Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

Merita un topic nou. Asta chiar e istorie LIVE :D

Today i'm HAPPY!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca daca e turbo e altceva dar comparam pur si simplu aceeasi putere.. de ex. un 4.2TDi si un 4.2FSI care e mai bun in 100km/h, reprize and so on..? un 2.0TFSI de 200CP scoate in 7.1s suta, un 2.0TDI chipuit la 170 scoate aproape sub 8 (nu mai stiu care zicea aici pe forum ca e la 7.8) ma refer la Golf V. deci cu 30 CP in minus fata de un motor turbo si totusi asa de aproape.

sincer niciodata nu imi voi lua benzinar, poate doar cand imi voi permite SLR :D sau masini pt. care am o slabiciune: Golf V GTI si motorul W12 de pe A8 si phaeton.

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ceva vreme ma cert cu lumea care e fan benzinare. sa dau un exemplu, motor litraj asemanator, putere asemanatoare, care trage mai bine? D sau I, atat in linie dreapta (0-100) cat si reprize. sa zicem ca un Golf IV ALH cu chip la 120Cp, nu face un 1.6 benzina tot cu cip (tot pe la 120CP) ?

1.9TDI ALH 90CP + chip (~120CP) ii da la un 1.6 de 105CP de sare, chip or no chip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca daca e turbo e altceva dar comparam pur si simplu aceeasi putere.. de ex. un 4.2TDi si un 4.2FSI care e mai bun in 100km/h, reprize and so on..? un 2.0TFSI de 200CP scoate in 7.1s suta, un 2.0TDI chipuit la 170 scoate aproape sub 8 (nu mai stiu care zicea aici pe forum ca e la 7.8) ma refer la Golf V. deci cu 30 CP in minus fata de un motor turbo si totusi asa de aproape.

sincer, in EU demult nu se mai compara la timpi de demaraj benzina cu motorina, la motoarele de capacitate medie. de cand la BMW 2.0 avea 136 cai, fie benzina, fie diesel. acum cam toti au aceleasi puteri benzina diesel.

daca vb de motoare mari. no comment.

nu compari corect, pt ca acelasi motor 2.0 TFSI are si 185 cai pe actualul set leon si parca, 240 pe audi.

si TDI de 2.0 a aparut si cu 170 din fabrica. deci astea sunt diferite variante de soft (cu mici mmodificari aditionale).

sunt cuiros intre un 2.0 tdi chipuit a 200 din 170 si un tfsi cine ce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sunt cuiros intre un 2.0 tdi chipuit a 200 din 170 si un tfsi cine ce face...

Conform unor date de la unii tuneri, 2.0 tfsi stock e mai rapid cu pana la 1/2 s in sprintul 0-100 km/h decat 2.0TDI chipuit la 200 CP, pe aceeasi marca si model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum tehnica din cursele LE Mans se va pune in practica multmai tarziu.

Mentaliatea romanului e ca dieselul consuma mai putin.

Corect. INsa cand vorbim de motoare de pana in 100 cai sa zicem.

Daca vorbim de 150-200-200si de cai atunci nu va mai fi asa mare diferenta de consum.(A SE vedea consumul la 2,5TDI V6 de la Vw-AUDI)

Si pentru oras un diesel e un pic mai dificil de condus pentru ca are cuplu mare la turatii mici.Tocmai asta iti da senzatia de putere la diesel.

Cat despre liniute si chestii de genul benzina inca e in top.

Parerea mea.

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi e clar, cine isi cumpara masina doar pentru liniute, isi cumpara benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Daca vorbim de 150-200-200si de cai atunci nu va mai fi asa mare diferenta de consum.

Pai concluzia altor membri, printre care ma numar si eu, in discutii anterioare, era ca dimpotriva, cu cat motoarele sunt mai mari / puternice, cu atat diferentele de consum sunt mai mari.

Gorrocs si cu mine remarcaseram, de exemplu, ca la motoarele 2.0TDI de 170-175 CP realizam consumuri cu ~ 5 litri / 100 km (sau mai mult) mai reduse decat compactele cu motoare de puteri apropiate si motoare Otto.

Mai exact, cu cat regimul de exploatare se apropie de cel maximal, diferenta de consum dintre un Diesel (TDI cel putin) si un Otto este mai mare.

