Jump to content

VW EOS - Discutii generale si impresiile posesorilor


Drujba
 Share

Ce parere aveti de VW EOS ?  

153 voturi

  1. 1. Ce parere aveti de VW EOS ?

    • Imi place foarte mult
      46
    • Imi place ceva
      15
    • Asa si asa
      12
    • Nu pre imi place
      6
    • E varza
      1


Postare recomandată

S-ar vrea continuatorul lui Scirroco / Corrado dupa spusele unora, e un concept cu totul nou, dupa spusele altora, 2/3 golf si 1/3 passat, cert e ca din 2006 va fi disponibil si pentru noi.

Asa ca dati-va cu parerea.

Pe mine personal pozele oficiale m-au cam dezumflat, initial mi s-a parut ceva mai sporty.

Pozele de mai jos sunt cele oficiale, de pe site-ul vw, iar link-ul este catre niste poze care mi-au placut mie. Poate puneti si voi alte linkuri sau poze sa vedem ce a fost si unde s-a ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este superba masinuta!!!Bravo VW in sfarsit un CC!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o masinuta cu care sa iesi Duminica ca sa te relaxezi un pic. Din ciclul : TT, Z4, SLK.

Ar fi interesant de stiut cam cat va costa. Ar fi pacat sa fie doar o alta masinuta scumpa, de fitze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o masinuta destul de reusita intr-adevar. Chiar sunt curios la ce pret va ajunge in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fan german prin nastere (1/2 sange "nemtesc") dar sunt un picutz dezamagit de faptul ca mai nou tot ce design-uiesc cei de la VW poarta amprenta mult prea clara a Golf-ului si Passat-ului. Mi-a placut la nebunie Corrado si speram sa faca o masina mult mai agresiv/sportiva. Anyway, in linii mari e draguta si masinuta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil undeva la 35-50.000 eurescu  :D

<{POST_SNAPBACK}>

pe site-ul lui porsche romania scrie ca cel mai mic pret cip va fi sub 20.000 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cel mai mic, adica fara nimic, la 20000 cip cred ca nici roti nu are :D ;) :D . Sincer, iti iei masina aia fara jante, oglinzi el/incalzite, geamuri electrice, abs.esp, asr? ;) Da-ti seama cum arata fara jante. Imagineaza-ti un S klasse fara jante ( nici macar nu+ti poti imagina sa nu aiba jante) :(. Eu as aprecia la 35000 DDP ;)

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu alexander. toate seamana intre ele (de exemplu farurile care au bucla aia in partea de jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine i-ar sta cu un 3.0 TDI si DSG! :( Ar ruuupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cel mai mic, adica fara nimic, la 20000 cip cred ca nici roti nu are  :D  :D  :) . Sincer, iti iei masina aia fara jante, oglinzi el/incalzite, geamuri electrice, abs.esp, asr?  :D  Da-ti seama cum arata fara jante. Imagineaza-ti un S klasse fara jante ( nici macar nu+ti poti imagina sa nu aiba jante)  :D. Eu as aprecia la 35000 DDP  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Ai sa ramai surprins cate are in standard!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am dat cautare pe forum si .. surpriza, nu exista topic ptr acest frumos model VAG. Zilele astea am vazut un superb EOS albastru cu nr definitive in zona Tineretului .. si m-am tot invartit pe langa el, si l-am admirat si nu ma dadeam plecat de acolo (daca ma vedea proprietarul cred ca ma lua la fuga). Am intrat la PBN (pe vw.ro nu sunt detalii) si am gasit asa :

"Coupe si cabriolet intr-un singur nume: Eos

- Este primul cabriolet cu patru locuri din lume echipat cu un acoperis hard-top CSC, compus din cinci segmente; solutie care combina in mod ideal caracteristicile unui coupe, ale unui model targa (cu trapa de mari dimensiuni) si ale unui cabriolet. Cand masina este acoperita, plafonul CSC uneste sub forma unui arc parbrizul masinii de partea din spate. Astfel, Eos are forma unui coupe elegant. Linia acoperisului este alungita catre partea din spate, care a fost stilizata proeminent si dinamic. In acelasi timp masina descoperita arata ca un cabriolet autentic, nu ca un coupe decupat."

