Jump to content

Casetofon Fabia original


Alex1981
 Share

Postare recomandată

Si cel montat aftersale se incadreaza perfect . Nu ramine nici un spatiu pe la colturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    13

  • F l o r i n

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • Andreianu

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel original in colturi este drept si se integreaza perfect in bord. La cele puse de voi mai ramane spatiu liber in margini sau la colturi ?

La montarea unui aparat aftermarket (mai mic decat spatiul existent in consola) se utilizeaza o piesa suplimentara (nu stiu codul) care "acopera" spatiul ramas in locasul din consola, astfel incat nu raman spatii libere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o piesa suplimentara,eu am gasit-o la Avia si m-a costat anul trecut in jur de 20 RON.

Eu am pe masina mea un cd-player Alpine 9843 care are lumina verde si se potriveste perfect in bord.Am dat pe el cred 500 RON si se aude extraordinar de bine(nu se compara cu cd-ul original al masinii).In schimb eu am alta durere.Doresc sa imi pun pe masina un cd-player 2-din dar nu gasesc nimic.Voi ati vazut asa ceva pus pe Fabia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si eu am montat un cd auto dar mi-a ramas un spatiu ....oribil in partea de deasupra cd-ului. Chestia e ca sint cam 2 centrimetri de acoperit si nu stiu cu ce??? Poate stiti voi si ma ajutati si pe mine.

Si inca ceva: Stiti cumva daca faptul ca am scos casetofonul original are legatura cu piuitul de pe bord .De cind l-am demontat nu ma mai anunta ca am uitat un bec aprins...o semnalizare ceva :lol:.

Mersi de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cu doar un post mai sus ??? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat 40 ron pe o piesa de plastic , de jur imprejurul mp3-playerului. Nu sta ea foarte bine acolo( am pus pe interior niste dublu-adeziv) dar e ok. In rest...am un pioneer cu lumina verde, care e foarte ok. Daca as gasi piesa la avia( poate calitate mai buna) as schimba-o p easta de o am acum,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus un Panasonic in loc de radioul original. A trebuit sa cumpar o bucata de plastic de la dealer - 10ron in 2005 care acopera perfect locul. Am montat aparatul in partea de sus. Ma gandesc ca un DVDplayer ar fi incaput perfect.

Modificat de Drarkelf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un Sony negru cu lumini rosii. l-am vrut asa pt ca masina e rosu corida, husele sunt negru cu rosu, si arata foarte bine in masina.

l-am montat singur, a durat cateva minute. intra foarte bine la loc. iar spatiul de de-asupra l-am acoperit fara sa dau bani. am luat sertarul care era din fabrica in locul cd-playerului, i-am taiat partea de sus si am lipit-o acolo la loc. acum nu mai e gol. o sa fac si o poza sa pun dar mai tarziu ca acu sunt la servici. ala original nu-mi place. arata prea saracacios. e nasol rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe capodimonte.ro gasiti o masca ce acopera aia 2 cm. Costa cam 130 mii + transportul . NU vreau sa fac publicitate site-ului ci sa stie omul un loc sigur unde poate gasi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum doar asta o am. fac maine una in care sa se vada mai bine

post-12167-1181769700_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite si alte poze

post-12167-1181802558_thumb.jpg

post-12167-1181802568_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am renuntat la mp3-ul meu Pioneer si mi-am luat un radiocd original Symphony. M-a interesat esteticul, faptul ca se integreaza perfect in bord. Am cautat pe net informatii cu contactele de la mufele din spate ale radiocd-ului. Poate mai sunt utile si pt. altii. Site-ul unde le-am gasit este ASTA. Aici gasiti o gramada de chestii utile (montare tempomat, reparare usi ca sa nu mai intre apa, asezarea sigurantelor in tablou, inlocuire senzori, etc.)

radioconnections.jpg

Contact assignment of multipin plug connections A, B, C on rear of radio Radios MS 202, 402, 502 and Symphony -

20 Pin Multi Connector Yellow Section

1 - Line Out - Left Rear

2 - Line Out - Right Rear

3 - Line Out - Earth

4 - Line Out - Left Front

5 - Line Out - Right Front

6 - Switched Positive for Sound Amplifier

20 Pin Multi Connector Green Section

7 - Telephone Audio Input Signal - TEL +ve

8 - Second display, CLOCK (for radio sets with CAN databus communication CAN High)

9 - Second display, DATA (for radio sets with CAN databus communication CAN Low)

10 - Second display, ENA (not assigned for radio sets with CAN databus communication)

11 - Remote control, REM (not assigned for radio sets with CAN databus communication)

