Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

@andrei

Motoarele de motocicleta functioneaza pana la turatii de genul 11-13.000 rpm. La TDI linia rosie incepe la ~4500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la comparatiile financiar, cred ca ar f interesant de comparat si costul reviziilor in cei 100K km. Desi la diesel sint mai scumpe (am auzit), sint la 15k, in loc de 10K. Care pot sa fie totusi diferentele de revizii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei

Motoarele de motocicleta functioneaza pana la turatii de genul 11-13.000 rpm. La TDI linia rosie incepe la ~4500.

stiu asta, iti dai seama. La ninja-ul asta linia rosie incepe la 16.000 si se termina la 18.000 iar la mine incepe la 4500 si se termina la 5000 deci inteleg diferenta de turatie dar chiar si la 2000 rpm un TDI e mai silentios. E vorba de principiul de functionare al motoarelor, de antifonare, evacuare etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la comparatiile financiar, cred ca ar f interesant de comparat si costul reviziilor in cei 100K km. Desi la diesel sint mai scumpe (am auzit), sint la 15k, in loc de 10K. Care pot sa fie totusi diferentele de revizii?

Si la benzina reviziile se fac, conform cartii, tot la 15k (sau un an). Insa, ca si la diesel, in functie de regimul de exploatare, s-ar putea sa vrei sa le faci mai devreme de 15k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum te-au chemat pe tine, Laurentiu, cu Octavia, dar la Fabia masinile sint chemate la 10.000Km la revizie.

Revin cu rugamintea ca cei care au ajuns cu masina la 100K, sau au informatii despre costul reviziilor pina la 100k (indiferent de frecventa), sa le posteze. Eu chiar sint curios sa vad cele 2 costuri totale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in cartea service scrie asa: 'la fiecare 15000km se schimba uleiul de motor' si 'la fiecare 12 luni se efectueaza o revizie anuala' (service standard, QG0). 'Daca intr-un an s-au efectuat mai mult de 15000 km se impune un service pentru schimbarea uleiului, daca s-au efectuat mai mult de 30000 km, atunci inspectia anuala se face dupa 30000km'.

Din asta eu inteleg asa, conform denumirilor Skoda:

- revizie 30000km, sau 12 luni, si include obligatoriu schimb de ulei

- schimb ulei 15000km, sau 12 luni

Daca nu tinem cont de timp, ci doar de nr. de km, atunci 'revizia' (intelegind prin asta orice vizita la service care presupune cel putin schimb de ulei) se face la 15000km (la masina mea).

Nu stiu daca revizia la 10000 km e valabila pentru toate Fabiile, sau doar pentru o parte din ele. Daca tu ai motor Euro3, asa cum cred eu, una din cauzele pentru care eu ar trebui sa fac reviziile la 15000 km (oricum le fac la aprox. 12000) si tu la 10000 km ar putea fi motorul (intrucat motorul meu e Euro2).

Pana la 60000 km ai doar schimb de ulei + filtre ~ 3-4.000.000 lei, la 60000km schimbi suplimentar bujiile si posibil cureaua (nu sint sigur la cat se schimba la motorul tau), la 90000 schimbi cureaua, daca n-ai schimbat-o la 60000km. In plus, din 2 in 2 ani ar trebui sa schimbi lichidul de frana.

Schimbatul curelei s-ar putea face (teoretic) si la mai mult de 90000km, insa am constatat ca service-urile recomanda schimbarea curelei la 90000km si presupun ca au un motiv destul de intemeiat sa faca asta.

Bujiile + lichidul de frana m-au costat la 60000km aprox 2.000.000 lei, schimbatul curelei costa aprox 12-16.000.000 lei.

