Jump to content

Sunt centurile de siguranta din spate eficiente?


DORU_14
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca sunt. E adevarat ca e greu sa-i convingi pe cei din spate sa o poarte dar daca insisti nu cred ca va fi o problema. Ideea este sa nu uiti tu ca sofer in momentul in care iti pui centura (din convingere sau de frica amenzilor) sa le spui si celor din spate sa faca acelasi lucru. In cazul unui accident totul se intampla atat de repede incat nu cred ca mai are cineva timp sau putere sa-i tina pe cei din spate care tasnesc prin parbriz. Nasol este ca nu se pot regla ca cele din fata iar persoanle scunde risca sa fie ranite tocmai de centura dar si asa cred ca sunt eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romanul e mai ignorant de felul lui. O metoda foarte eficienta este sa-i arati pasagerului din spate cat de bine este cu centura pusa. Un demaraj brusc si o frana cu intrare de ABS la fel de brusca should do the trick.

Centura din spate este eficienta si la condusul sportiv. Daca te aflii intr-o masina cu suficienti Nm, de cate ori va accelera si frana intr-o maniera mai agresiva, vei simtii ca numai centura te tine pe bancheta...altfel ai da cu nanaul in tetiera scaunului din fata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui tu se aplica in cazul in care pe bancheta din spate ai un dusman ! ;) :stupid:

Sau nu tii la tapiteria ta si deci risti vreo neplacere de la ocupantii acelor locuri. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de putina vreme am inceput sa folosesc si eu centura, din ce motive nu stiu sa va spun ,inca nu am avut o "relevatie" sa spun asha , dar consider ca sunt utile, in plus ai un sentiment de siguranta:D

Cat despre centurile din spate nush daca o sa prinda "moda" asta la romani , foarte putini le folosesc pe cele din fata........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fie ca stau pe locul soferului sau stau in dreapta, imi pun centura din reflex. In spate nu prea stau... :o Nu le puneau ei in spate doar sa mai ia niste bani.

In manualul de utilizare a masinii se recomanda ancorarea obiectelor din portbagaj.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sunt eficiente in majoritate cazurilor. dar sunt momente cand , culmea te salveaza.

S-a intamplat in cazul unui accident petrecut acum vreo 2-3 sapt aici pe langa Piatra-neamt cand un Peugeot 307 cu 5 pers in urma piederii controlului a inceput sa mearga lateral pe carosabil si a facut impact cu o dacie ce venea de pe contrasens in partea din spate . In urma impactului 307-ele s-a rasucit si s-a intors in aer ateriznd in curtea unui om inafara carosabilului si pasagerii din spate care nu purtau centuri au fost aruncti din masina prin geamuri si luneta. Daca purtau centuri, chiar si politia a precizat ca riscurile erau mult mai mari sa moara deoarece masina a fost facut zob in partea din spate.

Din cauza impactului eu au fost pur si simplu aruncati din masina . Altfel erau zdrobiti in masina.

Nu au fost morti, dar soferul a stat in coma 7 zile cu creierul invadat de sange. Dar si-a revenit. Resutul diferite fracturi la bazin ... iar un pasager mic si salbut de statura care statea in spate nu a patit nimic,decat cateva zgarieturi (si martorii zic ca el a iesit(zburat) pe luneta !!!!!)

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de curand in Germania, cu doi prieteni, intr-un Audi A6 3.0 TDi, eu stateam in spate, iar in Germania, pe autostrada, prietenul meu care conducea, s-a luat la intrecere cu un alt A6, exact la fel ca al nostru. Vreau sa zic ca se rula cu viteze de peste 200 Km/h, iar distanta dintre masini era de 5-10 m. Cand cel din fata apasa frana, noi franam atat de brusc, incat daca nu as fi purtat centura de siguranta, as fi fost aruncat peste cel din fata. Deci atat de tare se frana, incat pur si simplu ma opream in centura. Daca nu aveam centura pusa, ar fi trebuit sa ma ancorez f. bine de ceva ca sa nu fiu aruncat in fata.

Rezumand, centura este f. utila si in spate si asta nu numai in caz de accident.

