Jump to content

Bancheta spate - demontare, montare


sorinc
 Share

Postare recomandată

Citind diverse topic-uri am ajuns la concluzia ca e mai bine sa intreb inainte sa ma pun pe stricat :)

Asa ca vin cu urmatoarea problema: bancheta spate, mai exact partea mai lunga (2/3), nu vrea sa se mai rabateze, iar cotiera se inclina numai pana la 45 de grade.

Aveti idee pe unde ar trebui sa bag mana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vad ca ai variant iar in cazul asta te intreb daca ai tras de maneta care impinge cuiul si care tine fixata rola unde este plasa care se prinde in tavan pentru a nu patrunde lucrurile din portbagaj peste ocupantii din spate.Aceasta este fixata pe sina de spatarul banchetei mai lungi si este fixata in lateral de un cui care intra intr-o gaura cam pe unde vine telescopul din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate e incuiata si trebuie descuiata cu cheia de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vad ca ai variant iar in cazul asta te intreb daca ai tras de maneta care impinge cuiul si care tine fixata rola unde este plasa care se prinde in tavan pentru a nu patrunde lucrurile din portbagaj peste ocupantii din spate.Aceasta este fixata pe sina de spatarul banchetei mai lungi si este fixata in lateral de un cui care intra intr-o gaura cam pe unde vine telescopul din spate.

Masina e luata de curand si se pare ca mai am multe de descoperit la ea :pale: . Problema banchetei era intr-adevar cuiul de fixare a rolei de la plasa. Acum am invatat sa o rabatez.

Mai ramane insa cotiera din bancheta care nu vrea sa coboare complet, ci numai pana la 45 de grade. Ceva idei de unde i se trage blocajul ? Sau mai trebuie sa invat sa o folosesc ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i tare si se da in jos.eu am patit la fel, mise parea ca nu mai vrea sa se plieze inapoi.am tras mai tare si a mers.are un moment, acolo dupa 45 de grade, in care merge greu, ceva asemanator cu fenomenul intamplat la plierea manuala a oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost destul de harnic sa rup clapeta de plastic care deschidea partea mica (1/3) a banchetei.

Si eu am tot Variant. Asa ca datorita rolei unde este plasa acum nu mai pot sa rabatez nici partea mare a banchetei.

Aveti idee cum as putea sa mai desfac in situatia de fata bancheta?

Banuiesc ca si pentru inlocuirea clapetei rupte trebuie sa rabatez mai intai bancheta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bancheta mica o rabatezi actionand ciocul de blocare din portbagaj. Mecanismul il poti demonta apoi, e prins in 2 suruburi. Vezi ca se da tapiteria jos in parytea unde lucrezi (partea din fata se scoate efectiv din cea din sapate) . Bafta, nu e greu, am patit si eu aceeasi chestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am problema lui TDI, dar numai ca la mine este rupata clapeta de la partea mai mare (2/3).

Partea mica (1/3) se rabateaza fara probleme. Insa nu pot si nu stiu cum sa fac, pentru a rabata si partea mare (2/3).

Help!!!!!! :icon_cheesygrin:

Modificat de DoubleG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. poate sa-mi spuna cineva cum sa scot bancheta din spate. am incercat si ce am reusit a fost ca am ridicat-o in partea din fata pana au iesit cele doua ghidaje din gaurile lor dar o mai tine ceva in partea din spate si mi-a fost frica sa fortez. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Incearca sa impingi in bancheta catre portbagaj si ridica, nu o sa mai tina deloc. Cel putin asa o scot eu pe a mea. Bafta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , are dreptate are niste cleme si in partea din spate (dinspre portbagaj)

dar atentie ! ca sa o poti scoate tre sa ai spatarul rabatat ! adica sa deschizi incuietoarele si sa tragi de clapetele de la fecare capat asfel spatarul o sa fie mobil si asa o sa poti iminge bancheta inspre portbagaj :P

bafta

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. dar ce incuietoare si ce clapete? scuze, nu am mai dat -o jos pana acum.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la " umarul" spatarului de la bancheta ai niste clape de care tragi si astfel se elibereaza spatele

dar ele sunt incuiate ! cheia e ..cheia de la masina

daca nu te descurci iti postez niste poze

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Si eu am problema lui TDI, dar numai ca la mine este rupata clapeta de la partea mai mare (2/3).

