Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

Deci sa revenim ..la topic...2 motoare de aceeasi capacitate ..masurata in Cp sa zicem..ce ai alege ?

Sau sa facem 2 motoare de la 2 masini identice dar sa coste acceasi bani ?

Si ca sa zic altceva..dupa 6000 Km parcursila o viteza de croaziera 130-150 .. 5.2 l/100 .Cat costa benzina la aceeasi viteza sau sa zic altfel..sa scot acelasi consum cu cat trebuia sa merg si cu cat timp intarziere ajungeam ?

Modificat de PwR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles ce ai zis tu acolo. Depinde si unde faci acest consum. Una e benzina si drumurile din romania si alta autostrazile din vest. Probabil la asta te referi. La motoare mari, gen 2L (mie mi se par mari) diferentza de consum intre diesel si benzina cred ce e destul de mare. Mai ales daca sunt turbo. La motoare "omenesti" de 100CP cred ca in conditziile care le zici tu in care diesel consuma 5.2, benzina ar fi consumat 6.5-7%. Ca si idee am o solutie pt cei care vor sa aibe si zgomot mic si consum mic. Mergeti fratilor "legal" cu 50 in localitate si 90-100 extern. Sa vedeti cum consumurile incep sa fie "ca la carte" :D

Si daca vrei sa faci un calcul. La 6000km cu consum de 5.2% bagi 312L de motorina la un cost de 312$ ( cred). Benzina ai fi consumat 390L., adica 390$. Adica la cei 6000km ai fi bagat 80$ in plus benzina. (again.. asta e complet teorie)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma indoiesc ca o mashina 1.4mpi condusa de o femeie, scuze, a consumat dublu cat ai consumat tu cu sdi....

NetFlow nu cred ca tu ai condus in viata ta jumatate din cat a condus femeia asta, daca vrei iti dau si alte exemple dar oricum tu o sa interpretezi ce vrei, eu nu intru in polemica cu tine. Oricum am condus mult ambele masini, stiu cat consuma fiecare, si iti spun ca la 4000 rpm cu 1,9 sdi ai 160km/h iar la 4000 rpm cu 1,4 mpi ai 140 km/h, daca nici acum nu intelegi inseamna ca vrei tu sa o ti pe a ta si basta, fi tu multumit asta e important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma indoiesc ca o mashina 1.4mpi condusa de o femeie, scuze, a consumat dublu cat ai consumat tu cu sdi....

NetFlow nu cred ca tu ai condus in viata ta jumatate din cat a condus femeia asta, daca vrei iti dau si alte exemple dar oricum tu o sa interpretezi ce vrei, eu nu intru in polemica cu tine. Oricum am condus mult ambele masini, stiu cat consuma fiecare, si iti spun ca la 4000 rpm cu 1,9 sdi ai 160km/h iar la 4000 rpm cu 1,4 mpi ai 140 km/h, daca nici acum nu intelegi inseamna ca vrei tu sa o ti pe a ta si basta, fi tu multumit asta e important.

Nu prea iti inteleg logica. Cred ca e corect ce zici tu ca la 4000rpm tu ai 160km/h si ea are 140km/h. Pare corect. Da nu inteleg cum se face ca motorul pe benzina la acceasi turatie cu diesel consuma dublu. Poate nu inteleg eu principul sincer. Eu pot sa iti dau exemple daca te intereseaza. in general un diesel la 100km/h consuma cam cu 0.5% mai putin decat benzina la acea viteza (vb de consumul instant). INSA turatiile sunt diferite intre cele 2 mashini. Nu stiu cum e la SDI insa pot demostra ca la TDI PD si la FSI la acceasi turatie a motorului consumurile sunt comparabile ( daca nu ceva mai mari la tdi.. insa evident acest are si viteza mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus si conduc multe masini si benzina si diesel. Eu am dat acest exemplu pantru ca este vorba de caroserii identice si mase asemanatoare, care au mers impreuna 1800 km in peste 20 de ore de mers continuu. Daca vrei iti dau multe alte exemple, nu cu aceste 2 masini, pot sa iti dau exemplu de fiat punto 1,2 mpi si opel corsa 1,3 cdti in care punto consuma peste 10 in oras iar corsa sub 6, insa atentie daca ai studia datele tehnice te-ai apuca sa faci calcule de unde sa rezulte diferente foarte mici. Eu vreau sa spun ca daca studiezi doar caracteristicile tehnice pe foaie (sau monitor) nu obti o imagine reala. Pe foaie fiat albea consuma 9.4 urban iar in realitate nu-l scoti sub 12, bineinteles ca posesorii de albeea vor spune ca au consum urban in jur de 7. Eu ti-am dat niste exemple cunoscute de mine in care iti garantez ca nu am exagerat deloc. Oricum poti sa interpretezi cum vrei, sa sti ca eu nu port o polemica cu tine, insa sper ca dialogul nostru sa fie constructiv pentru altii care il citesc.

