Jump to content

Autogrup Constanta Nord


godoroja
 Share

Postare recomandată

as vrea si eu luna urmatoare sa merg la autogrup sa schimb distributia, si toate alea care se fac la 90.000km. imi recomandati sa vorbesc cu cineva anume de la receptie clienti si sa le spun ca urmaresc forumul sau merg la oricine ca oricum ma rezolva? :)

masina a fost si la cardinal dar sa zicem ca eu personal nu am fost asa incantat de anumite aspecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elad

    26

  • alxrro

    11

  • Marian

    5

  • sauron

    5

Top Posters In This Topic

Salut!

Pentru un feedback corect ar fi bine sa mergi/telefonezi la oricare dintre consilierii de mecanica (0241/54.30.30).Asa putem afla si noi care sunt deficientele sau lucrurile bune.Este OK sa fii "incognito" , cu un feedback obiectiv dupa efectuarea lucrarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa va vizitez cat de curand, dupa ce imi schimb softul va fac o vizita pt reglarea farurilor care bat aiurea de cand mi-am pus suspensie sport, vreau un capacel de pe panoul fata de la stergatoare, cateva elemente din bara fata care au zburat din cauza unei pisici sinucigase si poate ca voi mai adresa cateva intrebari mecanicilor la care inca nu am gasit raspunsul. Mi-a fost frica pana acum sa trec pe la autogrup dar m-am saturat de atelierele de cartier care dau dovada deseori de necunoastere. La capitolul vopsitorie la fel vreau sa vopses bara fata si sunt curios cat m-ar costa, asta ar fi problema de calitate am inteles ca e OK. Asa ca sper sa fiu si eu un client multumit :icon_cool:

Modificat de insanity
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost astazi la AutoGrup si mi-am instalat o alarma Viper, am schimbat flansele la amortizoarele fata, rulmentii flanselor si filtrul de aer. Totul a decurs cursiv, sunt foarte multumit de serviciile oferite, treaba a iesit excelent. Multumiri si felicitari lui Vlad si intregii echipe! :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat flansele la amortizoarele fata, rulmentii flanselor si filtrul de aer.

Si tu Brutus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar eu le-am schimbat la 73.600 km, mergand prin toata tara si locuind intr-o zona neasfaltata complet. Asa ca la cate gropi am bagat cu ea (e drept, majoritatea dintre ele cu mila si cu atentie, dar, totusi ...) nu mi se pare foarte rau, pana la urma. Asta nu e masina pentru mers pe camp cu ea. Dar nu cred ca argumentele mele or sa-ti mai indulceasca vreun pic starea de spirit vis-s-vis de aceasta masina, tinand cont de problemele pe care le-ai avut cu ea, ca tu chiar ai avut, nu jucarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat la 80.000 km mergand tot prin toata tara si afara...dar locuiesc in Buc, deci intr-o zona neasfaltata, ocolita de civilizatie..

Ma...sa nu ma plang..bucse, amortizoare, astea nu sunt belele..astea sunt normale...ok..la skoda nu le-am schimbat pana la 100.000 km...da' avea o suspensie mai basic..

Io de altele ma plang...

Apropo Vlad...am bagat motorina de la rompetrol si acu iar fuge de rupe...sa ma beeep in ea de Alpine Diesel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o crezi tu...vin sa ii vrajesti sa nu mai pape mult...cum ai zis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Auto Grup, ca si client cu Octavia 1, am o parere destul de buna, avand in vedere ca la anul in primavara se fac 7 ani de cand ii vizitez pt orice revizie, tot la ei am inlocuit si distributia la vremea ei, inclusiv alte nimicuri pt care puteam sa apelez si la serviceuri de cartier. Insa ultima data i-am vizitat deoarece imi picase releul de semnalizare (acela cu butonul de avarii) si am mers increzator, stiind ca nu dureaza mai mult de 10-15 minute sa-l schimbe. Am rugat frumos dc se poate in acea zi, deoarece aveam un drum lung de facut a doua zi, am explicat ca sunt un client fidel si poate , desi nu aveam programare, s-o gasi si pt mine un loc macar la incheierea programului.Raspunsul....suntem f ocupati, electricienii au f mult de lucru, dc doriti va programam saptamana viitoare pe la sfarsitul ei! Am spus multumesc frumos dar nu pot sta o saptamana si ceva fara semnalizare si am rezolvat treaba in alta parte la jumaț de pret in 20 minute cu cumparat si montaj! Intr-adevar nu cunosc pe nimeni de acolo si poate asta m-a costat desi de atatia ani din vedere ii stiu pe majoritatea si sunt oameni de treaba. Dar pt mine asta conteaza si un service care se respecta ar trebui sa fie mai atent la aceste nimicuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...de asta e indicat sa nu ( @elad : Pentru un feedback corect ar fi bine sa mergi/telefonezi la oricare dintre consilierii de mecanica Asa putem afla si noi care sunt deficientele sau lucrurile bune.Este OK sa fii "incognito" , cu un feedback obiectiv dupa efectuarea lucrarii. ) mergi incognito...ci la sigur...la Vlad :icon_thumright:

