Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

@Arl 150 stiu doar ca spre Igoumenista din Salonic ori nu sunt ori nu functioneaza pentru ca atunci cand ne-am dat seama ca nu prindem bacul si daca il prindem o sa fie la limita - cel de 23:30 nu prea am mai tinut cont de restrictiile alea. stiu ca erau portiuni cu limita de 80 dar dupa 3 ani nu a venit nimic acasa. Nu recomand ce am facut si mai bine mergi linistit ca doar e vacanta nu raliu :) Drumuri linistite sa aveti si vreme buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi am dormit la Ioanina si acum ma intorc spre Meteora unde voi sta putin apoi voi lua drumul spre Zakynthos. Drumuri bune tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Meteora care este cel mai bun traseu inspre Zakynthos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am mers spre nord pe E92 pana la Egnatia Odos, am iesit de pe ea aici continuand spre Arta, iar apoi spre podul Rio-Antirrio, Patras si capat de linie terestra - Kyllini. 

De altfel, e si traseul pe care ruteaza gmaps. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales Meteora-Trikalon-Arta si restul drumul clasic.multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stiu ca in Bulgaria e permis cu detector de radar, in Grecia nu, dar cu camera de bord este vreo problema? Vreau sa tin activa camera de bord tot drumul si nu as vrea sa am probleme. (Ps: camera doar filmeaza, nu este prevazuta cu detector de radar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă e voie cu ea sau nu, însă eu am avut-o și nu mi-a atras nimeni atenția.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut camera pe Serbia, Macedonia si Grecia pana in Atena. Vameșii, am trecut pe lână poliție...nimeni nu a zis nimic.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca am ajuns, pot sa spun so eu ceva de drumul pana in Grecia.

plecat la 04:00 din Bucuresti, la 05:00 treceam deja podul peste Dunare, nu am stat decat 1 minut la plata taxei de pod si max 7-8 minute la vamala Bulgari, vigneta nu am luat-o din vama deoarece era aglomerat, am oprit in prima benzinarie si am luat-o de acolo platind cu cardul

La 08:10 treceam pa langa Sofia si la 10:30 intram in vama inspre Greci, aici am stat cam 10 minute, erau ceva masini, grecul nici nu s-a uitat la acte. LA iesire am platit 2.40 euro taxa. 

Insepre Vourvourou , dupa ce am iesit de pe autostrazi am stat cel mai  la 2 semafoare de pe acolo, astfel ca la 13:30 eram in curtea pensiunii Katerina-Maria din vourvourou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concediu placut! Multumim pentru feedback. Cum e drumul spre Grecia via Sofia? Ceva gropi/denivelari de care sa ne ferim? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul Grecia-Sofia e relativ bun Waze e folosit mai mult de Bulgari decat de Greci majoritatea sunt raportate. Mai rau e Sofia -Ruse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe traseul spre Makaza, de la Ruse la Byala e destul de rau. Asflat poros/cu criblura si nu e tocmai confortabil. Daca e doar atat...e decent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri o apuc si eu spre Grecia, concret pana in Gerakini si sunt intre a merge pe ruta clasica pe langa Sofia apoi Kulata si ruta mai rapida (pe waze) care intra prin Makaza. Personal as vrea sa petrec cat mai putin timp prin BG, dar si sa fie asfaltul bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut, pana la Byala-Veliko Tarnovo, era destul de rau. Drum plin de criblura si zgomotos. Uneori am dat si de gropi. Dar dupaia., drumul a fost foarte ok si s-a mers bine. In Gurkovo, drumul arata ca dupa razboi - pur si simplu e plin de cratere (cratere nu gropi).

Eu anul asta vreau sa incerc pe Sofia-Kulata. Daca nu-mi place, ma intorc pe la Makaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine Sofia-Kulata şi in 6 ore eşti in grecia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul sunt multumit de drumul prin Sofia, bucata mai zgomotoasa e comuna. Oricum ar fi, gropi nu am gasit pe aici, dupa Sofia asfaltul a fost impecabil, si in plus, are mai multa autostrada, deci mai putina grija la pietoni, carute si gaini, mai ales daca se merge noaptea. 

Eu am fost pe el anul trecut, si anul asta tot pe acolo merg. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am venit vineri din Corfu. Ca o recomandare pentru pauza la Salonic este Hotel Halkidona. 30-35 euro pe noapte/camera dubla, in functie de ce va ofera Booking. Un hotel de nota 9, fix ce trebuie pentru 1 seara de somn linistit ca oprire intermediara. Tipul de la receptie este foarte amabil si saritor la orice. Au un bar care arata foarte bine, bere rece, totul perfect dupa 10-12 ore de condus, singurul minus ar fi ca sunt cam multi tantari. Dimineata cand am plecat, ne-a facut un pachet cu prajituri, apa si sandvișuri pentru ca am plecat mai devreme decat se servea mic-dejun. Ma mai nasc odata si tot nu vad asta in Romania.

