Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

Prefer benzina: mai silentios, plaja de turatii mai mare, raspuns la acceleratie mai bun.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. si eu am votat benzina (duh...), n-am condus in viata mea un diesel recunosc... dar n-am simitit niciodata nevoia de mai mult cuplu sau de combustibil mai ieftin... un consum mediu de 8 litri la suta de benzina 98 mi se pare rezonabil.

Apropos, nu e motorina MULT mai poluanta decat un motor cinstit pe benzina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit formulat, la un DI dispare nu la un TDI din generatia actuala. Recunosc ca 1.9 TDI-urile se "plafoneaza" de pe la 4.200 rpm dar in afara de "drag racing" turatiile mari nu sunt necesare daca ai cuplu jos. (d-aia este cutia de diesel diferita)

Din ce am observat la masina mea inclin sa-i dau dreptate lui Andi!

Cat despre zgomot acesta este aproape practic inexistent la plecarea de pe loc. 8)

In mers se aude cum motorul toarce,zgomot asemanator cu zgomotul produs de motoarele sport!!! :salut: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai cu masinuta Razvan? Eu cred ca trebuie sa mai ai putintica rabdare inainte sa te pronunti asupra zgomotului ... pana isi "formeaza vocea". Pe mine asta e chestia care ma deranjeaza la diesel ... in afara de lucrul cel mai deranjant :salut: ... care e diferenta de pret initiala fata de aceeasi masina dar pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ZGOMOTUL ma supara la benzina.

Daca vreau sa pastrez o viteza de croaziera ridicata (140km/h) motorul meu este mai zgomotos decat 1.9TDi 90cp.

Prin oras, pe la stopuri se schimba problema imi place muuuult benzina.

La cati km fac eu ( am deja 60.000 km ) si masina face doi ani in iulie FINANCIAR SIGUR MERITA 1.9TDi.

Apropo, are cineva idee de costurile de mentenanta benzina / motorina; eventual pe primii 100.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tehnologiile actuale nu este mai poluant decat un benzinar. Emisia de particule solide este ceva mai mare, dar se rezolva odata cu cresterea presiunii la care combustibilul este injectat. La cele cu presiune "scazuta"

1400-1600 bari(common rail de prima si a doua generatie) se foloseste filtrul activ de particule FAP. La motoare PD emisiile de particule sunt mai reduse datorita presiunii mari de injectie >2k bari. Oricum odata cu noile tehnologii, cu common-rail de a treia generatie un motor diesel este superior unuia pe benzina in folosinta day-by-day. Dar nu o sa ajunga la turatii de 10.000 rpm niciodata...

Deocamdata suntem in "era diesel", deja un motor diesel de 1.5 are 100cp si mare potential de crestere, iar unul pe benzina cu distributie variabila si cu 4 supape pe cilindru are 100-115cp. La benzina se mai poate creste turatia dar atunci creste automat si consumul si mai ales zgomotul. Chiar si cu un turbo motorul pe benzina ramane in urma celui diesel datorita compresiei muuuuuuuuuuuult mai mici la care se poate ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de acord cu Andi, placerea de a conduce este data de cuplu, de potenta motorului la turatii mici, de senzatia de stivire in scaun cind bagi pedala la fund in jurul turatiei de cuplu maxim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt pentru benzina 100%.

Amortizare costurilor la achizitia unui motor pe benzina este prea indelungata.

Plus ca,daca vrei sa ai grija de un motor diesel trebuie sa ii pui numai motorina 'imported' + aditivul aferent la fiecare plin => costuri ridicate care se adauga la amortizare.

De zgomotul diesel nu mai spun nimic. Motor mult mai mare si greoi=>creste masa masinii.

Din cate am auzit,fiabilitate mult mai mare la benzina.

Desi pot sa spun ca am mers cu un Golf 1.9TDI (130CP) care m-a impresionat spre deosebire de cel de 1.9 de 90CP care mi s-a parut jalnic.

