Jump to content

Odorizante Auto


VEKAU
 Share

Odorizante auto  

1.681 voturi

  1. 1. Ce odorizante auto folositi?

    • Ambipur
      396
    • MyShaldan
      131
    • TurtleWax
      36
    • Wunderbaum
      435
    • Ma Fra
      39
    • Sonax
      37
    • Arexons
      62
    • California Scents
      256
    • Altele (braduti de la benzinarie, imitatie ambipur, etc.)
      395
    • Nu folosesc
      35


Postare recomandată

Salutare oameni buni! :ceuameni:

Acuma problema se pune cam asa: dupa ce o dezpaduchesc si lustruiesc pe "Cucoana", cu ce o parfumez dom'le? Ca vorba 'ceea: poti face baie de cinci ori pe zi ca tot o sa puti daca nu te odorizezi cu ceva.

Deci care va sa zica o iau pe rand: am folosit Ambipur - rezultatul = miroase doar la inceput, cand il desfaci si cand iti mai bate soarele pe bord; am folosit braduti - cate doi de fiecare data, rezultatul = cam o saptamana si ceva, maxim doua iar dupa aia, ca si cum n-ar fi existat; am mai gasit niste parfumant lichid la Carefura, frantzuzesc (sic!), dar cu aceleasi rezultate ca mai sus; si ultima "gaselnitza", odorizant solid natural (cica) de la Turtle Wax - doua bucatzi "aruncate" sub scaune ca sa nu le vada soarele - rezultatul = se simte ceva, dar foarte slab. cand este foarte incinsa, chiar nu se mai simte deloc.

Sa fie calitatea acestora o problema la noi pe piatza? Pentru ca masinile care vin de afara si care au purtat de-a lungul vremii un odorizant, apai nenica, tapiteria este imbibata cu mirosuri placute...Si atunci va intreb ce este de facut? Folosim niste parfum per donna, mergem afara si ne facem un stoc apreciabil de odorizante sau exista si pe aici pe la noi ceva demn de luat in seama de care nu toti am aflat?

Astept pareri, sugestii, reclamatii pe aceasta tema. :icon_idea:

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ani de zile cu succes bradutii de la "Wunderbaum".Dar cei mari xxl.Folosesc un bradut cam la o luna de zile, dupa care pe cei vechi Ii pun in portbagaj.Toti prietenii care au urcat in masina au spus ca miroase foarte bine,(ca o paranteza pot spune ca daca pun ceva bagaje in masina-pungi de plastic-,cand la duc in casa, mirosul de odorizant ramane impregnat in ele).Incearca sa folosesti de fiecare data aceeasi aroma.Fostul proprietar al masinii mele avea caine iar mirosul emanat in momentul cand deschideam portiera era destul de neplacut, dar in aprox.2 luni de zile am reusit sa-l scot, dupa ce in prealabil am spalat foarte bine tapiteria cu un spray pulverizator de la "Arexons".Apropos, poti sa o mirosi oricand, avand in vedere ca ne intersectam destul de des pe Stefan cel Mare.Te-am recunoscut dupa numar, eu am 33ADU, masina din semnatura.Mult Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la consecventza m-am gandit si eu, dar dupa trei luni fara rezultate, am renuntat la braduti; eu puneam doi - unul in fata, altul in spate - m-am gandit ca mirosul ar fi mai uniform raspandit decat unul XXL.

in ceea ce priveste Stefan cel Mare eu nu-l folosesc decat la pas. deci probabil ca exista si altcineva cu aceleasi caracteristici. :ceuameni:

adicatele sa fie de vina doar lipsa consecventei ? :icon_idea:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! tu erai cu siguranta, cel putin de doua ori, dar de fiecare data erai in spatele meu.Dar putem discuta la intalnirea de maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bun topic..si pe mine ma batea gandul sa deschid.

folosit ambipur mult timp, pana cand :

1. pretul lor -al rezervelor- a devenit enervant de mare: aprox 300.000 pt 2 sapt..

2. am aflat ca sunt cazuri cand a curs din el si a stricat bordul.

solutii alternative folosite:

bradutii ascunsi prin usi, prin suportii dintre scaune. 2 sapt ok, dupa aia..aer curat..de oras. :icon_idea:

saculetzii mirositor: 2 sapt miros...dupa aia...doar daca ii misti, ii apesi..ii tot invarti.

deci am ramas la solutia asta... marind stocul de saculeti din masina, pana ma va orpi politia ca nu am acte d transport marfa!

ce sa mai incerc? dar sa nu fie nici extrem de scump, ca mai bine pun 8-9 litri de motorina si ma plimb decat 1 ambipur!

spal des masina,d eci nu exista mirosuri urate...dar totusi un miros parfumat e binevenit oricand in masina.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambipur-ul de acum 3-4 ani nu se mai gaseste. Asta se face acum jumi juma cu apa. Am luat recent de la Galati un Ambipur original ( o ruda care are spalatorie si mi-a zis toata procedura) si mai am un alt ambipur luat din Bucuresti. Sa vedeti diferentele la prima intalnire. Unul e mult mai galben si miroase tare de tot si al 2-lea aproape deloc. Desi ambele sunt Aqua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumnatu care traieste in tara lui de origine (culmea) vestica, fiind intr-o vizita pe meleagurile noastre avea la masina ambipur.

zice, hai sa dam niste aere; fratilor!! am fost indesat in scaun de un miros palcut de pin (cred), ca ma lua ametzeala de placere. o sa incerc si varianta asta cu un produs de afara pentru ca sunt convins ca se face rabat de la calitate cu cele ajunse pe la noi.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si eu am avut la un passat in trecut un volanel d-ala mic de prin germania care fara exagerare m-a tinut 2-3 ani..si tot cand dadeam drumul la ventilator mirosea.