 

Revenind la drum, pe Grecia totul este bine, asfalt bun, politie deloc, trafic usor si linistit. Grija la benzinarii pe autostrada...sunt cam putine si unele departe de autostrada. Diesel este in medie 1.2 Euro/L 

La Kulata bulgarul nici nu sa uitat la noi, a facut semn cu mana sa mergem inainte desi nu era aglomerat. (butona telefonul). Iar la Giurgiu, la ora 8 seara, foarte aglomerat, erau 2 porti deschise si toti "ghiolbanii" se bagau si fortau sa intre in fata. Deh, in Grecia sunt foarte manierati, cand intra in RO...isi revin, Poza mai jos. Iarasi si aici vamesul nu a mai verificat actele, decat a intrebat daca suntem cetateni RO.....si valeaaaa.

Bucata Sandanski-Blagoevgrad a fost destul de aglomerata, cateva accidente (un BMW de Dolj facut acordeon intre doua A7 de BG) + multe camioane, se mergea in coloana, 70-80/h, aprox ora 14-15.  Pe autostrada pana la Sofia trafic mediu si decat 1 echipaj de politie care oprea doar pe ai lor de BG. Eram 3 masini, 2 de BG si eu, a facut semn sa oprim..credeam ca si mie. Cei doi de BG au ramas pe loc, mie mi-a facut semn sa plec....asa cu sictir. La doua radare fixe am vazut ca cineva le-a vopsit camera cu spray negru (nu mai stiu unde erau)

Pe portiunea Lutovik-Pleven-Ruse am mers destul de tare, chiar daca asfaltul este zgomotos, nu sunt gropi. Cateva denivelari in zona giratoriului imens de la Byala si cam atat. Politie putina si semnalizata pe waze. Atentie la portiunea Pleven-Byala, sunt multi kamikaze ce depasesc aiurea, la urcare in panta te trezesti cu el in fata...sau in curba, soseaua este marcata aiurea cu linie discontinua, chiar daca este curba cu unghi mort sau rampa de 5-6%. Fenomenal.

In general Bulgaria sta varza la capitolul marcaje si indicatoare. Doar pe partea de Est am vazut ca e mai bine, portiunea de autostrada Shumen-Varna.

In concluzie Ruse-Sofia-Kulata este de departe cea mai buna alternativa spre partea de vest a Greciei si zona Halkidiki. Nu stiu despre altii, dar sunt la al 5-lea an consecutiv in care tai Bulgaria si pe timp de zi si noaptea...mi se pare o tara pustie la orice ora din zi sau noapte, satele parasite si sumbre, un fel de Cernobil fara radiatii cu ceva actiune in apropierea zonelor mari. Rar vezi oameni pe drum sau ceva actiune in ograda oamenilor. O natie de oamenii reci si distanti, fara chef si cu eternul sictir pe fata.

Drumuri bune sa aveti.

20170811_180901.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost dezgustat de prima parte a autostrăzii greceşti, până la Serres. Pe anumite porţiuni, nu puteai merge decât pe banda 2, prima fiind ca după bombardament. Curios că n-am văzut să o menţioneze careva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O plajă frumoasă in Kefalonia vă rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in Kefalonia? Vineri plec si eu din tara spre ea. Pe unde ai trecut cu ferry ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit din Zakynthos o zi de la St nicholas din zante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/14/2017 at 5:09 PM, The_Ego said:

Vineri o apuc si eu spre Grecia, concret pana in Gerakini si sunt intre a merge pe ruta clasica pe langa Sofia apoi Kulata si ruta mai rapida (pe waze) care intra prin Makaza. Personal as vrea sa petrec cat mai putin timp prin BG, dar si sa fie asfaltul bun.

mergi pe Sofia -Kulata, pana la Sofia nu ai autostrazi, dar e ok drumul, doar in 2 sate, la trecerile de pietoni sunt inaltatoare din asfalt pacute, speed bumpere, destul de marisoare, in rest e ok.

In Sithonia, pana acum, am fost pe 3 plaje, si le enumar in ordinea notelor acordate, Karidy, Kalamitsi, si Orange Beach. 

MAine fac o zi cu salupa inchiriata, dupa aia mai vedem pe ce plaje o apuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu plec pe 28 in Thassos si ma gindesc la acelas lucru.ce ruta sa aleg?

inca nu m-am hotarat,poate ma ajutati...

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ruse-Sofia-Kulata e cea clasica drum intins si bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!