In functie de cati km faci pe an, poti sa calculezi (macar aproximativ) costurile pana la 100.000km, pentru masinile care au motor pe benzina. Pentru diesel, poate posteaza altcineva costurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Tocmai am facut o asa-numita "schimbare a curelei". Cand auzi termenul te gandesti ca e o treaba super easy, ce se termina in 30min, caci, iaca dai jos o curea si pui alta. Hehehe, ca am stat aproape 5 ore, timp in care mi-au dat lacrimile cand am vazut "suferintele" masinii, adica toata masca fata vine data jos (cu faruri, radiator etc.) si dup-aia se schimba nu numa' o curea ci mai multe plus si, ca un neprofesionist zic, "rulmentii" (am inteles ca-s ceva role pe la distributie). Sumarizand, distractia m-a costat 330EUR, fara nervi, dar cu durere in suflet :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita sa stai cate 5 ore sa schibi curelele la fiecare 60-90k km decat sa stai o zii doua fara motor, in cazul in care se rupe.

PS: completeaza semnatura cu masina pe care o conduci. In profil apare Audi A4 1.9TDI PD 115PS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul in care se rupe ramai fara motor... de tot (ma rog, adica fara chestii ne-esentiale cum ar fi supapele, eventual pistoanele etc). Sau la diesel nu e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre preferintele mele in legatura cu benzina vs. diesel, in ipoteza (de pe prima pagina) ca partea financiara nu conteaza, atunci m-as orienta spre un motor pe benzina mare (sau mai exact cu un cuplu mare, preferabil aspirat). Probabil ceva gen V8 4.2

Am votat, in consecinta, pentru benzina.

EDIT: daca aspectele financiare totusi ar conta :) probabil as alege un motor tot pe benzina, dar mai mic si supraalimentat (gen 1.8T sau 2.7T)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am dat ieri cu forester 2.5 XT 210cp , 6.4 sec demaraj .

orice nevoie ai aceasta masina ti-o satisface. te poti pune langa ce masina vrei fie ea si EVO VIII. masina este dumnezeiasca .

deci , in continuare eu votez pentru BENZINA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un perfectionist din nastere si aplic din plin chestia aia cum ca "sunt prea sarac ca sa imi permit lucruri ieftine". In momentul cand mecanicul zice ceva imediat investighez si rezolv problema no matter what. Ce am postat era pentru alti membri care nu au avut ocazia de a schimba curele si am vrut sa aiba o imagine, nu cumva sa aiba o surpriza la partea cu costurile/timpul/dificultatea "interventiei".

Anyway, sustin dieselul fara nici un regret. Pe vremea tineretii faceam pe soferul pentru adus masini din Germania/Austria, asa ca pot sa spun ca am condus multe masini/tipuri. La o masina second diferenta de pret benzina-diesel nu este atat de mare, in schimb motorul diesel isi "pastreaza valoarea" de vanzare. Din punct de vedere al costurilor de intretinere iarasi nu vad diferente majore. Fericirea vine atunci cand conduci un TDI. Parerile difera, opinia fiind supusa subiectivitatii, asa ca in incheiere pot sa spun ca sunt bucuros si mandru ca am un TDI dar in acelasi timp le urez 500.000km fara probleme si "benzinarilor".

P.S. - fiind Scorpion, nu ma pot abtine de la o ultima "impunsatura": 500.000km la un motor pe benzina ???? Be serious ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi depun si eu votul de incredere - .

Conduc suficient de multe mashinutze, atat pe benzina cat si pe motorina. Aplauze diesel-ului, care in ultimii ani a crescut spectaculos d.p.d.v. al calitatii: legendarului cuplu i s-au adaugat caracteristici de demaraj superbe, au scazut vibratiile si zgomotul etc. Comparativ, eforturile de dezvoltare dedicate benzinarelor au dat rezultate cel putin modeste, iar FSI-ul nu mi se pare mai mult decat un trist fas.

Dar... hai sa nu ne imbatam cum ca Passat 1.9TDI 130CP este o racheta, comparandu-l cu un 1.6 benzinar aspirat. Are el - in jurul a 3000 ture - un zvac frumos care te asaza in scaun, dar atat. Isi face treaba constiincios, dar amintiti si golul de putere sub 2000 ture cat si senzatia crunta de plafonare dupa ce turbina si-a spus cuvantul... Cat despre zgomot/vibratii, sa recunoastem - e tractorash. Mk5 2.0TDI 150CP mi s-a parut cu MULT mai silentios, cum de asemenea m-au impresionat placut motorinele Ford 1.8TDCi (100/115 CP) si 2.0TDCi.

