Jump to content

Sunt centurile de siguranta din spate eficiente?


DORU_14
 Share

Postare recomandată

De cateva decenii, atat companiile implicate in industria auto, cat si autoritatile care legifereaza transportul pe sosele au aratat o grija din ce in ce mai mare pentru siguranta persoanelor care participa la trafic.

In Europa, dar si pe continentul amercan testele efectuate de organisme ca EuroNcap sau National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) au un cuvant tot mai important in deciziile de achizitionare a unei masini. Pentru inceput testele se concentrau asupra ocupantilor din fata. Treptat atentia s-a focusat si spre ocupantii scaunelor din spate.

Sunt protejati acestia in cazul unui impact? Este centura de siguranta - atunci cand este folosita - un mijloc de protectie? Acestea sunt intrebari la care vom cauta un raspuns in randurile care urmeaza. Informatiile provin dintr-o cercetare initiata de canalul de stiri american, CNN.

Putem afirma cu certitudine ca centurile de siguranta pentru pasagerii din spate sunt utile in cazul unui impact. Exista insa o serie de alti factori care influenteaza eficienta centurii: varsta si dimensiunile pasagerilor, tipul masinii, dar si tipul impactului.

La coleziunea frontala, cea mai frecventa dintre incidente - 37 de procente -, pasagerii din spate sunt protejati intr-un grad ridicat, si datorita faptului ca se afla cel mai departe de locul impactului. Insa, studiile de specialitate arata ca o persoana cu varsta peste 50 de ani este mai protejata daca sta in fata, pentru ca airbagul va atenua din forta impactului.

Riscul creste atunci cand impactul este lateral, din spate sau masina se rastoarna. Cu 22 de procente din totalul coleziunilor accidentele din spate se afla pe locul doi ca frecventa. Ele se produc la viteze, in general, mici, asa ca riscurile sunt si ele scazute. Doar in cazul a 5 procente din totalul coleziunilor din spate s-au inregistrat decese.

Cele mai periculoase incidente pentru pasagerii din spate sunt imapctul lateral si rasturnarile - cu aproximativ 19 procente din total accidentelor. 39 procente din totalul persoanelor implicate in astfel de coleziuni (ocupanti ai locurilor din spate) au suferit vatamari grave, chiar daca au purtat centura de siguranta.

Marea provocare pentru constructori este montarea centurii de siguranta astfel incat sa se potriveasca cu designul scaunului si cu diferitele date antropologice ale pasagerilor din spate. Pentru persoanele mai scunde centura poate trece exact prin dreptul gatului, pozitie total neadecvata pentru orice fel de impact.

Un studiu publicat de Society of Automotive Engineers (SAE) a descoperit faptul ca asezarea standard a centurii, cu trei puncte de sustinere, ar fi mai eficienta pentru scaunele din spate montata „in oglinda” - adica sa fie prinsa in partea stanga spre cea dreapta.

Aceasta practica a fost folosita de BMW in anii 90. Intre timp producatorul german a trecut la sistemul cu trei centuri de siguranta, una pentru fiecare pasager din spate, iar centura „in oglinda” a fost inlocuita cu cea clasica.

In prezent, centura „in oglinda” este mentinuta pe modelul BMW 3 Series convertible care este prevazut doar cu doua locuri pentru pasagerii din spate.

StiriAuto.ro, 18 iul 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider ca sunt eficiente, numai ca este mai greu sa-i convingi pe cei din spate sa-si puna centurile. In cazul unui impact frontal cel care sta pe mijloc poate fi aruncat printre scaunele din fata.

Un exemplu personal: Eram intr-un Accent care a derapat, a iesit in decor si s-a rasturnat pe partea stanga. Eu am ramas agatat in centura iar pasagerii din spate erau gramada unul peste altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare folositoare centura indiferent de locul din masina. la drum lung ii pun pe cei din spate sa isi puna centurile chiar daca stau in spate.

mai e o problema. in cazul unui impact cei din spate daca nu au centura pusa pot fi aruncati prin masina, lovind ceilalti pasageri, sau mai rau aruncati afara din masina.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si genul Gica-contra... Le spui sa-si puna centura chiar daca stau in spate si-i apuca nazurile; Si chiar daca vii cu argumente tot acolo ajungi. Fara indoiala mai bine le porti de 1000 de ori degeaba si cind ai un accident sunt acolo decit sa nu fie...