12 - Telephone Audio Input Signal - TEL -ve

20 Pin Multi Connector Blue Section

13 - CD changer - DATA IN

14 - CD changer - DATA OUT

15 - CD changer - CLOCK

16 - CD changer - Voltage Supply Terminal 30

17 - CD changer - Control Signal

18 - CD changer - Left and Right Channel Earth

19 - CD changer - Left Channel

20 - CD changer - Right Channel

8 Pin Multi Connector Brown

1. Right Rear Speaker +ve

2. Right Rear Speaker -ve

3. Right Front Speaker +ve

4. Right Front Speaker -ve

5. Left Front Speaker +ve

6. Left Front Speaker -ve

7. Left Rear Speaker +ve

8. Left Rear Speaker -ve

8 Pin Multi Connector Black

1 - 'Gala' function - Volume Adaptation

2 - Mute - Telephone Mode

3 - Self Diagnosis - K wire

4 - Connection for Ignition Key Controlled On/Off

5 - Terminal 30 - Battery Positive (not assigned to Symphony)

6 - Terminal 58b - Illumination

7 - Terminal 30 - Battery Positive

8 - Terminal 31 - Ground

post-6625-1211433627_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radiocd-ul l-ai luat nou sau second? La ce bani? Ca ma bate si pe mine gandul sa imi pun original, ca Clarion-ul meu nu citeste mp3.

Stii cumva daca rcd-ul Symphony de pe octi1 se potriveste pe fabie? Pentru ca eu am gasit un symphony de octi1 second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ala original stie mp3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 3 tipuri cd radiocd Symphony cu display verde care merg pe Skoda, iar mp3 nu stie decat modelul al 3-lea.

symphonycd.jpg

symphonycd2.jpg

symphonymp3.jpg

Cel cumparat de mine este primul din imagine, este 1,5DIN deci nu mai e nevoie de bagheta de plastic de deasupra lui, vine pana in butoane.

Celelalte sunt 1 DIN si cred ca merg pe Fabia. Aici este LINKul producatorului cu detalii si manuale pentru fiecare in parte.

Eu l-am luat la mana a 2-a de pe okazii si am dat pe el 300 RON + transport 38 RON. Dar gasiti si pe ebay cu preturi intre 70 si 110 euro, depinde ce noroc aveti la licitatie. Eu zic ca merita.

post-6625-1211438303_thumb.jpg

post-6625-1211438307_thumb.jpg

post-6625-1211438311_thumb.jpg

Modificat de danym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc danym, site-ul fabia-vrs.com e super tare. Chiar e util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Ar trebui mutat in Important Topic, sau undeva de unde sa poata fi vazut mai usor. E vb. de site-ul ASTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am pe Fabia 2003 adusa din Germania doar un radio-casetofon, nici nu stiu ce tip e, oricum nu are vreo firma cunoscuta pe el :) Si sotia zice ca a bagat o caseta si nu merge... Doar radio-ul merge :P Pentru casetofon o mai fi vreun buton in plus de apasat sau vreun cod de introdus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal cand bagi caseta se comuta automat de pe radio. Nu exista un cod separat pentrua asta. Daca merge radioul e ok ,poti pune un modulator fm cu memorie si ai muzica pe saturate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat modulator fm mai bine ipod

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire. Unde e scris codul pt radio - casetofon ? Am o placuta de plastic negru lunga de 7-8 cm pe care scrie un cod lung si un cod scurt, mai am pe cartea tehnica a radio - casetofonului lipita o hartiuta lunga de 7-8 cm pe care scrie un cod lung... Sau e in alta parte ? :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul lung e seria aparatului

codul de deblocare e format din 4 cifre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci ! Si cum arata placuta pe care tb sa o gasesc pt codul radio-ului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un sticker de cca 3/1 cm scris cu negru pe alb care contine seria aparatului sus si codul de deblocare jos, care fie inca se gaseste nelipit undeva prin mapa de bord a masinii, fie e lipit in tocul special de plastic atasat de obicei de cheia de rezerva (si care contine si codul cipului cheii masinii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am gasit un cod de 4 cifre pe placuta de plastic negru lunga de cca 10 cm, dar codul respectiv nu merge :) In afara de procedura care costa 10 euro la reprezentanta Skoda mai stiti vreo posibilitate de deblocare radio ? Precizez ca imi functiona inainte de a duce masina la service pt reparatii :lol: Cei de la service au zis ca nu e bun codul pt cheie de pe acea placuta neagra si au cerut alt cod prin Porsche... Mi-au mai scris un cod de 4 cifre pe placuta neagra, dar... nu e bun nici ala pt deblocare radio :D

Modificat de gicaskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!