Jump to content

ajutor! new leon sau passat second


hespa
 Share

Postare recomandată

Am o mare dilema, si va cer sfatul:

vreau sa imi cumpar o masina si am 2 posibilitati: seat leon 2 2.0 tdi 140 cv sport-up nou nout, cu multe extra care ajunge la pretul de 23400 euro, sau un passat modelul nou, 2.0 tdi 140 cv advance avand 12000 km si 4 luni la pretul de 23600.

voi ce ati cumpara?

:) ;)

precizari:

passatul se vinde in firma specializata cu certificat de km si accident, are garantie oficiala inca 1 an si 8 luni. este impecabil si se poate cumpara pe loc.

pentru seat se asteapta 2 luni

dotari seat: clima bi-zonala, tempomat, jante aliaj 17,xenon, mp3+bluetouth, trapa electrica, comenzi la volan, scaune sport.

dotari passat: clima bi-zonala, tempomat, jante aliaj 16, halogen.

apreciez orice parere. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag in vorba pt ca eu am Laguna II pe care am sa o vand si vreau sa-mi iau Leon II. Este greu sa-ti raspund la intrebarea ta pentru ca ambele masini sunt misto dar se adreseaza unui public diferit. Nu poti compara leonul cu passatul. Sunt clase diferite. una e sport, vrea sa para cu 2 usi, tinereasca iar cealalta este limuzina, masina de familie masina de prestanta etc. Eu vreau leon pentru ca imi place cum arata la exterior (chestie de gust, altii au ales Golf V pt ca e mai clasic si are interiorul mai sobru si parca materialele sunt mai bune in interior) si in mod sigur nu ma vad intr-o limuzina in 3 volume. vreau musai hatchback. daca, pe de alta parte, daca vrei o limuzina, masina de familie, masina de prestanta (un amic avocat si-a luat passat B5 la vremea lui pt ca arata bine si clientii se pozitivau la vederea masinii) in mod clar nu ai ce face cu leonul .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi aviasol, vad ca tu treci de la o familiara la o sportiva :P

da...... ma asteptam la raspunsuri de genu asta, stiu ca nu se poate face o comparatie intre cele 2, se adreseaza la tipuri de clienti diferiti, si sincer ma situez in targetul leonului (26-27 ani, singur inca :), dar passatul e o masina care mi-a placut dintotdeauna mai ales modelul asta nou si ma mai gandesc la perioada in care o sa pastrez masina si la pretul de revanzare. cunosc passaturi destul de vechi care se tzin destul de bine si acum, pe cand leonul.....(nu ma refer la motorizare). intre vw golf 5 si leon aleg leonul pt design exterior, dar cand e vb de passat e o masina care imi inspira mare incredere ........ si pe care as pastra-o mai mult timp decat leonul.......in fine cam incoerent ;) , va datzi seama in ce dilema sunt .

mai astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa-ti spun si eu o parere,desi sper sa nu te bag si mai adabnc in dilema ta:)!

stateam si ma gandeam dupa ce mi-am luat leonul ca as fii putut sa-mi iau si un passat pt ca si mie imi place doar ca la fel ca tine nu ma vad inca conducand o masina ca passatul! pur si simplu leonul mi se potrivea ca gen adica mai mic,mai sportiv mai vesel!

e adevarat ca daca le compari ca spatiu si prestanta nu ai cum sa nu zici ca passatul e peste dar gandeste-te in ce masina te vezi mai bine,lasa revanzarea ca tu trebuie sa fii fericit si banii aia ii faci cumva...

eu nu regret ca am luat leonul si nici acum nu simt nevoia unei masini gen passat!

as merge pe leon inca si poate inca cativa ani buni!

am vb aproape numai cu inima si chiar sunt indragostit de masinuta asta! merge exemplar si nu am nevoie de mai mult spatiu acum iar ca look ma imopresioneza de cate ori ma uit la ea fie ca am uitat sa o spal fie ca e fresh heheh!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o dilema asemnatoare cu a ta, doar ca eu aveam de ales intre PASSAT-ul nou si noul TOLEDO.

Nu vreau sa-ti spun criteriile pentru care am ales TOLEDO, dar iti spun ca dupa 10 luni si 30k km de cand am masina, pur si simplu am momente cand zambesc singur de cat de multumit sunt de ea, nu este prima masina care o am ca sa zici ca asta ar fi cauza, pur si simplu parca .....e altceva.

Totusi iti spun de ce nu am luat PASSAT, in primul rand si in primul rand (desi de abia se lansase) stiam ca vor avea toti (iar aici ma supara anumite persoane, nu cred ca sunt astfel de persoane pe forum), in al 2-lea rand nu mi-a placut asa mult forma cum mi-a placut la primul PASSAT, parca prea ascutita in fata (spatele este ok), iar in al 3 lea rand nu mi-a placut pozitia la volan ca era prea joasa (tipica sedanurilor) iar eu nu eram si inca nu sunt obijnuit cu o asa pozitie la volan (TOLEDO/ALTEA au scaunele un pic pozitionate mai sus)

Bafta, sincer ai o dilema fiindca PASSAT-ul are si un spatiu net superior lui LEON.