P.S. Ma astept sa ma critice posesorii de motoare pe benzina, dar e normal pentru benzina vs motorina.....

Modificat de marius007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum instantaneu la 140 km/h, 4000 rot/min la masina subsemnatului-7,8.Sa inteleg ca un diesel consuma sub 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul instaneu este altceva, eu am dat exemplu de 20 de ore de condus continuu, in care bineinteles ca nu s-a mers in conditii de laborator cu 140 sau 160 km fix de la cap la coada, repet au fost 2 plinuri la diesel fata de 4 la benzina. Nu a fost test de laborator, sunt multi parametrii care ar trebui luati in calcul, probabil si starea filtrelor, a motorului sau a masinii in general (cauciucuri etc). Soferii in cazul de fata au peste 200.000 km condusi fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se vede eu am tdi, dar nu-mi place deloc, cel putin de cand cu geru asta, e de groaza. Un motor puternic pe benzina este mult mai bun parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum instantaneu la 140 km/h, 4000 rot/min la masina subsemnatului-7,8.Sa inteleg ca un diesel consuma sub 4 ?

Normal ca nu. Repet. Media unui motor diesel e undeva la 6% consum iar la benzina e undeva la 7.5%. Vb aici de medii urban/extraurban la 5-10k km. E normal ca fiecare poate avea alta medie... insa cele 2 medii par cel mai aproape de adevar. Daca cineva poate sa imi demonstreze ca pe un golf 5 cu orice motor de 90 cai diesel consuma fix jumate cat consum eu in medie (adica 3.7% medie fatza de 7.4% cat am eu) fac un "efort" si ignor zgomotul produs de tdi si il cumpar. (punct) ( stiu ca nu exista motor de 90 cai diesel pe golf 5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Date concrete, obtinute prin insumarea tuturor plinurilor de la inceputurile masinii (noua) si pina in prezent si impartite la 69800km:

5.86l/100km

60% afara, 40% oras.

Motor TDI ALH 90hp, chip 120 HP de la 45.000Km

Cine nu ma crede poate primi un preview al documentului xls cu statistica de consum.

In alta ordine de idei, cel mai mic consum in afara orasului - 4.2l/100Km (Bucuresti Timisoara si retur)

Cel mai mare consum in oras 7.6l/100Km (pe timp de iarna, tot rezervorul folosit numai la mers in oras)

Toate mediile sunt facute cu metoada clasica plin-plin, BC-ul minte in medie cu 5-6% in minus fata de realitate.

Cit consuma un motor de putere echivalenta pe benzina si pe aceiasi caroserie (greutate)?

Modificat de ender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se comfirma ca diesel "papa" in jur de 6% mediu. Cum am zis eu am pe bord 7.4% consum in 7000k km. Mers ceva mai mult in extern.. cum zice ender, 60/40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.4l/100km pe bord nu inseamna 7.4l/100km in realitate. De obicei inseamna mai putin cu 5-6%, adica in jur de 7.8l/100km

Ce masa are masina ta si ce putere are motorul?

A mea are 1440kg (doar cu soferu') si peste 120hp

Modificat de ender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la tine de ce minte. La mine nu minte absolut deloc. Nu ma intreba cum si de ce. Am testat de 2-3 ori cu rezervot plin - plin si media era fix cea de pe bord. Motorul meu are 90CP. si mashina are, cred in jur de 1350kg. Daca e sa ne luam dupa "ce zice lumea" dupa remapare si pastrare stil de condus mashina consuma mai putin decat initial. Corect? Dupa media ta si ce medii ai mai dat nu pare ca conduci sportiv deloc, deci e corect sa zici ca acelasi consum l-ar fi scos oricine cu motorul "stock. In alta ordine de idei acel motor nu mai exista, din pacate, si motoarele noi de 105 CP consuma mai mult decat acel motor, dar au si ceva mai multi cai... deci "teoretic" tot 6% e media "corecta". Cat despre greutate e greu de zis. Eu am 120kg iar in mashina merg tot timpul minim 2 pers, daca la tine mergi singur mai mereu greutatea "e tot acolo".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasica dilema....diesel sau benzina.... De cand ma stiu am avut si am condus numai benzinare. Vazand ca pretul la benzina se tot duce in sus, o data cu consumul de benzina la apasari mai ferme a acceleratiei am hotarat ca urmatoarea masina sa fie un diesel. Am facut ceva testdrive-uri inainte de a ma hotari si pot spune ca singurul lucru care ma incanta este consumul, pentru ca din cate am citit apar ceva mai multe probleme la dieseluri, e ceva mai scumpa intretinerea, iarna e mai problematic un diesel. Bineinteles ca sunt constient si de celelalte avantaje: consum, cuplu, posib de tuning, motor ce poate duce lejer mai multe sute de mii de km daca e intretinut cum trebuie. Masina inca nu mi-a venit, deci pot spune ca experienta mea in dieseluri e undeva spre zero sau cel putin teoretica. DAR, daca nu voi reusi sa ma obisnuiesc cu vibratiile mai accentuate si cu stilul "diesel power", voi renunta imediat la diesel si voi trece la ceva ce mi-am dorit mai de mult: 1.8T tot pe skoda octavia....ori la bal, ori la spital ( in ce priveste consumul! :beerchug: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile o sa fie din ce in ce mai interesante pe viitor cand o sa facem versus intre motorina de cilindree mica si benzina hybrid . Benzina simpla nu o vad o varianta viabila peste 15 ani de exemplu .

