Jump to content

istoric masina SH


Bandi
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am dorit sa aflu istoricul masinii mele dar in Tg Mures costa 3.5 milioane.

Mi se pare o suma prea mare, din cate stiu operatiunea consta in a introduce VIN-ul masinii in calculator si a scoate 2 pagini pe imprimanta.

Gresesc pe undeva? Servise-urile platesc o taxa pentru fiecare istoric scos?

Cat costa asa ceva in orasul vostru? Sunt eventual sit-uri online care ofera istoricul masinii contra unui cost mai rezonabil?

Precizez ca e vorba doar de istoricul masinii fara nici o diagnoza sau asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaius Baltar

Am auzit ca in Oradea,la dealerul volkswagen aceeasi operatie costa 800.000.Repet,am auzit doar.Parca delaerul se numeste D&H sau ceva de genul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Timisoara la Autoclub nu costa nimic dar nici nu listeaza doar ati zice verbal istoricul daca service-ul a fost facut la reprezentata VAG.

Am platit totusi 80 lei dar pentru o verificare computer bord (daca sunt defectiuni, erori) si bucse directie.

Ady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Iasi la Sandra spun ca nu pot oferi acest tip de informatii pt ca sunt informatii interne.

Ar trebui sa trimitem un email la Porsch AG Germania sa aflam un raspuns oficial vis-a-vis de aceasta problema. Tare cred eu ca aceasta informatie ar trebui sa fie oferita gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi conform legislatiei nu pare sa fie, stricto sensu, o informatie de interes public (orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati sau institutii publice) si eu cred ca informatia trebuie oferita posesorului actual sau viitor al unei masini SH.

In ultima instanta, acest gen de informatii, pot fi considerate o dovada a seriozitatii si onestitatii VAG fata de toti clientiii sai, nu o lipsa de discretie (?!) fata de primii proprietari.

… si sper ca in nici un caz nu se invoca argumentul “informatii interne” pentru a masca interventii mai frecvente, mai serioase, mai ample, sau mai costisitoare pe care, eventual, le-ar fi necesitat masinile VAG …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a fost cu masina lui la Sandra IASI si i-au spus tot istoricul masini (..a aflat si ce a schimbat fostul proprietar din Germania la ultima revizie - becul de semanlizare stanga de exemplu).

Desigur cunostea pe cineva de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Sunt eventual sit-uri online care ofera istoricul masinii contra unui cost mai rezonabil?

Precizez ca e vorba doar de istoricul masinii fara nici o diagnoza sau asa ceva.

Da. Cineva mi-a zis ca a gasit un astfel de site unde cu carte de credit platesti si aflii. Din pacate eu nu am cautat asa ca nu pot sa ofer mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cunosc pe nimeni la Sandra si tot mi-a zis istoricul (chiar inginerul s-a oferit ca eu nu indraznisem sa-i cer). Atita doar ca nu ma dusesem pt asta, ci pt un schimb de ulei. Cred ca mi-a dat informatia ca pe un bonus.

Oricum, vreau sa mai incerc zilele astea inca odata, cu masina unei rude de asta data.

PS. Si eu auzisem tot de 800mii istoricul listat. Poate e vreo hirtie mai speciala :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tm costa 90 ron istoricul+ verificare succinta a masinii,iar in Germania nu costa nimic,dar,trebuie sa faci dovada ca esi propietarul masinii(cu un contract de vinzare cumparare,daca doar ce ai cumparat-o!!!!).

Te duci la o firma/service VW si simplu spui ca doresti sa afli cind a fost facut ultimul service,si dupa acea iti spun ei si ce(poate!!!!) nu ai vrea sa auzi.

Dar atentie doar la masinile care vreodata au fost in vreun service VW,ca daca nu au fost never,adio.

NU costa nimic,repet.

Multumesc.

