Jump to content

Passat SH vs Polo nou


The Owner
 Share

Postare recomandată

Salutare

Deabea ce m-am inscris si eu aici la voi pe forum, sper la o cat mai lunga sedere...

Uitati oameni buni ce ma framanta pe mine de cateva zile. Am reusit dupa lupte seculare si eforturi uriase sa obtin o finantare de aprox ~10.000 euro. Am demarat toata tarasenia cu acesti bani cu gandul sa-mi iau un Passat din 2002, 180.000 de km, b5.5, 1.9 TDI, 6 trepte, 130 CP, echipare aproapte full-options (ii lipseste climatronic automat dar are aer conditionat) inmatriculat aici in .ro si aflat in proprietatea unui bun prieten. Acesta, om cu bani si foarte serios, a avut o grija deosebita fata de masina, ea fiind tot timpul dusa in service la reprezentanta, s-a investit mult in ea, din cei 180 de mii doar 50 de mii sunt facuti aici in 2 ani, restul fiind in germania. Omul o garanteaza cu prietenia lui si asta e mare lucru. Dar.....

Tot amicul meu ma sfatuieste (contrar interesului sau strict financiar) sa optez pt un Polo Happy cum e acum la oferta undeva la 10143 de euro. E drept la banii astia masinuta e in pielea goala (va invit pe www.autoworld.ro - dealerul Volkswagen Cluj - sa vedeti masinuta si echiparea) nu are mai nimic din dotarea Passatului dar vorba e noua.

Amicul meu zice (si tind sa ii dau dreptate) ca merita sa iau Polo. El are unul din 2004 in care dupa spusele lui n-a investit absolut nimic in afara de benzina. O singura revizie a facut, cea obligatorie la un an, in rest nu a pus un surub pe ea. Imi aminteste ca acum, inglodat fiind in datorii, mi se renteaza mult mai mult sa iau Polo care va fi mai ieftin peste tot: Piese, Revizii, Asigurare RCA, Casco, Impozit alte alea alea.

Masina are doar 1200 motorul pe benzina si 64 de ponei. Am testat masinile lui (ce-i drept Polo de acum am inteles ca e muuuuuuuuuuuult mai frumos pt ca vine pe noua linie) si sincer sa fiu la stilul meu de conducere (preponderent moderat si nu sportiv) nu am simtit o diferenta majora intre masini. E drept ca pt un posesor de Dacie, urcatul la volan intr-o masina ce fuge de sub tine cu 130 de armasari bine hraniti, si gonitul cu peste 150 la ora e un feeling de neuitat. Dar nici Polo nu m-a dezamagit.

Acum nu vreau sa isc o discutie de gen: Ferrari vs Dacie, ca nu e cazul. Sunt constient de avantajele fiecarei masini, dar mai ales de dezavantaje. Luati in calcul ca lunar finantatorul ma asteapta cu un covoras rosu pus la usa sa-i platesc rata, plus ca vine si asigurarea aia Casco (fara de care nici nu ma gandesc sa ies pe drum cu o masina de 10mii de euro). Bazandu-ma pe indelugata voastra experienta de soferi si mai ales posesori de masini Volswagen/Audi/.... sper sa obtin ceva informatii clare in vederea optarii pt una din cele 2 variante. Da stiu sunt variante sa merg in Germania sa o aduc cu manuta mea (nu m-as risca caci nu ma prea pricep) sau sa ma duc in targ dar iarasi ma izbesc de acelasi dezavantaj: lipsa de experienta. Si sa iau pe cineva cu mine mi se pare tot inutil fiindca tot nu se poate omu baga in ea sa stie tot ce a avut masina in x ani de folosinta.

Si inca 2 indicii: nu sunt casatorit deci un family car nu ma excita in mod deosebit, si merg preponderent in oras in limita a 15.000 de km/an

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi pana aici si astept ceva pareri

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde ce vrei, cat vrei sa tii aceasta masina ce asteptari ai de la ea.

Passat-ul este clar mai bun dar e 3rd hand.

O masina noua e masina noua dar are si dezavantajul unei devalorizari mari.

Depinde ce imagine ai tu despre ambele masini. Eu as merge pe PASSAT dar pana la urma iti urez sa faci cea mai buna alegere si sa te bucuri de noua masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca ai bani sa intretii Passatul asa cum spui ca face prietenul tau, e ok. daca nu, cred ca varianta buna e Polo. E masina noua, ai casco si garantie, foarte folositoare in Romania zilelor noastre. La km. pe care spui ca-i faci chiar merita. Lasa Passatul pentru momentul cand o sa fii familist si odata cu trcerea timpului si oportunitatile cresc, ai sa vezi. Plus ca ratele nu trebuie sa-ti fie o povara, masina trebuie sa o folosesti tu pe ea nu ea pe tine. Pentru inceput, mergi pe Polo si cred ca o sa apreciezi alegerea.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi in cazul tau cred ca as alege Polo. Trebuie avut in vedere mai si alte aspecte cum ar fi:

- asigurare RCA mai ieftina la Polo fata de Passat;

- asigurare CASCO mai ieftina la Polo fata de Passat deoarece Polo e masina noua;

O sa mut acest topic in aria Versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ati spus mai sus reies 2 lucruri :

1. Nu conduceti sportiv

2. Nu aveti nevoie de spatiu mare intr-o masina.

Eu unu as opta pt. Polo nou. Passat-ul face parte dintr-o alta categorie si costurile intetinerii sunt mai mari decat la Polo. Daca vi le permiteti si de asemenea puteti sa faceti CASCO la Passat, atunci mergeti pe Passat. Dar Polo este un inceput bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere situatia financiara precizata, cred ca ar fi destul de greu sa fie facut loc si la o potentiala interventie la masina (schimbat o piesa, etc.).