Mai e o intrebare care pe mine ma impiedica fundamental sa trec pe benzina :beerchug: Ce se intampla cu consumul la benzina atunci cand o calci ?

Eu nu am reusit sa am un consum extraurban mai mare de 8,8 dar cand aud de motoare de 1.2 care forjate consuma 10 in afara ma sperii. Iar pentru un 2.0FSI un consum de 10 in afara e floare la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2L tfsi nu stiu. Eu am scris undeva ca am "reusit" sa scot 8.5% consum extra de 220km (+100km prin bucuresti, seara nu f aglomerat). Mers constant in afara cu viteze intre 140 si 180km/h. Drumul a fost facut intre BZ , BUC si retur. Cand am intrat in Bucuresti aveam pe bord 7.4% consum. Cand am iesit aveam 8.9 si pana la Bz media a scazut la 8.5%. Benzina a fost un amestec de mol 95+98 si in mashina de 2 inshi de peste 100kg :beerchug: (separat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam de 2L FSI fara turbo, care la 150cp nici nu are super performante. Daca e sa o luam asa eu pe 27 000 km am un consum ~8 mediu si sunt incantat de el. Faceam greseala sa aleg 2.0FSI atunci consumul sigur nu ar fi fost sub 10 :beerchug: Vorbesc strict de cazul meu care nu prea pot sa merg la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu un KIA 2L, ( nu are fsi sau vvt) si mediu consuma 12%. E corect ca mashina are aproape 1800kg. Deci un fsi 2L pe o mashina ceva mai usoara.. pare ok 10% media :beerchug:

Si cred ca e ok si consumul tau. PWR ( aici pe forum ) are un 130CP remapat si are o medie de 7.4% (parca) insa nu merge sportiv mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca vrei sa faci un calcul. La 6000km cu consum de 5.2% bagi 312L de motorina la un cost de 312$ ( cred). Benzina ai fi consumat 390L., adica 390$. Adica la cei 6000km ai fi bagat 80$ in plus benzina. (again.. asta e complet teorie)

Mergand cu aceeasi viteza? nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica crezi ca o benzina moderna la 140km/h constant pe autostrada consuma mai mult de 6.8-7%? Asta cu benzina buna din afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cred ca e ok si consumul tau. PWR ( aici pe forum ) are un 130CP remapat si are o medie de 7.4% (parca) insa nu merge sportiv mereu.

Ai vazut bine la 2300 Km 7.4 dar din 2300 Km ...1500 sunt in oras ..dimineata de acasa la munca ...adica pe drumuri scurte unde motorul nu apuca sa ajunga la 70 grade si eu i-mi termin cursa..deci... cu motor rece ..

Iar cand ies afara ai vazut ca nu merg cu 100 ..merg destul de repede oriunde m-as duce ..120 - 140

Modificat de PwR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

140km/h nu e sportiv. :beerchug: Daca e asa atunci stii tu cine, manu, merge sportiv :)

Evident ca vorbim aici de consumuri de iarna. Cred ca si benzina si diesel consuma mai mult iarna.. cu cat consuma mai mult fiecare e greu de zis.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

140 nu e sportiv dar avand in vedere ca majoritatea ..chiar si cu masini performante merg cu 120 ..130.. eu zic ca 140 .. e rapid..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca masinile, mai ales cele pe benzina, consuma mult atunci cand se accelereaza puternic, si aici intervine si avantajul la diesel. Daca mashina e peste 2000rpm si accelerezi un diesel, in general el va accelera si ceva mai repede si va consuma si mai putin. Zic deci ca cu cat conduci mai sportiv cu atat diferentza de consum intre diesel si benzina e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spun un nu hotarat dezinformarii ! :beerchug:

Leon 2.0FSI consuma la 130kmh constant 9,4l/100km

Test QuattroRuote

Mai am si pentru alte masini gen

Polo 1.2 130kmh 8,4l/100km

Este vorba de consumuri medii adica cele care se simt la pompa ... ce am vazut intr-un moment de relaxare cand am luat piciorul de pe acceleratie iar cb arata mai putin nu se pun. Asa si eu spun ca da la 170kmh imi arata cb 3,5l/100km :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!