Jump to content

Rulmenti roti


BD
 Share

Postare recomandată

da,schimbi doar partea defecta.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat, am pus FAG.

Mecanicul zicea ca s-ar fi dus din cauza ca plachetii erau prea mari si presau permanent pe disc sau ceva de genul. E posibil? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele de frana nu "plachetii" si da e posibil sa preseze permanent pe disc, se incalzeste tot ansamblul , vaselina din rulment se scurge si astfel rulmentul e compromis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se procedeaza ptr scoaterea camasii interioare a rulmentului, de pe butuc .

La extragerea rulmentului de pe butuc camasa interioara a ramas acolo. Nu pot prinde cu nici o presa camasa rulmentului ptr a o extrage .

O solutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, mecanicul a luat o alta camasa de rulment(folosita) si a batut cu ciocanul, dar cred ca merge si cu presa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot intelege cum a batut mecanicul cu o alta camasa sa scoata camasa deja existenta .

Cu presa nici nu se pune problema , nici lama nu intra intre camasa rulmentului si umarul butucului.

Cred ca singura sansa este sa fie taiata cu flexul , dar sigur se atinge si butucul .

post-16436-0-13024200-1438624683_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am achizitionat rulmentul spate pentru masina din semnatura, tipul de la magazin mi-a recomandat

http://www.epiesa.ro/set-rulment-roata-vw-golf-iv-1j1-1-4-16v-ruville-5720/8799/10679/item-1255490/

toate bune si frumoase iau cutia si cand ajung acasa in cutie surpriza

http://www.epiesa.ro/set-rulment-roata-vw-golf-iv-1j1-1-4-16v-fag-713610220/8799/10679/item-2674575/

 

Intrebarea mea este : merita sa ma duc peste el sa-l schimb , este Ruville o marca mai buna de rulmenti decat FAG ?

 

Multumesc anticipat!

Modificat de IuliSIrbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fag si Ruville fac parte din grupul Schaeffler(ruville a fost incorporanta recent).

In grupul Schaeffler doar Fag produce rulmenti de roata si Ruville doar ambaleaza rulmentii Fag si surpriza placuta este ca sunt mai ieftini decat Fag.

In cazul tau ai achizitionat un produs PREMIUM (Fag) ambalat in cutie de Ruville dar care este mai ieftin decat daca iti achizitionai un rulment Fag.

Pe site indicat de tine este o neconcordanta de pret...pentru ca in mod normal Ruville este mai ieftin decat Fag cu 25 lei...minim.

Stai linistit ca nu ai motive de ,,panica''.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Ruville. Cutie Ruville Germany, rulment Fag Slovakia :))

In sfarsit e liniste, urmeaza alte 999 mici piese de schimbat.

 

 

Salut,

 

Am achizitionat rulmentul spate pentru masina din semnatura, tipul de la magazin mi-a recomandat

http://www.epiesa.ro/set-rulment-roata-vw-golf-iv-1j1-1-4-16v-ruville-5720/8799/10679/item-1255490/

toate bune si frumoase iau cutia si cand ajung acasa in cutie surpriza

http://www.epiesa.ro/set-rulment-roata-vw-golf-iv-1j1-1-4-16v-fag-713610220/8799/10679/item-2674575/

 

Intrebarea mea este : merita sa ma duc peste el sa-l schimb , este Ruville o marca mai buna de rulmenti decat FAG ?

 

Multumesc anticipat!

 

am scris pe pagina anterioara

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul rapid si prompt.

 

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

cutie FAG, rulment NSK made in england

mi se pare ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

trebuie sa schimb rulmentul pe spate,inainte de asta daca ma puteti lamuri,am luat cu tot cu fuzeta ,sunt gauri pt a-l fixa , ce sunt acolo,suruburi sau nituri?

daca sunt  suruburi de care sunt si am acces la ele ?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa imi raaspund tot eu, exista suruburi ,dar nu ai acces la ele decat dupa ce scoti butucul, cheia tubulara pentru piulita de la fuzeta este de 32 ,nu 30 cum scria pe la inceput cineva,da nu s-a umblat deloc la el,va iesi destul de greu de pe fuzeta, apoi de montat este simplu pt ca il trage piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce butuci pentru fata recomandati? ITN, OPTIMAL, TOPRAN, NGH, VAICO, METZGER, MAPCO...dintre cei low cost. S-au strambat si se manifesta urat la franare. Cu ocazia asta o sa schimb si rulmentii, la care m-am hotarat sa pun FAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Nu e mai ușor sa schimb butucul cu tot cu rulment? Cât de grea e operațiunea, ideea e ca nu am presa pentru rulment și cât dau la service mai bine iau butuc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul il dai afara usor dar rulmentul ramane in fuzeta...pe spate este floare la ureche dar noi vorbim de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff. 

Am schimbat la un Opel și e băgat rulmentul în butuc, 4 șuruburi și gata. Ma gândeam ca e la fel. 

Ideea e ca am schimbat pe dreapta și acum după ce merg vreo 30km habar nu am ce se întâmpla, s-o încălzi, nu știu, da fluiera ceva pe partea stânga, când merg peste 10km/h, altceva decât rulmentul nu știu ce sa fie, discurile și plăcuțele sunt schimbate de o săptămână, cauciucurile au juma de an, și cutia nu e ca pe liber tot se aude. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 1/8/2018 at 10:21 PM, jammin said:

Ce butuci pentru fata recomandati? ITN, OPTIMAL, TOPRAN, NGH, VAICO, METZGER, MAPCO...dintre cei low cost. S-au strambat si se manifesta urat la franare. Cu ocazia asta o sa schimb si rulmentii, la care m-am hotarat sa pun FAG.

Ma interesa si pe mine ce butuci au folosit colegii si au fost multumiti dintre cei enumerati?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca sunt la acelasi nivel toti cei enumerati mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca rulmenti da insa butuci pentru fata nu sunt SKF sau FAG. Cei mai scumpi butuci sunt swag, nu stiu daca sunt cu mult mai buni decat febi,meyle, triscan sau topran. Stie cineva butucii originali de cine au fost produsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Era bine de stiut cine a produs butucii originali pe G4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
andreidumitru

Salutare, am o mica curiozitate. Este posibil sa extragi rulmentii de pe spate fara sa ramana camasa pe butuc? Nu am nici o problema la rulmenti dar as vrea sa schimb protectiile de la discuri si din cate am vazut eu pe youtube trebuie scos tot butucul, implicit si rulmentul de pe butuc. Sau exista alta modalitate de a schimba protectiile pe spate? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!