Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

daca, daca, daca .... o gramada de "daca"

momentan motorina este mai ieftina decat benzina atat in .ro cat si in .eu. ca tu compari benzina de cielo cu motorina EURO3 sau EURO4, asta este alta mancare de peste

@netflow

apropo... tie in fsi-ul tau ce benzina ti se recomanda sa bagi ... !!??? si vine si a doua intrebare ... tu ce benzina bagi !?

dupa ce raspunzi la aceaste intrebari as dori sa refaci calculele (daca este cazul)

referitor la scenariul in care motorina devine egala ca pret sau mai scumpa ca benzina: in aceasta situatie probabil ca vom asista la o scadere a preturilor la motorizarile diesel. producatorii au atins o maturitate suficienta, si sufera destul de multe presiuni concurentiale care sa le permita o re-ajustare a preturilor motorizarilor. si aici pot sa dau exemplul cel mai la indemana pe care il am - PSA - care anul trecut a oferit discounturi serioase la diesel ce l-a facut f. apropiat la pret cu benzina (+800 EUR). in cazul unor presiuni serioase din partea preturilor motorinei cred ca vom mai vedea astfel de exemple si la altii.

Modificat de godaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei recomanda 95 si eu o sa bag numai omv100. Tie ce iti recomanda euro3 sau 4? Si ce bagi? Apropo. Am un prieten care vinde motorina cu 20mii/L. Esti interesat?

Probabil din ce imi dau eu seama e rentabil cu diesel dupa 4 ani in care faci nimic 80-100.000km. Calculul e facut pt cei care isi pun aceasta intrebare.. nu e ca sa demostrez nimic celor cu diesel. Nu vreau nici o polemica pe aceasta tema.

PS e in spirit de gluma... daca o luam dupa ce baga fiecare si de unde ia mai ieftin deja e aiurea. Eu comparam intre euro3 - 95 si euro4 - 98. Altfel nu stiu cum sa compar. Daca vrei compar euro3 cu omv100.

E drept ca motorina euro4 e mai ieftina ca benzina de 98.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la scenariul in care motorina devine egala ca pret sau mai scumpa ca benzina: in aceasta situatie probabil ca vom asista la o scadere a preturilor la motorizarile diesel. producatorii au atins o maturitate suficienta, si sufera destul de multe presiuni concurentiale care sa le permita o re-ajustare a preturilor motorizarilor. si aici pot sa dau exemplul cel mai la indemana pe care il am - PSA - care anul trecut a oferit discounturi serioase la diesel ce l-a facut f. apropiat la pret cu benzina (+800 EUR). in cazul unor presiuni serioase din partea preturilor motorinei cred ca vom mai vedea astfel de exemple si la altii.

Si totusi intrebarea ramane. Daca, sa zicem, fie prin taxe mari, fie prin pretz mare al motorinei NU se va mai amortiza investitia in diesel. Ce vanzari vor mai fi la diesel? ( intreb pt ca argumentul cu cuplu este omniprezent si destul de important vad ). Mai conteaza el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fac un calcul si eu , ca imi place :)

A3 :

1.6 102 cp - 19312

1.9 105cp - 22365

preturi DDP . avem o diferenta la achizitie de 3053 E

calculam consumul :

luam in calcul consumul intraurban : 9.6 vs 6.3 (rotunjim 10 vs 6.5)

bun.

la 50 000 km 1.6 le va fi consumat :

5000 l ( la un pret de 3.51 lei petrom 99+ , faptul ca accepta si benzina mai prosta (min 95) nu este luat in calcul , avem 0.96E / l ) adica : 5000 * 0.96 = 4800 E

la 50 000 km 1.9 le va fi consumat :

3250 l ( la un pret de 3.4 lei cam atat este un E4 adica 0.93lei/l)

adica : 3250 * 0.93 = 3022.5

diferenta dupa 50 000 km doar din consum , in conditiile actuale de pret la carburanti este de : 1777.5 E .