Sa ne spui si noua ce faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uhhh.... grea alegere... eu as vota cu Passat-ul. Chiar daca "are toata lumea" parca imi da o siguranta si o prestanta mai mare. Parerea mea (subiectiva) e ca mi se pare ca limuzina asta sta mai bine la (pe) drum decat sportivul Leon.

Eu acum am Leon, ce-i drept "MK1", dar plang dupa stabilitatea unei limuzine. Am avut inainte un S40 si sincer singura diferenta este modul in care se simte cum bate vantul la drum. Cu Leon-ul trebuie sa il tin putin din volan :))

In plus i-am descoperit limitarile la 3 persoane plus bagaje :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dilema a luat sfarsit!

dupa multe nopti nedormite si ganduri peste ganduri am decis.....

am dat comanda de leon, dureaza 2 luni pana vine :D dar cred ca o sa merite asteptarea pt extrasuri. :D

de ce am ales leon in schimbul limuzinei passat?!

pt ca e nou si ce e nou e sfant, pt ca nu am nevoie de chiar atata spatiu si prefer sportivitatea si tineretea :D. sper sa nu regret peste catziva ani.... acuma asta e.

multumesc pt posturi si pt sfaturi,

acu ma simt bine ca intru cu adevarat in marea familie vw(seat) cam tot aia.

e u n forum super ok, o sa mai postez cu incredere.

salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua Passat-ul. Instantaneu. Uita Leon. Arata bizar. Passat-ul stii ce este. Leon-ul e o chestie exotica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dilema a luat sfarsit!

dupa multe nopti nedormite si ganduri peste ganduri am decis.....

am dat comanda de leon, dureaza 2 luni pana vine :) dar cred ca o sa merite asteptarea pt extrasuri. :D

de ce am ales leon in schimbul limuzinei passat?!

pt ca e nou si ce e nou e sfant, pt ca nu am nevoie de chiar atata spatiu si prefer sportivitatea si tineretea :D. sper sa nu regret peste catziva ani.... acuma asta e.

multumesc pt posturi si pt sfaturi,

acu ma simt bine ca intru cu adevarat in marea familie vw(seat) cam tot aia.

e u n forum super ok, o sa mai postez cu incredere.

salutari

Bravo, felicitari, zic ca ai facut o alegere buna (persoal mi-as lua orice numai PASSAT nu).

Da-ne si noua detalii despre masina comandata, nu de alta dar se te acrim un pic cu asteptarea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma bucur cind vad un loc de parcare in care o berlina sau combi nu incape (au venit s-au uitat cu jind si au plecat) dar cu hachbackul intru linistit. + satisfactiile pe care le ai intr-o masina mai mica si mai agila. Passatul este bun la calatoriile in afara localitatii (daca a s avea 2 masini in afara as pleca cu passatul). In oras "no way" / leon rules.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari hespa si te asteptam in continuare cu impresii despre masina (asta cand vine)!

Pana atunci sa ne spui ce extras-uri ai pus pe ea :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acrit sigur ma acresc :P e o gramada de timp de asteptat pana vine pt ca e inchisa fabrica in august (asa mi sa spus de la reprezentanta), deci o astept prin septembrie. :)

ca extrasuri:

e un leon sport-up 2.0 tdi 140 cv, negru, cu xenon, mp3+bluetooth(daca nu e bine scris .... sory :D ) , trapa electrica, kit fumator, cotiera, geamuri fumurii, si costa 23400 euro

abia astept sa vina nu mai am rabdare de acuma. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil CIP pentru ca este echipare sport up si a pus ceva pe ea!

Sunt cam acelasi optionale care l-as pune si eu. Plus jante de 17" :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sport-up vine cu jante pe 17". Pretul cred ca este DDP altfel este enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este DDP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hespa, pot sa intreb si eu ceva? De ce nu ai optat si pentru golf V GTI deoarece este din aceeasi gama cu Leonul si totusi e un VW. Mie personal i-mi place mai mult ca forma GTI-ul sau vechiul Leon. Leonul nou nu e pe gustul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pret final, toate taxele incluse (inclusiv matriculare), este cumparata de afara mai precis din tara mama seat :rolleyes:

de ce nu am luat golf? pt ca mi se pare umpic cam clasic, este si un model care are deja 4 ani si in 2007-2008 va fi schimbat cu golf 6, plus de asta trenul de rulare la leon este mai nou, mai sportiv. sa nu mai vb ca un golf la aceleasi dotari e mai scump.

mersi de felicitari, oricum eu sunt super incantat de alegerea facuta, sper sa raman asa si dupa ce vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari de alegere si asteptare usoara! eu cred ca o sa fii multumit! cat despre ce zicea vlady ..gti-ul la aceleasi dotariiesea cu vreao 3000 in plus! stii ce cred ca mai era bun de pus si nu cred ca ai pus din cele zise de tine? asistarea la parcare! mi se pare f util ! in schimb eu regret un pic trapa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!