Un ultim cuvant - ii place cuiva imaginea unui diesel plecand de pe loc sau intrand intr-o depasire, cu fuioare inecacioase de fum negru batandu-se sa iasa la evacuare? Intotdeauna ma amuz, asemanandu-l cu un ninja plin de tertipuri din filmele copilariei si care vrea sa scape de dusmani intr-un nor de fum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu eu cand depasesc coloane sau ceva.. vreau sa iasa f. mult fum, ma gandeam serios sa imi pun un device care sa scoata incredibil de mult fum!! :)

si btw tot am mai vazut textu asta ca degeaba se lauda cei cu diesel cu reprize bune intr-a treia si a patra la viteze mari ca un benzinar retrogradeaza si baga tare.. la turatii mari benzina face mai mult zgomot decat dieselul .. ( ma refer la motoare de puteri aproape egale ) si inclusiv retrogradarile sunt o penalizare un discomfort la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca cei din diviziile sport ale consrtuctorilor ar trebui sa dea un ochi p'aci.....cred ca si-ar schimba complet viziunea despre performantzele motoarelor...PE BUNE!!.......sau poate nu?.....LOL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
si btw tot am mai vazut textu asta ca degeaba se lauda cei cu diesel cu reprize bune intr-a treia si a patra la viteze mari ca un benzinar retrogradeaza si baga tare.. la turatii mari benzina face mai mult zgomot decat dieselul .. ( ma refer la motoare de puteri aproape egale ) si inclusiv retrogradarile sunt o penalizare un discomfort la drum lung

Sa inteleg ca la diesel nu retrogradezi in anumite situatii si ca - atunci cand o faci - motorul nu se "sesizeaza"? Consider ca - din contra - dieselul necesita considerabil mai mult "mestecat" in cutia de viteze decat un benzinar cinstit. Nu doresc nimanui sa se trezeasca - in plina depasire - cu turbina gatuita... am patit-o de curand si nu a fost defel placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elikratos cred ca faci o eroare spunand ca un Passat 1.9 TDI 130CP e mai slab ca un Passat 1.6 (benzina). Cel din urma are putere, cuplu demaraj mai mici si pe hartie si pe strada. Presupun ca ai folosit incorect motorul TDI daca te-a dezamagit. Nu uita ca ele sunt gandite sa le duci in 4500 fara nici un fel de probleme. Daca tu la 2500-3000 schimbi treapta superioara, chiar cu pedala la fund inseamna ca nu scoti tot ce poate el...

Te refereai la alt motor de 1.6 si/sau pe alta caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam la modul absolut general - vizavi de afirmatia lui thheo - si implicit ma refeream la motorizari echivalente. Faptul ca un benzinar aspirat de 1.6 este mai "slabanog" decat un turbodiesel de 1.9 este indiscutabil dar nu demonstreaza nimic in contextul topicului acesta. Incercam sa spun ca un benzinar aspirat isi ofera cuplul relativ liniar pe plaja turatiilor, in timp ce turbodieselul are o plaja ingusta de turatii unde este exploziv iar in afara acesteia se plafoneaza drastic. De aici nevoia de a "mesteca" la schimbator sensibil mai mult decat in cazul benzinarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu eu cand depasesc coloane sau ceva.. vreau sa iasa f. mult fum, ma gandeam serios sa imi pun un device care sa scoata incredibil de mult fum!! :D

si btw tot am mai vazut textu asta ca degeaba se lauda cei cu diesel cu reprize bune intr-a treia si a patra la viteze mari ca un benzinar retrogradeaza si baga tare.. la turatii mari benzina face mai mult zgomot decat dieselul .. ( ma refer la motoare de puteri aproape egale ) si inclusiv retrogradarile sunt o penalizare un discomfort la drum lung.