Cat despre urmarirea pe autostrada...ceva ce in Romania nu ai cum sa faci. O experienta incredibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, adevarul e ca sa mergi cu peste 200 la ora la 5 m de ala din fata e o experienta incredibila.... lasati joaca cu viata altora si consumati-va pofta de adrenalina macar cand sunteti singuri in masina, desi nici asa nu e bine, ca omorati pe unii nevinovati din alte masini. exista jocuri pe calculator, unde poti sa mergi si cu 300 km pe ora, ca oricum daca o lovesti dai restart.

mie mi se pare mai mult decat inconstienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt nepastrarea distantei intre masini in germania iei o amneda de te ustura fundul. Eu unul nu port centura, nu ca as fi gigi contra dar chiar ma deranjeaza si nu ma simt comod purtand centura. Pot sa va dau exemplu finu meu care s-a dat peste cap cu masina, el fiind pe locul copilotului, daca avea centura murea sigur: plafonul in zona lui era la nivelu braului noroc ca el a fost aruncat in spate altfel era vai de el. Cine vrea poarta centura cine nu vrea ia amenda. Eu unu nu inteleg de ce sunt obligat sa port centura, in fond si la urma urmei e viata mea(lasam gropi in drum sa iti rupi masina si sa faci accidente zdravane insa daca nu porti centura te amendam pt ca e pt binele tau).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te obliga pt ca altfel nu ar purta mai nimeni (multi poarta din cauza la amenda.. nu din cauza ca e posibil sa le salveze viata) ar fi foarte multi raniti grav/morti. Lucru care (oricat de "penibil" pare) pe un stat il costa. Nu ii convine sa cheltuie bani cu spitalele si nu ii convine sa "piarda" forta de munca. :) Mai sunt si alte argumente, majoritatea morale.. insa nici alea 2 nu sunt de neglijat.

PS cine nu poarta centura "ca il deranjeaza" e un inconstient. Si in fata si in spate. (sorry daca cineva se simte lezat.. insa eu asa consider)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt putini care pot centura fie in fata fie in spate pt ca se gandesc la ei mai mult decat la o amenda...

eu de exemplu am in reflex trasul de centura pe mine si daca merg pana la paine.

sunt sigur ca majoritatea ati vazut accidente nu grave dar in care si-a rupt cate unu catul in tetiera de la scaunul din fata sau pt ca a sarit cu capul prin parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eficiente sint cu siguranta, indiferent de locul din masina. Intrebarea este pina la ce viteza este bine sa fie purtate, pentru ca la un moment dat, din cauza inertiei mari a corpului centura risca sa-ti provoace leziuni interne ff grave (mortale), pe cind daca executi un zbor planat prin parbriz, mai ai o sansa (exista cazuri din ambele categorii).

Cred ca totul depinde de viteza si de tipul impactului :rolleyes:

chestia cu leziunile interne e adevarata DAR in ceea ce priveste ``zborul plant prin parbriz``e altceva! Din propria experientza(imagini socante pe traseu....totzi cei care au parasit masina fara voia lor au sfarsit mortzi! deci in viziunea mea asta cu zburatul din masina pica clar....mori sau ramai NE-om!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad treaba asta cu centurile in felul urmator:

in 98% din situatii centura te ajuta, te salveaza de la raniri sau moarte insa exista vreo 2% sanse sa iti faca mai mult rau decat bine (in anumite rasturnari, incendii sau lovituri foarte puternice laterale).

Cei care sunt comozi si nu agreeaza centura se cramponeaza de exemple de situatii de tipul celor 2% si zic fie ca "oricum ar fi daca e sa moara mor si cu centura si daca e sa scape scapa si fara centura" ori ca "ei stie ca in general mai mult rau fac decat sa ajute".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu leziunile interne e adevarata DAR in ceea ce priveste ``zborul plant prin parbriz``e altceva! Din propria experientza(imagini socante pe traseu....totzi cei care au parasit masina fara voia lor au sfarsit mortzi! deci in viziunea mea asta cu zburatul din masina pica clar....mori sau ramai NE-om!

tu ai citit aici ?

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=307703

caz concret al unor prieteni de ai mei zburati prin geam. Deci nu trebuie sa fii (si nimeni nu poate fi sigur pe ceva 100 % ) asa decis ..ca sunt si exceptii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!