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina statea parcata pe bordura si un baiat taximetrist intra intr-un logan ce mergea regulamentar si il arunca in scoda mea O1 combi . Ca daune subtire rau ceva zgarietura pe aripa si usa dr fata .. cred ca ar fi mers si cu polish dar sa hotarat sa se vopseasca si sa schimbe bandoul usii . In sfarsit sa bagat masina in service dupa 6 zile atat a fost programarea, a stat in service 9 (NOUA) zile ca sa o faca ca lumea!!! altfel cred ca mergea si in 2-3 h la plezneala ...(acum sunt rau) . OK . Am luat masina din service la vreo 2 zile zik hai sa o duc la spalatorie . Surpriza . .. Cand ma urc in masina mi s-au udat ciorapii in bocanci . ... baltea apa ca la ghiolu mare. Ridica capota vezi ce naiba are.... cand alta surpriza... furtunul care intra in filtrul de aer era cazut ... fara colier .

OK zik e normal doar a fost in service skoda (Autogrup) . Dau niste telefoane iau si o portie de bataie de jok de la centralista si de la baietii de la intampinare gen ovidiu si comp. ... ma jucau ca pe o bila de pingpong ... si sa rezolvat in final mi-au dat eject . Am zis ok ... traim in ro . e normal . Dau si eu 2 tel ca in ro la sefu de la opc imi spune pe cine sa caut si ce sa ii spun ... incerc din nou la autogrup la tel ii zik faza lu tipa si inchid . In 2 min ma suna Dl. Dumineca vb cu dansul inca 1 min si sa rezolvat a 2-a zi dis de dimineata masina era in service ptr remedieri . S-a remediat pe akolo ce era ..ceva mizerie curatata un colier de plastik aruncat pe akolo si sa rezolvat . In timp ce se mai uitau baietii pe akolo vad filtrul de polen era negru(schimbat pe factura la revizia facuta cu 6 luni in urma... si il intreb pe un baiat .. asta e filtru de polen shimbat akum 6 luni ?!!!) Cirscumpect baiatul imi zice ca nu crede nici el dar ... daca doresc il scimba akum ca au ieftine .. Ok il schimb ... si plec multumit in cele din urma dupa ce mai platesc vreo 2 mil pe curatat si pe filtru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timp ce se mai uitau baietii pe akolo vad filtrul de polen era negru(schimbat pe factura la revizia facuta cu 6 luni in urma...

Imi pare rau sa aud astfel de experiente, mai ales ca esti printre putinii care au prezentat astfel de intamplari. Ai putea, te rog, sa ne spui si data cand ti s-au intamplat toate acestea?

Cat despre filtrul de aer, in sase luni parcurse prin Romania are mari sanse sa se imbacseasca si sa se innegreasca. Cam cati km ai parcurs in aceste 6 luni? Doar de curiozitate, dupa ce iti schimbi filtrul de aer mergi vreo 6-7000 km si verifica-l. O sa fii surprins de cum arata de jegos. Ca asta e la noi, praful te omoara. De aceea nu as fi 100% sigur ca filtrul chiar nu ti-a fost schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta faza cei drept e de anul trecut dar asta ca sa vedeti de ce suntem nemultumiti de acest service si de ce ne-am bucura daca lucrurile s-ar imbunatati . Nu de alta dar mai am 3 skode inca ... Asa.. prima faza fac revizia la masina filtre ulei .. ok in 2-3 h ma suna vin o iau si il intreb pe ovidiu daca au schimbat si becul de la stopul pe frana ca era ars .... se uita el in gol 2-3 min in calc .. si zice ca nu... dar ma ajuta el si imi da un bec sa il schimb eu ca se schimba usor .. Zik ok ... ba ce baiat bun ca sa spele rusinea imi face un bec cadou . il iau ma duc platesc factura .....cand vad 8 ron era becul si nu mai tin minte cat era manopera.... oricum imi luam aproape 10 becuri la cat facusem eu socoteala..... va dati seama ce i-am umplut articu ....

A 2-a faza ma duc cu editionu 100 la revizie ok il iau ajung la birou parchez masina si cand imi sare in ochi o infundatura in prag ... sar in sus ... sun repede pe regep ii zik faza si zice ca nu se poate ... nu e de la ei .. si de ce nu i-am zis cand am luat masina... etc.