doar din carburant , diferenta de achizitie diesel / benzina se va stinge cam in 80 000 km . de la 80 000 km poti spune ca incepi sa castigi .

bun , dar mai adaugam si pretul reviziilor , care este cam cu 50% mai mare la diesel ( 9mil vs 6 mil ) si ajungem sa echilibram balanta undeva peste 100 000 km

eu asa vad lucrurile , din punctul meu de vedere dieselul nu merita decat daca faci peste 30 000km/an si tii masina ecl putin 5 ani ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat pretzul de revanzare ceva mai mare la diesel. Oricum cred ca e clar pt oricine vrea sa intzeleaga. Chiar la o diferentza de consum de 3-3.5% medie de carburant se va castiga cu diesel abia dupa 80.000km.

PS mai exista un avantaj la diesel. Te simtzi bine cand la un drum lung tu cu diesel bagi de 800mii motorina si colegu cu benzina cu care mergi baga de 1mil :)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george, nu pot sa comentez pe marginea preturilor vehiculate de tine intrucat nu le stiu. totusi esti sigur ca in versiunea de motorizare diesel nu intra si altceva inclus la dotari !? imi este greu sa accept diferenta asta de pret de 3000 EUR. in aceste conditii cu siguranta NU as alege diesel. sper totusi ca cea ce spui sa fie si corect

later edit

@netflow: nu mestere, eu ma simt bine atunci cand pentru 1 luna de mers in oras bara la bara eu bag motorina de 1,5 mil si colegu' cu benzina baga 3

Modificat de godaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentza intre otto si diesel e cu atat mai mare cu cat ne apropiem de "top of the line" sau "premium". Daca la francezi este 800E ( il cred pe cuvant.. habar nu am) la Vw incepe de pe la 2200E si se termina la o diferentza muuuuuuuuuuult mai mare :)

Audi A8 3.7 quattro 206 kW / 280 CP / 3.7 L T6 59.047E

Audi A8 4.0 TDI quat 200 kW / 272 CP / 4.0 L T6 67.836

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godaro E corect ca daca 90% din drumuri in faci in orash diferentza de consum e ceva mai mare. Nu dublu insa... Oricum. Atunci probabil ii recuprezi mult mai repede... 40-50.000km?

Dar acum sa calculam atfel. Cand mergi "bara la bara" adica cam cu 10-15km/h media. (cam asta e nu?) in cat timp faci 50.000km? cam in 4000h ? Cam cate ore stai in mashina zilnic? 1-2h in medie nu? Adica daca mergi 2h in medie pe zi cu acei 15km/h in medie unde la tine consuma mult mai putin.. iti trebuie cam 2000zile dinastea. Adica cam 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce fel de calcule faci tu acolo, te cred pe cuvant. la faza cu diferente de pret de 3000+ EUR va dau dreptate intru totul. nici eu nu as plati diferenta aceast de bani.

in ceea ce priveste calculul pt consumul in oras, te asigur ca diferenta este substantiala si poti obtine economii (exprimate in bani) fata de benzina de 40% si peste. daca la drumurile pe care le fac eu in BUcuresti catre centru, zilnic dus-intors numai in ore de varf am consum de 7,5%, te asigur ca un benzinar de 1,6 ar scoate minim 12%. aici bagam si folosirea a/c, conditii de frig.

deci premisele reale in conditii de tavaleala maxima devin urmatoarele:

diesel: 7.5% x 32700 lei/L = 245.000 lei/100 km Buc

benzina: 12% x 36.000 lei/L = 432.000 lei/100 km Buc

daca aplicam scenariul asta pentru carburantii "bonne gamme" diferentele se adancesc si mai mult

precum vezi, costurile in lei se duc catre 100% in defavoarea benzinei. diferenta de costuri de exploatare depaseste lejer 5 EUR/100km in oras iar fiecare isi analizeaza singur oportunitatea investitiei

aceasta este o problema clasica de calcul a rentabilitatii unei investitii. "Este rentabil sa investesc x$ acum pt a obtine y$ pe luna in viitor?" raspunsul difera de la om la om si de aceea nu vom reusi niciodata sa ne punem de acord cu acest versus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie 2.5 AWD imi consuma 12% in oras !!!

