Jump to content

Rodaj Ibiza (benzina)


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Am gasit intr-un final - silly me :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • LiviuLoto

    13

  • Cristian

    10

  • X-Ecutor

    9

  • Razvan1486

    7

Salutare sunt proaspatul posesor al unui seat cordoba 2006 si am si eu o intrebare in leg cu turatiile motorului.Eu la 100 km/h am 3100 de rot/min si nu inteleg de ce?Si voi a-ti avut la fel in primii 3-4 mii de km? Mi se prea turat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti cu a 4-a nu e nici o problema, asa trebuie sa ai. vezi ca ai cuplul maxim la 4500 rpm la motorul tau, asa ca trebuie turata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cu a 5 iar cuplu mi se pare ca e la 3800, cu a 4 la 3000 de ture am 80 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cuplul max la 4400 rpm, la 3800 rpm e pentru cel de 75 cp pe care-l am eu pe ibiza.

din cate se pare, diferenta de cuplu e infima intre cele doua motoare, adica 128 Nm in cazul celui de 100 cp si 126 Nm in cazul celui de 75 cp.

si al tau intr-adevar, trebuie turat mai mult, probabil de asta ai si atatea rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e adevarat ce am auzit ca dupa 3-4 mii de km mai scad turatiile cu 200-300 rot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu stiu, uite chiar o sa fac un test sa vad ce rpm am eu in a 5-a la 100 km/h.

Modificat de Cristian Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar te rog daca chiar ai vrea sa faci un test as fi fericit ca ma cam macina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la ce viteza ajunge pe bord? Varu meu are un Ibiza din 2002 de 75 cp si spune ca ia dat 190. Merge chiar asa de departe pe bord? Viteza reala e altceva..175 daca imi aduc aminte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ca nu am mers cu ia pana in blana ca sa vad cat ia in carte scrie 193,iar aseara am testato un pic si i-am dat cu a 3 - 130 si eram si 4 pers in masina ;) nu am mai avut cum sa ii dau si a 4 ca se puse rosu la semafor la izvor :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de rodaj... din ce mi-au spus cei de la Metrotehnica, ideea este sa nu ii dai blana in primii 2-3 mii de kilometri, adica sa nu mergi constant cu ea supra turata la peste 4000 de turatii... Asta inseamna la mine practic un mers normal, pentru ca schimb vitezele pe la 3000 de turatii... ah, si of course, sa nu o alergati pe autostrada (am alergat-o un pic in prima mie de km... dar nu am fortat-o)... asa cel mai mult am mers cu 170kmph cat arata bordul... nu am vrut sa o fortez...

daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185 km/h atinge sigur..am incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa scada numarul de rot/min la o anumita viteza dupa rodaj.E chestia de cutii diferite pe motoare diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar trebui sa scada ca daca nu scad nu stiu cum o sa ajunga ea la 190 cum scrie pe talon daca la 140 am 4500 de ture?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci o sa ai 190 km/h la 6100 rot/min dupa calculele mele. La ce te asteptai? 190km/h la 5000 rot/min?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 100 cp e motor de turatie, deja sesizez diferentele. eu la 140 km/h am sub 4000 rpm. si oricum, eu pe acolo am cuplul maxim. la motorul tau, puterea maxima (100 cp) o ai la 6000 rpm.

asa ca daca vrei 190, va trebui sa-l turezi mai mult. si oricum, trebuie sa te duci cu a 4-a mai mult, probabil ai schimbat cam la 3500 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa stiam si eu ca la 140 trebuia sa am sub 4000 de ture dar vad ca ma insel oricum abia astept sa se mai lase motorul si poate imi mai scad si turatiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turatiile sunt din cutie....nu ai nici o treaba cu motorul.Obisnuieste-te sa il turezi serios.Nu ai facut drive-test cu masina inainte de a ti-o comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de rodaj... din ce mi-au spus cei de la Metrotehnica, ideea este sa nu ii dai blana in primii 2-3 mii de kilometri, adica sa nu mergi constant cu ea supra turata la peste 4000 de turatii... Asta inseamna la mine practic un mers normal, pentru ca schimb vitezele pe la 3000 de turatii... ah, si of course, sa nu o alergati pe autostrada (am alergat-o un pic in prima mie de km... dar nu am fortat-o)... asa cel mai mult am mers cu 170kmph cat arata bordul... nu am vrut sa o fortez...

daniel

Eu dupa 500 de km am mers toata autostrada A2 cu 160 km/h dar nu mai stiu de turatie avea...pana in 5000 parca.Acum la 2300 de km cati am,nu prea o mai menajez. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La test drive nu avea decat cordoba cu motor de 1.9 TDI ma bagat in boala acel motor.M-am indragostit de motorul disel din acel moment si cand i-am zis ca nu mai vreau pe benzina vreau pe motorina dealarul mi-a zis ca ii pare rau dar nu are nici o cordoba disel in curtici si trebuie sa astespt cel putin 2 luni.Si nu am mai avut rabdare sa mai astept dupa disel si am luat benzina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa rodaj se va observa o diferenta turatie / viteza. Eu am rodat 2 ibize cu motorul de 1,2. In rodaj la 3500 rpm aveau 80km/h. Acum la 3500 rpm au 100/110 km/h. In rodaj nu am depasit 3500 de rpm!!!

Orice motor pe benzina vrea turatii mai mari, mai ales in grupul Vag. Iar la Seat urca foarte repede in turatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cati km i-ai facut rodaju?Eu acum am 2500 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

mi-am comandat o Ibiza 1.9 TDI pe care SPER sa o iau luna asta pana la sfarsit si ma gandeam ca poate imi recomanda si mie cineva cum sa ma port cu motorul la inceput. In afara de recomandarea de a nu depasi 3000 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La disel de 1.9 la 3000 ai 140 de km/h diselul e motor de turatie mica nu e ca cel pe benzina care trebuie turat.Diselu are cuplu intre 1800-3000 de rot si prea vad rostu cand e noua sa te duci in 3000 de ture tinand cont ca e disel si la 2500 de ture ai 110 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cati km i-ai facut rodaju?Eu acum am 2500 de km

O mie si un pic pe urma am crescut progresiv viteza. Eu consider o masina rodata complet cea care se apropie cat mai mult de 10.000 km cand se 'aseaza si supensia tot'. Dupa 10k km masina nu a mai avut diferente de comportament, e la fel ever since.

@bunicuta: bine ai venit pe forum, motorul de pe ibiza ta de 1,9 e foarte rar intalnit pe forumul cu ibiza cordoba. Poti citi aici despre el: http://vwforum.ro/index.php?showforum=12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!