Jump to content

Sfat achizitie EOS


jsd
 Share

Postare recomandată

Salut.

Vreau sa dau si eu comanda la un EOS.Imi puteti spune ce optiuni folositi si ce atzi mai vrea.

si ceea ce este cel mai important : cat timp stati dupa el.

Eu m-am gandit la urmatoarele optiuni :

Aer conditionat "Climatronic" - reglaj automat al temperaturii pe doua zone separate EUR 304

Asistent urcare rampa EUR 91,-

Decor aluminiu

- cotiera centrala fata

- pe plansa de bord, consola centrala,usi si pedale

- lumini la picioare fata / spate

- decor aluminiu pe volan

- covorase textile fata / spate EUR 352,-

Jante "Catalunya"

- 4 jante aliaj usor 7J x 16 anvelope 215/55 R16 EUR 65,-

Light& More

- oglinda retrovizoare cu sistem automat antiorbie

- oglinzi exterioare reglabile si rabatabile electric, separat incalzite, cu sistem automat antiorbire pe partea soferului

- functie Coming Home / Leaving Home

- stergatoare parbriz cu temporizator si senzor de ploaie

- faruri Bi-Xenon EUR 815,-

Parbriz antireflex, inclusiv lumini si vizibilitate

- oglinda retrovizoare interioara cu sistem automat antiorbire

- oglinzi exterioare reglabile si rabatabile electric, incalzite separat

- lumini "Coming Home", "Leaving Home"

- senzor de ploaie

- indicator nivel lichid spalare parbriz EUR 263,-

Radio CD "RCD 300" cu functie MP3

- 4 x 20 Watt

- 8 incinte acustice fata/spate EUR 105,-

Scaune incalzite

- scaune fata incalzite separat

- indicator nivel lichid spalare parbriz

- duze spalare parbriz incalzite EUR 92,-

Scaune sport fata

- buzunare pe spatarele scaunelor fata

- reglaj lombar manual scaune fata

- tapiterie scaune design "High Spirit" EUR 169,-

Tehnic

- alarma antifurt cu senzor de supraveghere interioara, back-up-horn si senzor antitractare

- tempomat

EUR 296,-

Volan multifunctional piele (3 spite)

- comenzi radio, computer de bord, telefon

- computer de bord "Plus" EUR 235,-

Volan piele (3 spite)

- maneta frana de mana si levier schimbator de viteze imbracate in piele EUR 157,-

Modificat de jsd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jsd, spune-ne si noua ce motor are, ce cutie?

Referitor la optionale eu as alege asa:

- daca tot vrei alte jante decat standard, alege niste jante pe 17", creste stabilitatea masinii si arata si mai bine la o masina sport;

- as alege cotiera fara nici un regret. E foarte utila. Eventual ai putea lua optionalul cu intrarea USB (care contine si cotiera centrala fata);

- ai putea opta pentru suspensia sport daca tot e masina sport. La umra urmei ai o masina sport si trebuie sa ai grija pe unde mergi asa ca nu ar trebui sa-ti pui problema gropilor daca esti atent;

- daca vrei un sistem audio mai bun, opteaza pentru RCD 500 + cd changer si mp3. E destul de reusit.

- asistentul de urcare in panta mi se pare nefolositor, doar la inceput s-ar putea sa te ajute. Dupa ce inveti masina nu vei mai avea probleme cu scapatul masinii in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal....cum zice si istef daca mergi un pic atent nu ai probleme cu suspensia si cu jantele chiar si in conditiile vitrege de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jsd, spune-ne si noua ce motor are, ce cutie?

Referitor la optionale eu as alege asa:

- daca tot vrei alte jante decat standard, alege niste jante pe 17", creste stabilitatea masinii si arata si mai bine la o masina sport;

- as alege cotiera fara nici un regret. E foarte utila. Eventual ai putea lua optionalul cu intrarea USB (care contine si cotiera centrala fata);

- ai putea opta pentru suspensia sport daca tot e masina sport. La umra urmei ai o masina sport si trebuie sa ai grija pe unde mergi asa ca nu ar trebui sa-ti pui problema gropilor daca esti atent;

- daca vrei un sistem audio mai bun, opteaza pentru RCD 500 + cd changer si mp3. E destul de reusit.

- asistentul de urcare in panta mi se pare nefolositor, doar la inceput s-ar putea sa te ajute. Dupa ce inveti masina nu vei mai avea probleme cu scapatul masinii in spate.

