Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

NetFlow are perfecta dreptate cand afirma "Zic deci ca cu cat conduci mai sportiv cu atat diferentza de consum intre diesel si benzina e mai mare."

Gorrocs si cu mine am mai sustinut aceasta idee pe forum si pe zi ce trece pot confirma cu tot mai multa certitudine fraza pe care am citat-o mai sus.

Dupa cuplu si potentialul supliment de performanta ce zac intr-un TDI mai “mare” al treilea argument pentru care am ales Diesel, cum am mai spus si cu alta ocazie, a fost posibilitatea de a merge economic daca doresc sau, dimpotriva, de a merge cat se poate de sportiv fara a depasi 9-10 l /100km (in conditii in care un motor pe benzina - comparabil - mi-ar lua peste 4 litri mai mult /100 km).

Tot cum am mai spus, am evitat 2.0FSI (vorbesc despre el pentru ca ofera putere si performante comparabile cu 2.0TDI) pentru ca nu-mi oferea cele trei avantaje enumerate mai sus ale 2.0TDI.

In rest numai bine despre 2.0FSI, e un motor foarte bun dar nu a fost pentru mine.

Iar in ceea ce priveste strict discutia “Benzina sau Motorina?” ea va continua la nesfarsit, cu pusee, cu acalmii, dar va continua, chiar si cand motorina va fi cu …20% mai scumpa decat benzina …

Don't shoot ... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem cand va fi Benzina - 3 Euro/l iar Motorina - 3.6 Euro/l despre ce mai discutam noi ! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare interesant ca toti posesorii de TDI-uri spun ca motorina e cea mai tare, si nu vor benzina never ever

iar posesorii de motoare otto hulesc dieselul, si spun si ei la randul lor ca nu ar vrea niciodata motorina.

acest fenomen se numeste "subiectivism"

daca bine tin minte, sunt singurul posesor de otto care am zis ca da, imi doresc un TDI, si mai spunea cineva cu Bora inaintea mea (sorry, nu am retinut nickul) ca a ales TDI si ii pare rau, mai bine era pe benzina.

In rest "Fiecare tigan isi lauda calul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem cand va fi Benzina - 3 Euro/l iar Motorina - 3.6 Euro/l despre ce mai discutam noi ! :beerchug:

Am putea discuta despre biciclete ...

... fie si la delir sub control ... :winter:

BTW: eu chiar folosesc un mountain bike, tot pentru fun, ca si 2.0TDI-ul, dar putin altfel ... alte medii, alte consumuri ...

Scuze pentru OT ... discutiile mai trebuie detensionate ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare interesant ca toti posesorii de TDI-uri spun ca motorina e cea mai tare, si nu vor benzina never ever

iar posesorii de motoare otto hulesc dieselul, si spun si ei la randul lor ca nu ar vrea niciodata motorina.

acest fenomen se numeste "subiectivism"

daca bine tin minte, sunt singurul posesor de otto care am zis ca da, imi doresc un TDI, si mai spunea cineva cu Bora inaintea mea (sorry, nu am retinut nickul) ca a ales TDI si ii pare rau, mai bine era pe benzina.

In rest "Fiecare tigan isi lauda calul".

Desi GTIul este fenomenal ca senzatii sport la o masina de serie, iti pot spune cat se poate de sincer ca mai mult imi place zvacnetul brutal al TDIului tunat la peste 160CP.. intr-adevar este doar un zvacnet si se termina mai repede.. dar GTIul nu are brutalitatea asta.

E buna parerea de la cineva care are si benzina si diesel? :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am benzina si super multzumit de "afacere". Poate ca, daca erau bani in acel moment, cumparam 1.6FSI in loc de 1.4 In rest nu as fi schimbat nimic. Cand VW va avea motoare CR ( poate generatia 4.. cine stie) voi fi primul care va dori unu :beerchug: . E drept ca daca nu ar fi existat FSI la benzina as fi luat vw tdi. (cel de 90 cai care nu e PD si e ceva mai silentios). Cu FSI am incercat sa lovesc 2 iepuri dintr-o lovitura. Un consum ceva mai bun si un zgomot ceva mai mic. Cat de mult am reusit.. greu de spus. Recomand insa FSI chiar si doar pt sunetul bestial.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi de mirare sa conduca benzinarii in topul preferintelor, atata timp cat se gaseste motorina "la negru"

pe orice drum.

Cat timp ai PCR (pile chestii si relatii ) sau lucrezi pe la CFR , agricultura si nu in ultimul rand pe la vreo firma care se ocupa de construirea si reabilitarea de sosele si autostrazi sau o cumperi de pe marginea drumului de la "intreprinzatorii locali" cu 22-26.000 lei vechi litrul poti sustine sus si tare "diesel power" si sa te bati cu caramida in piept ...