Noile 2.0TDI chipuite la 200 CP sustin si mai mult aceasta idee ... comparativ cu 2.0TFSI.

Si un Diesel e mai usor de condus in oras, nu mai greu ... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul Diesel a castigat mult teren in ultima vreme insa nu v-a ajunge niciodata la rafinamentul si performantele motorului Otto.Si prin simpla diferenta dintre cei doi combustibili.Benzina e mult mai rafinata decat motorina,care arde si mult mai greu decat benzina.Si dieselul neajutat de turbina e slab.

Iar in motorsport benzina va mai trona pentru mult timp (pana ajunge 2 euro litru =)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In motorsport benzina depaseste mult 2E/L.....oricum si faptul ca motorina nu se autoaprinde atat de repede ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar in motorsport benzina va mai trona pentru mult timp

Esti sigur ca va mai trona asa mult timp? :offtopic: Stii cine-a castigat LeMans, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru oras un diesel e un pic mai dificil de condus pentru ca are cuplu mare la turatii mici.Tocmai asta iti da senzatia de putere la diesel.

Imi cer scuze dar afirmatia de mai sus (sau cel putin prima propozitie) nu am inteles-o. Am trecut de curand de la benzina la diesel si in 1-2h de condus nu am mai avut nici o problema (nu ca as fi avut probleme mari la inceput!!!). Te rog detaliaza in ce sens este mai greu de condus un diesel.

Motorul Diesel a castigat mult teren in ultima vreme insa nu v-a ajunge niciodata la rafinamentul si performantele motorului Otto.Si prin simpla diferenta dintre cei doi combustibili.Benzina e mult mai rafinata decat motorina,care arde si mult mai greu decat benzina.Si dieselul neajutat de turbina e slab.

Iar in motorsport benzina va mai trona pentru mult timp (pana ajunge 2 euro litru =)) )

Mi se pare fortata comparatia intre rafinamentul motoarelor si faptul ca folosesc combustibili diferit rafinati. Avantaje si dezavantaje sunt si de o parte si de alta. Chestia e mai mult de "flavour" decat de departajari clare. Prin asta vreau sa spun ca fiecare tip de motoare ofera satisfactii diferite, si nu putem departaja un anumit tip de motorizare ca fiind "prost".

Iar ca un contraexemplu Audi a aratat ca a ajuns, ba chiar a batut, poate nu rafinamentul, dar performantele sigur ale motorului Otto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul Diesel a castigat mult teren in ultima vreme insa nu v-a ajunge niciodata la rafinamentul si performantele motorului Otto.Si prin simpla diferenta dintre cei doi combustibili.Benzina e mult mai rafinata decat motorina,care arde si mult mai greu decat benzina.Si dieselul neajutat de turbina e slab.

Iar in motorsport benzina va mai trona pentru mult timp (pana ajunge 2 euro litru =)) )

de fapt ce inseamna rafinament??? ca fum nu mai scot decat asa..doar sa il vezi in soare, zgomot aproape deloc... dar rafinament nu e si cand pleci de la 1500 ture si trage bine?

compara un V6 pe o masina cu mult rafinament : un Tourag, ce are mai rafinat un V6 pe benzina decat un diesel..tot V6?

cred ca ne-am obisnuit prea mult cu autobuzele RATB(P, etc) si cu RABA..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi R10 TDI a fost de departe cea mai puternica, silentioasa, nepoluanta si rafinata masina de pe circuit. Benzinarele faceau o groaza de zgomot, poluau si consumau in draci. Pilotii de pe R10 TDI au avut nevoie de turometre cu "shift light" ca sa poata schimba optim pentru ca motorul nu se putea auzi in mers. Asta e citat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 intrebari:

OT 1. de ce topicul asta nu se muta in aria Versus?

Ontopic la subiect, OT la VW 2. De ce atunci cand a inceput comercializarea noul BMW serie 3 (E90) su fost disponibile doua motorizari: 2.0 i cu 150 PS, si 2.0 d cu 163 PS? de ce mai puternic ca i ? sa fie pt lumea doreste mai mult D? dar cred ca prima data cand vad un D mai puternic ca I pe lista de masini noi la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am votat diesel. nu are nici un rost sa mai discutam discutii, este primul meu diesel si cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Motoarele diesel pomenite mai sus sunt motoare speciale, pregatite pentru competitii sau create pentru masini mai deosebite. Nu prea cred ca are cineva motorul de la Le Mans pe masina lui de acasa... Deci comparatia nu prea-si are locul pe forumul oamenilor cu masini normale.