1.6 FSI suficient(in viziunea mea) manuala cu 6 rapoarte.

1)Eu vreau sa cumpar after marken jante de GTI de 18" + pe alea standard(mi se par frumoase) si o sa pun cauciucuri de iarna;

2)Cotiera am ales`o este in pachetul Decor aluminiu si nu imi trebuie una cu intrare USB

3)Suspensie sport nu vreau pentru ca o sa pun jante de 18" si o sa fie destul de rigida si se pierde prea mult din confort

4)Vreau sa-mi pun DVD after market 2DIN si nu imi foloseste nici intrarea USB din cotiera

5):) nu o iau ca nu stiu sa merg cu masina,dar e folositoare ca nu mai stai cu piciorul pe frana la semafor in panta sau tragi frana de mana(defapt nici eu nu prea stiu exact ce face,dar asta ar face din cate am inteles eu)

P.S.

Am vazut jantele alea si le-am ales pe cere standard 100% pe 16" nu p`alea ca sunt mai frumoase :)(gusturile nu se discuta)

INTREBAREE PENTRU CEI CARE AU DEJA EOS :

CAT TIMP SE STA DUPA EA ?

Modificat de jsd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma la masina ta din semnatura, s-ar putea sa ti se para lenes motorul de 1,6 pe benzina...cred ca o masina ca EOS-ul ar merita un motor mai mare un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

jsd, 1.6 fsi e lenes pe eos. Bine, daca mergi numai in oras si nu prea depasesti 50(ca sor-mea:)) nu-ti trebuie mai mult. Dar sincer parca e mult mai lenes daca-l compar chiar si cu golful meu de 90 cp. Si in plus nici nu e asa economicos pe cat poate ai crede: 11% consum la mers pe distante in general scurte(aprox 2-3 km) si fara trafic super aglomerat. Daca esti obisnuit cu Passatul de 130 cp, ia-ti cel putin 2.0 fsi.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cu cat motorul e mai mare cu atat trage mai usor cel de 200 de cp este perfect !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

m-ar interesa si pe mine sa-mi iau o decapotabila.la porsche romania am o oferta de vw eos 2.0 fsi si de a3 cabrio 1.8t.voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala de 150 de cai?zice ca cam puturos.iar despre audi nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul de vedere al motorizarii, 1.8TFSI iti va aduce cu siguranta mai multa satisfactie!

Exista, cu siguranta, o diferenta considerabila in ceea ce priveste pretul, asta in functie de echiparea fiecarei masini. Totusi, un A3 1.8TFSI S-tronic in echiparea Ambition incepe de la ~34.000EUR cu tot cu TVA. Iar EOS-ul 2.0FSI din cate stiu eu nu se mai vinde, se vinde doar cel TSI. Repet, alegerea ar fi mult mai usoara daca ai preciza oferta care ti-a fost facuta, pretul si dotarile fiecareia.

Personal al alege A3-ul, atat pentru "show" cat si pentru "go"-ul masinii.

Apropo, exista discounturi f bune la modele din stoc Audi, la A3 cabrio ajung chiar pana la 9-10.000 EUR fara TVA (campanie cu ocazia implinirii a 100 de ani de Audi).

Modificat de Z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as opta pentru Eos. Imi place tare mult. Iar cifrele vanzarilor imi intaresc optiunea. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ala de 150 de cai?zice ca cam puturos.iar despre audi nu stiu

Chiar e un pic puturos. Dar nu e vina motorului care mi se pare foarte bun , e vina greutatii de 1600 kg a masinii .

De pe loc abia se misca , dar din treapta a 3-a in sus trage binisor .

Cu siguranta A3 1.8t va trage mult mai bine , dar sincer mie designul mi se pare un pic dubios , si daca luam in calcul si pretul nejustificat chiar ca nu se mai merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Are cineva eos 2.0 tdi? poate sa imi spuna si mie cineva cum se comporta? Cosum? probleme? Eu am un Superb 3u 2007 1.9 tdi si ma cam bate gandul sa renunt la el sa imi iau un eos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Servus. Am eu un eos 2.0 tdi,140cp. Ce pot spune decat un sincer EXCELENT...consuma 5,4l/100km, bineanteles ca variaza la stilul de conducere...probleme?? masina are 2 ani...singura problema a fost un bec ars :D , comportament: pai tinand cont ca e un cabrio nu este la fel de stabil ca un passat, bineanteles ca ai optiunea de a-i coborâ suspensiile...de asemenea nu este o masina de "raliuri", "driftturi", "carat" si multe alte ciudatenii care sunt folosite de multi ce ignoreaza capacitatea acestei masini...Eu sunt foarte incantata, ba chiar mai mult de atat..sunt indragostita de aceasta bijuterie! Daca te hotarasti sa-l cumperi iti recomand aceleasi caracteristici ce le am eu. Eos excelence, 2.0tdi, 140cp, jante de 17, cauciucuri 235, navi, incalzire scaune, senzori parcare, bixenon, DSG(cutie automata)...se poate cere mai mult?? cartofi prajiti nu face...dar iti garantes ca vei fi mai mult decat multumit!! Bafta!!

