Jump to content

O2 2.0 TDI 140 HP vs restu'


FlorinD
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa iei clasa medie, daca pretul te arunca intr-acolo. Nu prea vad cum ai compara o compacta cu una medie... Decat din pdv al pretului. Intr-adevar, Mondeo nu are aceeasi reputatie ca alte modele, insa mi-e greu sa cred ca sunt atat de proaste... Sa fim seriosi, in orice service te-ai duce vei gasi masini cu probleme. Oricum, o clasa superioara este o clasa superioara, toti soferii de compacte care s-au suit in masina mea au simtit din start diferenta. E alta treaba, respiri altfel, chiar daca pe hartie nu sunt multi cm in plus.

Cred ca in 4-5 ani de utilizare normala nu are ce sa pateasca. Insa parca e cam micut motorul... Eu zic sa faci drivetest peste drivetest, am la birou o O2 2.0tdi luata de la poro, care arata si se comporta execrabil.. tot cam 30.000 are si ea. Dar nu e un exemplu prea bun, fiind de serviciu, se merge cu ea non-stop, 1 singur sofer, totusi. Ca sa nu mai zic de Octavia Tour... aia e sub orice critica, scartaie din toate incheieturile...

Modificat de di0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hehe, intru si eu ca musca...

Nu inteleg cum poti compara o skoda Octavia cu un Mondeo..e diferenta cam mare de clasa...

As compara un Mondeo cu un Superb...dar m-as opri repede...nu tine fortdul in fata Skoda...dar asta e parerea mea..

Iar nu mai inteleg cum poti compara un Mondeo nou cu o skoda folosita..chiar si 25k km si care se vede de la o posta ca a fost masina de firma sau de forja pe care s-a tras la greu.Chiar si cafele..sa nu mai zic ce o fi simtit motorul ala..(de ar avea gura sa vorbeasca)

Eu unul cred ca ...daca chiar tre sa alegi intre Mondeo si Octavia ...sa te uiti la cat te costa intretinerea..sa nu te scumpesti la taratze si sa te ieftinesti la faina...

Din cate stiu intretinerea la Ford e ceva mai scumpa k la skoda..poate ma insel...dar nu am fost la fel de multumit de Un mondeo 2.0 Ghia cum sunt de passatul meu.

Si cum zicea si un forum user...einmal vw...immer masina germana...hehehe..Original einmal golf..immer golf

Cauta o Skoda curata si bucurate de ea..sau cauta un passat Tdi...si mai frumos...hehehe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doi colegi cu O2 140 hp baga 2-3 litrii de ulei intre schimburi, de la primul schimb si pina la 70.000 km

Cantitatea de ulei mincata de motor a crescut de la 1L/10.000 km pina la 1,5L/10.000 km.

In rest masina sta bine pe drum si trage super bine.

Calitatea asamblarii si a materialelor folosite este mult peste O1 si se compara cu Mondeo.

O2 2.0 TDI este cam zgomotoasa.

O2 are valoare de revinzare mai mare decat Mondeo - poate fi legat si de rugina,fiabilitate, etc

Eu as alege Mondeo cu o motorizare de minim 130 HP altfel mergi peO2 si nu le tine mai mult de 2 ani sau 100.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doi colegi cu O2 140 hp baga 2-3 litrii de ulei intre schimburi, de la primul schimb si pina la 70.000 km

Cantitatea de ulei mincata de motor a crescut de la 1L/10.000 km pina la 1,5L/10.000 km.

Eu am cu a mea 12900 km si am bagat ulei ca era aproape la minim , masina a mers in general in oras si nu o menajeaza nimeni , sunt sigur ca ajungeam la 15000 , adica la prima revizie fara sa se aprinda beculetul la ulei dar am zis sa il mai improspatez pe domnul ulei ca sa unga mai bine :)

Sunt curios daca ar baga cineva un ulei non-VAG cum s-ar comporta motorul , ca si consum de ulei ma refer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!