Jump to content

Bora SAU Golf 4 ?


wob
 Share

Postare recomandată

Diferenta este semnificativa pentru motoarele turbo, nu pentru un benzinar aspirat de 1.4 care castiga 4-5CP :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wob

    16

  • aares

    6

  • LaurentiuD

    5

  • Jhonny

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Eu am zis de Bora 1.4 combi ca de asta discutam acum. V6 Tdi nu are nici Golf si nici Bora.Iar Golf combi V6 nu exista. M-am chiorat si eu la mobile.de si nu gasesti asa ceva. Da-mi si mie un link cu un Golf combi V6 si o Bora combi 1.4..."

Intra aici si o sa gasesti Golf Variant V6 170CP sau 204CP si Bora Variant 1.4 75CP.

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta mai investesti vreo 300 euroi pe un chip la motor, toata lumea spune ca diferenta este semnificativa!

PS: dupa ce vin din concediu B) o sa ma conving si eu de acest lucru, pe propria masina :lol:

semnificativa poate pe un motor diesel da pe un benzinar de 1,4 ?

in privinta motoarelor (daca ar fi criteriul asta de alegere) , as opta pt un g4 gti poate un r 32 nu isi merita banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti pe site-ul vw si observi ca nu exista bora estate cu 1.4.link La fel si la Golf link

Nu zic ca am absolut dreptate dar eu pe mobile.de si autohaus nu am gasit nici o Bora Variant 1.4 si nici un Golf V6 Variant...Poate imi dai un link cu poze care sa combata ce scrie pe site-u Vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce gasesti pe mobile.de este irelevant... daca nu vinde nimeni nu inseamna ca nu exista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linkul acela este din 2003, dar productia de GOLF 4/BORA a inceput in 1997.

BORA VARIANT AXP 1390cmc 55KW 171Vmax 5H Cutia Viteze

GOLF VARIANT AQN 2324cmc 125KW 220Vmax 5A Cutia Viteze

GOLF VARIANT 4MOTION AQN 2324cmc 125KW 220Vmax 6H Cutia Viteze

GOLF VARIANT 4MOTION AUE 2792cmc 150KW 235Vmax 6H Cutia Viteze

Postase cineva mai in alt topic un link cu codurile de motor. Daca il gasesti, poti sa mai citesti acolo.

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postase cineva mai in alt topic un link cu codurile de motor. Daca il gasesti, poti sa mai citesti acolo.

eu, aici :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti niste poze cu interioare de bora???

Wob, uite niste poze cu Bora mea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta poza...

mai sunt ,dar acum sunt in format prea mare si nu pot pune mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei Bora nu lua in nici un caz 1.4. Macar 1.6. 1.4 e prea mic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu & Jhonny mersi pt interioare

curate masini aveti felicitari !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cum e suspensia la bora ? la fel ca si pe g4? cineva zicea ca nu e minunata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia (poate si din cauza caroserie un pic mai grele) este o idee mai moale. In conditii extreme sta mai prost pe viraje (cu un golf4 sunt convins ca poti sa intrii si sa iesi cu viteza mai mare din viraj)

E adevarat ca eu compar o bora cu jante 15 si suspensii normale si un golf 4 cu jante 16 si suspensii sport (dar pe masinile astea am mers mult si din acest motiv mentionez si premizele care nu sunt tocmai corecte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indiferent ce voi lua (bora sau g4) pe maian voi pune jante/17 cu talon de 40 sau 50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BUN

am decis ca voi achizitiona alta masina la sfarsitul lunii august cand ma voi intoarce din concediu .. problema e ca inca nu stiu ce va fi .. asa ca .. mai vedem ce se intampla .. desi deocamdata am tendinte f mari catre BORA .m-i se pare ca Bora e cu o treapta mai superioara golfului .. n-as putea sa argumentez acum de ce.. in viziunea mea doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am trecut pe langa o BORa TDi .. la care motorul suna oribiil.. foarte zgomotos (la o viteza aprox de 30-40km/h) taketzi si alte minuni...e ceva caz izolat sau au probleme de nesilentiozitate sa zic asa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general TDI-urile din generatia aia sunt zgomotoase in comparatie cu dieselurile de la alte marci, deci un golf ar face la fel .. :D

sau cine stie poate chiar avea ceva masina aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wob,

depinde ce motor avea Bora aia, ce varsta avea masina, cum a fost intretinuta, etc... - pot fi multe cauze.

Oricum daca era TDI, 90cp e normal sa fie mai zgomotos deoarece are pompa distribuitoare, daca vrei motor silentios trebuie neaparat sa te uiti la PD-uri (116cp, 130cp, etc...).

S-au cum spunea si aares, poate chiar avea vreo problema masina aia.

bafta la cumparaturi si concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ultimele zile am vazut niste golfuri modificate cu foarte bun gust ...

ma gandesc sa iau in considerare varianta cu golful4 deoarece fiint putin mai ieftin decat 1 bora .. mai raman bani si pt alte imbunatatiri !

pfff totusi sunt foarte nehotarat in privintza asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristy_snacks

Un set de poze si cu interiorul meu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ultimele zile am vazut niste golfuri modificate cu foarte bun gust ...

ma gandesc sa iau in considerare varianta cu golful4 deoarece fiint putin mai ieftin decat 1 bora .. mai raman bani si pt alte imbunatatiri !

pfff totusi sunt foarte nehotarat in privintza asta

Eu iti spun omeneste :) i-ati masina cu motor, adica peste 100 de caluti, si de inbunatatiri vezi tu, eu am golf, dar am vrut Bora de 130 Cp TDI, dar nu s-a putut financiar, oricum sint multumit cu ce am, am vrut spatiu (familist inrait, una nevasta, unu copil, catel, purcel, gratar , carbuni..... :) ) si am luat variant.

A, telescoapele pe spate le-am schimbat, mi s-au parut cam moi ce era pe masina.

Modificat de MAK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu putin . Eu am o alta problema. Sint inalt. 192 cm. M-am urcat intr-o Bora si la volan si in spate si tare nasol mi-a fost. Mi s-a parut extrem de ingramadita. Ca spatiu in habitaclu eu iti recomand Golf IV. Parerea este subiectiva, mai ales avind in vedere ce conduc eu acum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!