Jump to content

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport?


Bebeee
 Share

Postare recomandată

iti trebuie doar alte amortizoare si alte arcuri pentru a trece la normal sau sport depinde ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    10

  • Bogdan_wrc

    8

  • Bebeee

    7

  • hangyouridols

    7

ok, mersi, au venit si arcurile. a mai montat cineva arcurile astea pe amortizoare stock? ce parere aveti?

IMG_20160427_094450.jpg

IMG_20160427_094457.jpg

IMG_20160427_094502.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt Eibach sportline, multa lume ( chiar si de pe forum ) au montat aceste arcuri pe amortizoare stock si totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

giamgiu,cum e?le'ai pus pe masina?

Intre timp,mai exact ieri,am schimbat toate amortizoarele.Pe fata am pus bilstein iar pe spate monroe.Confortabil in continuare in oras,poate un pic mai rigida.La denivelarile accentuate,amortizarea se simte bine,nu mai duduie nimic.In afara,la viteza,se manevreaza mai bine in schimb ma bucur ca am scapat de zgomotul peste caile ferate de sarea bordul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zebrocksky le-am pus pe masina de cateva luni. Masina se simte putin mai rigida insa a venit vremea sa schimb si amortizoarele. Am deja 120k cu ele si e putin barcuta, noroc cu arcurile ca sunt mai tari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Imi scriu si eu parerea personala legat de subiectul asta.

Am avut pana acum pe masina (Lupo) arcuri sport + amortizoare stock si suspensie SPORT(!!) reglabila.

Arcurile sport erau de pe un Golf 4 (da, s-au potrivit fara probleme), erau de culoare rosie. In configuratia asta masina era foarte rigida, stabila rau in curbe, la modul ca ma bagam cu tupeu in orice curba, dar confort spre deloc.

A doua configuratie: suspensie sport reglabila JOM Blueline, arcurile de culoare albastra. Nu o recomand nimanui. Foarte moi arcurile, cam ca cele stock ale masinii. Comfortabila ce-i drept, dar deloc sport.

In urma incidentului suferit o sa urmez alta configuratie deoare am un telescop indoit pe fata. Voi merge pe amortizoare KYB pe fata, amortizoarele JOM pe spate, in combinatie cu niste arcuri sport Eibach. Sper ca rezultatul sa fie intre cele doua de mai sus. Sa nu fie nici atat de rigida, dar sa am stabilitatea de care am nevoie. :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, as vrea sa-mi pun si eu niste arcuri sport pe amortizoare stock ,pe golf 4 hatch 1.6 16v, ca sa o cobor putin . Despre arcurile de la TA-Technix stie cineva ceva? are cineva montat?

Astea sunt 

http://www.wrt-parts.ro/produs.php?id=984&t=/Piese-Tuning-Auto/Suspensii-sport/Arcuri-sport/Kit-arcuri-sport-pentru-A3-Leon-Toledo-Octavia-Bora-Golf-IV-EVOVW058F/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mazicristi,

 

sa zicem doar ca TAtechnix sunt niste jucarii pentru copii, care vor sa aibe ceva ieftin pe masina, uita-te in posturile de mai sus, arcuri eibach sunt cele ce ai nevoie, iar in functie de preferinta poti opta intre 2,5 -3 cm sa cobori sau 3-4,5 cm :) desi nu cred ca prea bine sa-ti pui masina pe burta in drumurile din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Sper ca incadrez bine intrebarea. Masina in cauza este un Leon 1.6TDI FL.

Am amortizoarele spate pe duca si daca tot trebuie sa fac schimbarea ma gandeam sa trec pe o suspensie mai buna.

Primul gand a fost catre Bilstein B6 care ar fi un upgrade fata de cele OEM. Comparand preturile parca ar merge si un B12 PRO-KIT pentru a lasa masina putin mai jos.

Insa cu B12 imi este putin teama ca o sa se lase prea mult si o sa am probleme din cauza asta.

Am incercat sa masor distanta la sol in locurile cele mai de jos si mi-a iesit ceva gen ~13cm.

Are cineva montat B12? As dori ceva pareri legat de asta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Nenciu Victor

Salutare ! Eu am o Bora din 2004 si e ridicata de fund destul de tare si arcurile sunt moi desi sunt schimbate . Se pot monta doar pe spate arc si amortizor sport fiind mai tari si reglabile ii pot ajusta cursa . Dar este ok ? 

IMG_20200827_122339_194.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!