<{POST_SNAPBACK}>

1. Retrogradarea asta o poate face si un benzinar dar si un diesel. Atata vreme cat treapta in care retrogradezi nu da peste 5000RPM e ok. "Vaiiiiiiiiiii 5000 RPM...... crapa motoru' ..... " - citeam pe alt forum dedicat TDI-urilor cum au dus unii TDI-uri in 6000, 8000 RPM si nu a crapat nimic. Singura problema e ca motorina are deja o intarziere in aprindere cam deranjanta. Dar merge. Nu se rupe cureaua, nu raman supapele in urma, no problem.

2.Chestia cu fumigena m-ar interesa tare mult si pe mine. Am facut niste cercetari in domeniu si cred ca voi dezvolta un dispozitiv care sa functioneze cu motorina injectata peste ceva fierbinte, cu alimentare din circuitul de retur sau de tur... mai vad eu... ideea e ca am putea indeparta tembeii care stau la 2-7 metri in spatele tau la 80-100 km/h si care risca sa iti intre in bara spate (am evitat exprimarea cealalta) daca ai nevoie sa franezi mai brusc. Cred ca ender ar putea sa imi dea cateva informatii necesare dezvoltarii dispozitivului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu fumigena m-ar interesa tare mult si pe mine. Am facut niste cercetari in domeniu si cred ca voi dezvolta un dispozitiv care sa functioneze cu motorina injectata peste ceva fierbinte, cu alimentare din circuitul de retur sau de tur... mai vad eu... ideea e ca am putea indeparta tembeii care stau la 2-7 metri in spatele tau la 80-100 km/h si care risca sa iti intre in bara spate (am evitat exprimarea cealalta) daca ai nevoie sa franezi mai brusc. Cred ca ender ar putea sa imi dea cateva informatii necesare dezvoltarii dispozitivului.

:D :D :) :D :D

Sunt suficient de multe dieseluri mai vechi (plus flotele de camioane si autobuze moshtenite din epoca de aur) care au evoluat de la sine in aceasta directie, fara nici un fel de device-uri high-tech.

Daca faci asta eu imi pun becuri de 90/100W :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu interes sa vad daca si acest topic trebuie inchis, asa cum a fost inchis cel cu "revenirea la TDI". Chiar nu se poate ramane on-topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand probabil ca inca unul dintre argumentele pro-benzina o sa pice : zgomotul !

Tocmai m-am intors de la testdrive cu LR Discovery 3 2.7 TDV6 190cp . Inca sunt :blink: dar nu o sa zic mai multe despre masina pentru ca as fi nu numai offtopic ci si offforum .

Ideea este ca motorul NU se aude e liniste si pace inauntru, nu vibratii nu scandal. Inteleg acum dc si VW incearca sa treaca incet la commonrail , TDI-ul meu e drujba fata de asta ( vorbim la exterior pt ca la interior nu face galagie ) . Si daca amaratii de Ford/PSA au reusit sa faca un astfel de motor refuz sa cred ca VWAG o sa ramana mai prejos . Cum o fi oare 3.0 TDI atunci :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: benzina e mai nervoasa si incomparabila cu un diesel, numai peste 250-300CP. Exemplu: 3.0TDI A6, demaraj superb, pana la 180-200 nu simti nimic. VS A6 2.7 biturbo 250CP, pe modelul anterior, acceleratie constanta, senzatie de viteza, 230 luati fara rasuflare. Am mers si cu A6 4.2 V8 300CP, tot pe modelul anterior si este incredibil. Deci pentru mine, competitia benzina VS diesel are ca rezultat: diesel pana in 200CP, benzina peste.

OT: gorrocs, am mers eu saptamana trecuta cu A6 3.0 TDI, e foarte silentios, iar cu LR Discovery 3 a fost la fel de liniste. Dar totusi, dupa spusele unchiului meu pe care il cred, motorul V8 de 290CP pe Discovery 3 e muuult mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT : Sunt convins ca e mai tare ! Dar ce ne facem daca nu ne trece conducta de benzina prin fata casei ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!