Jump to content

Polo GTI 2006 in Romania


...Roadrunner...
 Share

Postare recomandată

singura chestie e ca nu stiu cat corespund preturile cu ceea ce e la noi. Ca ma gandesc ca pana ajung la dealerii de la noi se mai umfla pretu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ...Roadrunner...

    47

  • RoSonic

    39

  • Zyx

    22

  • p.i.g

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baieti am si eu o intrebare... si anume care este "diferenta"-> (performante in plus sau nu) intre filtrul de aer standard (de care am auzit ca este ff bun) si cel de la KN...astia scriu pe site ca cel pe care-l avem stock nu e bun deloc si ca asta al lor iti da 5 cai bla bla bla - pe mine ma framanta de multa vreme chestia asta cu filtrul pt ca-mi placea f mult cum arata conic, colorat, iti da 5cai pfaa... DAR nu as pune pe masina decat ceva care sa ridice performantele nu doar de dragul esteticului.

post-1815-1201099610_thumb.jpg

Modificat de Luc BGN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut exact filtru KN pe fabie si singura diferenta a fost in felul urmator: zgomot si multe curatari de clapeta de acceleratie.singura chestie care o face este sa iti deregleze relantiul sa aiba un sunet sportiv si sa iti dea batai de cap cu clapeta de acceleratie.daca vrei sa iti cumperi un filtru sport iti cumperi un set special pt polo gti.nu chestii universale.asta este parerea mea proprie si personala, dupa ce am avut un asemenea filtru.l-am dat jos dupa 2 luni, aruncand 4 milioane degeaba acum 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti interesat uita-te la BMC CARBON DYNAMIC AIRBOX.poate te intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mine principalul dezavantaj al unui filtru conic (ca cel din imagine) e ca se monteaza pur si simplu in locul cutiei filtrului stoc... deci aerul si-l trage din compartimentul motor (elementul filtrant nefiind izolat), adica aer mai cald, pe cand cel din cutie e alimentat cu aer rece adus in cutie din grila printr-un furtun...

asa ca mai degraba pui un filtru sport care se monteaza in cutia originala...

Dar oricum, cresterile date de filtru sport sunt de ordinul a cativa cai doar in cazul in care filtrul original "gatuieste" admisia... adica daca motorul are nevoie de un debit mai mare de aer decat cel care trece prin filtru... insa nu cred ca este cazul la acest motor, decat atunci cand filtrul de hartie este murdar si trebuie schimbat. (sau evident daca e umblat in motor... alta turbina, alte componetne interne etc. si e nevoie de un debit marit)

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Luc, eu iti recomand sa stai locului. Asa cum au scris si ceilalti colegi, in afara de be... stricat debitmetre, jegosit clapete si tras aer cald la greu, nu-ti ajuta la nimic...

Sunetul nu se va schimba, deoarece ai deja rezonatorul care se ocupa de treaba asta.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baietzi va multumesc ca mi-ati raspuns sincer, m-am lamurit in sfarsit...am sa revin cu alte intrebari:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
...Roadrunner...

Dupa citeva luni de asteptari, exteriorul este gata. Urmeaza partea tehnica... care asteapta cuminte in cutiute sa fie montata. Revin cu poze si informatii suplimentare intr-o saptamina, pe topicul masinutei.

Pina atunci un mic indiciu.

post-4237-1202140852_thumb.jpg

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru ... de ce dai jantele? doar nu ...... pe18"...? :angry: Baieti ... masina RUNNER este foarte misto - am ramas blocat cand am vazut cat de bine este aranjata - spoilerul pe fata il stim cu totii ..surpriza a fost spatele.Concluzie...uitati-va dupa el..nu credeam ca pragurile laterale (cup) pot completa asa de bine forma masinii, "o aseaza" foarte frumos......BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOO :Driver:

Modificat de Luc BGN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Masina este 99% gata... Au mai ramas de montat frinele, care s-au incapatinat sa intirzie. Saptamina viitoare or sa fie si alea...Pina atunci iata rezultatul a multe luni de economii si 3 luni de asteptare. Eu zic ca a meritat.

In ordinea numerelor de pe tricou :

Jante ATS DTC Superlight 7,5x17"

Anvelope Toyo Proxes T1-R 205/40/R17

Suspensie reglabila KW Variant 1

Bara antiruliu H&R

Bara intre amortizoare - Seat Sport - Ibiza Cupra

bucse bascula - Seat Sport - Ibiza Cupra

Bara fata OEM - Cup edition

Praguri OEM - Cup edition

Prelungire spate OEM - Blue Motion

Ornamente evacuare - Borla

Ceasuri temperatura ulei si presiune turbo FK Automotive

Un sitem audio pe masura

+ inca citeva pe care momentan le-am uitat... :)

Ii multumesc si-i raman dator lui Mihai GAM. Sper sa-ti placa Mi'ita :D...

Le multumesc pina la greata domnilor P.I.G si G T O... :Driver:

Va urma...

post-4237-1202652224_thumb.jpg

post-4237-1202652231_thumb.jpg

post-4237-1202652276_thumb.jpg

post-4237-1202652281_thumb.jpg

post-4237-1202652323_thumb.jpg

post-4237-1202652328_thumb.jpg

post-4237-1202652349_thumb.jpg

post-4237-1202652412_thumb.jpg

post-4237-1202652417_thumb.jpg

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cea mai mare placere run-ule dar vezi ca la sfarsitul lunii mai intra o masina in lucru si am nevoie de ajutorul tau........sper ca ma ajuti :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de TOT!!!...A iesit super!!!....acu' iti mai coc o surpriza pentru jucaria ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am reusit sa scot si eu masina din service (de fapt am terminat cu ea de ceva vreme, asa ca mai bine spus "In sfarsit apuc sa scriu si eu un reply")

Revin cu detalii despre reparatie.

Atasata este proforma finala de la Porsche Vest, cu toate detaliile despre ce s-a schimbat si de fapt cel mai important, cat costa. Si costa ceva...

Oricum, reparatia a fost supartata in intregime de firma de asigurare.

Daca aveti ceva intrebari va stau la dispozitie, atat aici cat si pe PM.

post-13611-1204204695_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Inlocuit janta" 33 lei? adica au facturat 330 de mii pentru ca au dat jos janta veche si au pus-o pe cea noua... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Deci... 33 Lei ?

Pai ridicat pe elevator, dat jos 5 prezoane, dat jos anvelopa, montat anvelopa, echilibrat, montat la loc 5 prezoane .... si dat si jos de pe elevator. E prea putin chiar... :beer:

Eu zic sa stai locului, ca a scapat usor. Important e ca nu plateste el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai e trecut si schimbat anvelope cu alti 33lei. :) si pe elevator oricum au ridicat-o sa schimbe punte, amortizoare, nu?

si daca nu era nevoie de schimbat janta cu una noua, nu cred ca mai treceau "manevra"asta desi tot dadeau janta jos si o puneau la loc ca sa efectueze celelalte operatiuni... deci practic aia 33 lei au fost despachetatul jantei... :Driver:

dar oricum, nu ca ma miram, ci mai mult m-a amuzat cum pun ei orice se poate pe factura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea mai are mare legatura cu GTI-ul... Ca vad ca e 2 litri aspirat.

Si nu m-ar mira ca un GTI resoftat sa-l faca de rusine :P

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar si resoftat nu are cum sa stea langa ala 4X4 chelit de tot etc etc...parerea mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah stai ca acu am vazut ca aia 195 sunt KW nu cai putere :icon_thumright: my bad :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!