Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Eu am pus si butonul, la activare se aprinde scrisul cu galben in locul ledului de pe buton, intra imediat eroarea si se cupleaza frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu ai legat cele 2 fire cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din ele? 

In calculatorul de fraana de mana  am puus la pinul 4 si 7, iar de pinul 11 m-am legat

La ESP pinul 2 ah la 4 esp, 6 ah la 6 esp si 3 ah la 3 esp, asa am facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai pus la 4 si ce ai pus la 7 ? la fel si la 11.ma refer la pinii din buton .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 ah la 7 calculator

4 ah la 4 calculator

5 ah la 11 calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Ai gresit 4 Ah _9 calculator..incearca si asa

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este legat ok, conform schemei din 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Eu asa am gasit pe un DIY ca cele dupa mai 2o07 .4 cu 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Pentru un passat 2010 dati-mi va rog legaturile corecte daca le aveti Multumesc!

Am gasit ceva ..va rog sa ma corectati daca greaesc:

1 buton-7calc frana

4 buton -4 sau 9 calc frana

5buton-11 calc frana

2buton-4 esp fir negru gri

3 buton-3 esp gri

6buton-6 esp fir maro

Nu inteleg la 4buton -4 sau 9 calc frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 2007 se lega la 9, in cazul tau la pinul 4 pe calculator, pinul 7 pe calculator si pinul 11 tot pe calculator (la 11 te legi de el) la 4 si 7 sunt libere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/13/2016 at 7:16 PM, pronet said:

In mod cert s-a tot postat...dar e greu cu search-ul. Ai atasat schema. 

Passat 3c b6 Auto Hold DIY.pdf

aveti conexiunile clare - in functie de perioada/model, in DIY-ul pe care l-a atasat si Pronet... e suficient doar sa-l cititi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Saulut colegii,acu 2 h am terminat de montata A.H am legat firele dupa schema cea mult discutata dar..spre nefericirea mea nu functioneaza apare la codarea cu 57  semnul "P"cu galben in bord butonul este luminat cu rosu .ledul nu se aprinde deloc (nici la apasare ) si am urmatoare eroare :

02844-lamp for automatic parking function

009-open or short to ground MIL ON

Fault status 11111001

Fault priority -3 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Eroarea asta am avut.o si inainte de a monta butonul ?singurul lucru care cred ca l.am gresit este ca am folosit niste "papuci" cod 000979009E mai exact ca cei de la mufa pt buton care nu se fixase chiar bine si cred ca nu face contact corect pe pin 4 si 7 mufa calc frana .cu toate ca au fost inpinsi suficient.Unde pot gasi ceva bun? sa se potriveasca in acea mufa din cate m.am informat trebuie "papuci" cod: 000979030E  

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CiprianChiriac said:

singurul lucru care cred ca l.am gresit este ca am folosit niste "papuci" cod 000979009E mai exact ca cei de la mufa pt buton care nu se fixase chiar bine si cred ca nu face contact corect pe pin 4 si 7 mufa calc frana .cu toate ca au fost inpinsi suficient.Unde pot gasi ceva bun? sa se potriveasca in acea mufa din cate m.am informat trebuie "papuci" cod: 000979030E  

Bine ai venit in clubul neatentilor! Credeam ca sunt numai eu membru.

Sa nu cumva sa incerci sa scoti pinii cu forta sau bagand vreun ac prin fata mufei. Incearca prin spate, bagand un ac cu care apesi pe spinul de blocare al pinului pentru buton, dar slabe sanse. Eu n-am reusit. 

Daca nu reusesti sa scoti pinii si sa ramana si mufa intreaga, ai doua optiuni, din punctul meu de vedere:

1. fortezi pinii pe pozitie folosind piciorusele negre pe care le-ai scos din mufa, de pe pozitiile 4 si 7. Daca ai cablajul suficient de lung, posibil sa nu iasa afara din cauza vibratiilor si a diferentelor de temperatura si sa repete figura cu eroarea.

2. cumperi o mufa de calculator de frana de la dezmembrari, te inarmezi cu rabdare si cu scule potrivite, scoti pin cu pin din mufa afectata si pui in mufa dezechipata. Refaci cablajul AH cu pinii potriviti (poti folosi fire de reparatie, cauta in pdf-ul pt. AH de la Dani und Alex codurile)

Mai exista si varianta 3, pe care ti-o recomand doar temporar: dezactivezi AH din codare, stergi eroarea ca sa nu te sacaie si sa nu zapacesti cumva calculatorul franei si uiti ca ai AH. 

Personal am mers pe varianta 2, si astept vremea buna pentru desfacut masina in parcare si un ajutor din partea unui binevoitor de pe forum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

La mine pinii nu au ramas blocati acolo pt ca nu erau cei care trebuie si din cauza asta cred ca nu face contact  ,dar e posibil sa nu suporte masina Rog un posesor de b6 cu start stop ce a incercat sa monteze autohold sa ne spuna cum se manifesta masina (erori) ,apare sau nu pe B. C.functia A.H? .La mine nu e nici o schimbare dupa montare buton, aceiasi eroare

 

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. B6 cu Start/Stop si AH nu am vazut, din ce stiu exista numai B7 (si sigur B8) cu asa ceva.

2. Daca crezi ca nu sunt blocati, incearca sa-i scoti. Personal nu am reusit, si asta cred ca e din cauza modului de constructie al mufei, pentru alt tip de pini, fara spin de blocare ca si cel al pinilor pentru buton. 

Nu pot sa cobor acum la masina sa iau mufa dezechipata si sa iti arat cum se blocheaza un pin de buton in mufa, dar maine o sa incerc sa iti arat care-i problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Ms.stii ce cod au pinii care intra in mufa calc frana ?sau cum se numesc ?poate gases la magazin de electronice

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

000 979 030 este codul pentru pinii calculatorului franei. 

Corectie: e fir de reparatie, codul pentru pini nu-mi apare.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinii au codul N 907 647 01 ... parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Multumesc Florin am cautat pe google si e codul bun. dar cu pinii pentru legaturile de fire cod 000979009 cel ce intra in mufa pentru buton,imi trebuie pini pentru mufa calc frana 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Ce cod au pinii pentru chitul de reparatii 000979030E  ? Vreau sa.i folosesc la mufa calc franei de mana..imi trebuie 2 pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa scoti pinii de buton din mufa calculatorului franei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Inca nu am incercat pt ca nu am pinii care trebuie am folosit "N 907 647 01" am citit prin postarile lui Florin ca si astia sunt buni daca se polizeaza acea margine iesit in exterior, la pinul din poza ce vine pe mufa calc  nu stiu codul cred ca.l polizez pinul 2 din poza, mare diferenta nu este

Screenshot_2016-04-11-17-54-44.png

Screenshot_2016-04-11-17-11-57.png

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Am montat Autohold_ul mai da eroare sper sa mearga acu...am o mufa iesita si nu i gasesesc locu va rog sa ma ajutati e cu 2 fire rosu negru ori de la rns ori clima la clima nu intra la rns 315 intra in 2 locuri .firul vine din zona torpedou 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Am Autohold-ul aparut pe  BC. am dat Always ON am pus centura am activat.o ca era dezactivata .da cu toate astea nu sta masina blocata si nici ledul de pe buton nu este aprins .nu am avut eroare dupa activare autohold codat cu 57 si nici pe BC functia inainte  nu stiu eu sa-l folosesc ori butonul nu e bun

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!