Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Nu e cazul de readaptare. Daca vrei poti sa o faci dar nu cred ca are vreo treaba. 

Am dat oricum la vreo 6 luni dupa ce am schimbat placutele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut pe toată lumea! Am și eu un passat B6 3C 2.0 diesel 140 CP manual. De ceva timp îmi licăre(pe galben) frana de mana în bord. Am schimbat etrierii pe spate cu tot cu motorașe și problema persista. 

Atașez pozele de la diagnoza în speranța că mă poate ajuta cineva care s-a confruntat cu așa ceva. Mulțumesc anticipat.

IMG-20200620-WA0000.jpg

IMG-20200620-WA0001.jpg

IMG-20200620-WA0002.jpg

IMG-20200620-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur nu ai umblat pe la codari ? nu ai dat din greseala niste adaptari, setari de baza? 

nu au nicio problema cu etrierii.. i-ai schimbat degeaba

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu eu am făcut diagnoza. Am fost la electricieni. Doi la număr. Primul mi-a zis sa schimb etrierii și motorasele. Iar al doilea a zis ca trebuie schimbat modulul de frână. Am schimbat și modulul de frâna, nici o schimbare. La pus înapoi tot pe al meu. Am schimbat și butonul, iar nimic. Aștept acum alt buton pe original care vine în câteva zile. Menționez că frana de mana lucrează. Doar că licăre acel martor în bord. Aștept butonul și voi reveni cu amănunte.

Modificat de Florian71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci codare si setari de baza, deoarece ai inlocuit calc franei de mana. Dupa aceea, daca tot clipeste, fa o scanare si posteaza eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin. S-au introdus codurile, arată că le acepta dispare eroarea, dar dacă îi iei contactul și îl pui din nou apare iar. O sa merg Maine la electrician daca vine butonul cel nou pe original și voi reveni cu amănunte.

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are treaba cu butonul, cei la care ai mers pana acum habar nu au ce trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Florian71 said:

Salut Florin. S-au introdus codurile, arată că le acepta dispare eroarea, dar dacă îi iei contactul și îl pui din nou apare iar. O sa merg Maine la electrician daca vine butonul cel nou pe original și voi reveni cu amănunte.

da, ok. Daca nu se descurca, va ajutam cu procedurile de codare,  setari de baza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florynbadescu mersi frumos.

 O sa-l arat la meseriaș că pe mine mă depășesc astfel de lucruri. Azi am fost iar la diagnoza și cu buton nou și n-am rezolvat nimic. Nu primește codurile respective și pace. Am dat până acum 2000 de lei și n-am rezolvat nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul nu are treaba/influenteaza codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florine! Inseamna că nu se fac corect setările cum mi-ai zis tu!

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul! Pentru servicii ai topic dedicat!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata tuturor in primul rand si incep prin a-mi cere scuze daca nu postez unde trebuie. 

Necazul sta in felul urmator, la un Passat B6, frana de mana o puteam scoate eu de la buton si apasand simultan pedala de frana sau iesea singura daca bagam a intaia, acceleram si aveam centura pusa. De cateva zile, nu mai iese singura de niciun fel, doar de la buton. Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi ? 

Culmea, un necaz nu vine niciodata singur, tot acum cateva zile, am accelerat puternic inspre 4000 rpm si mi-a dat eroarea "engine fault workshop", a mers anemica pana acasa, dar a doua zi nu a mai aparut problema, a mers normal si am scos-o la un drum sa merg turat si s-a comportat normal. Ma gandesc ca e posibil de la mersul incet si subturat de oras sa faca asa si dupa un drum de "desfundare" sa isi revina ? Acum merge normal. Sa fie vreo legatura intre probleme ? Frana-eroare motor ? 

 

Multumesc si o zi buna va doresc !

Modificat de Manuel N.
Posteaza fiecare problema in topic specific. Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza opentru eroare. Cat despre frana de deget, ai centura pusa ?

Modificat de Manuel N.
A scris ca avea centura pusa!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am centura pusa si tot nu merge sa se dezactiveze automat cum se intampla pana in urma cu o saptamana. 

editat moderator: sters continut offtopic

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul! Posteaza ontopic!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o problema cu senzorul ESP, asa imi zice din diagnoza, dar din ce am mai citit e cu frana de mana impreuna. 

Am incercat sa fac basic settings dar nu merge, nu vrea sa le faca. Frana de mana merge bine. 

Ce as putea sa ii fac? Am scos si am pus la loc butonul, e la fel. Unde gasesc senzorul ESP?  

 

20200702_140340.thumb.jpg.af6d48a4a5e0d70b822a9635951e0f5a.jpg

Screenshot_20200623-204238_OBDeleven.jpg

Screenshot_20200623-205736_OBDeleven.jpgimage.thumb.png.d0fe6c14026a4fa44da5b725409d8b2e.png

Modificat de SergiuG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza cu un vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Am facut codarea cu belt chime din vcds dar acuma nu mi se mai activeaza Auto Hold doar daca bag centura la locul din dreapta.

Martorul din bord nu sta aprins chiar daca nu sunt puse ambele centuri din fata.

Mai este vreo codare,optiune de scos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, EEXCALADE said:

Fa o diagnoza cu un vcds

Nu am vcds, dar e la fel scanarea, nu e vreo diferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei ajutor, fa o diagnoza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, SergiuG said:

Nu am vcds, dar e la fel scanarea, nu e vreo diferenta. 

ba este diferenta, e incompleta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am schimbat modulul epb am pus cu 3c8 din 2010 sa imi afiseze autohold in bord...am codat abs si epb ,am facut partial setarile de baza la abs...

am nevoie de codul de acces pt a face setarea de baza pe modulul epb daca il stie cineva

cum se adapteaza g201 pe abs? intre timp caut si eu pe ross tech

multumesc

 

20200713_193735.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am clona,fara cod de acces nu ma lasa sa fac reglajul de baza...ca pe abs a trebuit sa pun 40168 pt a putea face reglajele la g85,200,201 etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi cod..

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!