Jump to content

Roma


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Si fusei la un curs la Roma...

Sa o luam pe rand...

La dus: Tarom/Alitalia, B737 cu televizor unde am vazut un film ffff palpitant despre un nene din Salistea Sibiului care facea niste alea din lut pe care le vindea apoi la straini.

Reconfortant...dupa 10 minute dormea juma de avion...io cred ca facea parte din strategia anti-tero..si BinLaden ar fi adormit si uita de orice idee...

Ajungem la aeropoooort..luam un taxi...soferul un italiano vero...

Adica toata autostrada a mers cam cu 170 pe MIJLOCUL autostrazii.

Baiatu cred ca avea centura neagra la jiu-jitsu si aplica principiul ocolire nu confruntare...adica nu cred ca pe 40 de km de drum a pus 3 frane!

Semafor rosu? SI? ROSU e culoare lu Ferrari..deeeciii ANDIAMOOO!

Prima impresie: CALD

BA! CALD!

CALD RAU!

Si umiditate

Si cald!

Si daca nu v-am spus va zic acu..CALD

Io aveam preconizate 15 tricouri pt 10 zile

TEAPAAA!

Aveam nevoie de 4 tricouri pe zi

Intre 13 si 18 NU SE PUTEA STA AFARA!

Pe sosele doar masini sub 2,5 m si scutere.MII si Mii de scutere

Nici o masina nebusita.

Nu zgariata..NEBUSITA!

Lipite cu scoch, sarma, sfoara

Mizerie, jeg, miros de mucegai si de ziduri pisate pe fiecare cm patrat.

tigani, cersetori (sau e pleonasm?) romani, spalatori de parbrize, ciorditori, moldoveni de peste prut

Americani si japonezi...

Primii cu un comportament de invadatori ailalti ca niste roboti cu jdemii de camere de pozat....filmat.

Taxe la orice, la buda, la muzee, la obiective.

Biserici in intuneric..vrei sa vezi ceva bagi un banut..

lumanari electrice...vrei sa "aprinzi o lumanare" bagi un banut!

Automate cu cartonase cu rugaciuni.

Mai lipseau alea cu prezervative.

vestigii antice pline de praf, pisici si purici...

Nici o placuta nici o explicatie..vrei sa stii sau cumperi ghidul tiparit sau angajezi ghidul ambulant.

Mancarea...buuunaaaaa dar dupa juma de ora mureai iar de foame...

Scump...2 pers nu am iesit sub 30 de euori o masa...

Apa la 0,5 2 e

apa la 0,75 3e

Cola la doza 2,5 e

HUUUOOOOO

Ce am vazut?

Cam tot ce scria prin ghidurile lor.

Doar ca ne-am intors cu un juramant: NU NE MAI CATARAM NICAIERI..in nici o turla, in nici o cupola,.

Nu credeam ca o sa scapam cu viata din coridorul ingust, incolacit si stramb care putea a duhoare de mii si mii de nespalati care urcau cu frenezie pt a face 3 poze sus, apoi..impinsi de presiunea miilor de nespalati care veneau de jos sa coboare...

Ce mi.-a placut....pai inainte de fiecare meci al Italiei devastau metroul care oricum arata ca o cacastoare ambulanta, nespalat de milenii

Dupa meci pe strazi erau tone de hartie igienica aruncata de pe geam

In timpul meciului puteai sa dormi pe sosele..nu misca nimeni..

nu se primeau comenzi in carciumi..nu mai erau la serivire decat femei.

Dimineata se puneau masute de-alungul unor ziduri pline de mucegai si pisati...duhoarea probabil ca stimula digestia....magrebieni care iti puneau trandafiu in brate si apoi faceau tambalau ca nu il platesti...tiganusi care cantau la acordeon MANELE, tiganusi care faceau la buzunare grupuri intregi de turisti..

Tiganu cu "fata bolnava de leucemie" tiganul "sinistratul apelor in romania"

tiganul "discriminat

Voi sunteti urmasii romei?

