Jump to content

Odorizante Auto


VEKAU
 Share

Odorizante auto  

1.681 voturi

  1. 1. Ce odorizante auto folositi?

    • Ambipur
      396
    • MyShaldan
      131
    • TurtleWax
      36
    • Wunderbaum
      435
    • Ma Fra
      39
    • Sonax
      37
    • Arexons
      62
    • California Scents
      256
    • Altele (braduti de la benzinarie, imitatie ambipur, etc.)
      395
    • Nu folosesc
      35


Postare recomandată

Nus' ce sa cred despre Glade :D . Aveam o parere mai buna.

Am luat un glade din acela in conserva de plastic, l-am desfacut complet si l-am pus sub scaunul soferului. Nu a mirosit deloc de la inceput. Dupa un timp am mutat-o in buzunarul de la usa soferului. Degeaba :D

incearca GLADE-ul de camera (pine). eu ii desfac folia cate putin (e tare si miroase chiar mai mult de o luna) si il tin in cotiera (sta putin deschisa oricum pt coatele mele). inainte le desfaceam si le aruncam sub scaune, dar mi se parea ca sunt prea tari. acum le "reglez debitul" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu foloseam intr-o vreme braduletii new car de la wunder baum si am fost multumit doar cateva zile,dupa care mirosul devenea fad,nu urat dar nici prea placut.de vreo 2 zile mi-am cumparat "conserva" My Shaldan de la omv si sunt super multumit deocamdata,are un miros placut si destul de puternic.astept 2 saptamani sa dau verdictul final

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand nu recomand sa folositi ambipur :)) am reusit sa patez fata de la radiocd din cauza lichidului, n-a durat mai mult de 30 min pana cand am observat dar era deja prea tarziu; n-am mai reusit sa scap de pata aia, a decolorat pe unde s-a scurs si asa a ramas; plus ca la orice mica atingere sticluta pica din aparat, mai mult se consuma asa.

acum folosesc tot un aparat dar Glade

care este foarte bun, nu mai pica sticluta jos :D ; acum nu se mai gaseste deloc nu stiu de ce.

de incarcat bag de la rezerva glade pt apatarul de camera, din fericire alea se gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu ambipur am patit o faza si mai nasoala. S-a scurs putin cate putin din sticluta si a ajuns pe masca de la climatronic+casetofon si s-a exfoliat. Am fost nevoit sa schimb toata masca, dar asta a fost anul trecut si de atunci am schimbat si masina :D . Momentan am niste saculeti foarte colorati adusi de ai mei din Tunisia care miros f. misto.

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu foloseam intr-o vreme braduletii new car de la wunder baum si am fost multumit doar cateva zile,dupa care mirosul devenea fad,nu urat dar nici prea placut.de vreo 2 zile mi-am cumparat "conserva" My Shaldan de la omv si sunt super multumit deocamdata,are un miros placut si destul de puternic.astept 2 saptamani sa dau verdictul final

am eu de vreo luna jumate...inca e puternic si placut!!!..voi merge My Shaldan deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc MyShaldan.....pe cel pe care il am acum il tin de 4 sapt si inca se simte destul de puternic. Sunt f.multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cam de 2 saptamani o conserva Turtle Wax. Miroase la fel de bine ca in prima zi de cand am desfacut-o. Pentru mine e clar ca de acum o sa folosesc conserve pentru ca nici nu se compara cu braduletii. Apoi imi place si ca nu mai am chestii atarnate de oglinda.

A folosit cineva pana acum MyShaldan Herbal? Am de gand sa imi cumpar si una din aceea, dar nu stiu daca are un miros placut. Dupa experienta cu Turtle Wax Pine care de fapt miroase numai a citrice banuiesc ca si aceea are un miros citric, dar sper sa nu.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Conserva" TurtleWax ....intradevar , cred , ca este cel mai bun odorizant din cate am intalnit.Are aproximativ 45 de zile de cand o am si mirosul este ca in prima zii.Sa mai precizez ca , daca se fumeaza "moderat" , acopera foarte bine mirosul de tutun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe de alta parte am gasit si clasicii braduti care acolo erau 1.5 euroi...dupa mai bine de trei saptamani miroase destul de bine inca.

la sfarsitul de saptamane ce tocmai se duse, am decis sa improspatez "colectia" de braduti, desi cel luat de la grecotei inca mai emana ceva miros, dar cu frecventa redusa. ocazie cu care am reusit sa compar mirosurile intre ele - cel de la greci cu cel luat aici. concluzia? nu numai durata de viata difera, ci si calitatea aromei. cel luat la noi desi scrie ca este original, are un profund miros de bomboane gumate in timp ce celalat are exact mirosul de odorizant de masina. asa ca putem sa luam noi tone de bratuti la plantat in masina ca niciodata nu vom beneficia de aroma placuta a odorizantului de masina de calitate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez si eu pt "my shaldan", folosesc de multa vreme si se pastreaza ca in prima zi chiar pana la 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant shaldanul asta, maine-mi iau si eu si voi informa comunitatea cu privire la constatarea mea.

drive safe everyone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc my sheldan de 2 saptamani sunt foarte multumit mi-am luat citron l-am pus in usa din dreapta l-am fixat acolo ca nu ii gasesc locu deloc voi unde l-ati pozitionat in golf?

