Jump to content

Aditivi si tratamente - pro si contra


Golfer
 Share

Aditivi  

632 voturi

  1. 1. Utilizez aditivi/tratamente pentru ulei

    • DA
      106
    • NU
      530
  2. 2. Utilizez aditivi/tratamente pentru combustibil

    • DA
      213
    • NU
      423


Postare recomandată

mai bine decat 95 sau decat omv100? mai asteapta sa se acomodeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr mine,  pana sa apara Socar,  cea mai ok benzina, era omv 100, dar si cea mai scumpa din pacate, iar dintre cele de 95 tot omv, sau luk oil de 98:), ca o luam in weekend la pret de 95. ;)

Momentan Socar neaditivat de mine,  de 95 este undeva pe la omv, sa nu fiu rau, sub omv 100, dar peste omv de 95.  Cel putin asta simt eu.  Cu aditivul mai am nevoie de cel putin 2 saptamani sa ma pronunt. Iar doar dupa 2 plinuri o sa vin cu un verdict.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am răspuns Da la ambele dar trebuie precizat: în motor la schimb dar nu în fiecare an sau la fiecare schimb iar în combustibil 1-2 ori pe an pentru injectoare și/sau curățare motor excepție pentru curățarea PDF dacă e cazul.

 

Modificat de George Dimoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Observ ca nu s-a mai postat de mult pe acest topic insa adresez si eu o intrebare poate am noroc. De vreo 4 ani alimentez exclusiv de la Rompetrol si nu am avut nici o problema pana aseara cand am facut plinul cu CO98, rezervorul fiind aproape pe rosu. Dupa vreo 20 km, motorul a devenit foarte zgomotos chiar si la relanti, si e vizibila o lipsa a puterii, abia se misca masina, ma mir ca inca nu s-a aprins nimic in bord. E clar ca am nimerit un lot foarte prost de benzina si ma bate un gand sa pun un aditiv in combustibil poate ameliorez ceva. Aveti ceva recomandari in cazul asta? Mentionez ca am facut in jur de 150 km de la alimentare si masina abia a trecut de 10k. Ma gandeam sa bag xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  , urmand sa fac plinul peste.  Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune omv100+ data viitoare, nu amesteca sortimentele in general. decat sa pui personal aditivi mai bine gasesti o statie de incredere care respecta reteta si pune ceva de firma/safe.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum am spus, nu le amestec avand in vedere ca de vreo 4 ani alimentez doar Rompetrol si in general de la aceiasi statie din Iasi. Ce-i drept acum am alimentat din Piatra Neamt insa surpriza, din pacate neplacuta. Nu sunt convins nici eu de folosirea aditivilor in combustibil mai ales la km astia, insa eram curios daca a mai folosit cineva liqui moly-aditiv benzina si daca m-ar ajuta in cazul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@io_tomcat

Decât sa pui un aditiv de care nu ești sigur si poate face rău motorului ( vezi ce zice manualul de utilizare referitor la folosirea aditivilor - știu mai bine cei care au construit masina, nu forumiștii), cred că ar fi mai bine sa scoți din rezervor cât de multă benzina poți si să faci plinul cu benzină de CO95 (CO indicată pentru motorizarea care o ai). Dar merge si CO98, fiecare face ce vrea cu banii lui. Părerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat cu CO 98 de la statia de unde alimentez de obicei si s-a mai ameliorat situatia. Din moment ce nu s-a aprins nimic in bord, am considerat ca nu e cazul sa scot benzina. Oricum ramane o experienta neplacuta cu cei de la Rompetrol, fiind singura si sper eu, ultima. Vis-a-vis de aditiv in benzina ramane sa mai studiez aspectul. I-as pune preventiv ceva de la LM dar inca nu sunt convins ca merita sau nu. In manual parca am citit ca se accepta aditivi doar cei agreati de VW si doar la recomandarea lor, insa care sunt aia, o sa ma interesez cand fac inspectia la reprezentanta in vara. Vis-a-vis de CO95 sau 98 pot sa spun ca am pus o buna bucata de timp CO 95 si a fost ok insa cu 98 am observat ca masina merge mai bine, consuma mai putin iar sistemul start/stop e mult mai silentios. In manual scrie min95 dar nu si max. Avand in vedere ca nu fac foarte multi km anual-in jur de 10k, consider ca e mai ok cu 98, plus ca teoretic ar trebui sa fie mai aditivata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!