Cred ca inca dieselul nu poate emite sunetul caracteristic unui motor 16V la 4500 - 5000 de ture si nici nu poate crea senzatia aceea unica de masina nervoasa si puternica (accentuez senzatie, pentru ca dieselurile au cupluri mai mari, d-aia au tractoarele dieseluri)!

La consum deja incep sa simta rasuflarea TFSI in ceafa, care se pot mandri deja cu consumuri rezonabile (un 2.0 care scoate 200 CP si consuma 7,7 mixt incepe sa mi se para ok). Sa mai asteptam un an sa vedem ce se mai intampla cu TFSI, care inca sunt niste bebelusi pentru VW. Poate multi de aici o sa solicite resetarea contorului de vot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 intrebari:

OT 1. de ce topicul asta nu se muta in aria Versus?

Ontopic la subiect, OT la VW 2. De ce atunci cand a inceput comercializarea noul BMW serie 3 (E90) su fost disponibile doua motorizari: 2.0 i cu 150 PS, si 2.0 d cu 163 PS? de ce mai puternic ca i ? sa fie pt lumea doreste mai mult D? dar cred ca prima data cand vad un D mai puternic ca I pe lista de masini noi la vanzare.

Diferenta e ca un motor are turbina unul nu. Atfel motorul 2.0d ar avea 75CP si cuplu jumate cat 2.0i.

Multi ignora turbina de pe diesel. De ce?

Am prieteni cu diesel care nu se mai satura sa tureze motorul la 5000rpm pt placerea de a conduce. Nu ii vad sa faca asta cu masina lor diesel. Asta inseamna ori ca nu le pasa de motorul meu, doar de al lor, ori placerea de a conduce creste mult in scaunul unei masini cu motor otto.

Cat despre consum, pot sa compar consumul meu mediu pe 4000km cu oricine cu motor de 100CP diesel de aici. Eu am 6.9% mixt. Consum facut pe BC si masurat din cand in cand acuratetea cu metoda plin plin. E clar ca va conta si cum se merge cu acea masina, insa probabil cei mai multi vor merge cu viteze de croaziera de ~130km/h cu acest motor (100cp), si doar excese de 150-160km/h.

II rog pe cei cu diesel sa nu mai zica ca motorul lor (vw) e silentios. E aberant :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am inteles cum prieteni cu diesel nu se satura sa tureze..ce motorul tau..ca nu inteleg sensul?

cu turbina sau fara nu asta e important. nu am intrebat cu s-a ajuns la puterea aia. dar ideea ca BMW o firma sportiva s-a hotarat sa scoata mai multi cai din diesel decat din benzina (e valabil doar la motoarele de 1995 cmc), da de gandit, nu?

si faza aia cu "ori placerea de a conduce creste mult in scaunul unei masini cu motor otto " ma cam indoiesc. e vb de 1.4 si 100 cai. eu cred ca la puterea asta ...as alege oricand un diesel.

LE: vad ca cieste si zGb..tare sunt curios de opniia lui..

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma abtin :)

intradevar motorul pe benzina e mai silentios...cam atat pot spune momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. dar sa ne spui parerea ta dupa si daca treci pe benzina.

ca e silentios, stim cu totii, dar parca si rontaitul ala de diesel e frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am inteles cum prieteni cu diesel nu se satura sa tureze..ce motorul tau..ca nu inteleg sensul?

cu turbina sau fara nu asta e important. nu am intrebat cu s-a ajuns la puterea aia. dar ideea ca BMW o firma sportiva s-a hotarat sa scoata mai multi cai din diesel decat din benzina (e valabil doar la motoarele de 1995 cmc), da de gandit, nu?

si faza aia cu "ori placerea de a conduce creste mult in scaunul unei masini cu motor otto " ma cam indoiesc. e vb de 1.4 si 100 cai. eu cred ca la puterea asta ...as alege oricand un diesel.

LE: vad ca cieste si zGb..tare sunt curios de opniia lui..

Pai s-a ajuns la putrea aia pt ca cu 2.0i nu se poate scoate extrem de mult cu costuri mici. La diesel turbo poti scoate relativ mult dintr-o cilindree mica. Lucru valabil si la benzina turbo. BMW benzina turbo de unde?