Modificat de valighe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat la vechile odorizante si am trecut la parfum pentru masina, am gasit la agip sticluta cu parfum. mi se pare super ideea...

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez si eu pentru "My Shaldan". Il folosesc de trei luni si sunt foarte multumit. Ieri am gasit in Carrefour la 12Ron, sper sa fie la fel de bun ca si pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat la vechile odorizante si am trecut la parfum pentru masina, am gasit la agip sticluta cu parfum. mi se pare super ideea...

numai bine

Poti sa detaliezi, te rog, ce fel de parfum, cum se foloseste si preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pur si simplu, e o sticluta de parfum. se da in masina fas fas :hainoroc: a costat 12 ron si am luat de vanilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult ... si inca ceva, cam cat persista mirosul dupa ce dai cateva fasuri? :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost cam nemultumit de odorizantele conserva, mirosul este pregnant in primele zile (7 - 10), apoi devine mediu si apoi mai putin sesizabil.

Impresia mea este ca si acestea ca si cam marea majoritate au un raspuns mai bun daca este cald. Cu cat este mai frig cu atat scade si eficienta lor.

Am reincercat Ambipur, nu sunt nemaipomenit de incantat.

In ceea ce ma priveste, probl este ca imi plac anumite mirosuri, cel preferat fiind cel de (anti)tabacco, desi nu mai fumez de vreo 2 ani. Iar acest sortiment nu este de gasit la toate tipurile/sortimentele de odorizante.

Asa ca, cel putin pt moment, am revenit la bradutii omv. Deocamdata prefer sa cumpar cate un bradut de asta la cam 10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresia mea este ca si acestea ca si cam marea majoritate au un raspuns mai bun daca este cald. Cu cat este mai frig cu atat scade si eficienta lor.

la caldura se activeaza mirosurile urate, nu cele de odorizant. este exact invers: la rece se simt doar odorizantele; daca ne referim la ambipur atunci da, la caldura se activeaza insa doar pentru ca nu face parte din categoria celor permanente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce spui tu este adevarat, insa si evapoararea este mai "mare" cu cat este mai cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa mai dau o veste ! A aparut pe la Cora la raionul de odorizante de camere inca niste odorizante de camera in cutii de tabla in diverse arome. Vreo patru daca imi amintesc bine. Sint cam la fel de mari ca si My Shaldan insa au mirosuri mult mai omenesti. Desi parca la prima impresie nu la fel de puternice.Are si doua capace: unul cu gauri si unul prins de fundul cutiei fara gauri. In caz ca vreti sa il inchideti de tot. Si e pe la vreo 60.000 lei. Am facut schimbul si o sa mai revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa pret e clar ca n-o sa tina la fel de mult. my shaldan e 15 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu My Shaldan - herb. E foarte misto. Si pot spune ca este mai "anti-tabac" decat orice odorizant Anti-Tabac pe care l-am folosit pana acum. Acum, sa vedem cat tine... azi e abia a 3 a zi :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am gasit odorizantul perfect pt. mine...

AREON Car, parfum ANTI-TABAC. Este sticluta cu parfum, ca si Ambi Pur Car.. si ce mi-a placut e ca are exact exact acelasi miros ca Ambi Pur Car Anti-Tabac, care imi placea f. mult, dar am renuntat in a mai lua pt. ca se ducea f. repede si mirosul nu se simtea in masina atat de puternic si de frumos, precum se simte daca mirosi sticluta.

Ei bine, Areon se simte mult mai bine decat Ambi Pur si este si mai ieftin... 16Ron cu tot cu "dozator" (nu cunosc denumirea exacta.. :) ) si vreo 10Ron daca nu ma insel, rezerva.. spre deosebire de Ambi Pur care e 23Ron, respectiv 18Ron.

Eu am luat 2 buc. si efectul este maxim! Sunt f. multumit.

Later edit: Uitasem... Le-am luat din Cora

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am turtlewax de capsuni dar cam miroase a guma turbo...am sa incerc si eu areon

Modificat de kpi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!