Partea mica (1/3) se rabateaza fara probleme. Insa nu pot si nu stiu cum sa fac, pentru a rabata si partea mare (2/3).

Help!!!!!! :blink:

Cum ati rezolvat problema ca a trecut ce va timp si vreau sa stiu si eu.MULTUMESC!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
liviu_sandulescu

Salut,

Am si eu o problema - am rupt ambele chestii cu ajutorul carora se deblocheaza bancheta din spate sa se rabateze. Am gasit pe forum numai pentru modele kombi dar nu ma ajuta pentru ca din portbagaj nu vad nimic ce s-ar putea debloca astfel incat sa pot rabata bancheta. Aveti o solutie la problema mea, va rog? Ceea ce ma dispera este faptul ca, incercand sa asez o amarata de husa, am scos tetierele si am blocat bancheta iar cand am incercat sa rabatez nu am mai reusit. M-am enervat, am fortat si am ramas cu plasticele in mana!!! Acum nu mai am nici tetiere in spate! Sfarsit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut liviu,

am aceeasi problema pe combi, dar nu am gasit pe forum.

iti mai amintesti unde ai gasit?

merci

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu_sandulescu

In aceeasi sectiune dar pe pagina cu nr.9 gasesti un post "Nu se rabateaza bancheta spate"

Poate te ajuta acel domn. Eu am vorbit cu d-lui si la telefon dar se pare ca este mai greu daca nu se vede cuiul de blocaj al banchetei din portbagaj... Bafta!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut de caraushit un brad azi cu masina si a trebuit sa rabatez un loc de pe canapeaua spate(stanga).Toate bune si frumoase pana cand am incercat sa ridic la loc spatarul......nu mai coboara manerul ala mic negru (de respira greu :rolleyes: ) de care se ridica piedica care blocheaza spatarul in pozitia standard(acum se vede tot timpul semnul ala rosu).Am incercat si cu cheia....nimic....nu vrea.E ceva comun ?!? Trebuie sa fac vreo smecherie sa intre la loc si sa blocheze scaunul ca inainte ?!? A mai patit cineva asta ? Care e solutia ca sa blochez din nou spatarul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal sa ramane asa. Cred ca s-a blocat, mai incearca sa-l tragi/impingi poate isi revine, numai sa nu se rupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal sa ramane asa.

Stiu ca nu e normal.E prima data cand mi se intampla,ma gandeam ca poate s`a mai intamplat cuiva si e vreo solutie simpla.De tras imi este cam frica sa nu cedeze plasticul ala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate e ceva mizerie pe acolo,desi al cat de simplu e mecanismul de blocare si ridicare...oricum,mai insista apasand mai tare banchta catre spate si apasand ferm dar fara lovire manerul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"deschide" si "inchide" inca o data bancheta... tranteste usor. Manerul ala nu coboara daca bancheta nu e "inchisa" bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu e normal.E prima data cand mi se intampla,ma gandeam ca poate s`a mai intamplat cuiva si e vreo solutie simpla.De tras imi este cam frica sa nu cedeze plasticul ala....

e posibil sa fi ramas ceva acolo care sa-l blocheze! curata si apasa bine pe bancheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Tranteste" mai tare bancheta si intra singur... si eu patesc la fel cateodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceasi problema. Am curatat, am trantit, tot nu merge. Resortul nu mai impinge piedica in sus. Nu e foarte deranjant intrucat, totusi bancheta nu se rabateaza singura, decat daca trag cu ceva forta de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!