dar in RO..ce facem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, de cand m-am urcat in masina unui coleg forumist in care mirosea super, votez cu saculetii. Cati iti suporta nasul de multi! Dar si astia sunt de mai multe feluri. De exemplu: cei luati de la SelG - pe care scria in germana :icon_idea: - aveau ceva plante uscate si au tinut destul de mult. Altii - facuti pe undeva pe la Voluntari - aveau un rumegush dat cu parfum si au tinut.... cam de la magazin pana acasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ma, cu rumegush???

suntem o tara fantastica!!! :icon_idea:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Rompetrol are unii colorati de mai multe feluri. sfatuiesc cumpararea in pereche de cate 2-3. :icon_idea:. va fi prea puternic prima zi, dar dupa aia se mai "calmeaza" mirosul.

sau se deschide unu..se lasa o sapt, dupa aia se aduce si fratele sau.

am folosit albastru si verde pana acum. miros frumusel, dar destul de slab ca intensitate in timp.

LE: rumegus..nu e chiar asa rau! e ieftin si isi poate pastra proprietatile odorizante.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Ma-Fra (sticlute cu dop de lemn). Miros extraordinar. Foarte multumit de ele. Cam scumpe:200.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deodorant de camera de ex. Glade aruncat sub scaun. Te poate tinea o luna... doua... Din cand in cand mai un spray Oust seara inainte de culcare.

Toate astea tin ok. pana incepe sa miroase instalatia de climatizare. Dup asta e mai greu, curatat cu wurth sau alte metode...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati si cutiile de metal cu gel parfumat, tin cam o luna si mirosul este destul de placut. se gasesc la omv, eu de acolo am luat, parca tot turtle wax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da!

ca tot zice nevasta-mea sa ma culc in ea....

in felul asta, asa cum spuneam in deschidere, ne rezumam la un parfum ceva per donna, ca alea tin cu siguranta

incercati si cutiile de metal cu gel parfumat, tin cam o luna si mirosul este destul de placut. se gasesc la omv, eu de acolo am luat, parca tot turtle wax.

scris despre ele in deschidere.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa diverse experimente cu odorizantele din comert, am ramas la cele japoneze cu gel care arata cam ca o conserva. Se gasesc pe la toate magazinele gen metro, carrefour etc, costa in jur de 10 lei si miros super, ceva gen citrice cu mici variatiuni. Tin o gramada, eu tin cate 2 in masina si absorb cam orice miros. Uneori mai dau cate un spray de wunder baum cand uit sa arunc scrumiera sau miroase prea tare a tutun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune (parerea mea) sunt acele borcanase cu capac din lemn care le agati de oglinda.Cu timpul se uda lemnul ala si miroase cat trebuie.Mirosul tine destul de mult, borcanasele sunt mici,nu impiedica vizibilitatea si au niste parfumuri deosebite ,nu mirosuri stridente.Costa peste 120-130 mii sticluta dar face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wunder baum negru (clasic) miroase excelent si zic eu ca tine.

cand am luat-o avea un miros inchis de iti muta nasul(din cauza ca a stat in soare cam 1 luna si cu miros de substante chimice in tapiterie).

acum miroase specific, frumos, wunder baum clasic (asta in afara de cand dau drumul la aer in primele 5-10 sec, cand vine caca de bacterii :icon_idea:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot "conserve" folosesc si cred ca sunt cele mai bune!! Cand fac plinul mai cumpar de la Rompetrol si cate un "bradulet" cu miros antitabac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune (parerea mea) sunt acele borcanase cu capac din lemn care le agati de oglinda.Cu timpul se uda lemnul ala si miroase cat trebuie.Mirosul tine destul de mult, borcanasele sunt mici,nu impiedica vizibilitatea si au niste parfumuri deosebite ,nu mirosuri stridente.Costa peste 120-130 mii sticluta dar face toti banii.

unde se gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot bradut wunderbaum folosesc si deja mirosul s-a impregnat in tapiserie.Sunt multumit de ei :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc wunderbaum mare (bradut) si sunt destul de multumit. Tine cam o luna in general dar pe timp de vara tine mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe incercari am ajuns la concluzia ca cele mai bune sunt cele cu lichid jos si in partea de sus au cate un cartonas pe care il imbiba fiecare cat vrea.Se gasesc pe la cam toatae benzinariile.(Ex rompetrol are o floare sus restul firmelor au toate la fel).Cost:4 RON si eu sunt foarte multumit. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosit ambipur mult timp, pana cand :

2. am aflat ca sunt cazuri cand a curs din el si a stricat bordul.

Sigur strica, am vazut cateva cazuri nasoale, parca erea acid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am inceput sa folosesc tot din astea cu lichid si cartonas.

Am gasit in Cora unele, nu stiu exact denumirea (ma uit si revin), cu miros de Ocean. Sunt 4 ron si dupa parerea mea, sunt destul de bune. Eu am unul in masina-ocean, si unul in portbagaj-new car (ptr. ca nu mi-a placut mirosul si a trebuit sa cumpar altul)

Singura chestie: nu trebuie sa bata soarele direct in el, ptr. ca se evapora mult mai repede. Eu il am de vreo doua saptamani, iar acum nivelul este la jumatate ptr. ca s-a jucat nepotu' cu el si l-a strans de i-a iesit lichidul :-(. Dar tot lichidul este in cartonas. Asa ca mirosul este.

Pentru cine vrea sa vada cum se prezinta situatia in "al meu calut", ne vedem maine seara la intalnire.

Modificat de DoubleG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!