cred ca ai exagerat !

am pus preturi pt carburanti buni :

99+ de la petrom 3.51 lei

si motorina E4 de la mol : 3.4 lei

Modificat de george
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E corect ce zici tu .. insa daca tu consumi 7.5% in acele conditzii benzina trebuie sa consume 15%.. Chiar si aceste conditzii ( tu bagi de 1.5mil el de 3) tot iti trebuie 40.000km si minim 4-5 ani sa recuperezi investitia. Cat de rentabil e sa cumperi ceva mai scump apoi sa recuperezi din costuri pe parcurs depinde de fiecare. Eu unul nu am bani multi cash o data. Ce sa fac. Muncesc si castig bani lunar. Cine are bani multi si se gandeste ca apoi va baga mai putini bani in carburant e clar ca va prefera diesel. Va fi si multzumit ca dupa acei 40k km si 4-5 ani . sau dupa 80k km in 4-5 ani va ajunge "pe zero" sau chiar putin in castig. Dupa care in urmatorii ani va merge intradevar mai ieftin decat cel cu benzina.. asta in cazul in care intre timp pretzurile si taxele nu se schimba si el nu o vinde dupa 4-5 ani ...

In paranteza fie spus.. daca tu bagi 1.5mil in motorina lunar si ai un consum mediu de 7.5% inseamna ca bagi lunar cam 45L motorina. Adica mergi cam 5-600km/luna? Adica 7200Km/an? In ritmul asta iti vei recupera investitia cam in 5-6 ani. ( adica dupa 40.000km).

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, mai, mai ce le mai broditi :)

-george, tu chiar alimentezi cu top 99+ de la petrom !??

-vezi ca motorina la MOL costa 3,27

-eu nu cred in ruptul capului ca in conditiile de trafic cand toata lumea se duce si se intoarce de la servici (7:30-8:30 si 16:30-19:00), atunci cand faci 30' din Victoriei in ROmana, tu sa consumi doar 12%. nu stiu ce drumuri ai tu, insa eu sunt nevoit sa indur acest supliciu zi de zi din Balta Alba pana in P-ta Victoriei. in fine, nu are rost sa extindem discutia intrucat nu toata lumea trebuie sa indure asemenea conditii de trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@netflow: cred ca despici firul in 4 de o maniera .... tendentioasa (asta fara a fi un lucru rau). poate mai fac si alte drumuri cu masina, nu crezi. exemplul cu cei 1,5 mil vs 3 mil era menit sa sugereze diferentele de bani la pompa. la fiecare 1,5 mil ai mei, ipoteticul coleg va alimenta de 3 mil (asa cum am demonstrat anterior). Eu pot sa alimentez de 2 x 1,5 mil lei iar colegul din poveste va alimenta .... 2 x 3 mil lei.

in fine, cred ca am luat-o suficient pe aratura asa ca ma opresc. sunt de acord cu voi ca de la o anumita diferenta de pret incolo, dieselul nu se mai justifica. fiecare si-o stabileste unde vrea. eu mi-am stabilit-o la 800 EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , eu alimentez cu 99+ , asta dupa ce am renuntat la omv 100 pentru ca nu mai era ca la inceput si la mol 98 dupa ce au adus mol E5 si cum masina mea este E4 ...

iar petrom 99+ este peste omv 100 si undeva sub mol E5 la performante (testat de mine :) la consum si la viteza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@netflow: cred ca despici firul in 4 de o maniera .... tendentioasa (asta fara a fi un lucru rau). poate mai fac si alte drumuri cu masina, nu crezi. exemplul cu cei 1,5 mil vs 3 mil era menit sa sugereze diferentele de bani la pompa. la fiecare 1,5 mil ai mei, ipoteticul  coleg va alimenta de 3 mil (asa cum am demonstrat anterior). Eu pot sa alimentez de 2 x 1,5 mil lei iar colegul din poveste va alimenta .... 2 x 3 mil lei.