Ma duc inapoi la service intreb daca au camere de luat vederi sa ii prin cu mata in sac ... si imi zice ca nu au camere si ca asta e sa o fac pe casco ca nu e vina nimanui . circ mare ma duc fac pe casco repara baietii iau masina cand vad uitasera baietii sa imi monteze ornamentul pe prag . Ma duk iar la ei dupa cateva zile si imi zice ca asta e la urmatoarea reparatie ca akum au trimis dosaru . iar certuri si scandal si pana la urma au facut comanda dar numai ornamentul nu si plasticul de langa el ... care nu a mai fost pus niciodata.... offff......

Sincer nu cred ca sunt cei mai deficitari din tara ... cred ca sunt si altii mai varza ca ei ... m-as bucura sa se imbunatateasca ceva in acest service dar e greu de crezut ... deunazi il auzeam pe finu ca ar avea ceva probleme cu ei ... ceva pe la aerul conditionat.... masina noua in garantie... Akum le urez numai bine ca vin sarbatorile si trebuie sa ne bucuram cu totii iar alea bune sa ramane si alea rele sa le spala.... cineva .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud astfel de experiente, mai ales ca esti printre putinii care au prezentat astfel de intamplari. Ai putea, te rog, sa ne spui si data cand ti s-au intamplat toate acestea?

Cat despre filtrul de aer, in sase luni parcurse prin Romania are mari sanse sa se imbacseasca si sa se innegreasca. Cam cati km ai parcurs in aceste 6 luni? Doar de curiozitate, dupa ce iti schimbi filtrul de aer mergi vreo 6-7000 km si verifica-l. O sa fii surprins de cum arata de jegos. Ca asta e la noi, praful te omoara. De aceea nu as fi 100% sigur ca filtrul chiar nu ti-a fost schimbat.

s-a intamplat la inceputul lunii octombrie 2008. e vorba de filtrul de polen ... cel de aer sunt de acord se poate face negru in 2 sapt . daca ari cu masina

si inca cava daca intrati pe pagina auto grup la impresii o sa va ingroziti cati oameni nemultumiti de serviciile acestui service . Cel putin asa erau cand le mai citeam si eu .... dap... intre timp se pare ca sa ajustat serios si s-au sters 99,99% din reclamatii ... iar faza cu diferenta de bani am patit-o si eu dar a fost de doar 800 mii lei vechi .... nu stiam de unde au aparut ... akum am facut legatura... o fi fost pachetul de pranz si tigarile la vopsitor de nu au vrut sa deconteze asigurarile...

Modificat de 97LIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Vlad nu era in paine la ei :) cand se intamplau toate acestea. In prezent, si mai ales odata cu deschiderea noului sediu, cred ca AutoGrup va fi cum era ElcarGid odata (vorbesc din punct de vedere al calitatii si al orientarii catre client). Eu am fost in ultimele luni de vreo 3-4 ori pe la Autogrup si de fiecare data am fost foarte multumit. Si daca te uiti pe forum nu am fost singurul. Asa ca sper si cred ca lucrurile se vor indrepta, ca ceea ce prezinti tu e destul de grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa se indrepte cate ceva pentru ca prin anul 2005-2006 mecanicii de acolo aveau mereu de vanzare ulei de motor sigilat si ceva role, pompe apa etc. Oare le pruduceau ei acasa? Nu stiti cati dintre voi ati plecat cu acelasi ulei si filtre pe masina. Si la vecinii lor de la cardinal este mai jalnic. Ca sa platesc asa manopera ptr schimburi filtre si ulei si ei sa-si bata joc mai degraba fac acolo unde sant preturi ok si unde stau langa masina pe perioada lucrarii. Cei in garantie insa nu au de ales. Acum parca au camere video totusi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum parca au camere video totusi :icon_thumright:

Cu siguranta au, l-am intrebat chiar acum cateva zile pe Vlad despre acest lucru cand am fost cu masina in service. In plus, tot ce mi s-a schimbat la masina, mai putin uleiul, bineinteles :icon_thumright: , am gasit in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa citesc pe aici si experiente mai putin placute.Ce vreau sa va asigur este ca lucrurile sunt in schimbare ..orice problema aveti , va rog sa o comunicati si atit d-l Dumineca, Marian Matei sau "impricinatul" vom cauta sa va ajutam.Nu suntem perfecti, dar incercam sa rezolvam problemele.Chiar ma bucur ca sunt si ceva feed-backuri negative, unele datorita unor reparatii mai indepartate in timp dar si unele mai recente.Pentru cele indepartate in timp nu stiu daca mai putem rezolva ceva dar pentru cele recente, va multumim.Stim deja vreo doua domenii in care mai trebuie sa lucram.Echpa va creste si cu ajutorul vostru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul iti multumesc si pt simplul fapt ca citesti ce scriem noi aici....si sper ca in timp sa se mai indrepte lucrurile! Intr-adevar problema mea paleste oarecum in fata altor colegi de forum dar este un aspect important sa stiti sa va pastrati clientii vechi! Dupa cum am spus nu ma asteptam la multumiri ca vin de aproape 7 ani la Auto Grup dar puteau sa fie ceva mai maleabili, mai ales in cazul unei probleme minore!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am ajuns la Autogrup mai mult fara decat cu pedala de ambreiaj (inclusiv pierderi de lichid de frana) in urma cu doua saptamani. Problema a fost diagnosticata de mecanici in scurt timp, fiind vorba de un "fost" o-ring. Gratie d-lui Vlad Rusnacenco, in aceasi zi paraseam Constanta pe roti, cu promisiunea ca revin dupa ce sosesc piesele.