Ma refeream la placerea de a tura un motor, iar mie asta mi se pare o placere. Sunetul produs e cu totul altul decat la un diesel si asta creeaza o anumita placere. Poate e doar opinia mea si a catorva prieteni ca e mai "fun" sa turezi un motor pe benzina.

Da ce are 100CP? Diesel de 100CP e mai puternic ca nu inteleg. Daca vrei sa zici ca diesel are cuplu mai mare iar te inseli. TURBO diesel are cuplu mai mare. E logic ca o masina de 1.9L si turbo sa aibe cuplu mult mai mare ca o benzinara aspirata cu motoras de 1.4L. La condusul sportiv insa 100CP benzina e la fel de "performant" ca 100cp diesel. Trebuie doar sa ignori turometrul la benzina.

Eu doar incercam sa zic ceva "avantaje" care le vad eu. Mie mi se pare insa ca cei care detin masin diesel si le-au cumparat pt consum iari acum se bucura de cuplu ca un bonus si nu invers.

@Bogdan_wrc ce consum mediu ai pe bC?

Ceva date tehnice de pe vw.ro

Benzina

Cilindree (L/cm3) 2,0 / 1984

Alezaj / Cursa (mm) 82,5 / 92,8

putere max., kW (CP) la 1/min (150)

Cuplu motor max., Nm la 1/min 200 / 3500

Rapot de comprimare 11,5

Diesel

Cilindree (L/cm3) 2,0 / 1968

Alezaj / Cursa (mm) 81,0 / 95,5

putere max., kW (CP) la 1/min 55 (75) / 4200

Cuplu motor max., Nm la 1/min 140 / 2200

Rapot de comprimare 19,0

La acceasi cilindree TDI are cuplu mult sub FSI. Nu am un grafic insa sunt sigur ca la 2200RPM 2l FSI are peste 140Nm.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am optat pentru motorina desi conduc un benzinar. In principiu Romania nu-i o tara plana, gen Ungaria, si atunci la delusoarele noastre dieselurile au avantaje. Deranjul pe care il face sunetul motorului diesel e o chestiune de opinie. Mi-am luat masina pe benzina pentru ca asa a fost situatia: masina mi-a placut mult, si eram cam stramtorat la bani ... nu imi pare rau, dar as prefera oricand un TDI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
cu turbina sau fara nu asta e important. nu am intrebat cu s-a ajuns la puterea aia. dar ideea ca BMW o firma sportiva s-a hotarat sa scoata mai multi cai din diesel decat din benzina (e valabil doar la motoarele de 1995 cmc), da de gandit, nu?

Hai sa ne rezumam la motoare VW. Tocmai voiam sa propun unui posesor de Clio diesel sa citeasca pe forumul nostru ce inseamna diesel by VW. Daca noi ne laudam ca BMW a scos si Mercedes a dres e super!

Oricum nu inteleg ideea cu scosul cailor. La modelele standard, cai echivalenti unui 2.0 TFSI are numai un 3.0 TDI. Diferenta de pret este inimaginabil de mare pentru majoritatea oamenilor care au postat aici.

Eu, chiar daca am o masina pe benzina, voi alge urmatorul motor un 2.0 TDI doar pentru ca-mi place motorul (pret/performante). Pentru ca pretul conteaza, nu-i asa? Daca pana la data cand voi achizitiona urmatoarea masina un 2.0 TFSI va fi apropiat la pret de un 2.0 TDI si se va dovedi un motor fiabil, probabil ca-mi voi schimba opinia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. dar sa ne spui parerea ta dupa si daca treci pe benzina.

ca e silentios, stim cu totii, dar parca si rontaitul ala de diesel e frumos...

pai sincer d-abia astept sa trec la o masina pe benzina...imi sustin in continuare ideea ca o masina pe benzina e mult mai ok decat una pe motorina (nu ma refer la 1.6 etc vorbesc de benzinare de la 200 de cai in sus)...chiar imi lipseste raspunsul unei masini pe benzina si de fiecare data cand conduc un benzinar mai ales f puternic ma simt super bine nu mai zic de un v8,v10...

dieselul e mai jmecheresc ca benzina si aici ma refer doar la masina mea...si in general la un tdi de peste 150cp si destul de usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!