O comparatie ar fi mai indicat sa fie facuta doar atunci cand un posesor de diesel va cumpara de la pompa combustibilul ca si benzinarul . Oricum amandoua sistemele au parti bune si parti proaste.

Eventualele voci care vor incerca sa spuna ca motorina "la negru" nu corespunde calitativ se inseala. Doar e nimeni atat de prost sa bage banii in 50-60 de utilaje de transport/sapat/excavat/asfaltat noi sau cel putin la nivelul anului 2000 si sa stea cu ele pe marginea drumului din cauza motorinei proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu, insa cei care au sustras motorina respectiva (bine ar fi sa dispara odata) au adus-o la o calitate indoielnica, prin botezarea cu alte lichide de ex.

Eu unul alimentez numai de la pompa, si incerc pe cat posibil sa fie cat mai buna, desigur in concordanta si cu specificatile motorului. Adica daca motorul este Euro 3 caut o motorina euro 3 cat mai buna, nu alimentez cu euro 4.

In aceasta situatie imi mentin pozitia de fan al motorizari diesel, din considerente de cuplu, consum, autonomie, lejeritate mai mare. Nu neg insa ca si benzinarele se pot constitui intr-o optiune viabila pentru alte persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- daca X lucra la firma Y si isi face rost de acolo de motorina ptr el sau cunoscuti sigur nu o va "boteza" doarece o va folosi in masina lui sau daca o va vinde va avea nevoie de clienti si pe viitor ;) .

- motorina subtilizata ( din utilaje, cisterne ) corespunde mai mult ca sigur normelor euro si e cu analizele la zi ;)

Un rezervor de Caterpillar poate avea de ex 145 de litri; e suficient sa "volatilizezi" cam 5-6 litri la zi.

6 litri x 15 zile = 90 litri

daca ai fi cumparat-o de la pompa 90 x 33000=2.970.000

daca ai fi vandut-o 90 x 26000=2.340.000 profit

daca e o veriga dintr-o retea .... 2.340.000 x n persoane....................................

Sa mai zica cineva ca dieselul nu e foarte avantajos.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cumpara dupa ce punga are, urechi sau "fund". Intrebarea e: Daca toate mashinile care se vor vinde vor fi diesel, cat va fi pretzul motorinei?

In acest context cei cu diesel trebuie sa se bucure sau nu ca se vand multe mashini noi diesel?

PS motorina e un "rezidiu" care rezulta din rafinarea benzinei.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O comparatie ar fi mai indicat sa fie facuta doar atunci cand un posesor de diesel va cumpara de la pompa combustibilul ca si benzinarul . Oricum amandoua sistemele au parti bune si parti proaste.

Adica toti cei care au diesel alimenteaza de la "baietasi"? Vorbesti serios?? Cunosc destul de multi oameni pe forum si nici unul nu alimenteaza decat de la pompa. De fapt am un singur prieten care alimenteaza de la baietasi si ghici ce... e benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am benzina si super multzumit de "afacere". Poate ca, daca erau bani in acel moment, cumparam 1.6FSI in loc de 1.4 In rest nu as fi schimbat nimic. Cand VW va avea motoare CR ( poate generatia 4.. cine stie) voi fi primul care va dori unu :( . E drept ca daca nu ar fi existat FSI la benzina as fi luat vw tdi. (cel de 90 cai care nu e PD si e ceva mai silentios). Cu FSI am incercat sa lovesc 2 iepuri dintr-o lovitura. Un consum ceva mai bun si un zgomot ceva mai mic. Cat de mult am reusit.. greu de spus. Recomand insa FSI chiar si doar pt sunetul bestial.

O mica corectie.. golf V de 90CP TDI era PD de fapt.. am vazut ca tot insisti ca 90cp nu era pd.. a existat si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A existat tdi de 90 cp pe golf 5? N-am vazut. Eu ma referam la O1 unde stiu sigur ca NU e pd motorul de 90cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linkul nu merge, dar te cred pe cuvant. ( oricum nu mi se pare litera de lege ce scrie pe mobile.de....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A existat tdi de 90 cp pe golf 5?

Exista si este PD. Cod motor: BRU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. My bad. Nu era in oferta la vanzare cand am luat eu si de aceea am ramas cu impresia ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Nu stiu cum e la SDI insa pot demostra ca la TDI PD si la FSI la acceasi turatie a motorului consumurile sunt comparabile ( daca nu ceva mai mari la tdi.. insa evident acest are si viteza mai mare).

