Jump to content

Servofrana defecta?


cristiansen
 Share

Postare recomandată

nu merita, clar. dezmembrari scrie pe tine. dar verifica totusi daca ai vacuum pe instalatie.

Tulumba de frana vezi daca tine vidul, daca nu, e clar sparta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce dezmembrari?? O tulumba pt.un A6/2005 am comandat o si a fost 370 lei.

Leaga un vacuumetru si vezi cat scade la apasarea consecutiva a pedalei de frana de 2 ori.

Verifica si supapa de sens daca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-auzi, e 419 euro in Germania.

Vine pana in ro si ia una de A6, dar nu cred ca potriveste. Eu unul nu as veni cu frana defecta atatia km, dar fiecare face cum vrea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aud, si usurel cu tonul, 400€ e un sfert de salariu in DE, cum si la noi 400 lei e la fel, asa ca mie mi se pare normal pretul.

Pe la pedala nu are "ce fluiera"in cel mai rau caz poate pierde lichid, pedala tare poate avea cauze de la lipsa vacuum/supapa defecta/"tulumba" defecta/furtunase sparte/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, dar cu 420euro adaugi aproape un sfert la valoarea masinii, merita?Pica asa de des tulumbele? poate merita, daca vrei sa o tii de coletie sau iti dau banii afara din casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

N-am mai verificat raspunsurile pentru ca intre timp am rezolvat problema, in Germania si am venit cu masina in regula, in Romania si la ce drum am avut va sfatuiesc sa nu incercati vreodata ce aveam eu de gand sa fac . :))

Am gasit intr-un sfarsit un garaj romanesc in orasul in care locuiesc . Am rezolvat problema cu o piesa noua de la ATE care m-a costat 144 EUR + 5 EUR (lichid de frana) + 55 EUR manopera . Era de vina tulumba care avea membrana sparta . Este o mica problema si la pompa de vacuum dar care se poate rezolva destul de usor si foarte ieftin fara sa schimb pompa cu totul (care e foarte scumpa, din pacate) din cate mi-a explicat mecanicul . 

@marius : tulumbele cica pica foarte rar . dar cand pica , la cat de prost sunt amplasate la golf 4, ai ce sa te chinui . 

Multumesc pentru raspunsuri . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

per total, cu tot cu aerisit conductele, a durat vreo 3 ore, poate 4 . Am pierdut notiunea timpului intr-un final . :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minutes ago, zikor1337 said:

Este o mica problema si la pompa de vacuum dar care se poate rezolva destul de usor si foarte ieftin fara sa schimb pompa cu totul

20140710_095300.thumb.jpg.6c481746f7e59321423e6d2a2ea19b85.jpg

Cam asta ar fi rezolvarea aia minune si ieftina...dar iti spun din proprie experienta ca te vei satura...

Oricat de bine faci lipitura dupa ceva timp cedeaza...si daca ai de gand sa tii masina mai mult timp...te vei satura sa demontezi anual sa refaci lipitura...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-a explicat ce presupune reparatia . Momentan la mine nu scapa nimic pe acolo . Mecanicul m-a anuntat ca e o problema faptul ca are joc acea bucatica de plastic si ca intr-un final o sa cedeze . Pana atunci, o las asa si cand incepe sa scape, fac lipitura . Daca n-o sa fie ok, intr-un final o schimb cu totul . Sper sa nu fie cazul, prea curand .. doar ce am scos masina din service unde am rezolvat cu turbina . :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am patit-o si eu la golful 4, tulumba cu membrana sparta. Ate noua 472 Ron cod 03-7862-0603, originala vw/audi cod 1J1 614 105Q. Partea proasta e, cand cade se aude un pufait si nu mai tine frana.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut am și eu o întrebare am un golf 4 problema este după ce eliberez pedala de frână se aude un fasit ca și cum sar unfla .este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am ai eu o probleme cu servofrana golf 4 pierde aer.

Cum pot testa o servofrana din dezmembrari.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DACA inca nu e demontata poti face asa:

pune furtun in stutul de pe tulumba, trage cu gura cat poti si pune o persoana sa apese pedala. daca in momentul acela pierzi tot vacuumul si simti ca tragi in gol, e sparta tulumba.