PS:in tm iti da si istoricul in mina,scos la imprimanta,pe hirtie,sa dormi cu el sub cap......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in is la sandra a costat 10 euro cu scanare cu tot. m-i s-a zis doar istoricul masinii si nu l-am avut listat. doar verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis un e-mail la Volkswagen A.G. in DE pentru istoricul masinii si am fost indrumat sa intreb la dealer direct.Ceea ce am si facut.Acum astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gratis.Dar VW AG. a raspuns a doua zi,iar cei din Furth-GRAF Gmbh-nici acum dupa trei zile.Eu am cartea de service dar vreau sa verific.Eu am adus masina.Mai asteptam..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni printre oameni si reprezentante printre reprezentante.De ce fac diferenta(vb de cei din iasi - sandra trading?) la unii le raspund sec ca este imposibil asa ceva, si la altii se ofera ei sa-i informeze cu istoricul masinii?pp ca sunt o parte din angajati care stiu de acest fapt...si o parte care nu stiu(asta ca sa nu ma enervez) iar eu l-am nimerit pe ala care nu stia :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ramas profund impresionat cand pt o scanare care a costat 300 si ceva de mii am primit si eu si prietena mea si tipul care mi-a adus masina cate un suc gratis :somnmare:. banuiesc totusi ca politica firmei desi este sa-ti ia si ultimul leu e sa fii si tu la final multumit. doar ca firma mare in romania este divizata de angajati in mai multe firme mici, pe care fiecare angajat o conduce dupa bunul plac. chiar daca patronul zice clar, a cumparat aia de la noi , ii dam 10% reducere pt alta piesa sau un suc sau un pix gratis, in contract nu scrie nicaieri ca ai primit un suc sau un pix, deci angajatul isi satisface si setea si nevoia de a scrie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare pot afla istoricul masinii, si daca le trimit numai codul VIN, si ei sa-mi raspunda prin mail sau fax, sau trebuie sa trec personal pe la ei??? Ma refer la D&C Oradea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca ar trebui sa te interesezi la mai multe service-uri autorizate VW despre cat te costa sa afli doar istoricul masinii (fara tiparire etc), iar pentru o scanare si depistare de eventuale erori poti vorbi cu unul dintre colegi care are VAG-COM si la una din intalnirile vwforum sa te ajute cu treaba asta (contra unei beri, doua ...).

Cred ca asa te-ai scoate cel mai ieftin, zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare pot afla istoricul masinii, si daca le trimit numai codul VIN, si ei sa-mi raspunda prin mail sau fax, sau trebuie sa trec personal pe la ei??? Ma refer la D&C Oradea!!!

Banuiesc ca trebuie sa te deplasezi, altfel cum le faci plata? Transfer bancar, nu cred ca accepta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar fi atat de imposibil sa aibe un astfel de serviciu, chiar si gratis, ca pan' la urma isi fac proprii clienti fericiti. Cred ca oricine, cine-si cumpara o masina second hand ar fi interesat sa-si faca o astfel de verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai carte de service, uitate acolo la ce service-uri s-au facut inspectiile si trimite un email la dealer/service si solicita-le istoricul masinii. De obicei te servesc mult mai rapid decat oricare dealer VW din Romania, si, GRATUIT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis si eu la dealer in Furth acum fo saptamana si ceva si de atunci....astept :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis si eu la dealer in Furth acum fo saptamana si ceva si de atunci....astept :)

cred ca acolo e un patron roman :) , scuze de ot, dar....incearca sa retrimiti mailul, cu scizele de rigoare, ca tu ai impresia ca nu a ajuns primul.sa ai succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit acum cateva zile un post pe acest topic unde un membru (cred ca din CJ) zicea ca la iesirea din Cluj spre Oradea iti zice pe loc si pe gratis istoricul masinii, asa tin eu minte :P . Dar observ ca acel post a disparut brusc.... Isi mai aminteste cineva ? sau am confundat eu topic-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat masina de la un forumist, un om super :)

are carte de service, dar am vrut sa vad totusi ce s-a facut in germania, lucruri de care nici el nu ar putea sa stie.

asa ca am scris un mail, la serviceul la care s-au facut reviziile din carte. (am gasit pe google, un dealer f mare), am gasit link la dealerul din regiunea respectiva, si i-am rugat sa imi spuna ce s-a facut la masina.

in 3 ore am primit raspunsul de la ei.

totul ok, km reali, reviziile exact ca in carte, nelovita.

Ce-i drept, dealerul e neamt. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!