Jump to content

Romania-Austria-Italia-Franta-Elvetia-Germania


blu
 Share

Postare recomandată

Intrebare pentru cei care cunosc zona dintre Budapesta si Viena: plec sambata dimineata dupa micul dejun (cca. 08:30) de la vreo 100 km. vest de Munchen catre Cluj. Fiind iarna si avand in vedere faptul ca nu ma grabesc, ma gandeam sa dorm la Paprika (le-am trimis mail sa-mi rezerve o camera, insa ma indoiesc ca mai gasesc ceva liber) si sa plec mai departe duminica dimineata dupa micul dejun. In principiu as putea foarte bine sa fac toata distanta dintr-un sut, ca-s doar 1200 km., insa pur si simplu n-am chef :)

...si acum, intrebarea: daca pica faza cu Paprika, stiti din proprie experienta vreo pensiune/hotel curatel cu mic dejun intre Viena si Budapesta?

Cu multumiri...

Pentru wiseguys: da, stiu ca exista Google, deci don't.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu te opresti in Budapesta pentru o noapte?Ai ce sa vezi la Budapesta + cazarea nu este foarte scumpa (30-40 Euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai general de-atata nu puteai fi...

Poate n-am fost bine inteles: daca cineva a stat undeva unde i-a placut intre Viena si Budapesta, il rog sa-mi spuna unde si cat a costat.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si mai general.... dar ma gandeam ca vrei sa faci/vezi ceva inainte sa ajungi in pensiune dupa cateva sute de km, nu doar sa dormi.Daca nu iti convine varianta mea poti sa faci ceea ce iti doresti dar macar sa folosesti un alt ton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 euro cu mic dejun, la primul peco (Raststätten ) dupa iesirea din Viena ~30km spre Budapesta.

Acolo opresc eu cand plec in concediu, au si mancare buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare

 

Planuiesc in luna iunie a acestui an un concediu cu plecare din Timisoara si as vrea sa vizitez Austria si Elvetia. Nu ma intereseaza Viena pe care am vazut-o de mai multe ori si in general as fi interesat de zonele muntoase si de natura nu de zonele urbane. In Elvetia vreau neaparat sa merg in zona Geneva - Lausanne pe care am mai vazut-o si mi-a placut foarte mult. Daca a mai fost cineva in zonele astea si m-ar putea ajuta cu sfaturi, trasee, locuri de vazut, locuri de cazare as fi recunoscator.

 

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, frumos plan :) Ce bine de tine ca stai in Timisoara si poti ajunge in Budapesta si Viena rapid.

 

Eu iti recomand sa lasi Austria pentru alta data, poti sa ajungi oricand acolo sa faci lacurile din regiunea Salzamergut si altele. Daca tot vrei sa ajungi la Geneva/Lausanne, pe traseul pana acolo eu iti recomand traseul http://www.deutsche-alpenstrasse.de/en/home/ (harta aici) si neaparat:

 

1. Munchen (printre altele si BMW Museum);

2. Castelele din Fussen: Neuschwanstein si Hohenschwangau;

3. Lacul Konstanz si Mainau Island (insula florilor);

4. Luzern (Golden Round Trip pe muntele Pilatus);

 

Ma opresc aici ca sunt multe altele, pune si tu de un traseu, vezi ce timp ai si ce vrei sa vezi :) Succes!

 

Ca si cazari ai multe aplicatii care te pot ajuta, in afara de Booking care acum este over rated, ai Kayak, Expedia, Tripadvisor sau poti folosi lantul Accorhotels pentru ca este rezonabil ca pret si are multe locatii, eu am facut multe trasee cu rezervari, parca acum as merge la punct ochit, adica la fata locului, dau pe google si vad ce preturi si unde au liber.

 

LE: are dreptate Ioana, cred ca poturile se pot muta unde deja s-a mai discutat

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu cand am fost in Elvetia a fost anul trecut , si prima noapte am dormit in Annecy (granita intre Elvetia si FR) iar a doua noapte in Lausanne.

In Lausanne am stat la Carlton. Are 4*, parcare sigura , la 2 pasi de lac si chiar langa o statie de metro pt a merge in centrul vechi. Receptionista era romanca.

http://www.booking.com/hotel/ch/nashcarlton.en-us.html?aid=376393;label=bookings-name-aBWsJiTz5zPDtvKd5x3fwgS35390345676%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2627.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=b9f180435ff9d3a970d48eb207f6a675;dcid=1;checkin=2015-07-17;checkout=2015-07-18;dist=0;srfid=bdc793d9be5ad915705b4dd20207acb4f8767406X1;type=total;ucfs=1&

 

Ca si traseu nu pot sa te ajut, iti zic doar ca eu am facut turul lacului Leman . Am facut intr-un weekend dus-intors Aix en provence - Lausanne . Dar a fost ok.

 

In laussane poti vizita Rolex Center, daca te pasioneaza arhitectura. 

in Vevey ai statuia lui Eminescu, Charlie Chaplin  celebra "furculita"... iti mai scriu dupa ce imi mai amintesc.

Iti las si niste poze?


.


.

post-9782-0-41927500-1429912438_thumb.jp

post-9782-0-85954900-1429912636_thumb.jp

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Atentie mare cand intrati din Ungaria in Austria la benziaria Shell de la Nickelsdorf. Se pare ca actioneaza ceva bande de hoti romani pe acolo. Nu stiu cat e de adevarata informatia, dar am primit urmatorul link pe Facebook.

http://specialarad.ro/apel-disperat-pe-facebook-alerta-pentru-toti-romanii-care-tranziteaza-ungaria-si-austria/

Eu chiar vreau sa merg in concediu cu familia in Austria si vreau sa calatoresc noaptea ca sa doarma copiii pe drum. Anii trecuti cand calatorit in Austria, Germania am oprit de fiecare data in benziaria respectiva...dar era ziua si a fost ok...nu am vazut oameni dubiosi.