"Quien quiere ser alguien compra un Ferrari, quién YA es alguien tiene un EOS"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rectific..al meu nu e DSG, dar mi-ar fi placut...de aceea iti recomand ca printre multe alte optiuni sa fie si automat. ;)

"Quien quiere ser alguien compra un Ferrari, qui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si pana la urma poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cu consumul la un eos 2.0 fsi? Din cate am vazut parerile sunt impartite, m-ar interesa in special pe oras dar si in afara mers pe autostrada. Am mers cu un 2.0 tfsi pe autostrada si la 140 kmh pe tempomat avea consum de 11. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impuls..un fsi consuma aproape dublu cât un tdi..eu am un 2.0 tdi si-mi consuma in oraș 5,8-6,5 si autostrada 5,3-5,6.

"I ❤ EOS"

Are o amica un fsi..si pe autostrada ii consuma 8-9l/100km..oraș in jur de 10. Înțeleg ca benzina in ro e mai scumpă..dar eu ți-as recomanda un diesel..plus ca daca ti-o i-ei la mana a doua..poți avea surprize la consum.

"I ❤ EOS"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un eos din 2006 2.0 fsi cu 60.000 km la un pret mai mult decat accesibil si nu stiu daca merita acest motor sau nu, din punct de vedere al consumului nu e prea ok, dar diferenta intre acesta si un diesel e destul de mare ca pret si ma gandeam ca merita intr-un final. Ce probleme pot sa apara la acest model respectiv motor? Cum ar trebui sa imi dau seama daca exista defectiuni la sistemul de decapotare sau ce alte probleme ati mai intalnit voi si ar trebui cautate inainte de a cumpara masina. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...incep cu modelul din 2006 2.0 fsi. Primele care au iesit pe piata au avut mici/mari probleme: 1(bomba de inalta presiune) 2(filtrul de particule) 3(sistem de decapotare)...o spun pt ca eu cunosc cateva cazuri..atat la fsi cat si la tdi din 2006.Urmatoarele din 2007 deja au fost usor modificate pt a perfectiona defectele modelelor din 2006...parerea mea (de neprofesionista)..as cauta un model din 2007 daca as opta pt un fsi. Al meu e din 2010, 2.0tdi 140cp si sunt MULTUMITA din toate punctele de vedere, CLAR, masina am luat-o noua dar avand un vedere ca acest típ de masina este un pic "pretentios"..va trebui sa fi informat ca, daca cineva vinde un eos din 2006(din România) o poate face din 2 motive:ori ca are probleme cu ea, ori ca e familist si are nevoie de una mult mai spatioasa.

Apoi..nu uita ca daca o cumperi second-hand made in România...mașina îți va da destule surprize..o spun pt k cunosc cazuri, mai ales la un Eos!!

Nu încerc sa te comving sa nu-ti cumperi un EOS sau sa îți cumperi unul nou..dar de ce nu cauti un EOS din Germania??? Un model mai nou..2007-2008...un Tdi care da mai putine probleme decât un fsi.

Intradevar..TDI-ul este mai "puturos" la plecari..dar buzunarul iti va mulțumi privind consumul ei.

Nu te opri la opiniile/sfaturile mele...documenteaza-te in continuare daca intradevar vrei sa-ti cumperi un eos, si fa alegerea care iti comvine mai mult! ;)

"I ❤ EOS"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa adaug ca eosurile din 2006 au avut probleme si cu valvulele motorului!!

"I ❤ EOS"

Am uitat sa adaug ca eosurile din 2006 au avut probleme si cu valvulele motorului!!

"I ❤ EOS"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele cu bomba injectoare au cel puțin 8. Nu stiu cate au motoarele common-rail.

"I ❤ EOS"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca injectoarele nu sunt bombe iar valvulele, intr-adevar se pot strica dar provoaca doar afectiuni cardiovasculare.

Other than that, intre cele doua motoare, as alege 2.0 TDI fara ezitari. E ce trebuie, recomand. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

 

De ceva vreme ma incearca gandul sa achizitionez o masina decapotabila de 7-8K si sigur mi-ar placea un EOS. Cam putin pentru el, dar totusi mult avand in vedere ca e doar un moft. In plus, nu stiu cat de mult costa reparatiile la plafon daca o nimeresc rau sau daca se strica ceva de prin mecanisme.

 

Ma intereseaza eos-ul strict pentru faptul ca are hard-top si mi-as dori un motor nu foarte mare dar usor de intretinut - un 1.6 ar fi ideal pentru ca nici taxele nu sunt mari. Consumul nu conteaza si nici cat de tare fuge pentru ca nu e masina pe care o voi folosi zi de zi.

 

Am gasit anuntul acesta, care are motor de 2.0: http://autovit.ro/anunt/volkswagen-eos-ID7GeGIF.html#1a50b0aa51

 

Ce parere aveti? Mie mi se pare suspect de ieftina...

 

Astept orice parere, cu atat mai mult daca e din experienta voastra personala cu EOS. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!