Jump to content
R4z

VW EOS

192 postări în acest subiect de discuţie

R4z   
R4z

Am dat cautare pe forum si .. surpriza, nu exista topic ptr acest frumos model VAG. Zilele astea am vazut un superb EOS albastru cu nr definitive in zona Tineretului .. si m-am tot invartit pe langa el, si l-am admirat si nu ma dadeam plecat de acolo (daca ma vedea proprietarul cred ca ma lua la fuga). Am intrat la PBN (pe vw.ro nu sunt detalii) si am gasit asa :

"Coupe si cabriolet intr-un singur nume: Eos

- Este primul cabriolet cu patru locuri din lume echipat cu un acoperis hard-top CSC, compus din cinci segmente; solutie care combina in mod ideal caracteristicile unui coupe, ale unui model targa (cu trapa de mari dimensiuni) si ale unui cabriolet. Cand masina este acoperita, plafonul CSC uneste sub forma unui arc parbrizul masinii de partea din spate. Astfel, Eos are forma unui coupe elegant. Linia acoperisului este alungita catre partea din spate, care a fost stilizata proeminent si dinamic. In acelasi timp masina descoperita arata ca un cabriolet autentic, nu ca un coupe decupat."

Preturile variaza intre :

-19.700 EUR CIP 1.6 FSI 115 CP,

-21.100 EUR CIP 2.0 FSI 150 CP

-23.900 EUR CIP 2.0 TFSI 200 CP si un diesel

-2.0 TDI 140 CP la "doar" 22.000 EUR CIP eu zic ca mai bine se potrivea cel de 170 CP cu filtru de particule .. in viitor se va include si motorizarea 3.2 V6 250 CP - toate respecta normele de poluare EURO 4.

Dotarile sunt multe si pot spune ca masina vine bine echipata in standard, selectie :

- geamuri electrice fata/spate in tenta verde termoizolante

- lumini spate cu tehnologie LED

- manere, oglinzi si bare de protectie in culoarea caroseriei

- cadru grila radiator si logo VW cromate

- scaune fata sport cu reglaj pe inaltime/lombar (la 1.6 confort)

- airbaguri ptr cap, laterale si frontale sofer/pasager (cu dezactivare ptr pasager)

- inchidere centralizata cu telecomanda (are deschidere si ptr portbagaj, buson benzina si imobilizator electronic) si senzor "crash" cu dezactivarea incuietorilor usilor in caz de accident

- aer conditionat "climatic"

- oglinda retrovizoare electrocromatica - antiorbire

- oglinzi electrice exterioare electrice si incalzite

- frane pe disc fata (ventilate)/spate (simple)

- servodirectie electro-mecanica reglabila in functie de viteza

- ESP inclusiv ABS, EDS si EBD si asistent la franare

- RCD 300 cu 4 incinte acustice

- Volan in 3 spite imbracat in piele, faruri ceata, tetiere fata/spate, triunghi de semnalizare, trusa medicala si stingator

- Imi place foarte mult masina, si cred ca "vedeta" va fi cea de 150 CP FSI putere, imagine, CC si pret acceptabil.

Lista de prezentare in format PDF (437 KB), cu preturi/detalii/optionale aici

Modificat de vrajit de fabia

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

zGb   
zGb

am vazut si eu o pasa cu un 2.0 FSI EOS cu numere definitive...arata misto masina...

Link către postare
Vlad MHL   
Vlad MHL

Sunt mai multe prin oras. Fata de care zice Zgb are LRY la numar si masina este 2.0 FSI, cu I rosu, adik TFSI.

Link către postare
toni   
toni

Primul EOS se pare ca a fost livrat chiar in oras meu natal (Alexandria), cel expus prin Mall si supermarketuri.

Link către postare
zGb   
zGb
Sunt mai multe prin oras. Fata de care zice Zgb are LRY la numar si masina este 2.0 FSI, cu I rosu, adik TFSI.

da LRY are la numar dar n-am vrut sa divulg aceasta informatie...poc cine stie fata cui o fi si ne cauta prin oras (lol evident) ... n-am sesizat I-ul rosu

Link către postare
DANNY VW   
DANNY VW

Da e frumoasa masina pana si cei de la Pro Tv au folosit una rosie intr-un generic de-al lor si cred ca e printre putinele masini care are in standard aproape tot. Mai pun si eu niste poze. ;) :P

Modificat de DANNY VW

Link către postare
R4z   
R4z

demonstratie de tehnica VAG - aici .. respectele mele, intr-adevar noile tehnologii ptr EOS sunt la cel mai inalt nivel ..

inca nu am inceput s-o visez noaptea :P !

LE : Mi se pare mie sau EOS seamana izbitor cu Passat B6 ? E intr-un fel (cam fortzata asemanarea) asa cum e CLS ptr S ? :P

Modificat de vrajit de fabia

Link către postare
razdan   
razdan

Link către postare
toni   
toni

:P

...inapoi la subiect

Link către postare
d-rive   
d-rive

:P mi se pare mie s-au mi-a fost sters postul? pe ce motiv? am zis ca e super masina ceea ce e on-topic , este parerea mea , asa cum scrie in titlu si ca cineva zicea ca tot nu bate GTI , ceea ce e parerea lui si apoi ziceam si eu ca GTI e GTi , parerea mea , cui am dat in cap de mi s-a sters postul? :P

Link către postare
razdan   
razdan

Link către postare
valiauto   
valiauto

http://community.webshots.com/myphotos?act...security=DqAFuH

aici puteti vedea si poze mai reale facute de mine la drive-testul porsche!

e o masina de fitze care poate da sau nu va prinde in romania.

daca e de fitze treb sa mergi decapotat si la vremea si tzarania noastra nu prea ai cum!

daca mergi in 4 persoane pe autostrada, deci la viteze mari, cei din spate nu mai simt nici o placere in a "se da" cu marele eos, iar despre locul de bagaje cand e capotata nici nu mai poate fi vorba doar daca faci plaja la nudisti :D .