Passat-ul este o masina de clasa medie, ofera destule dar si necesita o intretinere care nu poate fi considerata tocmai neglijabila. Ca nu este necesara in fiecare zi este adevarat, dar trebuie bugetata. In cazul unei masini noi ai doar cheltuiala cu reviziile, asigurarea Casco cred ca totusi este mai mica decat la un passat din 2002.

In plus spui ca nu esti familist, circuli preponderent urban, deci ar fi mai indicata o masina din clasa mica cel mult compacta.

In ceea ce priveste Polo ti-as sugera sa incerci mai bine (pe cat posibil financiar) varianta Attractive care este mai bine dotata decat varianta Happy la care Abs-ul nu este disponibil nici optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de reply-uri.

Am optat cel putin in constientul meu pt varianta Polo Happy. Din pacate bugetul nu poate fi fortat sa depaseasca 11000 de euro nici in ruptul capului. Asa ca desi pare tentat un Attractive o sa raman totusi pe Happy. Am ales si cele 3 optionale: Computer bord, Pachet Inchidere centralizata (geamuri fata si oglinzi electrice) si faruri de ceata.

Saptamana viitoare sper sa obtin si finantarea si atunci ma si duc la dealer sa-mi comand "jucarioara"

Apropo voi va botezati masinile? Ce nume credeti ca i s-ar potrivi cel mai bine?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo este cea mai buna alegere. Daca vrei poti sa incerci si Fabia Avantaj (mai ieftina ca Polo Happy) si Ibiza All Inclusive (mai dotata ca Polo Happy). Toate 3 masinile sunt la fel. Difera numai numele!

Bafta in alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca este tarziu si inutil sa mai vin cu un sfat dar...macar imi fac datoria.

Eu am un Polo din 2005.E adevarat, al meu e motorina, 1.4 si nu benzina.

In ceea ce priveste RCA...eu am luat o (cum s-ar spune) "teapa".E motor mic, scrie pe ea 1.4 dar de fapt are 1.480 si nu mai stiu cat.Adica...trece in clasa urmatoare ca motorizare deci...e mai scump.Am platit pentru ea cam cat a platit tata pentru Passat-ul lui 2001, 1.9 TDI.

Cat despre dealer...te sfatuiesc din tot sufletul sa nu il iei de la Porsche.Pe langa nesimtirea caracteristica firmei Porsche Romania ( eu ii cunosc cu precadere pe cei de la Porsche Buc Nord),risti sa te duci cu masina sa ti-o repare pe garantie si ei sa zica ca nu are nimic.Trist este ca vorbesc din experienta.

Daca as fi in locul tau as opta pentru o Fabia varianta de baza sau ai putea incerca sa te uiti si la un Opel Corsa( nu mai stiu preturi, parca au avut o reducere, ceva).

Bafta si sa vedem poze cu norocoasa aleasa :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat sa-i spui ce am discutat despre motorizare. Sa nu ia de 80 cp ci de 70, din cauza pretului mai mare cu 800E si a faptului ca o duce in 90cp cu vreo 250E. Dragos stie!

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar.Scuze, am uitat.Asa sunt eu mai cu capul in nori.

Deci...se recomanda varianta de 70 de cai pentru ca intre 70 si 80 nu este decat diferenta de pret de care zicea Nea Vizanu.

Poate ca eu sunt un pic impotriva modelului Polo( cu toate ca am unul) "multumita" persoanelor f dragute si cu mult profesionalism de la Porsche care m-au ajutat sa am aceasta parere.Nu e vina masinii totusi, mi se tot spune ca fiecare masina are "bubele" ei mai mici sau mai mari.

Ca sa nu devin offtopic...ma retrag :))

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Daca ar fi sa trec peste km destul de multi (accentuez destul, pentru motorul respectiv nu sunt foarte multi) as alege Passat.

Mai mult spatiu, mai multa putere, mai multa satisfactie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca e tarziu dar na.... poate nu ai luat masina inca...

eu mi-am luat o Fabia Charme motor de 1.2 HPT (la fel ca si Polo Happy) Are AC, geamuri electrice fata, inchidere centralizata, 2xAir-Bags, ABS... geamuri fumurii din fabrica... etc.

Pretul este de 10.600 cu vopsea metalizata. Casco a fost in jurul a 400e... deci ar fi la fix pt tine.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!