sincer mie Alfa imi place dar nu pot sa zic ca am 100% elanul ala ca sa o aleg sa o cumpar , mai degraba BMW :D designul Alfei este superb insa si BMW arata bine , vezi masina live din toate unghiurile si ai sa vezi ca arata bine , chiar si spatele seriei 3 care a fost asemuit cu cel al unei japoneze... aduce ce-i drept dar totusi e frumos, sa vezi si modelul echipat cu pachetul M , este bestial :D

care din masinile enumerate de mine crezi ca ar avea cea mai mare valoare de revanzare si care cea mai mica? (presupun ca alfa,nu?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai mari valori ar fi pastrate de audi si bmw normal si cele mai mici de peugeot si alfa! desi alfa e superba lumea inca are reticente pt ca au avut probleme modelel mai vechi!

stii ce mai cred?ca audi o sa-ti placa mai mult la interior! eu am avut o revelatie dupa ce m-am urcat intr-un a6 ! pur si simplu era de vis!

si apoi am mai urcat si in seria 3 si seria 7 si tot nu am fost la fel de impresionat!

la bmw insa ma impresioneaza pozitia la volan!mi s-a parut cea mai buna dintre cele enumerate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care din masinile enumerate de mine crezi ca ar avea cea mai mare valoare de revanzare si care cea mai mica? (presupun ca alfa,nu?)

subscriu la ce a zis ryco78 :( deci pe locul 1 BMW si pe 2 Audi clar... sunt de acord ca Audi are interioare superbe, de altfel asta il si deosebeste in principal de Golf sau Passat ori restul VAG ca pana intr-un punct mecanica si motoarele sunt aceleasi... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict subiectiv, din cele propuse de tine as alege Alfa fara nici o ezitare. Masina arata superb si la exterior si la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!