in fine, cred ca am luat-o suficient pe aratura asa ca ma opresc. sunt de acord cu voi ca de la o anumita diferenta de pret incolo, dieselul nu se mai justifica. fiecare si-o stabileste unde vrea. eu mi-am stabilit-o la 800 EUR

<{POST_SNAPBACK}>

Tu ai zis lunar. Nu eu. Intredevar daca alimentezi cu 90L motorina pe luna. Si te plimbi DOAR in oras, si consumi JUMATE cat benzina, recuperezi banii in 2-3 ani. Happy? :P. Eu vb aici la VW. Daca zici ca la tine a costat doar 800E in plus fatza de un motor similar pe benzina atunci e alta poveste.

(bine. tot ai facut intre timp 40-50k km :P )

Diferentza de 800E la pejos est mai mult decat acceptabila pt cineva care vrea consum mic si il intereseaza cuplul si posibilitatile de tuning. Daca nu il deranjeaza vibratziile ceva mai mari care apar dupa un timp la diesel sau ca scoate fum din cand in cand e si mai bine. Sincer daca la VW exista un motor tot de 90 cai ar fi costat cu doar 800E in plus ( si era si common rain ) probabil m-as fi gandit si eu de 2 ori inainte sa iau benzina.

PS Cel putin la noul 307 lucrurile arata cam asa:

T6 SPORT 1.6 HDI 110 BVM5 Motorina 1560cc (110 CP) 13,885E

T6 SPORT 1.6 E 110 BVM5 Benzina 1587cc (110 CP) 12,261E

Adica cam 1600E CIP sau 2000E DDP

T6 BASE 1.4 E 90 BVM5 Benzina 1360cc (90 CP) 12,173E

T6 BASE 1.6 HDI 90 BVM5 Motorina 1560cc (90 CP) 13,195E

Adica 1000E CIP si 1200E DDP

T6 CONFORT 1.6 HDI 110 BVM5 Motorina 1560cc (110 CP) 14,726 E

T6 CONFORT 1.6 E 110 BVM5 Benzina 1587cc (110 CP) 12,765E

Adica 2000 CIP si 2400 DDP

In afara de modelul "Ieftin" la celelalte pretzul este asemanator cu VW

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este adevarat. au scumpit "noul" 307 nejustificat de mult si sunt de aceeasi parere ca NU isi merita banii (am afirmat-o deschis si pe forumul dedicat). alte vremuri, alte preturi, aceeasi masina ... treaba lor

in fine, discutia asta nu duce nicaieri si nu are sfarsit. insa e pacat sa reducem discutiile diesel vs benzina DOAR la consum.

sunt multe perosoane si pe acest forum si pe altele indragostite de senzatiile oferite de dieselele moderne. practic in clasa motoarelor "mici", <2000 cmc, motoarele diesel ofera mari satisfactii in condus comparativ cu cele pe benzina, aspirate. dar iar nu vreau sa reiau o polemica ce a mai fost ras-discutata si ras-abandonata incat deja simt ca moderatorii isi pregatesc flintele. gata domnilor, ma opresc, cu atat mai mult cu cat nimeni din "tabara" mea nu ma sprijina :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce moderatorii ar fi suparati. Suntem chiar OT. Intradevar un motor de 90 cai diesel te face sa te simtzi bine prin orash si la depasiri. Este un avantaj de necontestat. Probabil ca ajuta si la confort.. la drum lung nu mai esti obligat sa schimbi treptele asa des ( pt a tura motorul ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca veni vorba de confort: intr-un fel este zgomotul in habitaclu la 120 km/h si 2000+ RPM si altul este zgomotul la aceeasi viteza insa 3500+ RPM. recunoasteti interpretii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moderatorii nu sunt suparati :P

@netflow: OT = on-topic, nu? (de obicei e invers)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis pe undeva.. din ce teste am facut eu cu un prieten ( e drept ca a lui e passat b5.5 si 130cai inainte de chip :P ) treaba sta cam asa.

