Jump to content

Bancheta spate - demontare, montare


sorinc
 Share

Postare recomandată

salut .am o problema la passatu meu .mi sa blocat scaunile din spate imi apare pe manaeru ala rosu si sta in sus asa .am tras si nimica .trebuie sa scot bancheta ? multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

:offtopic: Tot mai greu cu limba asta "romaneasca"...

E limuzina sau variant?

Cum sa scoti bancheta daca e blocata? Pune o poza sa vedem cum a ramas manerul ala si cum nu se misca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz de exprimare .limuzina. spatarele is blocate am incercat cu cheia de la masina si tot nu mere .maine pun pozele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara va rog sa ma ajutati si pe mine am un passat berlina din 2002 si am o problema cu banchetele din spate nu pot sa le mai rabatez.mi sau rupt clemele din spate de care trageam in sus acum ies de tot alea si bancheta nu se rabateaza.Se poate face altceva sa o rabatez sau cum se poate repara ? pe toti care i-am intrebat ridica din umeri.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am folosit "search" dar nu am gasit nimc.Cum se demonteaza cotiera din spate la passat b5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni?trebuie sa o demontez k sa o duc la cineva sa o imbrace in piele,ma refer la cotiera care este in mijlocul spatarului din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. ai mai rezolvat ceva cu bancheta? si eu am aceeasi problema numai ca nu am reusit inca sa rup acele butoane care se trag in sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Da. Demontezi "cuiul" ala ce tine bancheta inchisa. Apoi o poti scoate afara. Se mai tine in niste cleme parca, destul de greu de bagat la loc.

img0049oh0.th.jpg

 

salut cosmin te rog imi poti spune si mie cum demontez acel cui daca bancheta mea este blocata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... pana nu deblochezi cumva bancheta nu poti ajunge la piulita ce-l tine.

A ta de ce nu se deblocheaza? Clapeta nu face nimic sau e rupta?

 

Nenorocitii de la imageshack vad ca mi-au sters poza, nu se vede clar ce-i acolo.  :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rupt clapeta de deschidere si as vreaa sa o inlocuiesc dar nu pot face nimic pana nu rabatez bancheta...dacaa ai vreo idee cum sa rabatez bancheta te rog spunemi-o si mie ca imi sta pe creier

Modificat de cosmin_2ooo7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc doar sa agati cumva carligul din bancheta, cat sa deblochezi broasca. Eventual sa te si impingi in bancheta, sa ajuti la deblocare in momentul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat dar nu am reusit ......daca desfac surubul acela in care este prins bancheta oare o merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul ala de fapt nu e un surub. Are acea ciuperca in capat.

Daca nu trece de ea, nu iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am rezolvat problema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat o bucata de sarma otelita(20cm) si am facut un ''U'' la un capat....am incercat pana am agatat limba care tinea blocata bancheta ....pe urma am detatipat cu grija bacheta si am inlocuit broasca cu una  cumparata de la dezmembrari cu 10 lei....toata operatiunea a durat aproximativ 45 min...as atasa poze dar nu stiu cum ....bafta 

Modificat de cosmin_2ooo7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste imageshack si pune aici link-urile pozelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_2ooo7

am sa incercat sa pun poze dar nu am reusit

Modificat de cosmin_2ooo7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am nevoie de ajutorul vostru privitor la acest subiect. Am cumparat anul trecut masina insa pana anul acest nu am avut nevoie de a rabata bancheta spate. Astazi am incerc si nu reusesc sa rabatez nici o parte a banchetei. am incerc sa descui cu cheia de la masina insa am observat ca erau puse de forma acele incuietoare ( probabil cel care a avut masina inainte le-a blocat si s-a chinuit si el ). Cum sa procedez pentru a le debloca ? Precizez ca e berlina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E masina din semnatura ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna, sunt nou pe forum,asa ca va rog de putina ingaduinta...Am un VW B5.5 (cred) 1,9 TDI 130 CP, AVF, 2004(berlina)...si doresc ajutor pentru demontarea bnanchetei spate..Am incercat si indicatiile de pe site dar, nimic...Asa arata bancheta mea.Va multumesc anticipat ptr ajutor..

bancheat 1.jpg  bancheta 2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am reusit pana la urma,,trebuia sa scot placutele de plastic din fata ridicaturilor ptr scaunele de copii, si sub ele sunt suruburile de prindere a banchetei.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!