Chelneri care te faceau la nota si cand ii prindeai urlau "servizio, servizio" si cand le zvarleai cu meniu in cap unde scria ca "servizio incluso" deveneau mici si umili...iar cand le cereai chitanta fiscala se faceau ca nu inteleg...

Cozi de 4 km ca sa vezi capela sixtina, scufundata in intuneric "NO PICTURE!!! SENIORE...NO PICTURE" tu-ti mortii ma-tii..io dau 24 de euroi ca sa nu fac poze..s-o crezi tu, ca in inghesuiala asta iti trebuie 3 minute sa ajungi la mine adica timp suficient sa fac picture cate vreau si gata!

Inghesuiala in metrou ca in anii 90...noroc ca suntem obisnuiti...plus ca 70% din comentarii le intelegeam: "Seniorita, descendere a proxima? No? Si pe pariu ca cobori?"

Orasul grevelor...din 2 in 2 ore cineva facea greva: lucratorii de la aeroport, taximetristii, soferii de pe 110.

Unde merge 110? Dracu stie, doar ca astia care faceau greva nu faceau greva ca in romania..adica sa STEA!

Nooo.se incolonau sute de taxiuri si blocau piata Venezia...adica blocau orasul, sau autobuzele se aliniau unu dupa altul si blocau 4,5,6 intersectii.

Uichend la Lido di Ostia.

Prima impresie: CURAT

A doua impresie: Ieftin

A treia impresie "Apai daca tu Sebastene crezi ca daca io imi munsesc tineretile paisi si tu iti fasi di cap cu joarta aia de Marsela las balta tot si vin si te tarnui si pe tini si pi ie"

Convesatie la mobil intre casiera de la un supermarket si....

"Avem ziare romanesti"

Anunturi la megafon facute si in romana.

"De unde esti? Si? Ce cauti aici? Vrei sa te angajezi? TURIST?" Nu mai prezinti importanta...

Plaja privata: 2 umbrele 4 scaune 54 euroi...

Naspa...numai babete peste 70 urate ca moartea.

gagicile tinere nu au bani de plaja privata si se duc la aia publica..3 km mai incolo...

Tipul care cara umbrele e din Ploiesti..."sunteti fraieri baaaa..stiti ce de bani dau babeturile sa le faci felu? Io scot din leafa si din asta cam 5000 euroi pe luna din care si trimit acasa la nevasta si copil si am si sa platesc fetitze rusoaice sa imi stearga babetu din memorie"

5000 pe luna..hm....ar fi cazu sa cer o marire a lefii sau sa ma las de avocatura....

Stilul asta de concediu cu geanta tinuta strans la piept nu e pe gustul meu..

Mai revin cand mai se sedimenteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta cronica...

Sa inteleg ca nu ai fost prea incantat de sejur...

In iulie e criminal sa mergi la Roma pt ca e foarte cald iar umiditatea aerului te omoara...eu am fost la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie si tot era foarte cald...

In rest 'peisajul' e aidoma realitatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea SI mai nasoala e ca am fost la un curs unde 28 de americani cretinoizi si aroganti faceau cam tot ce le statea in putere sa ma determine sa le trag cate un cap in gura...

Incepand de la atitudine pana la faptul ca DORMEAU de rupeau in timpul cursului...

Bine..si io al dracului treceam pe langa banci si scapam cate un pumn in banca de sareau astia de 12 m in sus cu ochii holbati si parul valvoi...

Si oameni buni..nu ca zacusera noptile chinuindu-se sa descifreze diferentele dintre sistemele Civil Law si Common Law...ci toaaata noaptea o ardeau prin cluburi...

Asa ca intre 2 si 6 dupa-amiaza faceam dresura de maimute...aceasta definitie gasind-o un alt lector..un british veritabil.

Apropo si off-topic...pe 4 iulie aveau pretentia sa nu vina la curs..mi se rupea..doar ca daca nu veneau canci certificat de participare..

Asa ca au venit cu gura mare: Do you know what day is tommorow? ( 4iulie...)

Raspunsul unui lector italian a fost criminal "Ooo tomorrow is the day when your president is fighting with the aliens!"