Se poate cumpara vigneta de Austria si de altundeva decat de la Nickelsdorf daca vii dinspre Romania si mergi spre Viena ?

 

 

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 In vama din Ungaria cu Romania, cumperi vigneta pentru Ungaria si  Austria.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cumva si de la OMV din Ungaria cum mergi spre Austria/Nickelsdorf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/4/2016 at 3:49 PM, toni d said:

 In vama din Ungaria cu Romania, cumperi vigneta pentru Ungaria si  Austria.

 

 

Vigneta de Ungaria se poate face f usor si la pret normal direct pe siteul lor   https://ematrica.nemzetiutdij.hu/   

si direct pe prima pagina poti selecta limba engleza; cursul valutar este ok si la o vigneta de 10zile  se ia in jur de max 1euro comision de plata inafara zonei euro.

O comanzi, platesti si o ai pe mail :) fix cum faceau cei din Romania la vechile tonete inainte de vama si iti faceau Vigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cum se circula acum la granita Austria-Italia in condițiile in care Austria a suspendat acordul Schengen? Ma interesează intrarea in Italia venind de pe A2 Sud-Autobahn spre Veneția, si evident întoarcerea in Austria pe acelasi traseu. Se formeaza cozi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e pe Austria-Italia, dar stiu ce a fost duminica pe intrarea ungaria - austria. Am injurat cu foc. Am stat la coada 2 ore. S-a format coada de vreo 30 de km. Pana la urma si-au dat seama si au lasat masinile sa treaca pur si simplu. Altfel stateam 5 ore sau mai mult. La iesire din Austria nu controleaza. Doar la intrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vama Nickelsdorf? 30 km coadă?? Pe aici intenționez să intru în Austria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aia e. Informeaza-te temeinic inainte sa mergi pe'acolo. Uita-te pe Google maps pe traseu, vezi daca e coada. Si incearca pe cat posibil sa eviti vama aia. Inainte cu o saptamana am trecut pe acolo in sens invers. Si atunci controlau. Si m-am mirat, dar n-am dat prea multa atentie. Nicio grija, am acordat destula atentie la intoarcere, dar prea tarziu. GPS-ul a incercat sa imi dea o ruta alternativa. Dar mi-am dat seama ca e degeaba pt ca deja erau o groaza de masini care o luau fix pe acolo. Drumul alternativ se intorcea tot in A4 la cca 6 - 7 km dupa vama. Ei bine, cei care au luat-o pe acolo au format un nou ambuteiaj la reintrare. Chiar cand credeam ca am scapat. Dupa ce am trecut de vama. Deci informeaza-te fff bine inainte sa pleci. Si vezi care ti-s optiunile.

Eu asta o sa fac de acum inainte de fiecare data cand plec pe distante mai mari. Mi-am invatat lectia cu varf si-ndesat!

Modificat de Maximus27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sfaturi.

Traseul meu va fi Arad-Budapesta-Graz-Veneția, cu oprire 2-3 zile în Graz. Intenționam ca din Budapesta s-o iau spre Viena, și de aici pe A2 spre Graz. În această situație în care vama Nickelsdorf este foarte aglomerată, ar fi mai bine să  schimb ruta și din Budapesta s-o iau spre sud pe M7, să intru în Slovenia si apoi pe A9 spre Graz? Mă gândesc că poate la intrarea în Austria dinspre Slovenia nu se formează cozi așa mari! Ca lungime traseul ar aproximativ la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Austria a suspendat acordul Schengen tot timpul se fac verificari la vama Nickelsdorf cand intri din Ungaria ? Tot timpul e asa coada mai nou?

Si eu mi-am planificat concediul in Austria in luna august si ar fi cam aiurea sa stau ore in sir la vama. Voi calatori noaptea, ar trebui sa fie mai putina lume noaptea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut in Austria (Nikelsdorf) pe 2 mai, noaptea, fara sa fiu oprit ,desi erau mai multe masini de politie nu controlau amanuntit  iar turismele circulau fara probleme .

La intrarea in Germania , Passau dimineata, circulatia se reducea pe o banda si politia germana controla vizual fiecare masina  fara a fi  oprita.Aici a fost ceva coada datorita traficului intens, insa  circulatia a fost fluida  .

La intoarcere sambata nici un control.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O modalitate foarte buna de a ocoli intrarea in Germania la Passau, unde e coada din cauza controalelor, e urmatoarea:

A
- pe A8, inainte de granita, iesiti la ultimul Rastplatz inainte de granita cu Germania (se vede un semn mare cu Shell pe dreapta).
- la sensul giratoriu iesiti in stanga, dupa care, drept inainte pe B149 spre St.Florian a. Inn (aici se si poate alimenta ieftin la Avanti)
- intrati pe B137 si treceti raul Inn -> ati ajuns in Germania.

D
- continuati pe B512 si dupa ce ati trecut raul Inn, faceti prima la dreapta (daca faceti stanga spre A3, n-at rezolvat nimic, intrati direct in Stau).
- dupa ce ati trecut de Neuburg a. Inn mai aveti 6 km. pana la autostrada.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n, stii cumva vreo modalitate de a ocoli si intrarea in Austria la Nikelsdorf ? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!