( este si parea mea si a lui).

In orash nu exista comparatie: castiga benzina detasat la zgomot iar diesel la cuplu

La cuplu nu exista comparatie: castiga diesel detasat.

La relanti nu exista comparatie: castiga benzina (mpi in special) detasat.

La accelerearea de la 60 la 100 ( adica tranzitia din orash spre "afara" ): benzina castiga cu avantaj minim.

La accelerarea (deci in sarcina) de la 100 la 140: diferentzele de zgomot sunt mici insa o idee mai bine dieselul

La viteza constanta de 100-120km/h: la benzina se aude zgomotul produs de cauciucuri iar la diesel se aude destul de infundat motorul (o idee probabil peste zgomotul de cauciucuri), Nu prea exista castigator aici.. poate o idee mai bine diesel.

La orice viteza peste 130-135 (mai ales in sarcina mare) diesel castiga detasat.

Asta am obsevat noi.. Sincer la viteza relativ mare ( 120km/h ) nu stiu daca este mai enervat zgomotul produs doar de cauciucuri/aer sau, la diesel, si de motor. Oricum este o egalitate pana acolo. Parerea mea. Care este :P

PS E bine ca ai zis 120KM/h. Daca ai mers "legal" cu 90-100km/h dieselul nu mai parea asa in avantaj daca stai sa te gandesi.. pt ca ori avea a 4-a cu 2800-3000rot/min ori a 5-a cu sub 2000rot/min.. ceea ce nu stiu daca e f bine pt un diesel.. sa mergi subturat mult timp.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 100km/h in a 5-a la diesel 90cp esti putin peste 2000, nu sub deci poti sa mergi lejer cu 100 la ora pentru consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce faceti comparatiile intre TDI si FSI/MPI si nu TDI si TFSI sau oricum un un benzinar turbat cand nu se ia in vedere si consumul? Un benzinar turbo are alt cuplu, alta curba a cuplului, ignorand consumul, asa cum l-ati ignorat in ultimele posturi.

Si de ce raportati totul la urban pentru ca se aplica doar la 2 sau trei persoane care care au postat intens pe topic in ultimele zile? Diferenta intre TDI si 1.6 benzina in extraurban e undeva in jur de maxim 1,5 l daca nu mai putin si nu dublu. Mie imi consuma in jurul a 6 litri/100 pe extraurban, cu +/- in functie de trafic, stare drum, viteza de deplasare, etc.

Apoi depinde si de cat de tare apesi pedala de accelaratie. Ar trebui facute aceste comparatii de acceasi pesoana cu acelasi stil de condus sau 2 persoane cu stiluri apropiate.

Ar fi interesant si o comparatie intre benzina si motorina pe cele trei categorii: urban, mixt si extraurban apoi turbo si injectie normala, la ambele motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facem comparatie intre 2 motoroare cu CP similar. Nu pot compara 1.8T cu 1.9 TDI ... ca e clar ca cine si-a luat 1.8T il doare fix undeva de consum.. si iar e clar ca va face orice tdi "tunat" de 1.9. ( si la consum :P )

Eu imi dau seama ca e imposbil sa mergi in orash asa mult.. insa omu insista pe aceasta tema. Parerea mea ( cel putin eu ) fac chiar mai mult in afara km decat in orash. E si normal.. in oras e extrem de greu sa faci acei 100.000km.. ca doar nu stai numai in mashina.. La orice mashina am avut minim 60% din km erau facuti extraurban.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca e clar ca cine si-a luat 1.8T il doare fix undeva de consum.. si iar e clar ca va face orice tdi "tunat" de 1.9. ( si la consum :P )

hehe... ia vorbeste cu Vlad MHL sau cu zgb sa vezi ca nu-i chiar asa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!