Link către postare
tzucul   
tzucul

Azi am fost si m-am interesat la dealer cat costa si in cat timp pot aduce un EOS 2.0TDI si mi-au spus ca in minim 6 luni!!!!!unde se fabrica domnilor masina asta de le trebuie 6 luni minim sa o aduca??

Link către postare
nae   
nae

Nu stiu de ce ti-a zis septembrie insa ar fi trebuit sa iti zica ca din septembrie de abia se poate comanda.

Scrie la ei pe oferta, inclusiv pe site.

Link către postare
Vlad MHL   
Vlad MHL

Am condus EOS 2.0 FSI 150 CP si pot spune ca masina isi merita banii. In-afara motorizarii care nu a fost prea satisfacatoare din punct de vedere al performantelor, in rest, masina s-a comportat exemplar. Drumurile proaste nu au ridicat nici o problema, masina fiind foarte bine inchegata. Mici trancaneli s-au auzit pe drumurile cu gropi cand masina era capotata, cu sau fara trapa deschisa. La interior este un Golf, cu spatiu la picioare in spate satisfacator si portbagaj incapator, dar pentru 2 persoane. 2.0 FSI-ul nu a fost foarte sprinten, iar consumul este discutabil. Mers pe autostrada cu 130 km/h, cruise control, 4 persoane, iar prin sate cu 60-70, a consumat 9 litri. La dus am mers mai tare, numai pe autostrada si f putin prin sate, si a consumat 12. Cert e ca motorul este f elastic si daca vrei sa mergi mai "la consum", cu a 6-a la 70, e chiar bine. Ideea este ca masina isi merita banii, din punctul meu de vedere. Interesant ar fi motorul de 2.0 TDI. Sa vedem cand apare un astfel de EOS la test.

Link către postare
tzucul   
tzucul

Aveau una pe stoc deci inseamna ca se pot comanda problema e ca nu avea dotarile pe care le vroiam eu.

Link către postare
DANNY VW   
DANNY VW
Azi am fost si m-am interesat la dealer cat costa si in cat timp pot aduce un EOS 2.0TDI si mi-au spus ca in minim 6 luni!!!!!unde se fabrica domnilor masina asta de le trebuie 6 luni minim sa o aduca??

Daca nu ma insel EOS se fabrica in Portugalia. :lol:

Link către postare
tzucul   
tzucul

Pai si daca se fabrica in Portugalia dureazaminim 6 luni sa o fabrice si sa o aduca?O fii vreun Porsche la comanda...cine stie.

Link către postare
David   
David

mie nu-mi place asa de tare Eos-ul.

VW nu are tinuta si standardele de lux pentru a produce o masina decapotabila cum au cei de la Mercedes de ex., iar nedecapotata are o forma care mie nu imi place deloc.

Poate ca am fost prea direct... Masina deschide drumul noului scirocco ce va produce din 2008. Banuiesc ca VW mizeza mult pe masina din 2008 si mai putin pe EOS. Prima oara lansezi masina care ar avea mai putine sanse comparativ cu alta masina. Adica strategia celor de la Dacia: au lansat 1.4 1.6 si apoi 1.5 dci. Daca lansau prima oara dieselul nu mai cumpara nimeni 1.4 de exemplu.

Link către postare
DANNY VW   
DANNY VW

EOS nu concureaza cu cabrioletele de la Mercedes sau Bmw, concurentii sai directi sunt Opel Astra Twin Top, Peugeot 307 CC, Renault Megane CC, Saab 9-3 cabrio etc. :)

Link către postare
DANNY VW   
DANNY VW

Si un filmulet de la un test din Franta cu EOS. :)

Link către postare
DOOM   
DOOM

Daca e sa comparam designul cu CC-ul de la 307 mi se pare mult mai reusit EOS-ul.Oricum sincer sa fiu genul asta de masina nu mi se pare prea masculina si nici prea practica.Probabil ca va prinde pe piata ca sunt destui (si destule) care vor sa fie vazuti in decapotabile cu pletele in vant si muzica data la maxim.

Link către postare
maximus   
maximus

preferintele mele pana acuma la clasa cc-urilor compacte(netinand prea mult seama de pret):

1) volvo c70

2) peugeot 307cc

3) opel astra cc

4) ford focus cc

5) vw eos

6) renault megane cc

Mai sunt?

Link către postare
DANNY VW   
DANNY VW

Da mai este Saab 9-3 cabrio, care este foarte frumos. :P Iata si cum se vinde EOS. :)

Eos is the Top-Seller in the Summer of 2006

http://vwgazette.blogspot.com/2006/07/eos-...er-of-2006.html

Link către postare
Alextz   
Alextz

Saab 9-3 este superb. Mie sincer nu-mi place nici unul dintre aceste CC-uri pentru ca au acel spate imens. Oricum pe langa asta pacat de motoarele puternice de pe unele din masini din cauza greutatii suplimentare foarte mari.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.