Or sifona camasile, o fi un pic mai cald cu ele... da mai bine se sifoneaza camasa decit sa iasa pasagerul sifonat...

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...da mai bine se sifoneaza camasa decit sa iasa pasagerul sifonat...

si cateodata fara posibilitatea sa mai fie "calcat" la loc :offtopic:

putin off - topic

ps: acum juma de ora am vazut un accioent pe bulevardul marasesti. o dacie super nova a intrat in lateral la un citroen xsara picasso. probabil ca citroenul nu daduse prioritate el iesind de pe o straduta laterala. in schimb se vedea parbrizul daciei spart in 2 locuri sus. exact unde au dat soferul si pasagerul cu capul pt ca probabil nu purtau centura de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in vest sunt obligatorii, in curand vor fi si la noi :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cum e la noi cu obligatoriu si cu legile... cati dintre noi si-au luat amenda pt nepurtarea centurii? sau stiti pe cineva care si-a luat? cazuri rare. de obicei se da la pace lejer. oricum eu o port mereu. m-am obisnuit chiar si pe distante scurte si nu ma simt bine daca nu o pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am obisnuit s-o port mereu. Asta insa dupa ce am luat o amenda pt nepurtarea ei de 100.000 lei in 2003 toamna, pe la ora 23. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija... acum mi se pare ca e 250.000 in 48h :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate persoanele care calatoresc pe locuri prevazute cu centuri de siguranta, au obligatia prin lege sa le poarte. Spaga la politist cand mi-a aratat codul rutier cu respectivul paragraf: 2 brichete si parca 1 pachet tigari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat o data pentru nepurtarea centurii, insa mai mult ca sa acopere alte greseli mai grave (pt care imi putea lua permisul de vreo 4 ori).

Acum o port mereu pentru simplul motiv ca imi tiuie mereu buzzerul daca nu o pun. Valabil si pentru cel din dreapta. Cred ca o sa ii pun si pe cei din spate sa le poarte..Vreau sa vad si eu o reactie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la drum lung toata lumea poarta centurile!!!

Sunt un dictator in privinta asta....cine nu vrea jos din masina!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu consider ca sunt folositoare centurile de siguranta din spate. Am vazut un accident in intersectia de la Apaca acum cativa ani. Destul de urat accidenrtul. O masina a intrat in plin in alta, cea lovita s-a invartit de cateva ori pana s-a izbit de un stalp. Una din usile din spate s-a deschis si o tipa care statea in spate a fost azvarlita in afara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte folositoare. In plus nu cred ca le puneau producatorii degeaba doar ca sa se afle in treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai demult la Discovery un accident real, reconstituit. O masina intra in zid cu 60 km/h. Sasezeci de kilometrii pe ora.

Cei din fata au centuri, cei (doi) din spate nu au. Cei din spate au migrat in fata peste tetiere (mi se pare ca au murit de la ruperea gatului in tetiera sau de la altceva) insa corpul lor a "dat peste cap" capul celor din fata si au murit si acestia. De atunci nu merg la drum intins fara ca cel din spatele meu sa aiba centura. Macar eu sa scap :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eficiente sint cu siguranta, indiferent de locul din masina. Intrebarea este pina la ce viteza este bine sa fie purtate, pentru ca la un moment dat, din cauza inertiei mari a corpului centura risca sa-ti provoace leziuni interne ff grave (mortale), pe cind daca executi un zbor planat prin parbriz, mai ai o sansa (exista cazuri din ambele categorii).

Cred ca totul depinde de viteza si de tipul impactului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca sunt folositoare :) . Am vazut odata un accident in care o masina a intrat in plin in alta, cea de-a doua rotindu-se de mai multe ori si oprindu-se intr-un stalp. O femeie a fost pur si simplu proiectata din masina :D .

