Jump to content

Instalarea radioului la Skoda / VW / Seat / Audi


BogMW
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

:) Mersi Istef . Am sa incerc . Poate reusesc sa nu stric nimic . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    18

  • F l o r i n

    15

  • istef

    9

  • liviucon

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

STIE CINEVA INCEPAND CU CE AN A FOST PUS PE FABIA, AUTO RADIO CD SYMPHONY?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

as vrea sa imi schimb si eu casu de pe un audi a4 din 2000 si sa imi pun un cd mp3 player.cum pot rezolva problema cu golul care ramane cand montez cd playerul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista niste rame sau capace care umplu golul lasat de casetofoanele acelea mari de pe audi.eu am pus la A3,exista pentru majoritatea masinilor.daca esti din bucuresti gasesti in targ la vitan.daca nu,spune-mi si-ti dau pm cu un magazin online care are asa ceva.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit acele rame in timisoara si le-am cumparat.as mai avea ceva intrebari.cum scot casetofonu ala original de la audi de acolo?adica am vazut ca are 2 gaurele acolo da nu stiu cum as putea sa il scot.si inca ceva.cand pun casul cel nou il montez normal nu?adica nu mai am nevoie si de alte fire sau conectori in plus nu?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un beta in masina mea, iar deasupra un loc liber. pentru ca in curand o sa am magazie de cd-uri, ma interesa cum pot sa dau "cutiuta" aia jos ca sa pun magazia. (daca s-a mai discutat, scuze, si un link e bine venit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma sa scot casu si surpriza...in loc sa fie 2 conectori cum ii la toate casurile is 4.are cineva vreo sol?se gaseste vreo mufa speciala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In curand un MP3 player cu Bluetooth SONY MEX-BT5000 si vreau sa il montez in locul unui radiocasetofon Gamma pe un VW Bora. Va rog sa i-mi spuneti si mie ,sau sa imi postati fotografiile cu firele schimbate si cu acel adaptor care sa alimenteze amplificatorul de antena , si locul unde se monteaza acesta. Va rog - o modalitate de instalare a acestui MP3. Mentionez ca nu am putut sa ma informez din ce s-a postat anterior deoarece numai apare nici o fotografie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ziua buna.

Pe a mea Arosa cand am luat-o se afla un (super-è!(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Incerc si in acest topic...

Am o Octavia 1 si in masina exista instalat in locasul DIN superior un casetofon Blaupunkt RCM 148 Madrid, cu cartela de security.

Pt ca moda a impus MP3 playerele in echiparea masinilor, ma gandesc sa-mi iau un CD player Pioneer 3600 MP pe care sa il instalez in celalalt compartiment DIN cu care este dotat bordul pt ca:

1) N-as renunta la casetofon,pt ca mai am casete audio cu mare valoare sentimentala prin casa si cine stie cand mi se pune pata sa ascult vreuna la un drum.Receptia Radio, normal va ramane doar pe un aparat.

2) Spatiul respectiv ( al doilea DIN) nu-l prea folosesc, nu mi-e prea util, eventual pt telefon dar de multe ori mi-l uit acolo cand ma dau jos din masina.

Acuma, cass-ul e montat simplu ca are mufa ISO si practic e simplu de montat si demontat.Cd player-ul de asemenea are mufa ISO din ce am studiat documentatia...

Exista adaptoare pt a lega doua aparate cu mufe ISO la instalatia masinii?

Are cineva asa ceva instalat pe masina? Eu am vazut intr-o Skoda Octavia parcata (nu stiu proprietarul) 2 HU (cass si CD) instalate in bord 2 DIN, deci se poate...asta e sigur.

Problema care ma framanta e conectarea la mufa ISO...pt ca daca nu e posibila adaptarea, mai am un cass Alpine 7511R care e foarte destept si nu are mufa ISO si probabil se va conecta mai usor din aceasta cauza cu niste conectori la fire... (mai are si avantajul luminii verzi ca la Skoda).

La ce trebuie sa fiu atent daca vreau sa merg pe montarea celor doua aparate in paralel? Mentionez ca m-am uitat pe celelalte topic-uri dar nu am obtinut raspunsuri elocvente...

De asemenea in materie de tarife de montaj, cam cat credeti ca merita platit pe o asemenea operatie, plus tras cabluri si montat boxe in partea din spate a masinii (nu exista din fabricatie).

eu zic ca te complici doar...mai bin eiti faci copii la toate casetele si lasi un mp3....si ala iti cant tot ce ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ajutor!

Am o Skoda Fabia fara imbunatatiri.

Vreau sa montez deocamdata un radio-casetofon mono cu 2 difuzoare(asa este schema lui).

Fabia are 2 boxe in usile din fata si kitul pentru montaj radio-casetofon.

Daca cineva stie sa-mi indice si mie mufele(mama) din kitul de instalare.

Am identificat 2 fire de +12V permanent si nu stiu ce sunt si +12V prin cheie.

Care sunt celelalte legaturi(in total 7 fire)?

Care este -12V?

Zica-se ca in antena exista un amplificator? Cum se leaga?

In asteptarea unui desen cu mufele de mai sus , va multumesc!

Doru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul subiect al acestui topic se vorbeste de schema de conectare pt Skoda Fabia dar nu merge linkul.Puteti sa-mi spuneti si mie de unde pot sa o iau?Poate cineva sa mi-o trimita si mie?

Va rog, chiar am nevoie de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te pot ajuta decat cu poza asta care e luata tot de aici din forum si e in germana dar poate te descurci

post-4112-1178383853_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danb1974 fa o comanda de pe capodimonte.ro si soseste pachetul cu Prioripost sau cu alt serviciu de coletarie pe care il stii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Unde gasesc clemele alea cu care pot scoate radioul de la bora din bord ? pentru a monta un mp3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am un Seat Cordoba 1.9 TDI, model 2002.

As vrea sa imi schimb playerul cu ceva mai nou. Va rog sa imi spuneti cum se demonteaza playerul deja existent. Atasez si imagine cu "impricinatul".

Daca ajung la concluzia ca nu se poate, as vrea sa adaptez un mp3 player. A mai facut cineva asa ceva?

Va rog sa imi impartasiti experientele voastre.

post-13824-1182939815_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum arata poza aia , nu prea cred ca poti sa-l demontezi caci pe displyul ala e multifunctional !

solutia ar fi Xcarlink daca nu poti sa =l demontezi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine il lasi asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Vreau sa montez pe un golf IV un Radio-CD care nu e original VW (exemplu: Sony, Kenwood, Pioneer etc).

Ce se intampla cu luminile acestuia? Se schimba odata cu cele din bord? Adica daca vreau sa modific intensitatea, se modifica si la Radio-CD?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu nevoie de putin ajutor. Am inlocuit RC Chorus I (cu un buton pe mijloc) cu un Chorus II (Care stie si magazie de CD-uri) originale de audi A6 ambele. Mufele erau la fel dpdv al dimensiunilor, dar dupa schimbare, afisajul nu se mai aprinde cu pozitiile si nu se mai opreste cand iau contactul. Daca stie cinava ce fire trebuie sa modific, ca sa nu mai stau eu sa la iau la puricat....?! Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

baieti am si eu o intrebare... pe un passat b6 se poate monta o statie cu subwoofer pe casetofonu de baza.. rcd300 ?? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!