Jump to content

Ce se intampla daca folosim doar arcuri sport?


Bebeee
 Share

Postare recomandată

Salut mi-am cumparat si eu o suspensie bilstein b8 sport pt un passat 1.9 4motion . Mi-am schimbat amortizoarele in urma cu 2 luni...acuma nu stiu ce sa fac ...sa-mi montez arcurile sport pe amortizoarele stock ...sau sa-mi montez cu totul( amortizoare-sport + arcuri -sport)... Ideea e ca am vazut in trafic niste masini cu arcuri care efectiv topaie ...n-as vrea ca si masina mea sa topaie .... Ce ma sfatuiti?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zebrocksky

    10

  • Bogdan_wrc

    8

  • Bebeee

    7

  • hangyouridols

    7

sa le lasi pe astea stock atunci. Ma rog, nu stiu la ce te referi ca "topaie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am trecut de curand de la jante 16' la unele 17' si am impresia ca sta cam "cocotata" masina :) Am gasit la cineva arcuri sport oem.Este OK daca montez doar arcurile?Va cobori vreun pic masina?

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Garda la sol e data de arcuri, nu de amortizoare. Verifica sa fie arcuri corespunzatoare pt greutatea pe punti pe care o are masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De curand am montat pe masina arcuri eibach cu drop de 3.5.Am pastrat amortizoarele stock(ulei).Din ce am citit,sunt destul de folosite si aceste arcuri nu ar necesita telescoape sport,mai dure sau mai scurte.

Problema mea e ca nu imi place deloc amortizarea.Am mai avut pe masina anterioara un setup asemanator cu arcuri h&r pe amortizoare stock si am fost multumit.Un pic de sportivitate imbinata cu comfort.

Acum nu mi'a mai iesit.Amortizarea parca e numai din flansa.Mai ales la mers in afara,viteze peste 80kmh,daca intalnesc o denivelare(asfaltul afundat) si intru in ea,parca as cadea de pe luna.Se aude un BUF puternic,de parca as avea 2 bete in loc de telescoape.

Poate spune cineva o solutie?Un anume tip de amortizor?Pe ulei sau gaz?Sau poate imi scapa mie ceva.

PS:Va rog fara sugestii de suspensii reglabile sau la 1000eur0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus arcuri eibach pro kit sau de alea rosii?si eu mi`am pus eibach pro kit de vreo 3 4 sapt si sunt multumit de ele...la inceput erau putin dure dar acuma sunt ok,eu am amortizoarele cu care e venit masina din fabrica dar intentionez sa pun ceva koni str.t macar pe fata...deoarece pe o parte parca sta putin mai lasata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prokit am montat...cele negre...Tot de 3-4 saptamani le am si eu...ca deh...a dat caldura.Fix la fel am si eu amortizoarele.Poate sunt expirate,altfel nu imi explic.Acum daca le inlocuiesc,nu stiu ce sa iau sa se inteleaga cu arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu flansele la amortizoare cum stai?bucsele la punte is bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele(plus rulmenti) sunt noi,lemforder.Bucsele sunt intacte...poate ar fi o cauza ca sunt pline(de cupra).Oricum am cumparat normale(cu scobitura) sa vad daca se schimba ceva...ceea ce nu cred....Si culmea,inca sunt cu balon de iarna;mi'e frica sa pun rotile de vara :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt terminate amortizoarele si ce sa mai amortizeze ? Nu au nici o treaba bucsele de cupra ( devine putin mai rigida masina cu astea )

Eu am arcuri Prokit fata si H&R spate, am facut combinatia asta deoarece nu coborase egal cu prokit, iar amortizoarele am pus noii Koni str.t iar unul de pe spate a inceput sa curga ( nu tare ) fix dupa 2 ani iar mai nou si celalalt, cele de pe fata nu au nimic... nu prea le recomand datorita faptului ca au tinut cam putin, in rest sunt ok.

Am inteles ca amortizoare KYB sunt de calitate buna si le recomanda lumea. Cand or sa se duca de tot ale mele pun KYB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar ca amortizoarele sunt duse daca is de o varsta cu masina...eu dupa ce am pus arcurile am schimbat si un rulment pe fata si cica si celalalt ar fi pe duca...nu stiu daca are vreo treaba cu arcurile...da cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de suspensia bilstein b16 ? pe leon 1m ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru parere Laur si Neamtzalau...s'a confirmat ceea ce aveam si eu in cap dar se pare ca aveam nevoie sa mi'o spuna cineva.Imi trebuie amortizoare.

Visavis de Eibach,intr'adevar...parca fata e putin mai ridicata decat spatele...Aceeasi treaba am mai vazut'o pe variantul unui amic tot prin iasi,cu arcuri identice.In schimb el mi'a zis ca a masurat distanta intre asfalt si prag pe fata si cica e egala cu cea de spate.Eu inca nu am masurat dar se vede clar ca intre cauciuc si aripa fata bag 2 degete jumate iar pe spate 2 chinuit...:screwy:

Kyb excelG )made in czech rep)am avut pe golf cu arcuri h&r si intr'adevar,pe spate au cedat cam la 1an jumate in conditiile in care in masina nu merg decat eu cu sotia iar bagajele,daca ar fi dupa mine(DACA :) ) le'as cantari inainte sa le pun in portbagaj.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce jante de vara ai?la mine pe 17 intra fix 2 degete pe fata intre cauciuc si aripa iar pe spate 2degete jumate,si la mine sta mai ridicata de spate da mie imi place asa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum circul cu 15,de vara am pe 16.Pai asa imi place si mie sa stea masina,de spate ridicata ...nu ingamfata cu nasul pe sus.Oricum mai jos de cum e acum pe fata,nu o vreau.Ramane de vazut daca se egalizeaza cu noile amortizoare(ceea ce nu cred) si atunci trebuie sa inventez ceva pe spate...un inaltator de 1 cm maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era mai ridicata de spate si nu imi place sa fie cu " fundu sus " acum este egala.

Inseamna ca nici KYB nu prea tin mult daca zici ca s-au dus dupa 1 an jumate...la ce drumuri avem ce sa le mai ceri :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc azi sa fac niste masuratori si sa le compar dupa ce montez noile amortizoare.Ai cumva un cod pentru arcurile H&R care le'ai montat pentru a egala masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut nevoie de masuratori ca se vedea la ochi...codul este 29526 HA sunt cele pe rosu.

Astea sunt 

5iRc6jb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,o sa le compar cu cele care le'am avut pe golf...dar nu cred sa vor fi la fel ca sunt albastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce fel de arcuri sau suspensie am pe masina, daca e sport sau nu. Cum pot verifica, zicea cineva sa verific prin cate degete intra intre roata si aripa. Daca e sport, cate trebuie sa intre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu asa afli ce suspensie ai...cureti arcurile si vezi ce culori au bulinele de pe ele...Fiecare combinatie de culori e asociata cu un tip de suspensie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am pe golful meu pachet drumuri grele, ar fi ok sa pun arcuri sport pe amortizoarele acelea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea,eu stiu ca arcurile sport merg cu amortizoare normale sau sport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cum e pachetul de drumuri grele...Nu stiu daca la g6 e la fel ca la g4 dar la golf aveam "pachet d.g." cica si de fapt erau niste inaltatoare de 20mm;un fel de saibe f late montate la baza arcurilor.In rest, arcurile erau normale dupa codul culorilor iar amortizoarele cautate dupa cod pe vagparts nu aveau nici un indice special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca doresc sa renunt la suspensia drumuri rele pentru una normala sau sport mai trebuie sa schimb altceva in afara de amortizor si arc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!