Un plus totusi pt cuplul diesel,foarte folositor mai ales iarna,cand drumurile noastre sunt foarte alunecoase si necuratate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba din potriva este un minus . un plus ar fi 4 motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am permis sa fac un calcul pt un vw golf 5 cu cifrele pt consum si preturi furnizate de importator:

vw golf 1k10e1 -14942 (ddp)

vw golf 1k1031 -17223

preturile pt combustibil sunt de la agip: 27700 si 21800 ambele euro3

rezultate:

diferenta de pret 2281 euro (pret ddp)

costuri pe 100 de km pt un consum mediu:

benzina- 202210 lei

motorina 113360 lei

costuri la 100000 km:

benzina- 5067 euro

diesel - 2841 euro

costuri totale la 100000 km excluzand cheltuielile de service:

benzina - 20009

diesel - 20064

deci un diesel se amortizeaza dupa cifrele oficiale in 100000 km la un consum mediu.

acu fiecare trage ce concluzi vrea.

io prefer diesel pt ca fac multi km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia facuta de ENERGIZER se refera la 1.6i 102cp versus 1.9TDi 105cp.

Daca luam in calcul si costurile de mentenanta ( distributia care la motorina se inlocuieste pana la 100.000km + filtre care se schimba mai des ) pe primii 100.000 km motorizarea benzina este mai ieftina.

Bineinteles, TDi-ul este mult mai placut si mai usor de condus, cel putin din punct de vedere al reprizelor si al silentiozitatii la viteze ridicate.

Mi-as permite o concluzie:

CEL PUTIN IN CAZUL MOTORIZARILOR SUS AMINTITE, MOTORIZAREA BENZINA ESTE PENTRU CEI CU VENITURI MAI "MODESTE", MAI ACCESIBILA.

Am avut in vedere cand am afirmat cele de mai sus ca inlocuim masina dupa 100.000 km parcursi. Altfel datele problemei se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, TDi-ul este mult mai placut si mai usor de condus, cel putin din punct de vedere al reprizelor si al silentiozitatii la viteze ridicate.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

To Laurentiu:

Daca mergi cu un diesel pe autostrada la 140-150Km/h motorul are cam 3000rpm si abia se aude. In realitate zgomotul dat de pneuri este peste zgomotul motorului.

Ce turatie ai tu la aceiasi viteza si cum se aude vijelia de sub capota? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ENDER, la 1.9TDi 90cp 150km/h nu se aude aproape nimic, pe cand la mine la 150km/h cam am nevoie de casetofon.

In sensul asta spuneam ca motorina este mai silentioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun... si acuma la 100k km vindem masina... cu cat se poate vinde un 1.9 TDI si cu cat un 1.6 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este dat de cerere, daca exista cere pt diesel atunci si preturile o sa fie mai mari. Asta se intampla la noi si in europa, la americani cred ca e invers.

si ca sa-ti faci asa o imagine despre pretul masinilor uite 2 linkuri

www.autovit.ro

www.mobile.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si niste cifre intre timp, pe un site frantuzesc (presupun ca sint corecte, in alta parte oricum n-am gasit):

VOLKSWAGEN Golf 1.6 16V 105 ch

Bruit ralenti/90/130 (dB) 41/66/74

VOLKSWAGEN Golf TDi 100

Bruit ralenti/90/130 (dB) 52/66/73

SKODA Octavia 1.8 T

Bruit ralenti/90/130 (dB) 51/67/73

SKODA Octavia 1.9 TDi 90

Bruit ralenti/90/130 (dB) 53/69/74

N-aveau toate motoarele puse in lista, le-am luat pe cele care erau mai apropiate de cele 2 motoare de care se discuta mai sus la Golf, iar la Octavia am luat 1.8T (motorul meu) si 1.9TDI/90CP (motorul lui ender). Eu as zice ca zgomotul produs de motor la 130km/h e comparabil intre cele 2 variante de motorizare (benzina vs. motorina), atat la Golf cat si la Octavia, urechile mele cel putin nefiind in stare sa faca diferenta intre 73 si 74 dB.