E adevarat ca e mai greu sa convingi pe cei din spate sa-si puna centura :D (uneori, trebuie sa recunosc, ca nici mie nu-mi prea vine, si de multe ori nu o folosesc, dar recunosc ca gresesc :D .)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt folositoare. Si te pot scapa de la multe. Dar pasagerii din spate sunt imposibil de convins sa o poarte. Parca ar fi vrajite locurile alea. Daca se aseaza in fata, isi pun singuri centura.

Cum se aseaza in spate... nu mai vor. :D

Modificat de out
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu un sentiment fals de siguranta, de asta cei din spate nu le folosesc, va spun eu. De obicei ii oblig pe toti sa poarte centura, indiferent de locul pe care se afla. In cele mai multe situatii ajuta. In cazuri mai grave, faptul ca porti centura te poate ucide, dar e vorba de niste situatii destul de rare, la viteze destul de mari (cum a mai spus cineva, poti sa fii proiectat prin parbriz si sa scapi, sau nu esti strivit de centura si montant, in cazul unui impact lateral).

Apropo de accidente: Wrecked Exotics . O sa vedeti acolo niste cazuri destul de grave.

Site-ul asta e un fel de centura mentala :D.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca sunt eficiente.

Multitudinea de studii pe manechine, de modelari teoretice si mai ales statisticile privind victimele accidentelor de circulatie din lumea intreaga arata foarte clar acest lucru.

Intr-adevar pasagerii sunt greu de convins pentru ca fiecare, ca si noi insine dealtfel, pleaca de la premiza ca “mie nu mi se va intampla un accident …”.

Asteptam cu interes modificarea mentalitatii care se va produce incet dar sigur sub influenta aplicarii legii … desi la noi …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet. Pasagerul din spatele meu cel putin va purta centura. Daca refuza opresc masina (chiar in camp) si il dau jos sau opresc motorul si refuz sa mai circul cu masina. Pana se hotaraste fie sa se dea jos fie sa poarte centura. In masina mea se face ce spun eu sau se da jos. Pana mea... e dreptul meu.

Faptul ca ai spatarul unui scaun in fata (din punctul de vedere al celor din spate) iti da uneori un fals sentiment de siguranta. Cei care au murit purtand centura ar fi murit probabil si daca nu o purtau insa exista oameni suficienti care au murit nepurtand centura care puteau scapa cu viata daca o purtau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 inamplari:

1. Am plecat in concediu in Europa si mama mea n-a purtat centura de siguranta pana cand n-am ajuns in Ungaria, pe M5, unde si-a dat seama ca la 140-180kmh nu mai ai nici un sentiment de siguranta, chiar daca esti in spate. Si uite asa, acum poarta centura fara probleme.

2. Cu cativa ani in urma tatal meu a pus o frana mai puternica la semafor si in clipa urmatoare il vad pe varul meu de doar cativa ani (care urmarea drumul stand pe mijloc intre scaunele noastre) zburand pur si simplu spre o intalnire iminenta cu parbrizul. Nici acum nu stiu cum de am reusit sa-l mai apuc si sa-l scap si pe el si parbrizul masinii.

Raspunsul meu: FOARTE EFICIENTE!!!

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centurile in spate auaceeasi importanta acelasi rol ca si cele din fata: de protectie...cine face diferentiere intre ele greseste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si o reclama, ca sa-i spun asa, cu un copil care trece ca o torpila printre parintii de pe locurile de fata. E cam sangeros, dar adevarat!

Foarte utile, la fel de utile ca si cele din fata!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da sunt. Mai ales pentru persoana care sta in mijloc, daca sunt trei pe bancheta din spate, caci celelalte 2 persoane zic eu ca sunt mai protejate de scaune.

Putin off-topic, un chirurg mi-a zis ca a avut odata un pacient (soferul) care a murit, din cauza leziunilor interne, intrand intr-un vehicul stationat la o viteza de 40km/h !!! Deci cred ca in primul rand trebuie sa poarte centurile pasagerii din fata, mai ales soferul, cred ca sunt expusi mai tare riscurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!