Preturile variaza intre :

-19.700 EUR CIP 1.6 FSI 115 CP,

-21.100 EUR CIP 2.0 FSI 150 CP

-23.900 EUR CIP 2.0 TFSI 200 CP si un diesel

-2.0 TDI 140 CP la "doar" 22.000 EUR CIP eu zic ca mai bine se potrivea cel de 170 CP cu filtru de particule .. in viitor se va include si motorizarea 3.2 V6 250 CP - toate respecta normele de poluare EURO 4.

Dotarile sunt multe si pot spune ca masina vine bine echipata in standard, selectie :

- geamuri electrice fata/spate in tenta verde termoizolante

- lumini spate cu tehnologie LED

- manere, oglinzi si bare de protectie in culoarea caroseriei

- cadru grila radiator si logo VW cromate

- scaune fata sport cu reglaj pe inaltime/lombar (la 1.6 confort)

- airbaguri ptr cap, laterale si frontale sofer/pasager (cu dezactivare ptr pasager)

- inchidere centralizata cu telecomanda (are deschidere si ptr portbagaj, buson benzina si imobilizator electronic) si senzor "crash" cu dezactivarea incuietorilor usilor in caz de accident

- aer conditionat "climatic"

- oglinda retrovizoare electrocromatica - antiorbire

- oglinzi electrice exterioare electrice si incalzite

- frane pe disc fata (ventilate)/spate (simple)

- servodirectie electro-mecanica reglabila in functie de viteza

- ESP inclusiv ABS, EDS si EBD si asistent la franare

- RCD 300 cu 4 incinte acustice

- Volan in 3 spite imbracat in piele, faruri ceata, tetiere fata/spate, triunghi de semnalizare, trusa medicala si stingator

- Imi place foarte mult masina, si cred ca "vedeta" va fi cea de 150 CP FSI putere, imagine, CC si pret acceptabil.

Lista de prezentare in format PDF (437 KB), cu preturi/detalii/optionale aici

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu o pasa cu un 2.0 FSI EOS cu numere definitive...arata misto masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe prin oras. Fata de care zice Zgb are LRY la numar si masina este 2.0 FSI, cu I rosu, adik TFSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul EOS se pare ca a fost livrat chiar in oras meu natal (Alexandria), cel expus prin Mall si supermarketuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe prin oras. Fata de care zice Zgb are LRY la numar si masina este 2.0 FSI, cu I rosu, adik TFSI.

da LRY are la numar dar n-am vrut sa divulg aceasta informatie...poc cine stie fata cui o fi si ne cauta prin oras (lol evident) ... n-am sesizat I-ul rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e frumoasa masina pana si cei de la Pro Tv au folosit una rosie intr-un generic de-al lor si cred ca e printre putinele masini care are in standard aproape tot. Mai pun si eu niste poze. ;) :P

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonstratie de tehnica VAG - aici .. respectele mele, intr-adevar noile tehnologii ptr EOS sunt la cel mai inalt nivel ..

inca nu am inceput s-o visez noaptea :P !

LE : Mi se pare mie sau EOS seamana izbitor cu Passat B6 ? E intr-un fel (cam fortzata asemanarea) asa cum e CLS ptr S ? :P

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://community.webshots.com/myphotos?act...security=DqAFuH

aici puteti vedea si poze mai reale facute de mine la drive-testul porsche!

e o masina de fitze care poate da sau nu va prinde in romania.

daca e de fitze treb sa mergi decapotat si la vremea si tzarania noastra nu prea ai cum!

daca mergi in 4 persoane pe autostrada, deci la viteze mari, cei din spate nu mai simt nici o placere in a "se da" cu marele eos, iar despre locul de bagaje cand e capotata nici nu mai poate fi vorba doar daca faci plaja la nudisti :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si m-am interesat la dealer cat costa si in cat timp pot aduce un EOS 2.0TDI si mi-au spus ca in minim 6 luni!!!!!unde se fabrica domnilor masina asta de le trebuie 6 luni minim sa o aduca??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!