Cu o zi inainte de programare, geamul dreapta fata a ramas in usa fara sa se mai ridice, iar dupa "cateva" telefoane am inteles ca am ramas fara macaraua dreapta fata. Evident, nu va pot povesti stressul generat cu telefoanele... dar, prin bunavointa unor oameni deosebiti, am gasit pe stoc si rezervat macaraua la Autogrup pentru a doua zi.

Asa ca, saptamana trecuta, la Autogrup, au fost solutionate atat macaraua, o-ring-ul cat si revizia.

Multumesc tuturor celor m-au ajutat.

Prezenta d-lui Vlad a fost de un real ajutor. Multumesc atat pentru sprijin cat si pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pentru un feedback corect ar fi bine sa mergi/telefonezi la oricare dintre consilierii de mecanica (0241/54.30.30).Asa putem afla si noi care sunt deficientele sau lucrurile bune.Este OK sa fii "incognito" , cu un feedback obiectiv dupa efectuarea lucrarii.

revin destul de tarziu cu un raspuns: am fost incognito :D am rezolvat ce era de rezolvat cu un debitmetru si cu niste testari. multumit ca i-au dat de cap.

acum insa am alta problema si va rog dl vlad sa imi spuneti daca se poate sa imi testez injectoarele la vw bora 2.0 benzina si cam cat ar dura toata distractia? pentru asa ceva e nevoie de programare?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic si eu, era vorba sa-mi schimb softul si sa trec pe la autogrup. Am schimbat softul si blow-off-ul de la forge nu mai era ceea ce trebuia la masina mea. Cel de la Upsolute mi-a spus ca e nevoie de BOV-ul original. OK am gasit BOV-ul original acasa in cutia mea de piese, dar nu mai aveam un furtun care imi trebuia sa conectez BOV-ul de turbina sau ceva de genul ( nu sunt foarte priceput la mecanica).

M-am dus la Skoda sa-mi iau alt furtun. Acolo l-am intalnit pe cel care se ocupa de piese auto, nu-i mai retin numele acum. I-am spus despre ce e vorba si a inceput sa caute in programul lui furtunul cu pricina. Nu l-a gasit a spus ca nu poate sa-si dea seama despre ce vorbesc. I-am zis ca am masina afara, am iesit impreuna i-am ridicat capota s-a uitat un pic la motor, la care special nu aveam capacul montat tocmai ca sa se poata vedea despre ce e vorba. Mi-a explicat ca nu stie furtunul si nici pe schema motorului nu-l poate identifica pt ca motorul meu este mai rar si nu are des contact cu asa ceva. Mi-a dat schema cu care m-am dus la un prieten si l-am intrebat care e pe schema, furtunul de care am nevoie. Vreau sa va spun ca mi l-a identificat intr-o secunda desi vedea prima oara schema respectiva.

Eu acum ma intreb, cand angajati nu le faceti niste cursuri de calificare? Din punctul meu de vedere ar trebui sa stie dumnezeeste tot ce inseamna Skoda. Daca vroiam un raspuns aproximativ ma duceam si o intrebam pe doamna de la Aska. In fine am montat furtunul pe masina si mai trebuie sa cumpar de la Autogrup plasticele de sub stergatoare. Pe ele mi le-a identificat din prima :lol: sunt rautacios stiu :icon_thumright:

Inca nu am avut parte de service-ul autogrup dar cum v-am mai zis ma astept sa fie peste standardele garajelor de cartier. O sa stau cu inima stransa cand o s-o duc pt ca nu prea sunt obisnuit sa nu vad ce fac baietii la masina, si desi se tot incearca ridicarea standardelor mecanicii sunt tot romani, iar noi nu stim ce e ala customer care.

Sper sa nu ma injurati ca am scris atat de mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu stii cum se fac angajarile! ca peste tot ! multeee, multeee relatii !!! studiile si aptitudinile mai la urma. sau poate stia dar nu ai miscat la timp din urechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!