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D hahaha:)asa sunt americanii la cursuri...nu toti...in clasa se dormea...se minca...se facea tot ce vroai numai ca nimeni absolut nimeni nu deranja ora indiferent de ce facea...astea erau doar citeva exceptii restul fiind extrem de activi iar cursurile se desfasoara pe principiul: cea mai proasta intrebare e cea care n-o pui :D

LE: de altfel foarte siropoasa descrierea :D ...asteptam alte episoade ;)

Modificat de mohordbx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asarben scrie o carte ca de mult nu am mai ras cu atata pofta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurele momente distractive au fost cand l-am pus pe un tembel de student din filipine (care vorbea engleza din 3 in 4 chiar ne miram ca fusese singuru tolomac care isi trecuse in cv la RSW EXCELENT si el era bata, de abia astept sa imi vina teza de examen la punctaj....) sa invete italiana.

Asta pt ca el stia ca io din romania care vorbeste ceva gen italiana.

Asa ca in seara meciului Italia-Germania a umblat fazanu intreband fericit pe toata lumea "Sprachen sie Deutch?" si "Deutchland uber alles" fiind ferm convins ca inseamna altceva.

Culmea e ca desi vazuse meciul in strada a scapat nebatut....

Sa va mai spun ca TOATE masinile deschise la culoare aveau dare de negreala de la oglinzile alora de se bagau?

Ca la semafor se faceau carduri carduri de scutere care se bagau in fata.

DAR!!!!

DAR! in 10 zile am vazut 2 motoare de viteza! ATAT! in rest scutere si mopeduri.

Iar cand mergeau in coloana mergeau IN MIJLOCUL BENZII LOR si nu crosetau!

Doar cand masinile din fata se opreau se bagau ei in fata!

In rest...semnalizarea era facultativa daca nu chiar interzisa...se semnaliza mai des din gura> DEFICIENTE! Che schiffo! si traditionalul ala cu "va fan cullo!

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut de 4 ori prin experienta ta la Roma , de fiecare data a fost palpitant si oarecum diferit , cand ai sa te duci a 2-a oara ai sa stii de unde sa cumperi cola cu pret de alimentara , etc, sa stii ca peste tot poti sa o bagi ca esti student daca le arati o tampenie de carnet , chiar daca e expirat , nu se uita nimeni la data si platesti mult mai putin si la lift si la orice:))

citind traseul tau as putea sa iti spun pas cu pas pe unde ai fost si ce ai vazut :))))

oricum Roma e frumoasa si este o pagina de istorie in marime naturala , din pacate Italia este invadata de toate natiile astea nomade care si-au impus amprenta, cu masinile ai perfecta dreptate , in general sunt lovite pe dreapta , de la un cap la altul , cand vezi una nelovita inseamna ca e in showroom :))) , rable cu duiumul si scutere la greu ....

as descrie totul ca fiind frumos, palpitant si interesant , o adevarata experienta de viata...

merita sa incerci si Parisul , alta viziune, alta epoca sharm romatism si toate alea , ce au in comun Roma cu Parisul?... acelasi lucru care il are si Bucurestiul din plin....tzigani, tzigani si iar tzigani... dar intr-un fel e bine ca treaba asta te face sa ai impresia ca esti acasa :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si io in ciorba (sper ca nu-s offtopic), cineva mi-a zis o patanie si as vrea sa stiu daca este adevarat:

-cica s-a dus cu masina in Roma si la un moment dat l-au inconjurat motociclisti si l-au obligat sa dea ce avea mai de pret...

Oare sa fie abureala sau adevarat?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus totul de parca nu ti-ar fi placut nimic la orasul ala.

Am fost si eu pe acolo, nu demult, si pot sa spun ca lucrurile sunt exact cum vrei sa le vezi.

daca vrei sa vezi doar tiganii romani sau zidurile pishate, toata Roma o sa ti se para asa, dar orasul asta e mai mult decat atat!

jeg acolo? il poti compara oare cu Romania?

metrou jegos? Puturos? Dar cu al nostru ai mers?

Mancare prosta si servire jalnica? Mergi in Bucuresti la "la Pergola".