Daca tragi putin si egalizezi iarasi vacuumul cu pedala calcata, atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am un golf 4 diesel nu găsesc tulumba vacuum de la servofrana pe codul 1j1 614 105T   merge și alt cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
On 13.02.2017 at 20:06, Laurentiu_LWR a scris:

20140710_095300.thumb.jpg.6c481746f7e59321423e6d2a2ea19b85.jpg

Cam asta ar fi rezolvarea aia minune si ieftina...dar iti spun din proprie experienta ca te vei satura...
Oricat de bine faci lipitura dupa ceva timp cedeaza...si daca ai de gand sa tii masina mai mult timp...te vei satura sa demontezi anual sa refaci lipitura...

Buna, aveai problema cu articulatia de la Furtunul de vacuum care intra cumva?

Al meu ar joc la articulatie, mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare...la ce articulatie te referi?Totul este fix acolo. Poti face o poza sa vedem la ce te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da, acum atasez. este furtunul din spate.

Acesta se misca destul de mult. sa ma uit cum l-as putea da jos si degresa. DAca il lipesc cu epoxy nu este risc sa intre in pompa adeziv?

Scuzati calitatea pozelor, am incercat ,am doar un S5.

20190304_111118.jpg20190304_111202.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Nu este nici un risc sa intre poxipol...

Demonteaza si vezi unde este problema.

Daca este la furtun...incearca sa vezi cat costa si poate il schimbi.

Daca este stutzul pompei...poti incerca cu poxipol.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

am schimbat tulumba de doua ori la interval de 1 luna una de cealalta, amandoua BOSH, amandoua s-au spart. 1700 lei m-a costat instalarea primei piese, a doua a fost gratuit dar acum s-a spart si cea de-a doua.

Am comandat o tulumba second hand care difera de original la ultima cifra,litera ;  in loc de 6 E  cea comandata are 5 T, este vreo problema, este compatibila cu cea originala?

Care ar fi cauza pentru care se distruge tulumba? De la service mi s-a spus ca ar fi ulei/lichid de frana in tulumba.

Ce trebuie verificat, ce trebuie inlocuit pentru a nu mai avea problema cu tulumba?

Masina este un VW Bora din 2002, 130cp, 1.9TDI berlina.

 

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pierderi de lichid frana sau este sub nivel in vasul de lichid?
Cand demontezi servofrana iti dai seama daca pompa de frana pierde lichid care ulterior  ajunge in servofrana.Vezi daca ai sub ea ca in poza asta pete sau vopseaua stearsa sau urme de lichid frana.
Mai posibilitatea sa ajunga vapori sau ulei din pompa tandem care iti face vacum in servofrana DAR foarte mici sanse ..imposibile.
Trebuie desfacuta servofrana sa vezi ce gasesti in ea lichid frana sau ulei.
Nu ai cum sa distrugi o pompa Bosch asa repede.
Asemeni trebuie verificat si racordul care alimenteaza cu vacum servofrana si mai ales supapa de sens montata pe el.
 

tulumba-frana-vw-bora-2000-05-2005-05-1-6-16v-aa830f818bd58c8f41-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina in cauza este un Vw Bora 2003 
 Bună ziua tururor , ma lovesc de o problema destul de ciudata si nu ii dau de cap in niciun fel . Am schimbat recent tot ce tine de sistemul de franare ( tulumba , pompa frana , conducte , lichid , pompa abs pe acelasi cod ) aerisit si nu am frane la masina , pedala e moale si merge capat . Tin sa mentionez ca pe fata am optat pentru un upgrade sa pot pune 312mm ( etrieri , portetrieri , fuzeta , discuri placute etc ) . Din acel moment nu mai am frana deloc pe masina , toate piesele au fost puse corect de mecanici cu experienta care au mai facut genul asta de schimburi fara probleme . Luasem de pe un Toledo sistemul de franare complet si nimic . Singura chestie ce nu am incercat-o ar fi prin vcds bleeding fluid desii ma indoiesc ca acolo sa fie problema . Imi cer scuze de topic , sunt nou si chiar vreau sa gasesc o rezolvare la problema asta . Multumesc anticipat si scuze daca am deranjat cu postarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA aerisirea ca la carte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!