Cred in continuare ca fiecare opteaza pentru una sau alta din variante in functie de preferinta pentru una din ele si/sau numarul de km pe care-i face pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am votat motorina, nu din cauza consumului, ci fiindca imi place foarte mult cum "tii" masina din acceleratie la un TDI. E drept, nu am condus decit 5-6 masini, si doar 2 diesel, dar la cea cu care am mai mers cit de cit (un Bora de la firma, Tdi cu I rosu, nu stiu cit are) imi place la nebunie cum poti s-o conduci din acceleratie. Pur si simplu vii in nas daca iei piciorul de pe acceleratie, masina merge exact in ritmul in care apesi tu pe pedala, ceea ce la benzina nu se intimpla. Plus ca mi se pare ca motorul raspunde mult mai rapid la un motor diesel, decit la cel pe benzina. Ma rog, nici n-am avut pe mina cine stie ce masini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun... si acuma la 100k km vindem masina... cu cat se poate vinde un 1.9 TDI si cu cat un 1.6 benzina?

Dar cat a costat inital TDI-ul si cat benzinarul? Inteleg ca aici vrei sa bati, ca TDI-ul are valoare de revanzare mai buna, nu? dar in acelasi timp are si valoare initala mai mare...

Daca e sa comparam valorile de revanzare eu cred ca trebuie sa fie si valorile initiale cam la fel, deci o comparatie corecta ar fi intre 1.9TDI si 1.8T sa zicem.

Referitor la zgomotul motorului, mie mi se par la fel la viteze mari (si sincer e greu sa ceri zgomot mic la masini din clasa asta, limuzinele pt ce ar mai fii?); dar la relanti - mers prin oras se schimb total situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine... dar la 100k km am zis ca s-a amortizat diferenta initiala de cumparare, nu este asa? Sau ce am amortizat in aia 100k km? Deci diferenta aia poti sa o uiti si ramai cu cel putin 1000 de euro in buzunar parca...

Iar sunetul este in scara logaritmica, si la 6dB in plus senzatia auditiva se dubleaza. Deci un zgomot de 76dB o sa il percepi ca fiind dublu fata de unul de 70dB.

Dar f. mult conteaza forma caroseriei, dimensiunea anvelopelor, profilul lor, uzura etc...

http://www.sonorom.ro/sound.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar sunetul este in scara logaritmica, si la 6dB in plus senzatia auditiva se dubleaza. Deci un zgomot de 76dB o sa il percepi ca fiind dublu fata de unul de 70dB.http://www.sonorom.ro/sound.htm

[OFF TOPIC]

Linkul pe care l-ai postat nu cred ca-ti confirma parerea. Acolo scrie ca pentru fiecare dublare a distantei pana la sursa, nivelul sunetului scade cu 6 dB, nicidecum ca s-ar fi injumatatit.

De fapt, fiind o scara logaritmica, puterea sunetului se dubleaza cu fiecare 3 dB (10 X log 2 = 3 dB), dar urechea umana nu il percepe ca fiind dublu. Un sunet de 73 dB chiar daca are de 2 ori mai multa putere fata de un sunet de 70 dB, diferenta dintre ele perceputa de ureche va fi putin sesizabila. Abia la o diferenta de 10 dB, sunetul va fi perceput ca fiind aproximativ de 2 ori mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca abordarea "costul mai mare al masinii pe motorina se/nu se amortizeaza in x mii km datorita costului carburantului". Asta pentru ca nu poti sa spui ca de restul banilor pe care nu i-ai dat, cumparand o masina pe benzina, cumperi motorina. "Am 10.000 Euro din care 8000 ii dau pe masina si 2000 pe motorina"... hmm... nu prea cred.

Eu am ales Diesel gandidu-ma ca fac un efort in momentul cumpararii, dar apoi in fiecare luna nu platesc mult pentru carburant. Ca doar nu schimb euroii pe care nu i-am dat pe TDI ca sa-mi iau benzina de ei :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...(de fapt singurul lucru care strica dieselul)...

Ai mers cu o masina cu motor otto de acum 30-40 ani? Un TDI din 1995 e mai silentios ca un otto din 1970. Si atunci nu se plangeau oamenii de zgomotul motoarelor. Cred ca s-au cam rasfatat... No offense.

LAter edit: Am mers cu un prieten pe un Kawasaki Ninja (250 cmc) si apoi tot cu ala pe niste ATV-uri la Predeal la clabucet (500 cmc) si vreau sa va zic ca TDI-ul meu este motor electric (dpdv sunet) comparat cu alea. De fapt cu orice motor de motocicleta (exceptand motocicletele elctrice si alea diesel - da, exista).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!