Citindu-ti posturile am impresia ca ai convingerea ca FSI e un fel de TDI al consumurilor...

In teste comparative 1.6 FSI a iesit mai 'consumator' decat alte motoare echivalente dar cu injectie indirecta de benzina de la Peugeot 1,6, Toyota 1.6, Renault 1.6 samd.

Se stie ca in general motoarele pe benzina de la VAG sunt cam gurmande...

In plus, intr-un test recent al motorizarilor clasei mici pe benzina (1.2-1.4 - 65-75CP) ideea care s-a conturat este ca acestea sunt economice doar la rulaje pe drumuri nationale (cu viteze de pana in 100km/h) in timp ce pe autostrada consumul le cam dezavantajeaza...Nu vad de sa fie altfel lucrurile si la compactele de mic litraj cum e 1.4 FSI.

Eu intelege ca 1.4 FSI al tau a fost cel mai bun compromis la achizitie (si mie mi se parea la fel citind listele de la Golf V) ca pret si performante...Si constat ca esti foarte multumit atat de prestatii cat si de consumuri.Ceea ce e foarte bine...

FSI s-a dorit cu rezultate revolutionare cum a fost TDI la aparitia lui...Pana acum, nu s-au atins exact acele chestiuni vizate la versiunile aspirate...

2.0 TFSI 200CP si 1.4 GT 170CP sunt motorizari daca nu ambele revolutionare, cel putin performante sunt...ambele.

Insa (cu commonrail sau fara) motorizarile diesel sunt inca cartea de vizita nr1 a celor de la VAG. Precum si motorizarile turbo pe benzina. Cel putin ca performante stau foarte bine (incluzand si consumurile) desi au unele minus-uri...

Cat despre TDI PD (cel putin cel de 1.9 105 CP) desi consumul mediu declarat e cel de 5.5l /100km fata de 5.0l/100km la 1.9 TDI clasic 90CP, condus obisnuit acest PD poate ajunge la acelasi consum (adica sub 5l/100km) in afara sau medii de 6.6l/100km in oras vara respectiv 7.5l/100km iarna pe geruri). Verificat.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Convingator articolul. In plus pentru masinile luate SH imediat dupa achizitionare se adauga si costurile schimbarii chitului de distributie care este mult mai scump la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un articol dezinformator care nu zice nimic de avantajele cuplului unui turbo-diesel modern in cazul depasirilor sau faptul ca pune in acelasi taler niste injectoare Diesel cu bujii de benzinar. Unele sunt consumabile altele nu. Iar turbina nu are ce cauta acolo atata vreme cat nu e consumabil si nici nu e normal sa se defecteze. De ce in revistele straine nu vedem aberatiile astea? Pentru ca noi suntem romani, noi suntem romani...

O sa spuna x ca a auzit/vazut/patit crapat de turbina. Ei bine si? Stiu atatea cazuri de oameni care au murit in accidente auto? Ce o sa facem? Nu mai circulam cu masina? Oamenii sunt mai tentati sa generalizeze si/sau sa se sperie de ceva cand e spectaculos chiar daca frecventa este redusa/foarte redusa.

Toti cand aud de Diesel-uri se sperie de posibilitatea sa crape turbina si costurile de reparatie/inlocuire/curatare. NU este o regula. S-au intamplat cazuri.

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tot costa mai mult sa intreti un diesel! :(

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice piesa se strica la masina.. si mai devreme sau mai tarziu ceva va pica pe masina. Ideea e ca daca pica la diesel costa mai mult. Probabil la asta se referea articolul. In general cu cat mergi mai mult cu atat sansa sa pice ceva e mai mare.. si cum cu diesel mergi mai mult.."riscul" e mai mare.. cel putin asa inteleg eu lucrurile. Cat despre faptul ca ei au comparat 1.6FSI 115CP 6 trepte cu 1.9tdi 105 cai 5 trepte nu mi se pare chiar corect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca ma gandesc mai bine per ansamblu dieselul nu mai e chiar o economie de bani,ca inainte.E frumos intr-adevar cand faci o depasire si te ajuta cuplul de tractor,dar e la fel de frumos cand auzi niste ture de benzinar. :(

De cand merg si cu Meganeul lui taica-miu si aud dulcele glas al motorului la peste 5000 rpm,parca nu prea ma mai atrage zgomotul de tractorash,fie el in 3,4 sau 6 cilindri..

Adevarul ca la masinile din clasa mica nu prea merita diesel,la compacta incepe sa prinda contur avantajul motorinei,iar la cea mare e clar.Acum nu mai vorbim de SUV-uri sau Monovolume mari!!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!