Serviciile scumpe? Mergi in Paris sa vezi 7 euro berea de 0.33 la pahar la terasa si 15 euro o salata cu 5 frunze de laptuca si trei feli de sunca.

de ce arata Roma in partile nasoale asa cum arata (ziduri pisate)? Poate are relevanta faptul ca eu si sotia urcam pe colina capitoliului, (de altfel loc superb) si in fata mea aud in cel mai dulce grai moldovenesc "auzi, fata, si m-ai adus tu pe mine sa vad daramaturili astea?"

revenind: exagerezi, roma are mai multe parti bune (frumoase decat ai lasat tu sa se vada).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucurestiul in ansamblul lui e mai curat

Metroul din Buc e de 10 ori mai curat decat ala din Rom

Si merg destul de des

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Stiu ca e un topic vechi,dar am preferat sa scriu aici decat sa fac un topic nou cu aceelasi subiect de discutie.

Saptamana viitoare plec la Roma pt. cateva zile si as vrea sa acumulez cat mai multe imformatii de la cei ce au fost/stau acolo.

As avea si niste intrebari cum ar fi :

1. Unde sa mancam bine ( si ieftin :D ) in afara localurilor pt turisti?

2. De ce sa ne ferim?

3. Ce sa vizitam in afara de ce am gasit pe net sau in ghidurile turistice?

Va multumesc anticipat.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Redeschid subiectul cu Roma.

Enumar ce am vizitat eu in 7 zile:

-Vatican + San Pietro (+ cupola + criptele papilor) - 1 zi. Nu am stat la coada pentru ca am cumparat biletul cu 3 zile inainte de pe net. A costa cu 4 euro mai mult dar a merita economisind 2-3 ore de stat in picioare la coada.

- Colosseo + Forul Roman - 1 zi. Nu am stat la coada pentru ca am intrat cu Roma Pass. Daca nu aveti Roma Pass recomand sa luati biletul de la Forul Roman (nu sunt decat cateva persoane la coada, pe cand la Colosseo e omor)

- plimbari, cumparaturi prin oras (Corso, Via Veneto, Borghese, Quirinale, Spagna, piazza Navona, Piazza dei populi, Fontana di Trevi, Barberini,Piazza di Campidoglio.

- Biserici: San Pietro in Vincoli (unde este sculptura Moise de Michelangelo), San Giovani Laterano (cea mai veche din Roma - secolul 4 ), Santa Maria Maggiore, San Pietro (Pieta de Michelangelo), Pantheonul etc

- Catacombele din San Callisto (sunt in afara Romei pe via Apia), Thermele lui Caracalla

- museul vila Borghese, gradina zoologica, Castelul San Angelo

In ultima zi am luat dimineata cel mai ieftin tren pana la Napoli (2.30 h = 10,5 euro/pers), de acolo un fel de metrou usor regional, se numea CircumVesivuana (30 min = 2 euro/pers) si am ajuns la Pompei. Vizita a durat cam 4-5 ore (a meritat efortul de a erge pana acolo), inca cateva ore in Napoli la intoarcere si seara am ajuns la Roma inapoi.

Cam asta a fost itinerariul meu. Recomand Roma Pass, costa 25 euro si ai acces la 3 muzee gratuit + reduceri la urmatoarele + transport in comun moca (de suprafata + metrou + area metropolitana) timp de 3 zile. Se fac economii semnificative.

Sigur ca Roma e murdara pe alocuri, la cati turisti sunt e scuzabil, metroul e pictat cu grafiti, tigani cersetori, lautari in autobuz, etc... Dar pentru cei care vad NUMAI asta la Roma "recomand" Napoli si apoi o sa li se para ROMA foaaaarte CURATA. :)). Sau cei care spun ca Bucurestiul e curat, faceti o plimbare in jurul pietei Obor. Si nu numai, pentru ca exemple sunt multe. Dupa aia o sa va schimbati parerea.

TEASER

post-33787-0-96274900-1299195684_thumb.jpost-33787-0-63650800-1299195690_thumb.jpost-33787-0-70715200-1299195694_thumb.j

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!